Zaloguj się, aby obserwować  
Ponury666

Szkoła i sprawy wokół niej. [M]

18306 postów w tym temacie

Mi raz nauczycielka wstawiła piątkę niechcący i wzięła do odpowiedzi mówiąc "no, teraz musisz odpowiedzieć na piątkę bo ci ją niechcący wstawiłam" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.03.2009 o 13:31, Draxvoxdor napisał:

Mi raz nauczycielka wstawiła piątkę niechcący i wzięła do odpowiedzi mówiąc "no, teraz
musisz odpowiedzieć na piątkę bo ci ją niechcący wstawiłam" :D


To bardzo popularna wśród nauczycieli zagrywka, sam kilka razy byłem świadkiem takiej właśnie sytuacji, gdy nauczycielka wpisała komuś niechcący jakąś dobrą ocenę, a później brała tą osobę do odpowiedzi mówiąc przy tym bardzo podobne słowa. :)

PS. Ja na szczęście w całej mojej ''''karierze'''' szkolnej, takiego ''''szczęścia'''' w braniu do odpowiedzi nie miałem. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 13:06, Grinczar napisał:

Obydwie formy są poprawne.

Tak samo mówiła moja nauczycielka dwa lata temu. Jednak ostatnio powiedziała co innego... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 14:26, xbit71 napisał:

> Obydwie formy są poprawne.
Tak samo mówiła moja nauczycielka dwa lata temu. Jednak ostatnio powiedziała co innego...
;)


Co podaje wikipedia:

"Z punktu widzenia języka jako systemu zmiana tę > tą jest przejawem tendencji do usuwania form wyjątkowych. O żywotności tego procesu świadczą też nowsze rozwiązania normatywne, dopuszczającą użycie tej formy w normie użytkowej (swobodnej, ustnej). Formę tą zamiast tę spotyka się coraz częściej w tekstach pisanych, np. prasowych, co świadczyć może, że również norma języka starannego, pisanego w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie (jak to już miało miejsce w przypadku tego zaimka). Poza tym forma tą (np. z tą kobietą) jest formą narzędnika rodzaju żeńskiego, użycie formy tę w tej funkcji jest błędem przesadnej poprawności (hiperpoprawności). Przykłady:
1. Widziałem tę piękną kobietę. (Forma zgodna z normą polszczyzny wzorcowej, staranna)
2. Widziałem tą piekną kobietę. (Forma niezgodna z normą wzorcowej, zgodna z normą użytkową, swobodna, potoczna, coraz częściej też pisana)
3. Widziałem go z tą kobietą. (Forma zgodna z normą wzorcową i użytkową)
4. Widziałem go z tę kobietą. (Forma hiperpoprawna na gruncie normy wzorcowej, utworzona przez analogię do tę w bierniku)."

Nazwał bym to salomonowym wyrokiem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 21:14, Peter44 napisał:

fak. Jutro mam konkurs z mateki ...
pojutrze Krzyżacy..bleee

Też mam Krzyżaków w czwartek :/ Ale jutro jeszcze rekolekcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkałeś kiedyś osobę, która powiedziała: "Idę z tę kobietą"?

Dnia 17.03.2009 o 14:37, HunterO7 napisał:

2. Widziałem tą piekną kobietę. (Forma niezgodna z normą wzorcowej, zgodna z normą użytkową, swobodna,
potoczna, coraz częściej też pisana)

Szczerze? Myślę, że nauczycielka wie lepiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 15:10, xbit71 napisał:

Czy spotkałeś kiedyś osobę, która powiedziała: "Idę z tę kobietą"?


Nie. Czytałeś uważnie ? "(...) użycie formy tę w tej funkcji jest błędem przesadnej poprawności (hiperpoprawności) "

Dnia 17.03.2009 o 15:10, xbit71 napisał:

Szczerze? Myślę, że nauczycielka wie lepiej...


O ile mam dystans do wiadomości z wikipedii, o tyle równie wielki dystans mam do zdań wypowiadanych przez polonistów :) Jak dla mnie jest to błąd, ale zważając na to, że 80% polityków tak mówi, to długo to błędem nie będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 13:31, Draxvoxdor napisał:

Mi raz nauczycielka wstawiła piątkę niechcący i wzięła do odpowiedzi mówiąc "no, teraz
musisz odpowiedzieć na piątkę bo ci ją niechcący wstawiłam" :D


I jak udało Ci się ? ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale macie problem ...

Drugą( a może Drugę) szkołę (a może szkołą) robicie na forum ? Jedna wam nie wystarczy :P ?
Bardziej bym ufał nauczycielce niż wikipedi. Chociaż jak raz zapytaliśmy polonistkę o odmiane jednego wyrazu, nie wiedziała i musieliśmy iść po słownik :D

Szukać ą, ę w mojej wypowiedzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jednym roku szkolnym wpisano mi 3 czyjeś dwóje >.< Jakbym nie zobaczył tego w dzienniku, to potem by kiepsko było :( Z matematyki najlepiej. Pytam się czy mi już skreśliła tą dwóję, a ona mówi że 2 mam (czyt. dostawiła jeszcze jedną, też nie moją...) Na szczęście wzięła w końcu zeszyty tych bęcwałów z sąsiadującymi numerami w dzienniku i właściciele dostali z powrotem swoje fanty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 20:31, sebastiano444 napisał:

> > Hehe. A ja mam rekolekcje.:P
>
> A ja rekolekcje zaczynam od następnego tygodnia :P
Ja też poniedziałek, wtorek, środa i to o 10


A my mamy tak
Poniedziałek 8:00 do 10:00 zawsze kończą się wcześniej i później jeszcze na 15:00 :P
Wtorek na 8:00
Środa 8:00 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2009 o 20:32, Dekerinho6 napisał:

> > > Hehe. A ja mam rekolekcje.:P
> >
> > A ja rekolekcje zaczynam od następnego tygodnia :P
> Ja też poniedziałek, wtorek, środa i to o 10

A my mamy tak
Poniedziałek 8:00 do 10:00 zawsze kończą się wcześniej i później jeszcze na 15:00 :P
Wtorek na 8:00
Środa 8:00 :P

A próbnych testów nie macie? Ja wczoraj i dziś miałem, a potem dopiero do kościoła :P Jutro jeszcze i koniec :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.03.2009 o 20:37, choper napisał:

A próbnych testów nie macie? Ja wczoraj i dziś miałem, a potem dopiero do kościoła :P
Jutro jeszcze i koniec :/

Próbne testy mieliśmy jakiś miesiąc temu xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak kto woli, ja przy książce" nie wyrabiałem i zaczynało się "kartkowanie". Najlepsza lektura jaką czytałem od polskich pisarzy to..."Faraon" chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2009 o 08:30, Łeber napisał:

Jak kto woli, ja przy książce" nie wyrabiałem i zaczynało się "kartkowanie". Najlepsza
lektura jaką czytałem od polskich pisarzy to..."Faraon" chyba.

Dla mnie raczej "Dywizjon 303" i "Kamienie na szaniec" ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować