Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Chciałbym usłyszeć, jak wygłaszasz swoją prezentację. Prędkość musi być zawrotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mój temat na część ustną z Polskiego to: Obraz miasta w literaturze XIX i XX wieku. Wykorzystałem Przedwiośnie, Lalkę, Zdążyć przed Panem Bogiem, Dżume oraz Ziemię obiecaną. Teza to: Zależność miasta od polityki i stosunków społecznych. Czyli krótko mówiąc opisuje miasta a teza ma ładnie brzmieć i wyglądać na papierze :D

A teraz pytanie, jakie mogą być pytania komisji do mojej prezentacji?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2010 o 17:43, Skom25 napisał:

Witam,

Mój temat na część ustną z Polskiego to: Obraz miasta w literaturze XIX i XX wieku. Wykorzystałem
Przedwiośnie, Lalkę, Zdążyć przed Panem Bogiem, Dżume oraz Ziemię obiecaną. Teza to:
Zależność miasta od polityki i stosunków społecznych. Czyli krótko mówiąc opisuje miasta
a teza ma ładnie brzmieć i wyglądać na papierze :D

A teraz pytanie, jakie mogą być pytania komisji do mojej prezentacji?:)

Porównaj miasto przedstawione w Dżumie z tym w Przedwiośniu (np. Warszawa), czy mają coś wspólnego, czy są to dwa odrębne światy, czemu tak myślisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie literaturę przedmiotu. Praktycznie napewno dostaniesz jedno tego typu pytanie. Najczęściej jest to jak dana pozycja z literatury przedmiotu pomogła ci w napisaniu pracy/opracowaniu tematu, ale zdarzają się też pytania odnośnie treści. To też w dużej mierze zależy od komisji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2010 o 17:33, ww3pl napisał:

Chciałbym usłyszeć, jak wygłaszasz swoją prezentację. Prędkość musi być zawrotna.


Normalnie? Szybkość mówienia jak przy normalniej rozmowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2010 o 18:03, Exelius napisał:



"Zależność miasta od polityki i stosunków społecznych" to nie teza.

Poza tym - strasznie dużo książek, raczej nie zdążysz omówić dokładnie problemu (a już na pewno nie tak ogólnie sformułowanego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak mi sie wydaje tylko ze na taki temat to mozna odpowiedziec bez zagladania do w/w ksiazek xD oczywiscie jesli sie chodziło na polski bo te polonistki to tłuka non stop obraz miasta ble ble ble... jej dobrze z ejuz mam to za soba :P a te wszytskie ropuchy niech sie w piekle smażą za takie wypłaszczenie tak pieknego języka jakim jest Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jutro ostatni wielki egzamin i koniec ( dobra angielskie ustne ale to już luz), normalnie sam bym się nie spodziewał ale polskiego bardziej obawiam się niż angielskiego, ale już wiem że zdam, bo każdy w historii szkoły zdał to ja tym bardziej muszę, jednak mimo wszystko stres niczym nie uzasadniony jest, chyba po tym jak skończę pójdę na szybkiego browara i będzie po sprawie, bo przed to raczej nie przejdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2010 o 21:26, kindziukxxx napisał:

jutro ostatni wielki egzamin i koniec

Taa ja mam dziś angielski i luz. Jeżeli się nie zatnę to będzie w porządku. Obym wylosował normalny zestaw, a nie udziwniony:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2010 o 20:32, Amdor6 napisał:

>

"Zależność miasta od polityki i stosunków społecznych" to nie teza.

Poza tym - strasznie dużo książek, raczej nie zdążysz omówić dokładnie problemu (a już
na pewno nie tak ogólnie sformułowanego).


I tu widać różnicę szkół. Teza została zaakceptowana ( czyli jak zmieniały sie miasta pod wpływem polityki i społeczeństwa) a Polonistka mówiła że 5 książek to optimum, można więcej nawet:D

A przepraszam, widać kolega myślał że chce opisywać wszystkie miasta z tych lektur. Nie, wybieram jedno miasto z każdego utworu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2010 o 08:37, Skom25 napisał:

I tu widać różnicę szkół. Teza została zaakceptowana ( czyli jak zmieniały sie miasta
pod wpływem polityki i społeczeństwa)


Ale ma całkowitą rację. To nie jest teza.
"Jak zmieniały się miasta pod wpływem polityki i społeczeństwa?"

Tezą byłoby "Miasta pod wpływem polityki i społeczeństwa zmieniały się pozytywnie." :).
Ewentualnie hipotezą byłoby "Czy miasta pod wpływem polityki i społeczeństwa zmieniały się pozytywnie/negatywnie/czy zmieniały się w ogóle?".

To, co Ty podajesz, to tylko tytuł pracy ;). Postawienie tezy koniecznie musi być powiązane z przyjęciem pewnego stanowiska i próbą jego udowodnienia, bądź obalenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raaany, dzisiaj ustny polski, nie przeżyję tego ;p Napisałem pracę dwa tygodnie temu i nawet do niej nie zaglądałem... Szczęście, że mam temat, przy którym mogę zmyślać ile wlezie i sporo powiedzieć z głowy ("Historia i fantastyka w twórczości Andrzeja Sapkowskiego" w oparciu o "Żmiję" i Trylogię husycką).
Właśnie, jakie mogą mi zadać pytania do takiego tematu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepadła mi opcja edytuj :P

"Zależność miasta od polityki i stosunków społecznych"


Wd. mnie jest to teza, ponieważ chcę udowodnić że miasto może się zmieniać pod wpływem polityki i społeczeństwa:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2010 o 09:51, Skom25 napisał:

Wd. mnie jest to teza, ponieważ chcę udowodnić że miasto może się zmieniać pod wpływem
polityki i społeczeństwa:D

Teza musi być twierdzeniem. Więc to tezą być nie może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja właśnie wróciłem z ustnego anglika na poziomie podstawowym. Zestaw numer 14. Wynik: 17/20 punktów. Całkiem, całkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować