Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 15.01.2009 o 00:37, Dux napisał:

początkujacym uzytkownikom) jest Ubuntu:)


Jutro (znaczy dzisiaj:) zainstaluje i obadam linuxa 2009 potem się zobaczy.
Dzięki za info i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2009 o 22:58, Szaqall napisał:

Linux czyta Windowsowe systemy plików i czy np będę mógł normalnie odpalić dysk z muzyką???

Jaką muzyką? jak chodzi ci o playera do mp3 zgłaszającego się jako pendrive albo audio cd to bez problemu. odczyt ntfs jak już wspomniano też napewno będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rada zamiast man-szita, http://www.debian.org/index.pl.html lub http://www.ubuntu.pl/ co do pytania o muzykę tak czyta dane które nagrałeś/umieściłeś pod windą zresztą jeśli wydzielisz partycję (30GB spokojnie starczy dla linucha) linuch może czytać/edytować dane z partycji windowsowej. Imo najlepiej by było gdybyś zainstalował gentoo za pierwszym razem zajmie ci to pewnie sporo czasu ale na szczęście jest bardzo fajny manual jak to zrobić krok po kroku http://gentoo-install.com/ (np ten).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem dzisiaj ten system I już mam z nim nie małe problemy po kilku logowaniach (po zainstalowaniu pulpitu 3d) wyskakuje komunikat, że na dysku jest za mało miejsca a to dziwne bo dałem 20Gb... Pobieram teraz OpenSuse sprawdzę jak bardzo się różnią. I jeśli nie będzie ok to zbadam jeszcze Debian.
Trochę mnie przerasta ten system (nie mogę nawet zmienić tapety;) ale myślę, że z czasem się wszystkiego nauczę.
p.s. Co to jest KDE??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 13:35, Szaqall napisał:

p.s. Co to jest KDE??????

Jeden z interfejsów graficznych. Jeśli masz kde4 to się nie przejmuj, też nie potrafię nic w nim zrobić (w przeciwieństwie do 3.5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno po zainstalowaniu tego systemu windows nie widzi partycji linuxa i odwrotnie, wydaje mi się że mogłem wybrać zły system plików przy instalacji. jaki system plików wybrać by anulować ten problem????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 13:39, sig. napisał:

> p.s. Co to jest KDE??????
Jeden z interfejsów graficznych. Jeśli masz kde4 to się nie przejmuj, też nie potrafię
nic w nim zrobić (w przeciwieństwie do 3.5)


Kde jeszcze nie miałem tylko w nazwie pobieranego systemu takie coś zobaczyłem. Ale już czaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 13:35, Szaqall napisał:

Zainstalowałem dzisiaj ten system I już mam z nim nie małe problemy po kilku logowaniach
(po zainstalowaniu pulpitu 3d) wyskakuje komunikat, że na dysku jest za mało miejsca
a to dziwne bo dałem 20Gb...


A rozkład linuksowych partycji ("/", "/home", "/var" itp.) robiłeś sam, czy pozwoliłeś by zrobił to instalator automatycznie? Bo moze któraś z partycji jest zbyt mała?

>Pobieram teraz OpenSuse sprawdzę jak bardzo się różnią.

Suseł jest cały zielony jeśli chodzi o kolory:D Ale ma coś takiego fajnego jak YaST. To takie coś jak panel sterowania w Windowsie, choć chyba bardziej czytelne:)

Dnia 15.01.2009 o 13:35, Szaqall napisał:

Trochę mnie przerasta ten system (nie mogę nawet zmienić tapety;) ale myślę, że z czasem
się wszystkiego nauczę.
p.s. Co to jest KDE??????


A na jakim środowisku siedzisz, GNOME, KDE? Przy okazji, jeśli zainstalowałeś Ubunto to masz GNOMA, jeśli Kubuntu to KDE, jeśli Xbuntu to Xfce:)

Tapety w gnome chyba zmienisz najszybciej klikając prawym przyciskiem na pulpit i potem w rozwiniętym menu na ustawienia pulpitu czy coś takiego. W KDE3 jest coś takiego jak Centrum sterowania (jest w menu start, lub w konsoli przez polecenie kcontrol. Tam masz przeróżne ustawienia tego środowiska, w tym te od jego wygladu - tez i tapety). W KDE4 zwie się chyba to ustawienia systemowe. Pełni to taką samą funkcje jak entrum sterowania KDE3, tylko wygląda inaczej - bardziej przypomina Panel Sterowania Windy. Pozatym mozna zmieniać tapety podobnie jak ta recepta dla GNOME (a i Gnome ma swoje "centrum ustawień").

Winda bez instalacji czegoś tam partycji linuksa nie widzi. W Linuksie powinno być odwrotnie. Sprawdź czy są i co jest w takich katalogach jak /media, /mount, /mnt, /windows.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 14:01, Dux napisał:

A rozkład linuksowych partycji ("/", "/home", "/var" itp.) robiłeś sam, czy pozwoliłeś
by zrobił to instalator automatycznie? Bo moze któraś z partycji jest zbyt mała?

Automatycznie, chyba zaczynam rozumieć o co chodzi.

Dnia 15.01.2009 o 14:01, Dux napisał:


Dnia 15.01.2009 o 14:01, Dux napisał:


A na jakim środowisku siedzisz, GNOME, KDE? Przy okazji, jeśli zainstalowałeś Ubunto
to masz GNOMA, jeśli Kubuntu to KDE, jeśli Xbuntu to Xfce:)


U mnie chyba nie było tych bajerów bo system wyglądał prawie jak windows 98;)

Dnia 15.01.2009 o 14:01, Dux napisał:

Winda bez instalacji czegoś tam partycji linuksa nie widzi. W Linuksie powinno być odwrotnie.
Sprawdź czy są i co jest w takich katalogach jak /media, /mount, /mnt, /windows.


Wydaje mi się że bez tej opcji funkcjonalność obu systemów bardzo maleje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na partycję główną (/) przeznacz najwięcej miejsca - tam zapisywane są programy. W zasadzie innych robić nie musisz, ale powinieneś:
/home - twoje pliki i el. konfiguracji programów (nie musi być duża, wystarczy ok. 5GB a nawet mniej)
/swap - plik wymiany (zależny od posiadanej pamięci)
+ jeszcze ew. /boot, ale ta u mnie zajmuje mniej niż 100MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 19:50, DJ Danielus napisał:

/swap - plik wymiany (zależny od posiadanej pamięci)
+ jeszcze ew. /boot, ale ta u mnie zajmuje mniej niż 100MB.


Zrobiłem 3 partycje ale mam pare problemów. 1, Gdy odpalam muzę to leci, ale co chwilę przerywa 2. niewiem jak włączyć te bajery typu pulpit 3d 3. wyłączyłem pasek dolny i nie mam pojęcia jak go włączyć...
Teraz zalogowałem się na XPku bo bez tego paska to nie bardzo da się coś zdziałać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2009 o 20:47, DJ Danielus napisał:

1. Zgraj kodeki.
2. Najpierw zainstaluj sterowniki.
3. PPM -> dodaj panel

Jaki masz obecne system Linuksowy?


openSUSE 11.1 KDE 4.1 Dzisiaj pobrałem.

do 3. niestety nie ma tam takiej opcji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kde 4 powiadasz.. a nie masz czasem w którymś dolnym rogu ikonki? pamiętam że na domyślnych ustawieniach dałem dało się go zwijać i rozwijać. Zakładam naturalnie że przejechałeś już wszystkie krawędzie ekranu celem sprawdzenia czy się zwyczajnie nie zminimalizował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzecz dotyczy FreeBSD, ale może to nieistotne;)
Otóż wcięło mi dźwięk w gnashu (swoją drogą nieźle mnie zaskoczyło, że to coś już tak dobrze działa:). Robiłem upgrade portu gtk, po drodze wywaliłem gnasha (i parę innych rzeczy, bo inaczej upgrade nie zadzialał) i po zainstalowaniu wszystkiego od nowa na tych wszystkich jutubowych filmikach mam tylko obraz. Ma ktoś rozeznanie, gdzie może być problem? Sam gnash, gtk, a może ffmpeg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny mi linux, taki, który zmieści się na zwykłą płytkę CD, jako podstawowy system na słabszy komputer (1,2GHz, 1gb ram). Tyle ich jest, że nie mam pojęcia co wybrać. I dobrze byłoby, żeby był możliwie prosty w obsłudze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2009 o 08:23, tomoliop napisał:

Potrzebny mi linux, taki, który zmieści się na zwykłą płytkę CD, jako podstawowy system
na słabszy komputer (1,2GHz, 1gb ram).


To nie jest słabszy komputer :P. Bez problemu pociągnie najnowsze Ubuntu, a jest to właśnie system dość prosty w obsłudze. Możesz też spróbować Xubuntu, to praktycznie Ubuntu, z lżejszym środowiskiem graficznym, przez co ma mniejsze wymagania. Niedawno udało mi się odpalić ten system na moim archaicznym kompie z PIII 500 MHz i 128MB RAM i całkiem przyzwoicie działał. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2009 o 11:04, rob006 napisał:

> Potrzebny mi linux, taki, który zmieści się na zwykłą płytkę CD, jako podstawowy
system
> na słabszy komputer (1,2GHz, 1gb ram).

To nie jest słabszy komputer :P. Bez problemu pociągnie najnowsze Ubuntu, a jest to właśnie
system dość prosty w obsłudze. Możesz też spróbować Xubuntu, to praktycznie Ubuntu, z
lżejszym środowiskiem graficznym, przez co ma mniejsze wymagania. Niedawno udało mi się
odpalić ten system na moim archaicznym kompie z PIII 500 MHz i 128MB RAM i całkiem przyzwoicie
działał. ;D


No, już zdecydowałem się na Ubuntu. Nie byłem właściwie pewien jak wymagające są linuxy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2009 o 12:27, tomoliop napisał:

No, już zdecydowałem się na Ubuntu. Nie byłem właściwie pewien jak wymagające są linuxy:)


to nie vista nie ma się czego bać ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować