Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.11.2012 o 19:39, Paweuu napisał:

używa może ktoś bezprzewodowej karty sieciowej na usb? potrzebuje sobie taką sprawić,
nie chce rozwiercać ścian na mieszkaniu żeby kabel dostał do kompa, zwłaszcza, ze jestem
na stancji :)) jeśli ktoś używa i jest z niej zadowolony, mógłby podać model? dzięki
z góry :)


Od 3 lat używam TP-Link WN321G, jak do tej pory nie miałem z nim problemów i w całości wystarcza do domowego użytkowania. Raczej nie znajdziesz już tego modelu w sklepach, ale jest za to cała masa dobrych kart za grosze.
http://www.extreme-pc.pl/karty-sieciowe-wifi,c54.html?start=0&order=p&dir=a&pF=0&pT=70&pk=56&f=20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 20:33, TerrorHurtz napisał:

Istnieją już gry potrafiące wykorzystać wielowątkowość z procesorów Intela? Bo zastanawiam
się czy kupić i5 czy dopłacić 300zł do i7. Tylko nie mówcie że i7 nie ma sensu bo parę
lat temu też mówiono że procesory 4 rdzeniowe to zbędne wydawania pieniędzy bo nic tylu
rdzeni nie wykorzysta.


Jeśli Cię stać, to bierz i7 :D w tej chwili chyba żadna gra nie wykorzystuje 8 wątków i7, więc różnice między i5, a i7 to najczęściej maksymalnie 1 kl/s. No ale rzeczywiście nie wiemy co będzie w przyszłości :)
i7 opłaca się brać do zestawów za ok 5 tys. zl i więcej. Jeśli więc już bierzesz np. HD7970, dysk SSD 120 GB, porządną płytę główną, markowy zasilacz 600W, solidną obudowę i 16 GB, a zostaje Ci jeszcze kasa, to warto dołożyć do i7 :) W innym przypadku zastanów się czy rzeczywiście wykorzystasz jego możliwości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 20:33, TerrorHurtz napisał:

Istnieją już gry potrafiące wykorzystać wielowątkowość z procesorów Intela? Bo zastanawiam
się czy kupić i5 czy dopłacić 300zł do i7. Tylko nie mówcie że i7 nie ma sensu bo parę
lat temu też mówiono że procesory 4 rdzeniowe to zbędne wydawania pieniędzy bo nic tylu
rdzeni nie wykorzysta.


I w sumie to po dziś dzień większość gier nie wykorzystuje 4 rdzeni, nie bez powodu dwurdzeniowce Intela rozjeżdżają 4, 6 i 8 rdzeniowce od AMD xD
Co do wielowątkowości z kolei - hyper threading, bo o nim mowa, pojawił się wraz Pentium IV. Czyli istnieje od mniej więcej 12 lat. Gier to wykorzystujących po dziś dzień nie ma. Więc nie nastawiałbym się na to że ta technologia będzie używana w grach, choćby dlatego że to bzdura.

Analizując nieco dokładniej to jak działa Hyper Threading - jeśli jeden z rdzeni akurat się "nudzi" (czyt. nie wykorzystuje pełni swojej mocy obliczeniowej) to może zacząć od razu pracę nad innym zadaniem. To jest przydatne w zastosowaniach profesjonalnych, np. przy renderowaniu 3D. Ale w grach sensu to nie ma i mieć nie będzie. Nie miało od 12 lat a jeśli nawet zacznie to już w momencie gdy tak będziemy już mieli zupełnie inne procesory, płyty główne i pamięci RAM.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że najlepiej po prostu kupować więc sprzęt na "teraz" a nie na przyszłość. Bo i tak w przyszłości wymagania gier wzrosną na tyle że nieważne czy będziesz mieć obecnie Core i5, Core i7 czy Xeona, i tak będzie do zmiany xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 21:12, Paweuu napisał:

w jakiś sposób tę karte się instaluje czy po prostu ona działa automatycznie po podłączeniu
do komputera?

Działa automatycznie po podłączeniu, oczywiście możesz zainstalować jakieś tam sterowniki, by mieć pełną kontrole etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 17:21, pawbuk napisał:

Ciężko to stwierdzić po samym zdjęciu :) a chłodzenie jest w miarę stabilne, nie rusza
się zbytnio na procesorze? :) powinno dobrze "siedzieć" w gnieździe i się nie ruszać
:D
Wydaje mi się, że jest dobrze zamontowane :)

Jest w miarę stabilne, także przyjmuję, że zamontowane zostało prawidłowo. Myślałem, że powinny tam jeszcze jakieś bolce wyskoczyć. :) Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabieram się za montowanie nowej płyty głównej, procesora i chłodzenia. Jako, że nigdy sam w pececie nie grzebałem, mam kilka idiotycznych pytań:

1) Czy nowe procesory mają już zaaplikowaną warstwę pasty termoprzewodzącej? Czy muszę ją własnoręcznie nałożyć? Jeśli tak, to czy po nałożeniu muszę czekać aż zaschnie, czy kontynuować montowanie chłodzenia?

2) Czy są wewnątrz komputera miejsca, których absolutnie nie można dotknąć dłonią? W sensie, aby nie doprowadzić do jakiegoś spięcia. Wiem, że przed zabraniem się do pracy trzeba dotknąć metalowego przedmiotu, coś jeszcze oprócz tego?

3) Czy po wymianie procesora i mobo będę zmuszony do przeinstalowania systemu i utracę wszelkie dane zapisane na dysku?

4) Na płycie głównej mam 4 sloty na pamięć ram. 2 niebieskie, 2 białe. Co zrobić w przypadku, gdy obydwa niebieskie są zajęte przez kości 2gb, a ja chcę dołożyć kolejną - 4gb? Wszystkie trzy to ten sam model i identyczna specyfikacja (1333Mhz, CL9 itp)

Wybaczcie moją niewiedzę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

Dzisiaj zabieram się za montowanie nowej płyty głównej, procesora i chłodzenia. Jako,
że nigdy sam w pececie nie grzebałem, mam kilka idiotycznych pytań:

1) Czy nowe procesory mają już zaaplikowaną warstwę pasty termoprzewodzącej? Czy muszę
ją własnoręcznie nałożyć? Jeśli tak, to czy po nałożeniu muszę czekać aż zaschnie, czy
kontynuować montowanie chłodzenia?

2) Czy są wewnątrz komputera miejsca, których absolutnie nie można dotknąć dłonią? W
sensie, aby nie doprowadzić do jakiegoś spięcia. Wiem, że przed zabraniem się do pracy
trzeba dotknąć metalowego przedmiotu, coś jeszcze oprócz tego?

3) Czy po wymianie procesora i mobo będę zmuszony do przeinstalowania systemu i utracę
wszelkie dane zapisane na dysku?

4) Na płycie głównej mam 4 sloty na pamięć ram. 2 niebieskie, 2 białe. Co zrobić w przypadku,
gdy obydwa niebieskie są zajęte przez kości 2gb, a ja chcę dołożyć kolejną - 4gb? Wszystkie
trzy to ten sam model i identyczna specyfikacja (1333Mhz, CL9 itp)

Wybaczcie moją niewiedzę. :)

1)tak tylko kiesiej jakosci
2)nie tylko uwazaj zeby cos niewyłamac
3)tak chyba ze masz szczescie i system odpali
4)poczytaj instrukcje płyty głównej i tam masz numeracje bankow pamieci wsadzaj pokolei 1,2,3,4
sam niedawno składałem wiec niema czego sie bac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

1) Czy nowe procesory mają już zaaplikowaną warstwę pasty termoprzewodzącej? Czy muszę
ją własnoręcznie nałożyć? Jeśli tak, to czy po nałożeniu muszę czekać aż zaschnie, czy
kontynuować montowanie chłodzenia?


Jeśli kupiłeś procesor w wersji BOX''owej, to będziesz miał dołączony wentylator z radiatorem, na którym jest już nałożona pasta termo-przewodząca, pełniąca rolę "odprowadzacza" ciepła, więc przy montowaniu absolutnie nie czekaj, aż zaschnie.

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

2) Czy są wewnątrz komputera miejsca, których absolutnie nie można dotknąć dłonią? W
sensie, aby nie doprowadzić do jakiegoś spięcia. Wiem, że przed zabraniem się do pracy
trzeba dotknąć metalowego przedmiotu, coś jeszcze oprócz tego?


Możesz jeszcze nie dotykać palcami styków od gniazda procesora. Oprócz tego warto położyć płytę główną na czymś miękkim, żeby nic się nie pogięło podczas montażu reszty podzespołów.

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

3) Czy po wymianie procesora i mobo będę zmuszony do przeinstalowania systemu i utracę
wszelkie dane zapisane na dysku?


Przy wymianie mobo i procka ja bym jednak postawił system na nowo. Dane zawsze możesz sobie przegrać na pendrive, albo wypalić na płytkach.

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

4) Na płycie głównej mam 4 sloty na pamięć ram. 2 niebieskie, 2 białe. Co zrobić w przypadku,
gdy obydwa niebieskie są zajęte przez kości 2gb, a ja chcę dołożyć kolejną - 4gb? Wszystkie
trzy to ten sam model i identyczna specyfikacja (1333Mhz, CL9 itp)


Cztery, dwukolorowe sloty oznaczają, że twoja płyta obsługuje tryb dual channel. Jeśli dwie identycznie kości podepniesz do dwóch gniazd o tych samych kolorach, będą one pracowały szybciej. Kolejną kość (4GB) możesz podpiąć w którykolwiek z dwóch wolnych slotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

1) Czy nowe procesory mają już zaaplikowaną warstwę pasty termoprzewodzącej? Czy muszę
ją własnoręcznie nałożyć? Jeśli tak, to czy po nałożeniu muszę czekać aż zaschnie, czy
kontynuować montowanie chłodzenia?


Mają ale ta pasta to prawdę mówiąc chłam i trzeba będzie i tak po jakimś czasie to z procesora zedrzeć, zwłaszcza latem potrafi szybko wysychać. Na twoim miejscu od razu więc dokupiłbym jakąkolwiek sensowną pastę, taki Arctic Silver 5 kosztuje bodaj 15 zł za tubkę a jest duuużo lepszy niż standardowa pasta i nie wysycha tak szybko (a jeśli od razu "szaleć" to Zalman ZM-STG2 z tym że nie dostaniesz tego w pierwszym lepszym sklepie i raczej trzeba zamawiać przez internet, z tego co widzę to z 2 dychy za tubkę). Potem tylko ostrożnie usunąć standardową pastę i nałożyć nową.

Co do samego nakładania - wylać na procesor jedną kropelkę i rozprowadzić po procesorze, można do tego celu użyć absolutnie wszystkiego, nawet radiatorem można po prostu przygnieść i powinno się nieźle rozprowadzić. Bądź jeśli wolisz dokładność to można użyć kawałka tektury i rozsmarować nim to tak żeby mieć możliwie cienką warstwę.

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

2) Czy są wewnątrz komputera miejsca, których absolutnie nie można dotknąć dłonią? W
sensie, aby nie doprowadzić do jakiegoś spięcia. Wiem, że przed zabraniem się do pracy
trzeba dotknąć metalowego przedmiotu, coś jeszcze oprócz tego?

Nie ma.

Osobiście za najbardziej upierdliwy etap montowania płyty głównej uważam osobiście podłączanie przycisków zasilania, diod itp. bo to są malutkie wtyki które trzeba parami wsadzać i zawsze schodzi mi na tym mnóstwo czasu...

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

3) Czy po wymianie procesora i mobo będę zmuszony do przeinstalowania systemu i utracę
wszelkie dane zapisane na dysku?

Zapewne tak. Z tym że "wszystkie" dane zapisane na dysku to przesada, wystarczy sformatować partycję systemową C: (prawdę mówiąc da się obyć w ogóle bez formatu też ale często się śmieci na dysku przez to robią). Co ważniejsze rzeczy można sobie też zresztą przerzucić na inną partycję, ja samemu moje dokumenty trzymam na D: a nie na C.

Dnia 22.11.2012 o 14:13, Hartus napisał:

4) Na płycie głównej mam 4 sloty na pamięć ram. 2 niebieskie, 2 białe. Co zrobić w przypadku,
gdy obydwa niebieskie są zajęte przez kości 2gb, a ja chcę dołożyć kolejną - 4gb? Wszystkie
trzy to ten sam model i identyczna specyfikacja (1333Mhz, CL9 itp)

Hmmm... czyli 2GB, 2GB i 4 GB? 2x2GB w sloty 1 i 3 (te niebieskie), 4 GB kostka w drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeszcze tylko jedno pytanie. Procesor otrzymałem wraz z boxowym chłodzeniem, ale zamiast niego będę montował Thermaltake Contac 30 z takim radiatorem: http://pl.thermaltake.com/db/imgs/pdt/angle/CLP0579_7c9f7da7b5eb47de9ccca30f04a73634.jpg
Czyli rozumiem, że muszę położyć pastę na procesor, a nie na radiator? I w tym wypadku czekać aż ona zaschnie? Czy po prostu przykręcić chłodzenie na świeżo nałożonej paście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 15:15, Hartus napisał:

Dzięki, jeszcze tylko jedno pytanie. Procesor otrzymałem wraz z boxowym chłodzeniem,
ale zamiast niego będę montował Thermaltake Contac 30 z takim radiatorem: http://pl.thermaltake.com/db/imgs/pdt/angle/CLP0579_7c9f7da7b5eb47de9ccca30f04a73634.jpg
Czyli rozumiem, że muszę położyć pastę na procesor, a nie na radiator? I w tym wypadku
czekać aż ona zaschnie? Czy po prostu przykręcić chłodzenie na świeżo nałożonej paście?


Tak, nałożyć pastę na procesor i przykręcić chłodzenie bez czekania aż zaschnie. Co do samego nakładania pasty - Ziptofaf 2 posty wcześniej napisał, jak to najlepiej zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parametry
Procesor Intel Core i5-3550
Częstotliwość [MHz] 3700
Dysk twardy [GB] 1024
Pamięć RAM [MB] 8192
Typ pamięci RAM DDR
Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 650
bez myszki i klawiatury

ile to moze byc warte ? poszedl by na tym bf3 na max detalach i rozdzialce ?
bo szukam kompa tylko pod gierki i mam zamiar cos kupic nowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Kupuj kupuj, wyrzuć kasę w błoto :D

Jaką ten zestaw ma płytę główną, jaka jest marka zasilacza, dlaczego procesor za 8 stów jest łączony z kartą graficzną za 5... długo by wymieniać...
Podaj pełny budżet na zestaw to coś wymyślimy. Bo to co ja tu widzę to jakiś chłam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, przeczytaj przypięty post, szczególnie artykuł mówiący o tym, dlaczego nie kupujemy gotowych zestawów. Po drugie, przeczytaj odpowiedzi na swojego ostatniego posta w tym temacie:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63593
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63594
Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy przy złożeniu zestawu, podaj więcej informacji, np. czy chcesz kupić jedynie obudowę + podzespoły, czy należy doliczyć do tego jakieś peryferia, jak system operacyjny. Dobrze byłoby, gdybyś napisał również, czy będziesz podkręcał podzespoły, w jakiej rozdzielczości zamierzasz grać, czy preferujesz jakiś konkretny sklep, w którym chcesz złożyć zamówienie, oraz czy od czasu Twojego ostatniego posta ewentualnie zmieniła się kwota, którą zamierzasz wydać (poprzednio było to do 3 tys zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Chciałbym trochę ulepszyć swój komputer, lecz nie wiem co wymienić i co do niego dokupić. komputer ma głownie służyć do gier, tutaj podaję aktualne parametry mojego PC
procesor- Unkown , 2500 MHZ ,AMD Atholn(tm) 64 X2 Dual
Karta graficzna- NVIDIA GeForce 9600 GT
Dysk fizyczny - Samsung HD252HJ (232GB, IDE)
Napęd dysków optycznych - HL-DT-ST DVDRAM GH20NS10.
Pamięć RAM - 2,00 RAM
Kwota jaką mogę wydać na ulepszenie to 1000-1500zł . Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej parametrów swojego PC, tj. dokładny model zasilacza, obudowę (może da radę przełożyć te 2 komponenty do nowego komputera) i napęd (czy jest on na SATA, czy na ATA, sam nie mogę się na ten temat doszukać informacji). Reszta podzespołów, włącznie z dyskiem, będzie do wymiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się