Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 05.10.2007 o 07:55, dominik713 napisał:

A nie ma żadnego innego,darmowego ,,programu'''' do takiego czegoś...?


Niektóre gry ciągnie wine (na jego podstawie powstała cedega). Ale wiele tego nie ma. Możesz poszukać na ich stronie. Gdzieś tam podają gry, która lepiej lub gorzej program obsłuży:
http://www.winehq.org/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://nt.interia.pl/komputery/programy/news/konkurent-windowsa-robi-furore,992757
Ot taka ciekawostka:)
Jeśli spojrzeć na same procenty udziału w rynku, to wygląda to co najmiej marnie. Jednak dynamika wzrostu robi już wrażenie. Jeszcze jak weźmiemy pod uwagę fakt, że ze względu na coraz większe wsparcie firm z branży elektronicznej wzrost ten w przyszłości przypuszczalnie będzie jeszcze dynamiczniejszy, to ... no, no:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam 3 pytania

1) jak na ubuntu włączyć neostrade (modem sagem f@st 800)
2) jak zrobić, żeby ubuntu był w pełni po polsku (narazie mam tylko polskie menu, a programy i opcje po angielsku
3) jaki jest najlepszy odtwarzacz audio/wideo na ubuntu ??

mam ubuntu 7.04

jeszcze coś zainstalowałem ubuntu na 5 gigowej partycji, nie zabraknie mi miejsca na niej po dłuższej pracy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2007 o 16:50, ŁukiPluta napisał:

mam 3 pytania

1) jak na ubuntu włączyć neostrade (modem sagem f@st 800)
2) jak zrobić, żeby ubuntu był w pełni po polsku (narazie mam tylko polskie menu, a programy
i opcje po angielsku
3) jaki jest najlepszy odtwarzacz audio/wideo na ubuntu ??

mam ubuntu 7.04

jeszcze coś zainstalowałem ubuntu na 5 gigowej partycji, nie zabraknie mi miejsca na niej
po dłuższej pracy ??


Ad 1. jeśli masz system 32 bit to http://ubudsl.ubuntu.pl/ jeśli 64 bitowy to ubuneo bo nie ma jesczze ubudsl 64 bitowego.
Ad 2.włącz synaptica i wpisz w wyszukanie pl language lub coś podobnego i ściągnij paczki. Drugi sposób jak będziesz miał neta system>administracja>języki wywalasz polski język a później instalujesz na nowo
Ad. 3 najlepszy jest banshee jest w repozytoriach na gnome a na kde amarok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2007 o 16:33, Rumcajs52 napisał:

Okej, powiedzcie mi czy linux ubuntu(czy jakoś tak) może być zainstalowany naraz na jednym
kompie z XP, i czy photoshop będzie na nim chodził?

Jeżeli na oddzielnych partycjach lub dyskach to tak. A co do photoshopa nie jestem pewien ale na pewno będzie chodził gimp (a to prawie to samo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2007 o 16:33, Rumcajs52 napisał:

Okej, powiedzcie mi czy linux ubuntu(czy jakoś tak) może być zainstalowany naraz na jednym
kompie z XP, i czy photoshop będzie na nim chodził?


Generalnie polecam co napisał Neban. Jest jeszcze co prawda coś takiego jak Wubi:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6880
ale póki co nie jest to wersja stabilna więc mogą pojawić się kłopoty. Jak często i jakie to nie wiem, bo nie próbowałem, ale skoro dalej rzecz stabilną nie jest, to ostrożnoś zachować należy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 16:12, DJ Danielus napisał:

Mam pytanie - zainstalowałem Linuxa - openSUSE w wersji P, ale nie wiem, gdzie w Firefox''ie
zmienić korekcję błędów na język polski.

A co ma jedna opcja w firefoxie do linuxa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu w Windowsie było wszystko OK - podkreślał błędy ortograficzne polskie.

Gdy zainstalowałem Linuxa PL wykrywa błędy, ale w języku angielskim - wszystkie polskie słowa są podkreślone.... Przez co nie mogę ocenić, czy jest dobrze napisane, czy źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 16:12, DJ Danielus napisał:

Mam pytanie - zainstalowałem Linuxa - openSUSE w wersji P, ale nie wiem, gdzie w Firefox''ie
zmienić korekcję błędów na język polski.

prawoklik na podkreślone słowo/języki i tam wybierasz polski ew dodaj język jak go niema (nie mam "susła" to niewiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2007 o 17:40, DJ Danielus napisał:

Przepraszam, może mi ktoś pomóc?

Otóż mam kartę GF4 MX440 i potrzebuję sterowników do Linuksa, problem w tym, że nigdzie nie
mogę ich znaleźć!

Proszę o pomoc!


A byłeś na stronie NVIDII ? Bo o ile się nie mylę tam są sterowniki do wszystkich ich kart pod Linuksa. Ale jak to zainstalować to mnie nie pytaj, bo się na tym nie znam. Po prostu jak szukałem sterów pod Windowsa, to jednym z systemów pod który są sterowniki jest Linux (jak i wiele innych). A poczytaj tam to powinna też być jakaś instrukcja jak to uruchomić (chyba :))

Edit. No jak wejdziesz na stronę NVIDII www.nvidia.pl i klikniesz w pobierz sterowniki, to po lewej masz Linux/ FreeBSD/Solaris i tam już znajdziesz sterowniki do kart graficznych, ale i płyt głównych i wszystkiego co robi NVIDIA. Ale instrukcje to sobie już szukaj sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaka dystrybucja? bo ja mam np mandrive 2008 one, i sterowniki do gf5200 są w instalce (w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji), możliwe też że będą dostępne przez systemowy instalator
A teraz trochę bardziej skomplikowana metoda ręcznej instalacji, jak byś gdzieś znalazł (np w archiwach nvidii):
1 nadajesz plikowi ze sterownikami atrybut wykonywalny (dowolny manager plików)
2 uruchamiasz system w trybie tekstowym (powinno być przy opcjach logowania)
3 wchodzisz do katalogu ze sterownikami, i z konta roota (jak jesteś na userze to su i podaj hasło roota) sh nazwa pliku (starczy wpisać początek, a potem tab i reszta sama się uzupełni)
4 zatwierdzasz wszystko co proponuje instalator, jeśli nie zna twojego jądra (w takim przypadku wyświetli stosowny komunikat) potrzebne będą jego źródła (co opiszę później), bo stanie się częścią jądra, a co za tym idzie musi je zbadać
5 jak już skończy to wpisujesz startx, powinien się pojawić na chwilę obrazek z napisem nvidia i logo firmy
6 przełączasz system z powrotem na start z graficznym gui

a teraz źródełka jądra:
1 w konsoli tekstowej (może być ta z trybu graficznego) wpisujesz uname -a, co poda ci wersję twojego jądra
2 w systemowym instalaorze szukasz pakietu kernel- te numerki z puntku 1-source, i instalujesz go

źródła jądra są potrzebne wielu sterownikom (bo wszystkie się do niego dopisują) więc lepiej je mieć zainstalowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

są 2 metody sprawdzenia tego: wspomniane przeze mnie logo nvidii przy starcie systemu, oraz polecenie glxinfo | grep direct (w konsoli tekstowej) jeśli odpowiedzią będzie !direct rendering: Yes, to sterowniki są i działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2007 o 20:05, DJ Danielus napisał:

"pole tekstowe" to Terminal - lista poleceń?

tak, występuje jako terminal często w każdym razie chodzi o takie okienko z "trybem tekstowym", w xp nazywa się to chyba wiersz poleceń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować