Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 10.10.2012 o 16:39, Boguslav4 napisał:

Szersze źródło możliwości jakie daje cal również byłoby mile widziane :)


W konsoli wpisz:
man cal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuję książki która od podstaw zaznajomi mnie z obsługą i "zabawą" w Ubuntu ? Chodzi mi o obsługę konsoli itp itd. Już takie konkretne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość środowisk graficznych ma własne dystrybucje... Czy istnieje jakaś dystrybucja która od startu ma Cinnamon? Na stronie polecają Minta lub Fedorę, ale musi istnieć linuks stworzony tylko do testowania tego środowiska :P (Gnome kiedyś tak miał)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 17:48, Boguslav4 napisał:

Większość środowisk graficznych ma własne dystrybucje... Czy istnieje jakaś dystrybucja
która od startu ma Cinnamon? Na stronie polecają Minta lub Fedorę, ale musi istnieć linuks
stworzony tylko do testowania tego środowiska :P (Gnome kiedyś tak miał)


Cinnamon został stworzony przez twórców Minta, i to właśnie Mint jest taką macierzystą dystrybucją dla tego środowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 18:10, rob006 napisał:

> Większość środowisk graficznych ma własne dystrybucje... Czy istnieje jakaś dystrybucja

> która od startu ma Cinnamon? Na stronie polecają Minta lub Fedorę, ale musi istnieć
linuks
> stworzony tylko do testowania tego środowiska :P (Gnome kiedyś tak miał)

Cinnamon został stworzony przez twórców Minta, i to właśnie Mint jest taką macierzystą
dystrybucją dla tego środowiska.


Teraz wiem, by wybrać Minta, nie Fedorę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używająć wirtualizacjii, np. VM VirtualBoxa można oczywiście zainstalować Minta, tylko że na liście domyślnych wirtualizacji nie ma Minta... Jak skonfigurować najlepiej taką maszynę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 19:56, Boguslav4 napisał:

Używająć wirtualizacjii, np. VM VirtualBoxa można oczywiście zainstalować Minta, tylko
że na liście domyślnych wirtualizacji nie ma Minta... Jak skonfigurować najlepiej taką
maszynę?


Wybierz Ubuntu - od niego wywodzi się Mint i niewiele się między sobą różnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 19:59, rob006 napisał:

> Używająć wirtualizacjii, np. VM VirtualBoxa można oczywiście zainstalować Minta,
tylko
> że na liście domyślnych wirtualizacji nie ma Minta... Jak skonfigurować najlepiej
taką
> maszynę?

Wybierz Ubuntu - od niego wywodzi się Mint i niewiele się między sobą różnią.


Ubuntu już mam, Mint tylko z ciekawości nowych środowisk graficznych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 21:12, Boguslav4 napisał:

Ubuntu już mam, Mint tylko z ciekawości nowych środowisk graficznych :)


Chodziło mi o wybór przy wirtualizacji - powinna być tam opcja dla Ubuntu.

A tak swoją drogą Cinnamona można testować też na Ubuntu, nie trzeba od nowa systemu stawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 21:12, Boguslav4 napisał:

Ubuntu już mam, Mint tylko z ciekawości nowych środowisk graficznych :)

Na Fedorze mozesz tez doinstalowac cynamon (unity tez jakbys szukal wrazen), ale tak od startu to się nie da. Rozumiem ze Gnome3 nie podpasował :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2012 o 23:03, rob006 napisał:

Chodziło mi o wybór przy wirtualizacji - powinna być tam opcja dla Ubuntu.

A tak swoją drogą Cinnamona można testować też na Ubuntu, nie trzeba od nowa systemu
stawiać.


Raptem 20 minut instalacji, by przy okazji sprawdzić, dlaczego niektórzy polecają daną dystrybucję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 01:21, Boguslav4 napisał:

Raptem 20 minut instalacji, by przy okazji sprawdzić, dlaczego niektórzy polecają daną
dystrybucję :)


Na VirtualBoksie nie przetestujesz dobrze żadnej dystrybucji, bo system nie ma bezpośredniego dostępu do sprzętu, więc nie wykryjesz problemu ze sterownikami, albo system może działać wolniej z powodu braku sprzętowego wsparcia grafiki. Jak ktoś chce się bawić to najlepiej zainstalować na zewnętrznym dysku drugi system, zawsze później można odłączyć i nie ma śladu. Trzeba tylko brać poprawkę na wolniejszy transfer z dysku jeśli podłączony jest przez USB2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 10:12, rob006 napisał:

Na VirtualBoksie nie przetestujesz dobrze żadnej dystrybucji, bo system nie ma bezpośredniego
dostępu do sprzętu, więc nie wykryjesz problemu ze sterownikami, albo system może działać
wolniej z powodu braku sprzętowego wsparcia grafiki. Jak ktoś chce się bawić to najlepiej
zainstalować na zewnętrznym dysku drugi system, zawsze później można odłączyć i nie ma
śladu. Trzeba tylko brać poprawkę na wolniejszy transfer z dysku jeśli podłączony jest
przez USB2.


Kilka problemów- skąd mieć zbedne dyski i czas na pełne sprawdzenie danego systemu :P. Oczywiście, że VirtualBox nie pozwoli sprawdzić systemu dogłębnie, ale pozwoli zapoznać się z nim od strony interfejsu, rozwiązań typowych dla danej dystrybucji skierowanych do użytkownika domowego itp., choć poważnie rozważałem kiedyś instalację systemu na zwykłym pendrive o odpowiednio dużej pojemności. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 15:36, Boguslav4 napisał:

Kilka problemów- skąd mieć zbedne dyski i czas na pełne sprawdzenie danego systemu :P.
Oczywiście, że VirtualBox nie pozwoli sprawdzić systemu dogłębnie, ale pozwoli zapoznać
się z nim od strony interfejsu, rozwiązań typowych dla danej dystrybucji skierowanych
do użytkownika domowego itp., choć poważnie rozważałem kiedyś instalację systemu na zwykłym
pendrive o odpowiednio dużej pojemności. :)


Niektóre środowiska graficzne bez sprzętowego wsparcia grafiki potrafią wyglądać i działać zupełnie inaczej. Chyba Cinnamon się do nich zalicza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.11.2012 o 16:04, rob006 napisał:

Niektóre środowiska graficzne bez sprzętowego wsparcia grafiki potrafią wyglądać i działać
zupełnie inaczej. Chyba Cinnamon się do nich zalicza :)


Warto wiedzieć, teraz naprawdę muszę to sprawdzić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Postanowiłem ostatnio sprawdzić i3-wm na Ubuntu 11.04 Mam jednak problem z "utrzymaniem" tint2. Za każdym razem gdy zmieniam pulpit na którym mam włączone okno tint2 wywala się pokazując "naruszenie ochrony pamięci". Mógłby mi ktoś doradzić co z tym zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 23:20, Ciej napisał:

Witam.
Postanowiłem ostatnio sprawdzić i3-wm na Ubuntu 11.04 /.../


Na twoim miejscu zacząłbym od aktualizacji systemu - ta wersja Ubuntu nie jest już wspierana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2012 o 23:27, rob006 napisał:

Na twoim miejscu zacząłbym od aktualizacji systemu - ta wersja Ubuntu nie jest już wspierana.


Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Mam zamiar zrobić to "na dniach".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem Ubuntu do 12.04 i mam teraz inny problem ... W i3 w i3bar podczas regulacji głośności przez volumeicon wszystko działa dobrze do czasu wyciszenia. Gdy wyłączę dźwięk kliknięciem po ponownym naciśnięciu na ikonę dźwięk nadal jest wyciszony. Dźwięk zostaje wyłączony do czasu wylogowania i włączeniu dźwięku w gnomie. Może mi ktoś z gramowiczów wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam w najbliższym czasie popróbować swoich sił w Linuxie ale zastanawia mnie jedna rzecz [ jestem na razie w tym ciemny więc zdaję sobie sprawę że pytanie może być lekko dziwne ] - załóżmy że zainstaluję sobie wersję taką a taką a za jakiś czas chciałbym wgrać jakąś nowszą - czy da się to zrobić prosto [ mniej więcej tak jak powiedzmy instalowanie programów w Linuxie lub Service Packów w Windowsie ] czy to już wymaga całkowitej reinstalacji systemu i postawienia na nowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować