Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Terabajtowe dyski już wkrótce?

141 postów w tym temacie

1 terabajt??? OMG ja na razie nie narzekam na swoją 80-tkę, a co miałbym zrobić z dyskiem 12 razy większym? ;)
Pozytywnie zaskoczyła mnie cena. Myślałem, że takie cacko będzie kosztować ponad 8 tysięcy zł, a tu niespodzianka! Jak bym nie jadł i nie pił przez 2 miesiące, to może mógłbym nawet kupić... ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przy posiadaniu 2 dysków 80GB, 1TB to tak jakby...niepotrzebne :P Bynajmniej na razie. No chyba ze ktos ma zamiar gromadzic na twardzielu filmy w formacie DVD i wszystkie plyty gier przed zainstalowaniem kopiowac na dysk, a i tak jeszcze "troche" miejsca powinno zostac na muzyke :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości napewno zakupię taki dysk, ale narazie jest mi on niepotrzebny. ;) Technologią wciąż idzie do przodu.
Ja mam 100GB(80+20) i mam jeszcze sporo wolnego miejsca. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

super to jest pojemnośc
Xp to przerzyty sytem teraz sie na Vista trzeba przestawic a 1TB czyl 1024Gb
jak znalazł
ktowam nagadał gupot ze to 930 ??
ach wy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kto? przeliczniki. )tóż 1 gigabajt wg producentów (stosujących 10^2 czyli tysiąc) ma 1 000 000 000 bajtów. po podzieleniu tego prawidłowym przelicznikiem czyli 2^10 wychodzi właśnie ok 930 gb (nie chce mi się znowu tego liczyć, ale poprzednio wyszło mi o ile dobrze pamiętam 933 z kawałkiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, teraz siedzę na dysku 40GB i jakoś nie czuję potrzeby do rozszerzenia pojemności. No i 1200 PLN, trochę drogawo tym bardziej, że za rok od ich ukazania się będą kosztowały około 500 złociszy.
Wystarczy poczekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2007 o 03:36, Y8U napisał:

super to jest pojemnośc
Xp to przerzyty sytem teraz sie na Vista trzeba przestawic a 1TB czyl 1024Gb
jak znalazł
ktowam nagadał gupot ze to 930 ??
ach wy


To nie głupoty z tą pojemnością.
Producenci dysków używają oznaczeń "binarnych" (takich jak używa komputer) czyli K, G, czy T, natomiast w rzeczywistości są to wielkości dziesiętne, tzn. 1MB dysku = 1 000 000 B, 1GB = 1 000 000 000 B, czy 1TB = 1 000 000 000 000 B.
Jak się potem toto podłączy do kompa, to komp to przelicza "po swojemu", czyli:
1KB = 2^10 B
1MB = 2^20 B = 2^10 * 2^10 B = 1024 KB = 1 048 576 B
1GB = 1024 MB = 1 073 741 824 B
1TB = 1024 GB = 1 099 511 627 776 B

Jak można policzyć 1TB producenta dysku to 976 562 500 KB, czyli 953674 MB, czyli 931 GB.
Czy prodycenci dysków nas oszukują? Wielu powie, że tak - ja nazwałbym to szczwanym marketingiem :))
W praktyce pewnie dorzucą jeszcze pewnie parę ich MB (zawsze "dorzucają" odrobinę więcej - ci co potrafili policzyć ile to 1TB, o tym doskonale wiedzą - choć ja osobiście myślę, że to bardziej rezultat procesu technologicznego, niż hojność takiego WD, Seagate''a czy Hitachi) i wg mnie "prawdziwa" pojemność takiego dysku wyniesie max ok. 935GB

A jak ktoś nie wie, jak Y8U, to się nabiera. No coż - mawiają, że ingnorantia iuris nocet - parafrazując - ignorantia komputerowa też nocet :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no no ;] akurat za rok sobie kupie nowego kompa na pewno będę miał taki dysk xD teraz mam 40gb i mi niestarcza ;/ co chwila coś kasuje :( a z takim dyskiem to będę miał swobodę xD nic nie będę kasował przez rok ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też wspomnieeć, że sam system plików zawsze też pochłania jakąś tam ilość dysku. W Windowsie XP informacje o strukturze danych są zapisywane na twardym. Chce się czy nie to też pochłania ileś tam miejsca. I przy dysku 1 TB nie będzie to 2-4 MB ale już kilkaset.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tam nawet nie wiem ile mam giga na dysku , ale niestety wiem ile mam RAM 512 i to jest straszne bo niedługa zadna nowa gierka mi nie odpali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2007 o 12:23, Burzol napisał:

Ciekawe jak wielki rozmiar klastra będzie miał ten dysk x/

to zależy od wielkości partycji a nie dysku. pozatym ma też znaczenie system plików

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyzwoita cena te 400$ i jeszcze ma spadac bo to cena nowości to naprawdę coś jest taniej niż teraz a ględzenie iż komuś wystarcza 40GB to nie wiem nie wyobrażam sobie chyba na tetrisa to wystarcza ja mam teraz 500GB i myślałem że to juz wystarczy jednak czas pokazał iż sę myliłem niestety trzeba dokupic następne 250GB a komputery drodzy moi poprzednicy nie tylko do grania zostały stworzone, jeszcze odnosząc się do tego dysku to troszkę niebezpiecznie taką pojemność użytkowac jeżeli ma to byc jedyny dysk bardzo ryzykowne oj bardzo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować