Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Dnia 19.10.2012 o 13:20, Thalanthas napisał:

Mam mały problem. Zacząłem studia informatyczne i mam taki przedmiot jak Assembler. Chciałem
sobie na kompie zainstalować hla- kompilator jaki używamy też na laborkach ale coś mi
nie działa. Nie rozpoznaje komendy fhla czyli własnie kompilowania. Mam win7 64bit.
Czy to może być powodem tego że nie działa. Porobiłem ścieżki tam gdzie powinny być ale
to nic nie daje. Orientuje się ktoś może w assemblerze i jest w stanie mi pomóc?


A czy ustawiłeś zmienne środowiskowe?
Przykład masz tu w pierwszym poście: http://www.asmcommunity.net/board/index.php?topic=18430.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem do stworzenia prezentację na temat: Algorytm Euklidesa i jego zastosowanie w zadaniach programistycznych. Ktoś poratuje? Nie wiem nic na ten temat, a na dodatek samo google mi dużo nie pomaga - brak gotowca, a wiedza ogranicza się do samego algorytmu. Nie wymagam od was robienia mi takiej prezentacji lecz chciałbym żebyście mi chociaż jakoś pomogli tłumacząc o co w tym chodzi... Zadania programistyczne? Da fuq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2012 o 15:14, Akoss-94 napisał:

Dostałem do stworzenia prezentację na temat: Algorytm Euklidesa i jego zastosowanie w
zadaniach programistycznych. Ktoś poratuje? Nie wiem nic na ten temat, a na dodatek samo
google mi dużo nie pomaga - brak gotowca, a wiedza ogranicza się do samego algorytmu.
Nie wymagam od was robienia mi takiej prezentacji lecz chciałbym żebyście mi chociaż
jakoś pomogli tłumacząc o co w tym chodzi... Zadania programistyczne? Da fuq


Ech, czytanie ze zrozumieniem się kłania bo ja dość szybko znalazłem niezbędne wyjaśnienia.

"Największym wspólnym dzielnikiem dwóch liczb jest największa z liczb, która dzieli obie te liczb bez reszty. Algorytm Euklidesa opiera się na założeniu, że największy wspólny dzielnik dwóch liczb nie zmienia się, jeżeli od większej liczby odejmujemy mniejszą. Dla liczb całkowitych k, m oraz n załóżmy, że k jest wspólnym czynnikiem liczb A oraz B; załóżmy też, że A=(n*k), B=(m*k) oraz A > B. Możemy teraz dokonać działania A-B=(n-m)*k, wiemy więc, że k jest także wspólnym czynnikiem różnicy tych liczb."

"Najprostsza wersja algorytmu rozpoczyna się od wybrania dwóch liczb naturalnych, dla których należy wyznaczyć największy wspólny dzielnik. Następnie z tych dwóch liczb tworzymy nową parę: pierwszą z liczb jest liczba mniejsza, natomiast drugą jest różnica liczby większej i mniejszej. Proces ten jest powtarzany aż obie liczby będą sobie równe - wartość tych liczb to największy wspólny dzielnik wszytkich par liczb wcześniej wyznaczonych. Wadą tej wersji algorytmu jest duża liczba operacji odejmowania, które należy wykonać w przypadku, gdy różnica pomiędzy liczbami z pary jest znacząca."

Czyli mamy np. 99 i 9. Po kolei parami liczby będą 90 i 90, 81 i 9, 72 i 9, 63 i 9...itd, aż do czasu gdy znajdziemy 9 i 9. Co oznacza że największym wspólnym dzielnikiem będzie właśnie 9. Z kolei jeżeli na końcu ci 1 i 1 wyjdzie to znaczy że mamy do czynienia z liczbami względnie pierwszymi.

Zastosowania tego algorytmu, z tego co czytam na wikipedii (nawet nie chce mi się zerkać na inne strony) - RSA, generowanie rytmów muzycznych, faktoryzacja liczb całkowitych (czy mówiąc po ludzku, ich rozkład na czynniki pierwsze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Muszę nauczyć się od podstaw w krótkim czasie programować we flashu, mianowicie muszę stworzyć w miarę zaawansowaną grę zręcznościową w tej technologii. Od czego zacząć? Czytałem że Flash bazuje na AS, czyli logicznym jest iż wpierw przydało by się przejrzeć kilka kursów AS 3, czy możecie doradzić gotowe sprawdzone kursy z AS oraz Flasha? W jakie programy muszę się zaopatrzyć by zacząć?
Z góry wielkie dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajac Pythona warto sie uczyc Ruby? W zasadzie chcialbym blizszej lub dalszej przyszlosci nauczyc sie ''''obslugi'''' Ruby on Rails, ale jesli poza tym duzo sie tego jezyka nie uzywa albo znajac python ruby nie jest juz potrzebny (bo z tego co widze sa dosc podobne) to zajalbym sie miedzyczasie czyms innym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2012 o 20:58, kuba9876543210 napisał:

Znajac Pythona warto sie uczyc Ruby? W zasadzie chcialbym blizszej lub dalszej przyszlosci
nauczyc sie ''''obslugi'''' Ruby on Rails, ale jesli poza tym duzo sie tego jezyka nie
uzywa albo znajac python ruby nie jest juz potrzebny (bo z tego co widze sa dosc podobne)
to zajalbym sie miedzyczasie czyms innym.


Nikt ci nie odpowie jednoznacznie na to pytanie, bo nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Dla jednych warto, dla innych nie. Wg mnie zawsze warto uczyć się języków skryptowych, są bardzo elastyczne i wręcz wszechobecne - jest dużo softu bazującego właśnie na nich, znając dany język zawsze możesz go zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb. Poza tym są do siebie podobne, więc nauczenie się kolejnego nie jest jakimś ogromnym wyzwaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Czy ktoś mógłby mi podrzucić linkiem do jakiegoś komponentu VCL który nic konkretnego nie robi, ale ładnie wygląda? Wiecie, jakaś "lampka" która się zaświeci jak użytkownik na nią kliknie, albo nie wiem, guziczek który odtworzy nam krótki plik muzyczny.

Troszkę poguglowałem, ale nie znalazłem na razie niczego konkretnego. Może macie coś pod ręką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie posta pod postem, ale się zorientowałem, że nie doprecyzowałem - jako, że mam zajęcia z Żółtym Kapłanem (wiecie, tym co to te żółte podręczniki wypluwał) to kodzę w Delphim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2013 o 23:59, Tajemnic napisał:

Wybaczcie posta pod postem, ale się zorientowałem, że nie doprecyzowałem - jako, że mam
zajęcia z Żółtym Kapłanem (wiecie, tym co to te żółte podręczniki wypluwał) to kodzę
w Delphim.


Nie pisałem nic w Delphi od bardzo dawna, ale takie podstawowe rzeczy robiło się super łatwo. Wstaw kontrolke obrazka i przypisz jakis obrazek we właściwościach (zapamiętaj nazwę właściwości, a w zdarzeniach wybierz "OnClick" i dopisz zmianę obrazka. (powinno być coś w stylu: NazwaObiketu.Picture := ''obrazek2.jpg'')

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam programu do nauki angielskiego dla sam nie wiem.. średniozaawansowanych, zaawansowanych? W każdym bądź razie piszę rozszerzoną maturę z angielskiego i potrzebuje poszerzyć swój zasób słownictwa i coś liznąć gramatyki. Co polecicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jak w Visual Studio Professional 2012 dodać jako jedno rozwiązanie dwa kody programu i najlepiej zrobić tak, by najpierw uruchamiał się jeden program rozwiązania, a po nim od razu drugi?
Mam napisane kody dla klienta i serwera, więc chciałbym, by najpierw uruchamiał się serwer, a po nim klient.
Język, w jakim programuję to C#, aplikacja jest konsolowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki o to program
#include <iostream>
#include <iomanip>
#include <stdio.h>
using namespace std;

int i;

void dec_oct(int l)
{
int tab[l];
int x;

for(i=1; l>0; i++)
{
x=l%8;
if(x==0)
{
tab[ i ]=0;
l=l/8;
}
else
{
tab[ i ]=x;
l=(l-x)/8;
}
}
for(i=i-1; i>0; i--)
cout<<tab[ i ];
}

void dec_hex(int l)
{
int tab[l];
int x;

for(i=1; l>0; i++)
{
x=l%16;
if(x==0)
{
tab[ i ]=0;
l=l/16;
}
else
{
tab[ i ]=x;
l=(l-x)/16;
}
}
for(i=i-1; i>0; i--)
{
if(tab[ i ]==10)
cout << "A";
else if(tab[ i ]==11)
cout << "B";
else if(tab[ i ]==12)
cout << "C";
else if(tab[ i ]==13)
cout << "D";
else if(tab[ i ]==14)
cout << "E";
else if(tab[ i ]==15)
cout << "F";
else
cout << tab[ i ];
}
}

int main()
{
int j, k;

float *TAB = NULL;

int MAX;
int rozmiar;
int dok;

cout << "podaj maksymalny rozmiar tablicy: ";
cin >> MAX;

do
{

cout<<"podaj rozmiar twojej tablicy: ";
cin>>rozmiar;

if(rozmiar>MAX)
cout<<"BLAD! - podany rozmiar przekracza rozmiar maksymalny"<<endl;

}
while(rozmiar>MAX);

cout << "podaj wyswietlana dokladnosc: ";
cin >> dok;

try
{
TAB = new float[rozmiar];
}
catch(bad_alloc)
{
cout << "BLAD! - brak miejsca na utworzenie tablicy";

return 0;
}

for(i=0; i<rozmiar; i++)
{
cout << "podaj " << i << " element tablicy" << endl;
cin >> TAB[ i ];
}

cout<<"twoja tablica:\t\t[notacja zwykla] [notacja naukowa] "<<setprecision(dok)<<endl<<endl;

for(j=0,k=0;k,j<rozmiar;j++,k++)

{

cout.width(30);
cout.setf(ios::fixed, ios::floatfield);
cout<<right<<TAB[j];
cout.setf(ios::scientific, ios::floatfield);
cout.setf(ios::uppercase);
cout.width(20);
cout<<right<<TAB[k]<<endl<<endl;

}

cout<<"twoja tablica w systemie osemkowym: "<<endl;

for(j=0;j<rozmiar;j++)
{
dec_oct(TAB[j]);
cout << endl;
}

cout<<"twoja tablica w systemie szesnastkowym: "<<endl;

for(j=0;j<rozmiar;j++)
{
dec_hex(TAB[j]);
cout << endl;
}

cin.ignore();

return 0;
}


I tutaj moje pytanie poniewaz napisalem go w dev c++ i wyskakuje mi blad i nie wiem gdzie jest popelniony poniewaz kompilator nie znajduje go w kodzie tylko w programie prosze o jakas porade.
zadanie_2.o:No such file or directory.
[error][zadanie2.exe] Error 1 (if this is the only erroe: please check your librery includes)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oprócz klasyki polecacie jakieś ciekawe książki wprowadzjące w programowanie gier/aplikacji w czystym C? Nie chodzi o duże gry/programy, lecz o nowsze spojrzenie niż programowanie pod Dos :)

Google zwraca jedynie wyniki w C++, a mi konkretnie niestety zależy na C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2013 o 22:32, Boguslav4 napisał:

Oprócz klasyki polecacie jakieś ciekawe książki wprowadzjące w programowanie gier/aplikacji
w czystym C? Nie chodzi o duże gry/programy, lecz o nowsze spojrzenie niż programowanie
pod Dos :)

Google zwraca jedynie wyniki w C++, a mi konkretnie niestety zależy na C.


B. W. Kernighan, D. M. Ritchie. Język ANSI C

A co do C to szukaj Standard libs :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować