Zaloguj się, aby obserwować  
Zlooty1

Zagadki

2618 postów w tym temacie

Dnia 23.11.2005 o 22:20, Latniak napisał:

> gdzie [] to cecha liczby, czyli najmniejsza liczba naturalna mniejsza od danej,

To się też chyba nazywa całością.
[x] - całość z iks.


Ja z liceum pamiętam, że mówiono na to cecha liczby. Ale jak ją zwał, tak ją zwał, powiedziałem o co chodzi, więc nazwa nie jest taka ważna (dobra jest ważna, ale nie dla natury problemu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomyliles sie z jednym punktem i chyba to ma tak wygladac (Lord Ya powinien dostac za monety)

Dnia 23.11.2005 o 22:13, Latniak napisał:

1.Latniak - 6 pkt.
2.Egan
Wolf- 4 pkt.
3.Arkadiusz - 2 pkt
4.HumanGhost - 2pkt
5.Lord Ya - 3 pkt
6.Uther_Lightbringer 2 pkt.
7.SimFury - 1 pkt,
8.iro1979
- 1 pkt,
9. Abi Dalizim - 1pkt,
10. DEViANCE - 1pkt
11. Zgodny - 1pkt
12. Thrinity - 1pkt
13. Seqiu - 1 pkt


P.S. Troche sie zgubilem chyba trzeba uzyc bolda do takich rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:18, Wredniak2003 napisał:

> Przeciez wlasnie powinienes
> odpowiedziec "Tak" - to bylaby jedyna sluszna i logiczna odpowiedz. :P

Coz jest
inna logiczna odpowiedz potwierdzajaca nie jak nikt niepoda to ja podam (a ja myslalem ze to banal)


bo / bo tak / poniewaz

--
i zagadka, sam wymyslilem :)

1,2,3,5,11,31,127,?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:13, Lord Ya napisał:

No tak, nie przemyślałem dokładnie tych okien. A teraz coś wam pokażę. Czy ktoś jest w stanie podać jaka jest następna liczba:
1,
1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55,?
.
.
.
Czyżby 89 (ciąg Fibonacciego)? Być może, ale czemu nie 91. Bo te liczby to też początek
ciągu danego wzorem [(e^(n-2) )^(1/2)]+1, gdzie [] to cecha liczby, czyli najmniejsza liczba naturalna mniejsza od danej,
n to wyraz ciągu, a e to podstawa logarytmu naturalnego. Pasuje każda liczba, jak się znajdzie uzasadnienie.


Nie wiem czy to poprawnie czy nie ale zazwyczaj chodzi o najprostsza odpowiedz w takich zadaniach a mozna zapisac ze liczby zwiekszaja sie dwa razy a mozna tez ze liczby zwiekszaja sie x razy gdzie x= 50*6/3-150+2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:26, Arkadiusz napisał:

bo / bo tak / poniewaz


Odpowiedź, brzmi "Nie". Każdy pionek zajmował pole białe, lub czarne na początku. Należy zauważyć, że polem sąsiadującym z białym jest zawsze pole koloru czarnego. Ale ponieważ szachownica miała nierówną ilość pól białych i czarnych (9x9), zatem nie każdy piocek z białego pola mógł zająć pole czarne.

Dnia 23.11.2005 o 22:26, Arkadiusz napisał:

--
i zagadka, sam wymyslilem :)

1,2,3,5,11,31,127,?


ooo liczba 127 jest dla mnie czystą abstrakcja bo jest za duza by moj umysl ja poja ale moze 180?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:22, Wredniak2003 napisał:

P.S. Troche sie zgubilem chyba trzeba uzyc bolda do takich
rzeczy.


Można isę pogubić, rzeczywiście. Podkreślanie przyznawania punktów boldem jest bardzo dobrym pomysłem, mam nadzieję że się przyjmie. W takim razie to powinno wygladać tak:
1.Latniak - 6 pkt.
2.Egan Wolf- 4 pkt.
3.Arkadiusz - 3 pkt
4.Lord Ya - 3 pkt
5.HumanGhost - 2pkt
6.Uther_Lightbringer 2 pkt.
7.SimFury - 1 pkt,
8.iro1979 - 1 pkt,
9. Abi Dalizim - 1pkt,
10. DEViANCE - 1pkt
11. Zgodny - 1pkt
12. Thrinity - 1pkt
13. Seqiu - 1 pkt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnemu zespołowi kosiarzy polecono skosić dwie łąki; powierzchnia jednej z tych łąk była dwa razy większa od drugiej. Pół dnia cały zespół kosiarzy kosił większą łąkę; w drugiej połowie tego samego dnia zespół podzielił się na dwie równe grupy. Pierwsza grupa w dalszym ciągu kosiła większą łąkę i do końca dnia skosiła ją całkowicie. Druga grupa poszła kosić mniejszą łąkę, która kosiła do końca dnia, ale nie skosiła jej całkowicie. Reszta małej łąki została skoszona nazajutrz przez jednego kosiarza, któremu zajęło to cały dzień.
Ilu kosiarzy liczył zespół ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:30, Wredniak2003 napisał:

> 1,2,3,5,11,31,127,?

ooo liczba 127 jest dla mnie czystą abstrakcja bo jest za duza by moj umysl ja
poja ale moze 180?


to znajdz zasade dla 1,2,3,5,11,31,?,?
i podaj jak sie tworzy kolejne liczby (nie musisz podawac ich wartosci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:33, Arkadiusz napisał:

> > 1,2,3,5,11,31,127,?
>
> ooo liczba 127 jest dla mnie czystą abstrakcja bo jest za duza by moj umysl ja

> poja ale moze 180?

to znajdz zasade dla 1,2,3,5,11,31,?,?
i podaj jak sie tworzy kolejne liczby (nie musisz podawac
ich wartosci)


127,255, 511 a wzor to (2^n)-1 (nawias niepotrzebny ale zeby watpliwosci nie bylo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:37, Wredniak2003 napisał:

> > > 1,2,3,5,11,31,127,?
> > > > > ooo liczba 127 jest dla mnie czystą abstrakcja bo jest za duza by
moj umysl ja
> > > > poja ale moze 180?
> > > to znajdz zasade dla 1,2,3,5,11,31,?,?
> i podaj jak sie
tworzy kolejne liczby (nie musisz podawac
> ich wartosci)
> >
127,255, 511 a wzor to (2^n)-1 (nawias niepotrzebny
ale zeby watpliwosci nie bylo)


Niezupełnie. Podstaw sobie drugą liczbę czyli . (2^2)-1=3 Druga powinna być 2
3 liczba (2^3)-1=7 Trtzecia powinna być 3

Prędzej 2^(n-1)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze sam tej zagadki nie wymysliles a idzie to tak... 2 3 5 11 31 127 709 5381 52711 ta jedynka jest bledem bo sa to liczby tylko pierwsze a poprzednia podaje która jest to z koleji liczba pierwsza i tak 3 jest 2 liczba pierwsza a 127 jest 31 liczba pierwsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:31, Wredniak2003 napisał:

Pewnemu zespołowi kosiarzy polecono skosić dwie łąki; powierzchnia jednej z tych łąk była dwa razy większa od drugiej. Pół
dnia cały zespół kosiarzy kosił większą łąkę; w drugiej połowie tego samego dnia zespół podzielił się na dwie równe grupy.
Pierwsza grupa w dalszym ciągu kosiła większą łąkę i do końca dnia skosiła ją całkowicie. Druga grupa poszła kosić mniejszą
łąkę, która kosiła do końca dnia, ale nie skosiła jej całkowicie. Reszta małej łąki została skoszona nazajutrz przez jednego
kosiarza, któremu zajęło to cały dzień.
Ilu kosiarzy liczył zespół ?


1/2*x+1/2*1/2*x=2*(1/2*1/2*x+1)
1/2*x+1/4*x=1/2x+2
1/4*x=2
x=8
bylo 8 kosiarzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:49, Wredniak2003 napisał:

Obawiam sie ze sam tej zagadki nie wymysliles a idzie to tak... 2 3 5 11 31 127 709 5381 52711 ta jedynka jest bledem bo
sa to liczby tylko pierwsze a poprzednia podaje która jest to z koleji liczba pierwsza i tak 3 jest 2 liczba pierwsza a
127 jest 31 liczba pierwsza.


sam wymyslilem, patrzac na tablice liczb pierwszych na wikipedii :P

1 (bo od czego trzeba zaczac; ew. zerowa liczba pierwsza =1 :])
1 liczba pierwsza =2
2 liczba pierwsza =3
3 liczba pierwsza =5
5 liczba pierwsza =11
itd (do 709, bo mam tylko poczatek tablicy liczb pierwszych)

masz punkt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:51, Arkadiusz napisał:

> Pewnemu zespołowi kosiarzy polecono skosić dwie łąki; powierzchnia jednej z tych łąk była dwa razy większa od drugiej.
Pół
> dnia cały zespół kosiarzy kosił większą łąkę; w drugiej połowie tego samego dnia zespół podzielił się na dwie
równe grupy.
> Pierwsza grupa w dalszym ciągu kosiła większą łąkę i do końca dnia skosiła ją całkowicie. Druga grupa
poszła kosić mniejszą
> łąkę, która kosiła do końca dnia, ale nie skosiła jej całkowicie. Reszta małej łąki została
skoszona nazajutrz przez jednego
> kosiarza, któremu zajęło to cały dzień.
> Ilu kosiarzy liczył zespół ?

1/2*x+1/2*1/2*x=2*(1/2*1/2*x+1)
1/2*x+1/4*x=1/2x+2
1/4*x=2
x=8
bylo
8 kosiarzy


wynik dobry ale czy nie latwiej tego napisac tak

Do połowy pierwszego dnia zostało skoszone 2/3 większej łąki. W drugiej połowie tego dnia, skoszono 1/3 wielkiej łąki i 2/3 małej łąki (bo ona była 2x mniejsza). W związku z tym, zostało do skoszenia (w przeliczeniu na powierzchnię większej łąki) 1/6 powierzchni. 1 kosiarz pracował cały dzień, to znaczy, że 1 kosiarz kosi 1/6 dużej łąki przez 1 dzień. Zatem pierwszego dnia pracowało 8 kosiarzy, ponieważ skosili 8/6 powierzchni wielkiej łąki.
Zespół liczył 8 kosiarzy.

Ja jestem czlek prost i powiedz mi jakim cudem znalazlo sie tam tyle polówek??

W kazdym razie wynik dobry a sposobu matematycznego rozgrysc nie moge wiec jeden punkt dla Arkadiusza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:55, Arkadiusz napisał:

sam wymyslilem, patrzac na tablice liczb pierwszych na wikipedii :P

1 (bo od czego
trzeba zaczac; ew. zerowa liczba pierwsza =1 :])
1 liczba pierwsza =2
2 liczba pierwsza =3
3 liczba pierwsza =5
5 liczba
pierwsza =11
itd (do 709, bo mam tylko poczatek tablicy liczb pierwszych)

masz punkt

wzór tego "cuda" to a(1) = 2, a(n) = P(a(n-1)) a jest to Wilson''s primeth recurrence

P.S. Staramysie wprowadzic zwyczaj ze punkty walimy boldem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyspę X zamieszkują tylko Rycerze i Łotry. Wyglądają dokładnie tak samo, ale Rycerze są zawsze prawdomówni, a Łotrzy zawsze kłamią.

Pewien człowiek przybywając na Wyspę X spotyka trzech jej mieszkańców. Zadaje pierwszemu pytanie: "Kim jesteś?", na co ten odpowiada, lecz bardzo niewyraźnie. Drugi tłumaczy: "On powiedział że jest Łotrem", a trzeci natychmiast reaguje: "Nie wierz mu. On kłamie".
Kogo spotkał człowiek na Wyspie X ? Prosze uzasadnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:55, Wredniak2003 napisał:

wynik dobry ale czy nie latwiej tego napisac tak

Do połowy pierwszego dnia zostało skoszone
2/3 większej łąki. W drugiej połowie tego dnia, skoszono 1/3 wielkiej łąki i 2/3 małej łąki (bo ona była 2x mniejsza). W
związku z tym, zostało do skoszenia (w przeliczeniu na powierzchnię większej łąki) 1/6 powierzchni. 1 kosiarz pracował cały
dzień, to znaczy, że 1 kosiarz kosi 1/6 dużej łąki przez 1 dzień. Zatem pierwszego dnia pracowało 8 kosiarzy, ponieważ skosili
8/6 powierzchni wielkiej łąki.
Zespół liczył 8 kosiarzy.

Ja jestem czlek prost i powiedz mi jakim cudem znalazlo sie tam
tyle polówek??

W kazdym razie wynik dobry a sposobu matematycznego rozgrysc nie moge wiec jeden punkt dla Arkadiusza


nie moglem tak napisac bo to jest z googla:) a ja sam liczylem

x = liczba koszacych duza lake=liczba koszaczych mala lake

jezeli 1 to pracy jednego kosiarza przez jeden dzien
to x = praca wszystkich kosiarzy przez jeden dzien

pol dnia (1/2) wszyscy kosiarze (x) + pol dnia (1/2) polowa kosiarzy (1/2*x) = duza laka
pol dnia (1/2) polowa kosiarzy (1/2*x)+ jeden kosiarz caly dzien (1) = mala laka
duza laka= 2*mala laka
czyli
1/2*x+1/2*1/2*x=2*(1/2*1/2*x+1)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 22:58, Wredniak2003 napisał:

Wyspę X zamieszkują tylko Rycerze i Łotry. Wyglądają dokładnie tak samo, ale Rycerze są zawsze prawdomówni, a Łotrzy zawsze
kłamią.

Pewien człowiek przybywając na Wyspę X spotyka trzech jej mieszkańców. Zadaje pierwszemu pytanie: "Kim jesteś?",
na co ten odpowiada, lecz bardzo niewyraźnie. Drugi tłumaczy: "On powiedział że jest Łotrem", a trzeci natychmiast reaguje:
"Nie wierz mu. On kłamie".
Kogo spotkał człowiek na Wyspie X ? Prosze uzasadnienie.



Trzeba sobie uświadomić, że nikt na tej wyspie nie może powiedzieć: "jestem łotrem", bo rycerz powie o sobie prawdę, natomiast łotr skłamie, że jest rycerzem. W związku z tym druga osoba jest łotrem, ponieważ skłamała, natomiast trzeci osobnik jest rycerzem.

jeden punkt dla google.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../

Taaak.... no teraz rozumiem :)

Kolejna zagadka:

Pewien złodziej dostał się do skarbnicy sławnego bogacza. Znajduje tam 10 worków wypełnionych po brzegi monetami. W dziewięciu z nich znajdują się monety ważące po 10 gramów każda. W jednej są monety ważące po 11 gramów i tylko ten worek zawiera prawdziwe monety, ponieważ w pozostałych są falsyfikaty. Złodziej ma do dyspozycji przyrząd, który dokładnie podaje wagę, nałożonych przedmiotów. Może go niestety użyć tylko raz, ponieważ nie ma więcej czasu.
Co powinien zrobić złodziej, by wykraść worek z prawdziwymi monetami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować