Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 26.05.2016 o 20:59, Radekl2 napisał:

PS. Może ktoś skorzystać z okazji i mnie trochę doszkolić? Chodzi o sprawę slotów na
pamięć RAM- są tam 4 miejsca, dobrze rozumiem, że każde dwa się "łączą" i muszą w nich
być te same wartości (w GB)? Czyli można mieć np. zestaw 2x4GB i 2x8GB, a nie 3x4 i 1x8?
I jeśli tak to czy wyznacznikiem są tu kolory, czy jest to tak, że 1 i 2 "tworzą jedną
parę", a 3 i 4 drugą? Taki mały offtop ale może pożyteczny :D


Pamięci RAM są różne - kwadratowe i podłużne :) W slotach nic nie musi być takie samo. Możesz w slotach jednego koloru umieści przykładowo 2GB, a w drugim 4GB. Albo w jednym 8GB, a w dwóch innych 2x4GB. Nie będzie działał dual channel (zresztą i tak on nic nie daje), a pamięci ustawią się automatycznie do prędkości kostki o najniższym taktowaniu. Niemniej jednak nie polecam takiego "ulepu", bo czasami to może nie działać.

Ale przykładowo, jeśli masz 2x4GB DDR 1600mhz CL9, to najlepiej dołożyć kolejne dwie takie same kostki. No chyba że pojedyncza kostka 8GB jest wyraźnie tańsza niż 2x4GB. Ważne, żeby taktowanie i opóźnienia (CL) się zgadzały i wszystko będzie na pewno działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 17:36, lis_23 napisał:

Czyli nie warto brać nic większego? ( 2, 3 wentylatory ), Ziptofaf pisał, że takie
większe radiatory uniemożliwiają późniejszą rozbudowę pamięci RAM. Przy zmianie chłodzenia
trzeba też zmienić pastę na procku? Ponoć to ona jest najważniejsza przy podkręcaniu.

Ziptofaf akurat mówił to konkretnie o Grandisie. Bo ten i owszem zapcha ci przynajmniej jeden ze slotów.
Fortis 3 to inna sprawa jednak. Standardowo ma tylko jeden wentylator i jest zbudowany właśnie tak by nie blokować RAMu. Samemu go mam i faktycznie - da się normalnie wsadzić HyperX''y z radiatorami.

Temperatury na Fortisie są zresztą okej - na razie maksem jakim widziałem u siebie na nim było 75 stopni przy 1.308V i5-5675c @ 4.2 GHz i enkodowaniu filmu h265 (czyli 100% zużycia procesora). Oraz poniżej 40 w idle (przy temperaturze otoczenia ok. 23 stopni Celsjusza). Jak zależy ci na wszystkich 4 slotach i chcesz jeszcze niższych temperatur to trzeba już wówczas pomierzyć sobie rozmiary radiatorów na pamięciach i poszukać opinii ludzi z konkretnym chłodzeniem. Jeśli dobrze myślę to powinien się również zmieścić Cryorig H5 ale już Cryorig R1 na 99% zasłoni ci pierwszy slot. O innych się nie wypowiem bo jeszcze ich w swoich łapkach nie miałem.

Dnia 26.05.2016 o 17:36, lis_23 napisał:

to już samo to mnie zniechęca ;)


E tam. Potraktuj to jako grę strategiczną. Poradnik który wcześniej sam zlinkowałeś pokazuje ci górne granice co do wartości napięć jakie można bezpiecznie ustawiać oraz tłumaczy jak to się je. W praktyce jednak zapewne wystarczą ci cztery ustawienia (a czasem nawet dwa) by osiągnąć 4.5 GHz:
Ratio (mnożnik) - mnożnik * 100 = zegar procesora.
CPU Core Voltage - napięcie główne procesora. To będziesz podbijał najbardziej ze wszystkich napięć.
CPU Cache Voltage - a to się podbija w stopniu niewielkim.
CPU Input Voltage - domyślne to bodaj 1.8V. Pewnie wyżej niż 1.85-1.9V nie będziesz musiał ustawiać.

Wszystko inne prawdopodobnie możesz zignorować (a przynajmniej u mnie manipulacja nimi nie była potrzebna a całość jest stabilna), w końcu celujesz w stosunkowo proste 4.5 GHz. Co innego jeśli myślisz o 4.7 albo planujesz 5.0 :D

Dnia 26.05.2016 o 17:36, lis_23 napisał:

Co do fotki powyżej: Możesz wypisać te wszystkie otwarte programy? Niestety, fotki nie
da się za bardzo powiększyć ;)


Każdy używa takich programów jakie lubi. Ja osobiście korzystam z Cinebench R15 do testów wydajności oraz biorę jakiś film i przerzucam go na inny format jako test stabilności.

Ten pierwszy krok jest zresztą dość istotny - bywa bowiem tak że podkręcisz procesor wyżej a wynik... spadnie. Powód? Tak naprawdę to nie jest do końca stabilne i trzeba podbić jeszcze napięcia.

U mnie takie testy wydajności wyglądały tak:
http://puu.sh/p5Z9I/82e5706af5.png
Przy 4.1 Ghz miałem ładne okolice 630-645 punktów. Dorzuciłem mu jeszcze 100... i spadły w dół do 590 (czyli niewiele lepiej niż niepodkręcony procesor). Dopiero podbicie CPU Cache Voltage, CPU Input Voltage i dalszego CPU Core Voltage sprawiło że dobiłem do wyników przewyższających 662 punkty - co przy okazji oznacza że mój procesor jest oficjalnie w teście który BARDZO faworyzuje Core i7 szybszy od 3770k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okay w takim układzie zasilacz z Bronze wymienię na Gold - nie ma co oszczędzać na tym.

Faktycznie SanDisk jest lepszym wyborem :) - dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 21:53, KannX napisał:

Ale przykładowo, jeśli masz 2x4GB DDR 1600mhz CL9, to najlepiej dołożyć kolejne dwie
takie same kostki. No chyba że pojedyncza kostka 8GB jest wyraźnie tańsza niż 2x4GB.


Dzięki za lekcję :)
Pojedyncza 8GB raczej taniej nie wychodzi i też ciężko taką znaleźć. W ogóle wszystko najczęściej jest w zestawach po 2 kości. Ale z tym RAMem zrobię pewnie tak- poczekam na premierę 1070 i jak zdecyduję się na zakup to zależnie czy dany sklep będzie oferował pojedynczą kość 4GB takiej pamięci jak mam teraz, czy tylko 2x4 w zestawie to pewnie na taką ilośc dodatkowego RAMu się zdecyduję. Będę liczył na to, że maksymalnie 16GB wystarczy na te kilka lat życia tej płyty głównej i procesora :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki tam drobny upgrade mnie naszedł (w zasadzie to chodzi za mną od jakiegoś czasu ;d) i jak zwykle przykicałem wyżebrać poradę:
-procesor - i5 6600 lub i7 6700 - chciałbym zobaczyć oba warianty z komentarzem na temat opłacalności/przyszłościowości takiej konfiguracji
-płyta główna - 4 sloty na pamięć, przynajmniej 6 złączy na dyski, ogólnie bez szaleństw
-pamięć - 16GB

PS Czy to prawda że te nowe procesory mają jakieś problemy ze starymi zasilaczami? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 10:52, Viktor101 napisał:

Wybierze mi ktoś kartę graficzną do 600 zł?

Tu i teraz z nowych kart? GTX950.

Najtańszy jaki znajdziesz to ten:
https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx950-2048mb-ddr5-128b-oc-gv-n950oc-2gd-707402/

Tak, minimalnie przekracza budżet. Ale wyprzedza kosztującego ok. 500 zł 750Ti o dobre 40%.

Tutaj test:
http://pclab.pl/art65402-16.html

Jeśli pasuje ci sprzęt używany - R9 280X. O kolejne 30-40% szybszy od 950tki ale wymaga już niezłego zasilacza.

Jest jeszcze okienko numer 3 - nie kupuj teraz nic. Zaczekaj tydzień bo wychodzą nowe karty graficzna i jest szansa że jedna z nich w twoim budżecie się zmieści (R9 470). A nowości w świecie komputerowym zazwyczaj są dużo szybsze niż poprzednia generacja gdy kosztują tyle samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok poczekam zobaczę :) narazie dzięki a czy ta karta da rade nowoczesnym grom i czy będzie współpracować z moją płytą główną MSI H110M PRO-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 04:21, Kadaj napisał:

-procesor - i5 6600 lub i7 6700 - chciałbym zobaczyć oba warianty z komentarzem na temat
opłacalności/przyszłościowości takiej konfiguracji

Cóż, 6700 jest szybszy. I jedynym pytaniem jest nie czy ale o ile. Przy tym samym zegarze (a 6700 jest taktowany wyżej więc pamiętaj że różnice będą wyższe niż to o czym pisze!) różnice między i5 a i7 sięgają 20%. Ale niekoniecznie w grach a w renderingu, kodowaniu filmów, kompilacji itd. W grach jest gorzej. Czasem 0. Czasem (jak pokazuje najnowszy Total War który bez podkręconego i7-6700k okazuje się zbyt wymagający do największych bitew albo starszy Starcraft 2) w okolicach 15-20%.

Ogółem radzę zerknąć na to:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_total_war_warhammer_directx_12_directx_11?page=0,16
i7-4790k i i5-4690k. i5-6600 i i7-6700 są odpowiednio szybsze ale skala różnicy między i7 a i5 zostaje zachowana.

W praktyce zależy to wszystko od twojego budżetu i zastosowań. W większości gier różnice nie będą (zakładając różnice w zegarach) przekraczać 10% a i to zakładając że masz naprawdę mocną kartę graficzną żeby to dostrzec. Ale są wyjątki i wówczas jest trochę inaczej bo podejdziesz pod 30%.

Pamiętaj również że pomiędzy i5-6600 a i7-6700 jest Xeon E3-1230v5. To nieco niżej taktowany i7-6700 pozbawiony własnego układu graficznego. Do szczęścia potrzebuje odpowiedniej płyty głównej co prawda (np. takiej https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-x150m-pro-ecc-c232-ddr4-sata3-usb-3-0-matx-889523004074-846351/) ale czasem stanowi złoty środek cenowy.

Dnia 27.05.2016 o 04:21, Kadaj napisał:

-płyta główna - 4 sloty na pamięć, przynajmniej 6 złączy na dyski, ogólnie bez szaleństw

Pewnie dowolna płyta ATX pod chipset B150. Co innego gdybyś potrzebował również kontrolera RAID, lepszego układu Audio itp.

Dnia 27.05.2016 o 04:21, Kadaj napisał:

-pamięć - 16GB

Staraj się celować w 2133 MHz CL14. Wyżej niż 2133 nie obsłużą płyty główne poza Z170 (co niepotrzebnie podbija koszt płyty) więc chociaż timingi niższe niż 15 mieć warto (im niższe tym lepsze). Zawsze to kilka % wydajności więcej. Firma poza tym bez znaczenia, szukaj sobie po cenie.

Dnia 27.05.2016 o 04:21, Kadaj napisał:

PS Czy to prawda że te nowe procesory mają jakieś problemy ze starymi zasilaczami? ;p

Mają problemy z kiepskimi zasilaczami. Chodzi głównie o stany energetyczne C6 i C7 (w skrócie - nawet wyłączony komputer żre prąd. I chodzi o to by żarł go jak najmniej, często mniej niż minimum jakie syfne zasilacze są w stanie w ogóle dostarczyć).
I rzeczywiście, procki od 4xxx włącznie z tych stanów korzystają. Jeśli gdzieś na stronie swojego zasilacza masz info Haswell Compatible to będzie wszystko działać na pewno.

A jeśli nawet nie to je się da w BIOS''ie wyłączyć. Z tym że to może być oznaka że masz jakiś low-endowy zasilacz a jak stać cię na procesor za 1300 zł to i na zasilacz za 300-350 zdecydowanie powinno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 11:07, Viktor101 napisał:

Ok poczekam zobaczę :) narazie dzięki a czy ta karta da rade nowoczesnym grom i czy
będzie współpracować z moją płytą główną MSI H110M PRO-D


I po to właśnie zostawiłem ci link do testu GTX''a 950. Kliknij i samemu oceń. Bo dla jednego "da radę" to 30 klatek w minimalnych detalach a dla innego 60 w Ultra.

Z płytą współpracować będzie na pewno. Choć radziłbym tak czy siak zerknąć na to jaki masz procesor oraz, co ważniejsze nawet, zasilacz (i tego programowo nie sprawdzisz. Musisz otworzyć obudowę i zrobić zdjęcie bądź spisać dane z nalepki na nim). Bo jakakolwiek karta graficzna z prawdziwego zdarzenia wymaga też prawdziwego zasilacza a nie często wciskanych w marketach/Allegro/gotowcach kup gruzu. A to jedna z najważniejszych części w kompie i w praktyce powinien kosztować przynajmniej połowę tyle ile oferuje watów (czyli jak widzisz zasilacz 500W za mniej niż 250 zł to już jest coś z nim nie tak).

GTX950 co prawda prądożerny nie jest i zadowala się okolicami 80-100W ale i tak odradzałbym jeśli masz jakiś szajs z bardzo dolnej półki. Bo to się skończy w najlepszym wypadku niestabilnym komputerem a w najgorszym spaleniem WSZYSTKICH części podłączonych do takiego zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 11:22, Viktor101 napisał:

Mam procesor i3 a zasilacz chyba 200w

To sprawdź - otwórz obudowę i spisz informacje o zasilaczu (pełna nazwa, marka, moc - albo zrób fotkę nalepki na nim). Bo jak naprawdę masz 200W to nie wsadzisz żadnej karty graficznej która nadaje się do grania w cokolwiek co wyszło w ciągu ostatnich 3 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 11:41, Viktor101 napisał:

Nazwa-IBOX
Model-SL-8360BTX
Moc-350W


Śmietnik. Dolicz koszta nowego zasilacza do zakupu. To coś kosztuje 40 zł (czyli koszt produkcji rzędu 15 zł korzystając z elektroniki z Biedronki?). Niewybuchowe zasilacze zaczynają się od 150. Jak podłączysz pod niego kartę graficzną to... może być nieprzyjemnie dla całej maszyny. Wcześniej czy później spalisz komputer.

Tutaj wyjaśnienie i dokładne fotki pokazujące dlaczego NIE WOLNO korzystać z takich zasilaczy:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Więc niestety obawiam się że ktokolwiek składał ci ten komputer bezczelnie wciska gówniane części licząc na to że kupujący się nie połapie.

Więc do razu będę musiał poprosić o fotkę obudowy albo chociaż jej nazwę. Przy odrobinie szczęścia wejdzie coś normalnego (95% zasilaczy są unormowanych rozmiarów i wchodzą do każdej detalicznie sprzedawanej obudowy ale to co masz teraz niekoniecznie), np.
https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-s12ii-350-350w-s12ii-350-760890/

I tak - to nie jest zakup który możesz w ogóle odwlekać. Jak pisałem - zasilacz MUSI kosztować przynajmniej połowę tego ile oferuje watów. To nie jest po prostu jakaś skrzyneczka która dostarcza prąd komputerowi a cholernie ważna część która filtruje wchodzące i wychodzące napięcia, broni komputer przed przeciążeniami i w najgorszym wypadku także przed przepięciami, musi mieć zabezpieczenia przeciwko nadmiernym temperaturom itd. To kosztuje.

To co masz teraz nie oferuje niczego z powyższych punktów. I na razie sprzętowi "tylko" skraca żywotność (bo napięcia pewnie skaczą jak chcą po 0.5v w każdą stronę - pomyśl o tym jak o próbie wepchnięcia trójkąta w prostokątny otwór. Tylko na siłę i wcześniej czy później zdezelujesz otwór) ale pewnego dnia coś zniszczy. I zapewne nie tylko samego siebie a pewnie również procesor i płytę główną.

Karta graficzna niech pójdzie u ciebie na dalszą pozycję na liście, najpierw zajmij się sprawami krytycznymi. Gdyby to był zasilacz tylko "kiepski" w okolicach 100-120 zł typu jakiś mniejszy Chieftec to nie byłoby problemu. Ale to nie jest kiepskie. To jest bomba czasowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 12:16, Viktor101 napisał:

Sorki ale zdjęć ci nie moge podesłać


Tak czy siak zasilacz do zmiany. Jeśli masz gdzieś na paragonie nazwę obudowy to nawet to wystarczy. W ciemno ten który zlinkowałem też możesz brać, w najgorszym wypadku sposób jego montażu będzie nieco gorszy niż standardowe "wkręć 4 śrubki" i będziesz musiał poszukać sobie jakiegoś mniej typowego miejsca gdzie by go wstawić (ale szanse na to są minimalne jak już pisałem). Ale przy tym co masz teraz to nie zostawaj za nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, właśnie zauważyłem że 6600k jest o 0,2GHz szybszy. Czy branie go pod uwagę ma sens? xD

Dnia 27.05.2016 o 11:13, ziptofaf napisał:

Jeśli gdzieś na stronie
swojego zasilacza masz info Haswell Compatible to będzie wszystko działać na pewno.

Nigdzie takiego hasła nie ma:
http://www.chieftec.eu/en/component/content/article/81-bps-500s-500watt-80plus-bronze.html

Ale z drugiej strony ten zasilacz jest starszy niż Haswelle, więc to nic dziwnego?

Dnia 27.05.2016 o 11:13, ziptofaf napisał:

stać cię na procesor za 1300 zł to i na zasilacz za 300-350
zdecydowanie powinno.

Jak już bym brał nowy, to pewnie z jakimś zapasem na przyszłość, żeby nie mieć problemów z wymianą karty graficznej. Taka seria GeForce 9XX okazała się energooszczędna, jesteś w stanie przewidzieć czego można spodziewać się po kolejnych? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 13:11, Kadaj napisał:

Swoją drogą, właśnie zauważyłem że 6600k jest o 0,2GHz szybszy. Czy branie go pod uwagę
ma sens? xD


Tak ale razem z osobnym wentylatorem (6600k i 6700k są sprzedawane bez niego) i z płytą na Z170 do podkręcania. Przy 4.5 GHz wyprzedzi i7-6700.

Dnia 27.05.2016 o 13:11, Kadaj napisał:

Ale z drugiej strony ten zasilacz jest starszy niż Haswelle, więc to nic dziwnego?

A zależy, wielu producentów ogłaszało kompatybilność swoich starszych modeli.
Ale z tego co widzę to ty akurat wymieniać nie będziesz musiał - 80Plus Bronze i info o japońskich częściach sugerują że ten zasilacz nie jest czymś strasznym co czyha na twój sprzęt.

Dnia 27.05.2016 o 13:11, Kadaj napisał:

Jak już bym brał nowy, to pewnie z jakimś zapasem na przyszłość, żeby nie mieć problemów
z wymianą karty graficznej. Taka seria GeForce 9XX okazała się energooszczędna, jesteś
w stanie przewidzieć czego można spodziewać się po kolejnych? ;p


A jestem. GTX1080 ma pobór mocy niższy niż 980tka:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_1080_pascal_karta_graficzna_nowej_generacji?page=0,16

To samo z Polarisami.

High-endowe karty celują w okolice 200-300W TDP, mid-endowe nie przekraczają 150.
W kolejnej generacji zapewne niewiele się w tym aspekcie zmieni, nacisk na perf per watt jest o wiele większy niż dawniej. AMD Vega będzie dość energożerna, podobnie 1080Ti - tutaj będziemy podchodzić do tych samych wartości co 980Ti, Fury X. A potem wyjdzie Navi i Volta i pewnie znowu pobór mocy nieco spadnie. W zasadzie 550W zasilacz starczy do dowolnej konfiguracji z jedną kartą a jak zaszalejesz tak jak ja i kupisz sobie 750W to i dwie można wsadzać (byleby to było prawdziwe 550/750 a nie "na papierze 550 a realnie 400").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2016 o 13:18, ziptofaf napisał:

Tak ale razem z osobnym wentylatorem (6600k i 6700k są sprzedawane bez niego) i z płytą
na Z170 do podkręcania. Przy 4.5 GHz wyprzedzi i7-6700.

Czyli 2 razy meh, bo w podkręcanie się nie bawię. ;p

Dnia 27.05.2016 o 13:18, ziptofaf napisał:

W zasadzie 550W zasilacz starczy do
dowolnej konfiguracji z jedną kartą a jak zaszalejesz tak jak ja i kupisz sobie 750W
to i dwie można wsadzać

To muszę się jeszcze zastanowić nad 550, o dwóch kartach jakoś nigdy poważniej nie myślałem - prędzej kupię coś stylu GF 1170 niż drugą 970-kę. :3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze z innej beczki, póki pamiętam.
Stare podzespoły (procesor, płyta, pamięci) lepiej sprzedawać osobno czy w zestawie? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się