Zaloguj się, aby obserwować  
Zlooty1

Zagadki

2618 postów w tym temacie

Dnia 22.11.2005 o 19:40, Uther_Lightbringer napisał:

Moooocne. Skąd to masz? I jak to rozwiązać? :|


jest na stronie mensy
z gory uprzedzam ze nie wiem czy moja odpowiedz jest poprawna (bo nigdzie w necie nie ma rozwiazania)

wiec nie piszcie tylko samej odpowiedzi, ale dodajcie tez sposob myslenia

na poczatek pokaze moj tok rozumowania

na samym poczatku jest 31 osob
1 dzwonek) wstaje 4 (czyli na podstawie 30 osob ktore widza wywnioskowały ze maja taki sam kolor kropki jak 3 inne osoby (istnieje regularnosc/wzor w rozmieszczeniu kropek) [zostaje 27 osob]

2 dzwonek) wstaje kilka osob (wg mnie tez 4) bo po odejsciu 4 osob(1 dzwonek) ponownie pojawia sie regularnosc [zostaja 23 osoby??]

3 dzwonek) nikt nie wstaje (bo nikt nie widzi regularnosci jak przy dzwonku 1 i 2)

4 dzwonek) wstaje przynajmniej jedna osoba (ale musi byc ich przynajmniej 3, wstaja osoby ktore widza 2 lub wiecej takich samych kropek w grupie 23 osob)

5 dzwonek) musi byc

6 dzwonek) musi byc

7 dzwonek) musi byc (byc moze jest to ostatni dzwonek ale niekoniecznie)

---

po ostatnim dzwonku nie ma juz nikogo

liczba osob w czasie ostatniego dzwonku to musi byc przynajmniej 3 (i kazda z nich widzi osoby ktore maja takie same kropki)

liczba osob w czasie przedostatniego dzwoku musi byc rowna (przynajmniej 3 z ostatniego)+ (pewna liczba osob [ale rozna od tych 3 z ostatniego, bo gdyby byly dwie rownoliczne grupy to nie bylo by wiadomo ktora ma wyjsc)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź to: 6 razy
Po pierwsze: nie ma nikogo, kto by miał jakiś kolor, którego nie ma nikt inny. Stąd wskazówka, że logicy wychodzili po dwóch lub wielokrotność bądź po trzech i wielokrotność, bądź kombinacje (2x2+3):
1 - 4 osoby - dajmy na to, że miały dwa różne kolory, bo kazdy widział pojedyńczą kropkę jednego koloru; zostaje 27
2 - kropki czerwone - wyszło trzech; zostało 24
3 - nikt nie wyszedł, bo nie było osób z tym samym kolorem
4 - 1 logik + 4, więc 5 osób
5 - nowicjusz + siostra, bo mieli różne kropki oraz innych 10 osób, bo 2x6=12
6 - pozostałych siedmiu logików

Obliczając wszystko po kolei: 4+3+0+5+12+7=31 :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz rozwiązania to jak przyznasz punkty? O ile ktoś dobrze to rozgryzie. :-)
Może napisać do mensy maila z prośbą o podesłanie prawidłowego rozwiązania? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ale nie do końca mnie przekonuje Twój tok myślenia...:P eh, muszę się dokładniej zapoznać z cała ofertą mensy, bo zadania mają niesamowite :| szkoda tylko że za trudne....tylko jakieś cyborgi potrafiłyby to rozwiązać bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to napisze inaczej.

Żaden kolor nie może być pojedyńczy. Stąd wniosek, że po pierwszym dzwonku znają kolory kropek tylko ci, których kolory wystepują tylko w parze, bo widza innych z kropkami o kolorach innych niż reszta. To dwójki.
Może być sytuacja, że po pierwszym dzwonku jakiś logik zauważy, że jest jeszcze dwóch z takim samym kolorem. Wtedy zrozumie, że on też taki ma. Powiedzmy - trójki.
I tak:
1 dzwonek - poszło 4, dwie pary kolorów
2 dzwonek - poszli czerwoni, bo każdy widział ten samo kolor u dwóch pozostałych, czyli poszło 3, zostało 24
3 dzwonek - nikt się nie ruszył, bo nie było trzech z tym samym kolorem
4 dzwonek - gdyby wyszlo 10 zostałoby 14, którzy rozeszli by się po 7+7 lub 6+8, ale nowicjusz i siostra musieliby mieć te same kropki, lub wyjśc w ostatniej turze. Wniosek: wyszło 5, zostało 19.
5 dzwonek - wychodzi grupa 12 osobowa. Dlaczego? Bo logik widzi, ze siedzi 5 z tymi samymi kropkami, więc jego tez jest taka sama i wychodzi, czyli wychodzi 6. Dodając do tego jeszcze jeden kolor wychodzi 12, zostaje 7.
6 dzwonek - wychodzi 7, bo jeden widzi, że pozostałych sześciu ma te same kolory.

Tak to mniej więcej wygląda. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2005 o 20:26, HumanGhost napisał:

1 - 4 osoby - dajmy na to, że miały dwa różne kolory, bo kazdy widział pojedyńczą kropkę jednego koloru; zostaje 27


te 4 osoby musza miec taki sam kolor

wyobraz sobie ze widzisz 30 osob z kropkami
zanim wstaniesz musisz znac kolor kropki masz na czole i musisz miec pewnosc ze osoby ktore wstana przy najblizszym dzwonku tez znaja swoj kolor(bo jak nie beda mialy pewnosci to nie wstana)
czy masz obie pewnosci widzac jedna osobe z kolorem A i 2 osoby z kolorem B oraz 27 innych osob z kolorami roznymi od A i B
ja takiej pewnosci nie mam
ale widzac 3 osoby z kolorem A plus dodatkowy warunek juz taka pewnosc mam

dodatkowy warunek wynika z faktu ze jest stol (okragly albo nie :P), wiec
albo wazne jest tez rozmieszczenie kolorow wokol stolu (i to w dodatku z braniem pod uwage pustych miejsc albo bez brania tego pod uwage)
albo liczy sie tylko liczba kropek danego koloru (w tym przypadku po 1 dzwonku zdobywamy tez informacje ze zaden z pozostalych kolorow nie wystepuje w liczbie 3, bo gdyby tak bylo bo widzac 3 kolory X i 3 kolory Y nie wyciagnalbym wniosku o moim kolorze kropki)

pamietajcie ze nie tylko ja musze miec pewnosc co do koloru kropki, wszyscy ktorzy wstana na dzwiek dzwonka musza miec taka pewnosc (wiec gdy ja jestem pewny ze oni wstana (domyslajac sie koloru kropki) to oni tez sa pewni ze ja wstane)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2005 o 21:01, Arkadiusz napisał:

te 4 osoby musza miec taki sam kolor


Nie, nie muszą. Na poczatku dwie osoby widzą siebie nawzajem z pojedyńczą kropką. Tak jest w przypadku dwóch kolorów. Potem każda z trzech osób widzi dwie z takimi samymi kolorami, które nie wstały na początku, czyli mają ten sam kolor co on. I tak dalej.
Napisałem do mensy w sprawie odpowiedzi, więc moze się przekonamy. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2005 o 21:08, HumanGhost napisał:

Napisałem do mensy w sprawie odpowiedzi, więc moze się przekonamy. :-)


odpisza ze dobrze :P ponizej jest rozpiska na kolory

kolory oznaczylem literami alfabetu (C=czerwony :P)

2A: 1A 2B 3C 5D 6E 6F 7G -> A
oznacza ze 2 osoby o kolorze A widza: jedna osobe o kolorze A, 2 osoby o kolorze B, 3 osoby o kolorze C, 5 osob o kolorze D itd, oraz ze dochodza do wniosku ze maja kropke o kolorze A

dzwonek 1)
31 kropek: 2A 2B 3C 5D 6E 6F 7G
2A: 1A 2B 3C 5D 6E 6F 7G -> A
2B: 2A 1B 3C 5D 6E 6F 7G -> B
3C: 2A 2B 2C 5D 6E 6F 7G
5D: 2A 2B 3C 4D 6E 6F 7G
6E: 2A 2B 3C 5D 5E 6F 7G
6F: 2A 2B 3C 5D 6E 5F 7G
7G: 2A 2B 3C 5D 6E 6F 6G
wychodza 2A i 2B

dzwonek 2)
27 kropek: 3C 5D 6E 6F 7G
3C: 2C 5D 6E 6F 7G ->C
5D: 3C 4D 6E 6F 7G
6E: 3C 5D 5E 6F 7G
6F: 3C 5D 6E 5F 7G
7G: 3C 5D 6E 6F 6G
wychodza 3C

dzwonek 3)
24 kropki: 5D 6E 6F 7G
5D: 4D 6E 6F 7G
6E: 5D 5E 6F 7G
6F: 5D 6E 5F 7G
7G: 5D 6E 6F 6G
nikt nie wychodzi

dzwonek 4)
24 kropki: 5D 6E 6F 7G
5D: 4D 6E 6F 7G -> D
6E: 5D 5E 6F 7G
6F: 5D 6E 5F 7G
7G: 5D 6E 6F 6G
wychodzi 5D

dzwonek 5)
19 kropek: 6E 6F 7G
6E: 5E 6F 6G ->E
6F: 6F 5F 6G ->F
7G: 6E 6F 6G
wychodzi 6E i 6F

dzwonek 6)
7 kropek: 7G
7G: 6G ->G
wychodzi 7G

jezeli sie nie rabnalem w przepisywaniu z kartki to powinno byc OK :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 19:32, HumanGhost napisał:

Więj jak bedzie? Przyznajesz punkty za ta zagadkę? Bo chyba rozwiązana jest już dobrze. :-)


Ktoś tam słyszałem do mensy pisał. Ciekaw jestem jakie oni przedstawiają rozwiązanie, chodzi mi o tok myślenia. Bo być może jest to prostsze niż się wydaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam kilka krotkich zagadek:

Pewna osoba następująco nazwała swoje dzieci: Sebastian, Lucja, Michał, Kuba, Monika. Jakie powinna dać imię kolejnemu dziecku, jeśli wiemy, że będzie to syn: Marek, Bartek, Czarek czy też może Piotrek.

Który wyraz nie pasuje do pozostałych: sowa, jeleń, sokół, kura, wiadro, byk, mapa, kabel ?

Spraw, aby dana równośc stała się prawdziwa. Możesz dodać jedynie 1 kreskę. Nie wolno przekreślić znaku równości: 5+5+5=550.

Jakie liczby uzupełniają serię : 1 3 7 13 19 23 __ __ ?

Przez bystrą i głęboką rzekę chce się przeprawić dwóch przyjaciół. Mają oni tylko jedną łódkę, którą może udżwignąć tylko jedną osobę. Obojgu jednak udało się przeprawić. Jak to zrobili ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 19:32, HumanGhost napisał:

Więj jak bedzie? Przyznajesz punkty za ta zagadkę? Bo chyba rozwiązana jest już dobrze. :-)


oczywiscie, punkt dla ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

To ja zadam kilka krotkich zagadek:

Pewna osoba następująco nazwała swoje dzieci: Sebastian, Lucja, Michał, Kuba, Monika.
Jakie powinna dać imię kolejnemu dziecku, jeśli wiemy, że będzie to syn: Marek, Bartek, Czarek czy też może Piotrek.


Czarek ( od czerwiec ) imiona to kolejne miesiace roku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

Który
wyraz nie pasuje do pozostałych: sowa, jeleń, sokół, kura, wiadro, byk, mapa, kabel ?


Byk, bo ma 1 sylabę a reszta po dwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

To ja zadam kilka krotkich zagadek:

Pewna osoba następująco nazwała swoje dzieci: Sebastian, Lucja, Michał, Kuba, Monika.
Jakie powinna dać imię kolejnemu dziecku, jeśli wiemy, że będzie to syn: Marek, Bartek, Czarek czy też może Piotrek.


Czarek. Pierwsze litery są takie same jak pierwsze litery kolejnych miesięcy, teraz kolej na czerwiec.

Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

Który
wyraz nie pasuje do pozostałych: sowa, jeleń, sokół, kura, wiadro, byk, mapa, kabel ?


Byk, pozostałe mają po dwie sylaby.

Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

Spraw, aby dana równośc stała się
prawdziwa. Możesz dodać jedynie 1 kreskę. Nie wolno przekreślić znaku równości: 5+5+5=550.


Dodajemy kreskę do plusa i otrzymujemy 545+5=550

Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

Jakie liczby uzupełniają serię
: 1 3 7 13 19 23 __ __ ?

1+2=7
3+4=7
7+6=13
13+6=19
19+4=23
23+2=25
25+2=27 (zakładam, że teraz znów poleci do góry, a górna i dolna liczba powtarzają się)

Dnia 23.11.2005 o 21:19, Wredniak2003 napisał:

Przez bystrą i głęboką rzekę chce się przeprawić dwóch przyjaciół. Mają oni tylko jedną łódkę,
którą może udżwignąć tylko jedną osobę. Obojgu jednak udało się przeprawić. Jak to zrobili ???


Może przywiązali linę do łódki, jeden przepłynął, drugi przyciągnął łódkę i przepłynął? O ile mieli linę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować