Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 30.01.2009 o 23:40, DJ Danielus napisał:

I tak po protu zainstalowałeś Sambę, coś tam skonfigurowałeś i działa? Kurczę.... Ja
się już z tydzień z tym głowię! Konfiguracja samby przez YaSTa niestety nie pomaga (ten
plik sprawdzę jutro).


To wyglądało mniej więcej tak, że skonfigurowałem sobie sieć na windzie i przy włączonym kompie z windą zainstalowałem sobie sambę na Linuksie, i wszystko działo, nazwa sieci była automatycznie ustawiona itp.
I chyba jednak udało mi się połączyć właśnie na tej konfiguracji, pamiętam że foldery widnowsowe zaczęły mi się w końcu wyświetlać z polskimi znakami, a to zmieniło się chyba dopiero po formacie i aktualizacji do Ubuntu 8.10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to trochę po swojemu i mam tak:
Linux widzi Vistę, a Vista Linuksa (z XP jest podobne, ale nie widzi Visty). Niestety nie mogę się dostać do folderu udostępnionego i nie wiem jak to ugryźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2009 o 08:09, DJ Danielus napisał:

Zrobiłem to trochę po swojemu i mam tak:
Linux widzi Vistę, a Vista Linuksa (z XP jest podobne, ale nie widzi Visty). Niestety
nie mogę się dostać do folderu udostępnionego i nie wiem jak to ugryźć.


xp nie widzi visty, bo ekipa lokalizacyjna windowsa przetłumaczyła nazwę workgroup czy coś takiego. Kiedyś o tym czytałem sam nie korzystam, więc nie sprawdzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że u mnie grupa robocza/workgroup to właśnie WORKGROUP. Wszędzie mam tak ustawione... Ale najbardziej chodzi mi o to, by Linux mógł wchodzić na udostępnione mu pliki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 15:41, DJ Danielus napisał:

Tyle tylko, że u mnie grupa robocza/workgroup to właśnie WORKGROUP. Wszędzie mam tak
ustawione... Ale najbardziej chodzi mi o to, by Linux mógł wchodzić na udostępnione mu
pliki.


A czy przypadkiem dostępu nie blokuje ci firewall? Bo ja też kiedyś pół dnia głowiłem się co jest nie tak, a okazało się, że w firewallu zablokowałem aplikację do udostępniania folderów i drukarek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym zainstalować na moim drugim (wysłużonym już nieco) kompie jakąś bezpłatną dystrybucję Linuxa. Czy mógłby mi ktoś poradzić, którą wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2009 o 14:38, Lillith napisał:

Chciałabym zainstalować na moim drugim (wysłużonym już nieco) kompie jakąś bezpłatną
dystrybucję Linuxa. Czy mógłby mi ktoś poradzić, którą wybrać?


LinuxMint tu masz polska wersję
http://ittechblog.pl/2009/02/23/linux-mint-6-felicia-pl-v2/

najlepiej wersje 32 bit
http://ittechblog.pl/pliki/LinuxMint6PL-V2.iso

Jest to dystrybucja oparta o ubutnu, więc paczki deb i poradniki z ubuntu powinny działać

A tu jest strona gdzie jednym klikiem możesz instalować programy w mincie
http://linuxmint.com/software/?sec=categories&release=4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad zabawa Opensolaris. Ktos rzeklby jakies ciekawe wiadomosci, niuanse lub tez rady?
Natrafilem o informacje sugerujace, iz musze stworzyc partycje pod solarisa - mam juz pewna gotowa, jednakze nie jestem pewien czy nie powinieniem zrobic czegos jeszcze. Oprocz tego sprawa sterownikow - jak stoja repozytoria (tudziez cos co pelni podobna funkcje) OSa?

PS. Tak, tak wiem, że Linux Is Not UniX, lecz ten temat wydal mi sie najodpowiedniejszy, by zapytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Dam radę zainstalować najnowsze Ubuntu z Pendrive''a?
2. Czy świeżo zainstalowane Ubuntu obsługuje porty USB (myszka ;f).
3. Gdzie znajdę sterowniki do karty graficznej/Płyty głównej i co najważniejsze - mojego zestawu Creative Inspire T1600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2009 o 20:26, KrisK91 napisał:

2. Czy świeżo zainstalowane Ubuntu obsługuje porty USB (myszka ;f).

bez problemu.

Dnia 14.04.2009 o 20:26, KrisK91 napisał:

3. Gdzie znajdę sterowniki do karty graficznej/Płyty głównej i co najważniejsze - mojego
zestawu Creative Inspire T1600.

do karty graficznej powinny być w reprozytoriach (W przypaku mojej mandrivy one są razem z instalką, ale o ile pamiętam to w ubuntu ich niema "w standardzie"), do płyty głównej są w instalacje systemu, co cravita nie wiem (ale generalnie to nie Windows i poza kartami graficznymi mało co wymaga zewnętrznego sterownika, bo cała masa ich jest w jądrze systemu (do kart graficznych zresztą też, tyle że bez akceleracji 3d).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu okazjach warto dodawać, że sterowniki do niektórych kart graficznych, czy innych urządzeń jak kamerki internetowe, czy karty wifi nie są dodane do systemu ze względu na licencję sterowników niezgodną z licencją kernela. Krótko mówiąc - są zamknięte i niewolne. Póki producenci sprzętu wydają dobre sterowniki, które można dodać łatwo do systemu jest ok. Dlatego warto wybierać sprzęt od producentów, którzy nie będą nam utrudniać życia. Ideałem jest, gdy po clean instalce wszystko działa. Ja staram się tego trzymać. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od początkującego który zaczyna przygodę z Linuksem. Otóż chce zainstalować jakąś dystrybujce Linuksna na swoim komputerze i mam pytanie jaka by była najlepsza? Chodzi mi o łatwą instalację, dużą ilość dostępnych aplikacji, łatwą instalacje sprzętu, no i żeby filmy czy muzykę można by była bez problemu słuchać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 16:09, Gordon92 napisał:

Pytanie od początkującego który zaczyna przygodę z Linuksem. Otóż chce zainstalować jakąś
dystrybujce Linuksna na swoim komputerze i mam pytanie jaka by była najlepsza? Chodzi
mi o łatwą instalację, dużą ilość dostępnych aplikacji, łatwą instalacje sprzętu, no
i żeby filmy czy muzykę można by była bez problemu słuchać.


Może jakieś ubuntu :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 16:11, Yoruaaw napisał:


Może jakieś ubuntu :)?

Nad nim właśnie myślałem bo to chyba jedyna dystrybucja którą znam, i chyba się nią zainteresuje tylko jeszcze mnie zastanawia jedno czy Firefox i OpenOffice działa na nim prawidło? I jaki dobry odtwarzacz muzyki będzie na nim działał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 16:17, Gordon92 napisał:

>
> Może jakieś ubuntu :)?
Nad nim właśnie myślałem bo to chyba jedyna dystrybucja którą znam, i chyba się nią zainteresuje
tylko jeszcze mnie zastanawia jedno czy Firefox i OpenOffice działa na nim prawidło?
I jaki dobry odtwarzacz muzyki będzie na nim działał.


firefox i open office sa standardowa w polskich dystrybucjach a odtwarzacz tez mozna jakis znalezc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 16:17, Gordon92 napisał:

I jaki dobry odtwarzacz muzyki będzie na nim działał.


A choćby audacious (moze nawet jest w "standarcie" po instalacji). Ponoć działaja na nim nawet skórki winampa. Ew. starszy (i nie wspierany już, choć całkiem przyzwoity) xmms.
Możesz też zainstalować amaroka. Tyle że tu w przypadku Ubuntu będziesz musiał pakować dadatkowo pakiety z KDE (kdebase albo kdelibs; nie pamiętam), które ważą dobrych kilkadziesiąt MB.
Ubuntu ściągnij najlepiej to w polskiej wersji. Ewentualnie Minta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy da sie jakos zainstalowac np. Linuksa (albo Windows 7) jakiegos na partycji, na ktorej sa juz zapisane jakies dane, tak zebym tych danych nie tracil? Wiem, ze moge uzyc wirtualnej maszyny (wlasnie jej uzywam), ale przypadku gdybym nie mial VMware''a, to da sie cos zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować