Zaloguj się, aby obserwować  
POZDRO-Grizzly

Narty, snowboard i skoki narciarskie

1874 postów w tym temacie

No, no gratulacje dla Kamila za 2 miejsce i za pechowe 0,1 pkt do wygranej, ale nie ma co narzekać patrząc na to co było ostatnio. Kofler pokazuje, że jest zawodnikiem klasy światowej z 9 miejsca na 1.
Mam nadzieje, że Kamil teraz już pozostanie w czołówce aż do końca ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2012 o 13:26, Sigu napisał:

Jakiś specjalista powie mi jak dobiera się deskę?

a) powinna sięgać Ci do brody (max. nosa)
b) domyślam się, że jesteś początkującym, więc polecam miękką deskę (czasami podawana jest twardość to szukaj tak mniej więcej 4/10) np. taką: http://www.snowsport.pl/p3136-Deska_Raven_Blur_2011.html
c) ma Ci się podobać
d) jak już jakąś znajdziesz to postaraj się znaleźć o niej trochę opinii w internecie

Ogólnie polecam w/w sklep, można nawet ciekawe oferty znaleźć. Poszukaj jeszcze w zakładce "zestawy", zwłaszcza jeśli nie masz upatrzonego modelu.

PS. A jeśli w życiu jeszcze na desce nie stałeś, to sugerowałbym wypożyczyć gdzieś na miejscu i sprawdzić, czy Ci się spodoba. A w serwisie zawsze dobiorą Ci co najmniej wystarczającą deskę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na desce już kilka razy stałem. Chciałbym w końcu znaleźć sobie własną, bo te z wypożyczalni pozostawiają zazwyczaj wiele do życzenia.
Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2012 o 13:26, Sigu napisał:

Jakiś specjalista powie mi jak dobiera się deskę?

Pierwszy punkt to zdecydowanie się na to jak zamierzasz jeździć - zjazdowo, skacząc i bawiąc się w ewolucje, cross (freestyle), freeride w puchu, w miarę neutralny all-mountain. Ponieważ cross jest bardzo drogi i trudny, a snowboarding zjazdowy i slalomowy zupełnie w Polsce niepopularny, zakładam że te odpadają. Biorąc pod uwagę modę w naszym kraju to interesują cię zapewne skoki i tym podobne popisy, gdy już opanujesz wszystkie podstawy deski. Jest to zresztą dość naturalny u nas wybór - sprzęt do innych typów jazdy jest zdecydowanie słabiej dostępny, a na początek by się uczyć zwykle to podejście się sprawdza.

Gdy to już wiesz to powinieneś wybrać ... buty. Ważna sprawa to Flex czyli współczynnik ich twardości/miękkości: miękki but z niskim Flexem (1-4) to sprzęt przyjazny przy nauce i skokach, im twardszy but tym bardziej zbliżamy się do typu jazdy na krawędzi (większa kontrola nad deską) lub puchu (7-10). Szczytem tej skali są buty do deski zupełnie twardej, które mają typową dla narciarskich skorupę i podobna budowę. Ważne przy wyborze buta jest określenie jego zewnętrznego rozmiaru (uwzględniając wszelkie bajery w postaci size reduction), to decyduje o wyborze wiązań i deski.

Wiązania - warto spojrzeć w tabelę producent i zobaczyć, czy dany sprzęt jest przyjazny twojemu stylowi jazdy (po raz kolejny kwestia Flexu i to co w pierwszym akapicie) - buty już wybrałeś dobierz pasujące wiązania uważając na rozmiar tych ostatnich (przeważnie S/M lub L/XL - zależnie od rozmiaru buta). Znowu pomocna będzie tabelka na stronach producentów. Naturalnie pojawia się problem, gdy masz na przykład tak jak ja: buty Salomona z size reduction, do tego numerycznie na granicy wiązań M i L, a wiązania Burtona... do tego wszystko kupujesz w innych sklepach. Co ja przeżywałem czekając na te przesyłki o.O

Ok, a teraz wielki finał czyli deska. Istotne sprawy do obczajenia: wzrost, waga i rozmiar zewnętrzny (!!!) buta. Do tego styl jazdy (wspomniana przez tyloraa twardość - wybacz skrócenie nicku), im miększa tym bardziej nadaje się do skoków i tricków (freestyle), trochę twardsze do nauki, a potem all-mountain, freeride i wreszcie twarde deski zjazdowe i slalomowe. Istotne jest uwzględnienie rozmiaru buta - chodzi o to, by wpięty w wiązanie nie wystawał za mocno poza krawędź deski, bo będziesz nim szorował po śniegu. Dotyczy to oczywiście dużych rozmiarów (zwykle 11+) i wymaga wybrania deski typu Wide (szersza talia) oznaczonych literką ''W'' obok długości samej dechy. Kolejna bardzo już zaawansowana charakterystyka deski to jej profil (rocker, camber, flat i ich kombinacje) - to jednak temat na osobną historię, ale polecam ten artykuł: http://www.evo.com/rocker-guide-what-is-rocker-and-why-does-it-matter.aspx chociaż jest to laudacja na temat popularnego ''banana''.

Jest też oczywiście wygląd, chociaż tego nie rozumiem tbh. Moja deska mogłaby mieć barwy Hello Kitty, lub totalnego mroku, a gdy jest głęboko w śniegu uwalona i tak nie ma to znaczenia. Tym bardziej gdy kolejny miły obywatel w kolejce ją porysuje lub podepcze -_-''

By sobie ułatwić życie polecam tez ten link do kalkulatora, który jednocześnie ''wypluwa'' propozycje desek. Ja wybrałem sobie dechę, wpisałem tam dane i z wielką radością znalazłem ją na liście zaproponowanych. Niestety system miar jest tam imperialny, nie metryczny. Link: http://www.frostyrider.com/tips/size-guide.htm W razie wątpliwości śmiało pytaj tutaj lub na privie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polacy zajeli dzisiaj świetne drugie miejsce w konkursie drużynowm w Zakopanym. Pierwsza seria genialna ale niestety czułem ,że nasi zawodnicy w drugiej serii będą pod większą presją i skoczą gorzej niz w pierwszej. Żyła skakał całkiem dobrze Kot jeszcze lepiej choć w drugim skoku przy mocnym wietrze (miał az 12 punktów odjętych za wiatr) powinien skoczyć 5 -6 metrów więcej. Miętus szkoda mi go trochę bo skakał w ciężkich warunkach chyba nie za wiele mógł zrobić, ale nie powinno się robić na niego nagonki bo co on miał zrobić jak tacy zawodnicy jak Hilde czy Jacobsen też nie dali rady. Jak dla mnie rozstrzasanie tego skoku to chamstwo bo jak taka banda debili zacznie powtarzac po głupim reporterze to taki zawodnik może się załamac. Stoch oczywiście skoki bardzo dobre choć czuję ,że szczyt jego formy jeszcze nie nadszedł.Jasne ,że mogło być lepiej ale trzeba się cieszyć z tego co jest ,zwłaszcza ,że Słoweniec troche przyfarcił z wiatrem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy jesteśmy rozczarowani dzisiejszym wynikiem Justyny Kowalczyk. Po półfinale mówiłem sobie, że w najgorszym wypadku będzie 3-cie miejsce, ale medal jest pewny. Pytanie było tylko jakiego koloru. Jednak mam wrażenie, że Justyna potraktowała ten bieg zbyt abicjonalnie i była zbytnio usztywniona. Widać było to napięcie gdy kamera pokazywała twarze zawodniczek tuż przed startem. Wszystkie zawodniczki były rozluźnione, uśmiechnięte, machały rękami do kamery. Tylko jedna Justyna pokazała twarz zaciętą, bez uśmiechu (zazwyczaj również uśmiecha się b. szeroko).
To napięcie miało IMHO swoje konsekwencje w zbyt wolnym starcie, a następnie w tym co miało miejsce na pierwszym podbiegu czyli w zaplątaniu się i upadku Kowalczyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szukam kasku zimowego z jakimś fajnym designem. i tu mam problem, bo większość jest jednokolorowa, a już jakieś fajnie wyglądające np uvexa sięgają 500-600zł.. nie wiedzieć czemu damskie wersje męskich tańszych, jednokolorowych modeli mają fajne wzorki.. tak jakby facetom było wszystko jedno co noszą na głowie ;)
może ktoś może polecić jakieś konkretne kaski albo firmę chociaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2013 o 17:49, Maurycy_69 napisał:

może ktoś może polecić jakieś konkretne kaski albo firmę chociaż

Korzystam z Rossignol''a Toxic Fashion - model powlekany skóra czarną z białymi elementami z 2012 roku. Nie wiem jak z wyglądem bo zawsze miało to dla mnie niewielkie znaczenie, w kwestii wygody i wytrzymałości sprawdza się świetnie. Polecam za to sprawdzić firmy typowo snowboardowe jeśli estetyka jest priorytetem - tam można znaleźć wszystkie kolory tęczy i co tam jeszcze się chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak Stochu .Myślałem że znów zjedzą go nerwy jak w pierwszym konkursie ale tu pokazał pełny profesjonalizm . Drugi plus nareszcie podium bez Austriaków chociaż Loitzl też zasługiwał na medal . Ogólnie super i ogromne szanse na medal w drużynówce. BRAWO !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2013 o 19:19, Darnok_Rukia napisał:

Myślałem że znów zjedzą go nerwy jak w pierwszym konkursie ale tu pokazał pełny profesjonalizm

Też po pierwszej serii dawałem sobie na wstrzymanie, bo nie byłem pewien, czy znów nie zepsuje drugiego skoku.
Na szczęście nie i mamy złoty medal i nowwego mistrza.

Dnia 28.02.2013 o 19:19, Darnok_Rukia napisał:

Ogólnie super i ogromne szanse na medal w drużynówce.

Rzeczywiście w drużynówce jest szansa. Słoweńcy (poza Prewcem) nie pokazali dziś nic rewelacyjnego i możemy zawalczyć.
Oby tylko Kot się pozbierał, bo stać go na dużo więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie nasi dzisiaj skakali. Było mi ich żal po wyłaczeniu TV bo przegrali medal o 0.8 pkt. Po jakiejs godzinie po konkursie ojciec mi mowi ze zle policzyli punkty Bardalowi w 1 serii i ze mamy medal brazowy. coz wiadomo ciesze sie ogromnie. Ale to nie takie cieszenie sie jak na live. Fajnie ze mamy medal, ale niech do cholery ten FIS zasrany w koncu sie ogarnie. Zmienianie belek, pomiary wiatru ( ktore zreszta tez sa mozna powiedziec fikcja). Robia z tego sportu kurde komedie. Ja myslalem ogolnie jakim cudem mogli zle policzyc skoro to komputer liczy te punkty. Dziwna sytuacja naprawde. Ale ogolnie mysle ze medal zasluzony. Aha, i to co Fettner zrobil to poezja normalnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

Fajnie nasi dzisiaj skakali. Było mi ich żal po wyłaczeniu TV bo przegrali medal o 0.8
pkt.

Ja mam tylko w głowie słowa Stocha, który bezpośrednio po konkursie mówił, że nie rozumie jakim cudem nie mamy medalu. A tu proszę. Dobrze poradził sobie Kubacki, który skacząc jako trzeci był pod presją po tym, jak stopniowo odrabialiśmy.

Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

coz wiadomo ciesze sie ogromnie.

Jak każdy z nas :) Medal to medal

Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

w koncu sie ogarnie. Zmienianie belek, pomiary wiatru ( ktore zreszta tez sa mozna powiedziec
fikcja).

Pomiary wiatru są niedopracowane. Nie jest brane pod uwagę np. to, że na progu jak powieje w plery to potem już d.. wołowa a nie skok.

Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

policzyc skoro to komputer liczy te punkty.

Podejrzewam, że źle wklepali to o ile było belek obniżone. Ja się uśmiałam jak w pierwszej serii cała czołówka obniżała i wszyscy mieli note za skok ok 144 punkty (tylko Gregor nieco mniej). A Stoch się nie bawił i 152 :D

Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

Ale ogolnie mysle ze medal zasluzony.

Zawsze był ten jeden skok, który wszystko psuł. Teraz te dwa pierwsze były nieco słabsze, ale bardzo poprawne, dorzucające sporo punktów do ogólnej puli. Nikt u nas nie zepsuł jak np. Hilde lecący na 118 m. Skakaliśmy równo i daleko.

Dnia 02.03.2013 o 19:31, Ziggy napisał:

Aha, i to co Fettner zrobil to poezja normalnie:)

Zastanawiam się, czy nie dostał zbyt wysokich not za styl, ale regulamin chyba nie mówi o tym, na ilu nartach trzeba odjechać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamil Stoch po pierwszej serii prowadzi ze sporą przewagą nad drugim zawodnikiem i jeżeli pechowo wiatry nie powieją, to powinien to pierwsze miejsce obronić. :-)
Ogladasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2013 o 19:12, A-cis napisał:

Kamil Stoch po pierwszej serii prowadzi ze sporą przewagą nad drugim zawodnikiem i jeżeli
pechowo wiatry nie powieją, to powinien to pierwsze miejsce obronić. :-)
Ogladasz?

Pewno ze ogladalem,co mialem nie ogladac.Czulem, ze Kamil po1 serii tym skokiem wygra zawody. Denerwowala mnie 1sza seria tak w okolicach gdzie Kot skakał. Wtedy jakos belke obnizyli,niby wiatr pod narty był, ale skakali słabo. Bo telepało nimi na prawo i lewo. I dostawali takie minusy ze hej. Cos z tymi pomiarami trza zrobic. ogolnie niezly konkurs,nasi niezle.Przy starych zasadach byłby dzisiaj nokaut a tak bylo tylko lekkie trzepniecie ale jest dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamil idzie jak burza. Wygrał drugie zawody pod rząd :-)
W klasyfikacji GP, wprawdzie nieznacznie, ale wyszedł na trzecie miejsce.
Jeżeli utrzyma to tempo, to Bardal pewnie może się poczuć zagrożony :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stoch znowu imponuje formą pierwszy skok mu nie wyszedł ale drugi skok był świetny. Zostały jeszcze 3 konkursy indywidualne czyli 300 punktów do zdobycia Kamil traci do Bardala 85 punktów więc wszystko może się zdarzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nasza ekipa mocno wystartowała do nowego sezonu. 7 skoczków wystartowało (odwykłem już od takiej liczby skoczków polskich w konkursie poza granicami kraju :-) i cała siódemka zakwalifikowała się do konkursu. Kwalifikacje wygrał Żyła, który jest znów w swojej świetnej aktorsko-krasomówczej formie :-)
Kruczek ma problem, nie kogo wstawić do składu na jutrzejszy konkurs drużynowy (jak to zawsze miał Tajner), ale kogo wyrzucić ze składu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak lekki wiatr z tyłu obnażył słabości naszej ekipy. Od razu 3 (w tym lider - Biegun) nie zakwalifikowało się do drugiej serii, a dwóch kolenych (Stoch i Żyła) ledwo, ledwo. Musieli czekać aż się komuś powinie noga.
Ostatecznie Żyła zakwalifikował się na 30 miejscu (uratował go właśnie Biegun swoim nieudanym skokiem) a Stoch na 26.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować