Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Zależy co rozumiesz przez "Wgrać nową wersję". Ogólnie zwykłe aktualizacje instalują się praktycznie same, więc wszystkie luki bezpieczeństwa i nowe wersje programów pojawią się tak czy siak. Zmiana wydania np Ubuntu 12.04 -> Ubuntu 12.10 też jest możliwa bez formatu, ale jeśli dużo kombinowałeś w systemie (jakieś zewnętrzne repozytoria) nie zawsze musi się to odbyć bezproblemowo. Ale jeśli wydzielisz sobie osobną partycję /home (partycja na pliki i ustawienia użytkowników) format nie powinien być dużym problemem - wystarczy pozostawić partycję domową bez zmian, a wszystkie ustawiania pozostaną tak jak przed formatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiadywałem to sądziłem że takie wydzielanie jednej partycji na nazwijmy to ogólnie ''system'', innej na resztę plików [ i ewentualnie jeszcze jednej na pliki wymiany jakby było mało RAMu na pokładzie ] to taki standard ale ok. I bardziej chodziło mi o np: te nowsze Ubuntu o którym wspomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze takie pytanie z innej beczki - po formacie zamierzam postawić sobie Windę i równocześnie Linuxa. Załóżmy że będzie mi brakowało jakiegoś pobocznego sterownika - od powiedzmy grafiki albo dźwięku - da się łatwo takowy namierzyć z poziomu Linuxa, ściągnąć i zainstalować tak samo jak wszelkie programy pod niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2012 o 19:48, Tyler_D napisał:

I jeszcze takie pytanie z innej beczki - po formacie zamierzam postawić sobie Windę i
równocześnie Linuxa. Załóżmy że będzie mi brakowało jakiegoś pobocznego sterownika -
od powiedzmy grafiki albo dźwięku - da się łatwo takowy namierzyć z poziomu Linuxa, ściągnąć
i zainstalować tak samo jak wszelkie programy pod niego?

Nic nie będzie brakowało, Linux sobie poradzi bez sterowników :) Ew. możesz wgrać sterowniki od karty graficznej dla lepszej wydajności 3D. Ubuntu umożliwia łatwe pobieranie spod systemu, nie trzeba nigdzie szukać i ręcznie instalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie do końca zrozumieliśmy. :-P Widziałem i mniej więcej wiem jak wygląda ściąganie takiego a takiego programu na Linuxa, po prostu chciałem wiedzieć czy tak samo da się zrobić ze sterownikami [ załóżmy że płytka z nimi poszłaby w diabły etc etc ] - a to interesuje mnie tym bardziej że jak mówiłem wcześniej - chcę zrobić formata, postawić sobie Windowsa jako system zastępczy / zapasowy, na nim wgrać wszystkie sterowniki i dopiero potem zainstalować bezpiecznie Linuxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, faktycznie. Sorki. Jasne że pobierzesz wszystko co potrzebujesz z Linuxa, tylko musisz wiedzieć czego potrzebujesz. W sumie na Win też żaden problem, bo obecne systemy praktycznie zawsze mają wbudowane sterowniki do kart sieciowych, a dalej to już tylko lecisz z neta pod samym Windowsem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, pendriva 16gb podzielilem na 3 partycje: 1 ext4 na system, 1 partycja wymiany i 1 której nie miał używać na późniejsze pliki. Po instalacji programem GParted sformatowałem 3 partycje do NTFS i w Linuxie działa, problem w tym że pod Windowsem jest widziana jako RAW. Jak to rozwiązać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2012 o 19:12, lord0 napisał:

No więc tak, pendriva 16gb podzielilem na 3 partycje: 1 ext4 na system, 1 partycja wymiany
i 1 której nie miał używać na późniejsze pliki. Po instalacji programem GParted sformatowałem
3 partycje do NTFS i w Linuxie działa, problem w tym że pod Windowsem jest widziana jako
RAW. Jak to rozwiązać ?

To jakie w końcu są tam systemy plików? EXT4 + swap, czy NTFS? Bo Windows standardowo partycje Linuxa widzi jako RAW właśnie. Wiesz, że po wybraniu odpowiednich opcji w GParted trzeba je na koniec wszystkie zastosować i dopiero wtedy wprowadzane są zmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2012 o 19:30, Narmo napisał:

To jakie w końcu są tam systemy plików? EXT4 + swap, czy NTFS? Bo Windows standardowo
partycje Linuxa widzi jako RAW właśnie. Wiesz, że po wybraniu odpowiednich opcji w GParted
trzeba je na koniec wszystkie zastosować i dopiero wtedy wprowadzane są zmiany?


na pendriviei są 3 partycje, NTFS jest na 100%, zresztą przy pomocy Acronisa sformatowałem tą partycje jeszcze raz do NTFS jak i FAT32, nic nie pomogło. Może ta partycja powinna być jako pierwsza w FAT32 jako że na początku są pliki bootowania a FAT32 jest wspólny dla obu systemów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
próbuje napisać skrypt w bashu korzystajacy ze miennej podanej przez "przycięcie" strumienia danych i przekierowania na tą zmienną, która ma być użyta następnie w ifie.

Co właściwie robię źle? Oto skrypt (cały) z zaznaczonym miejscem, gdzie prawdopodobnie znajduje sie błąd.

#!/bin/bash
last="4" //przykladowe wartosci
now="2"
curl http://rss.feedsportal.com/c/32739/f/530266/index.rss 2> /dev/null | sed "s/<item>/\n<item>/g" | grep "<item>" | sed "s/.*<pubDate>\(.*\)<\/pubDate>.*/\1/" | cut -c 6-7 | head -1 > "$now"
if [$last -ne $now]; then
wget http://rss.feedsportal.com/c/32739/f/530266/index.rss
fi
$last="$now"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbuję sobie zainstalować tego calego Linuxa ale już na wejście mam problemy bo dostaję komunikat ''nie zdefiniowano głównego systemu plików'' - nijak nie umiem tego rozwiązać. Any idea?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2013 o 18:18, Tyler_D napisał:

Próbuję sobie zainstalować tego calego Linuxa ale już na wejście mam problemy bo dostaję
komunikat ''nie zdefiniowano głównego systemu plików'' - nijak nie umiem tego rozwiązać.
Any idea?


Musisz stworzyć sobie partycję na Linuksa i zakładce punkt montowania wybrać dla niej "/".
Jest milion poradników na ten temat, powinieneś znaleźć coś bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż ... myślałem, że jak zainstaluje sobie Windę i pod nią podzielę sobie obszar dysku na partycje to potem na ktorejś z nich zainstaluję sobie Linuxa. -.- Ale w tym początkowym menu ''usunąłem'' sobie partycję przeznaczoną na Linuxa i to też nic nie dawało bo w momencie ''tworzenia'' z tego obszaru partycji już podczas instalacji dostawałem właśnie ten komunikat. A i nie wiedziałem co mam wybrać bo opcji było kilkanaście - tzn co to ma być za obszar od / po /boot i jeszcze co najmniej kilka innych /xxx /zzz etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2013 o 18:40, Tyler_D napisał:

Cóż ... myślałem, że jak zainstaluje sobie Windę i pod nią podzielę sobie obszar dysku
na partycje to potem na ktorejś z nich zainstaluję sobie Linuxa. -.- Ale w tym początkowym
menu ''usunąłem'' sobie partycję przeznaczoną na Linuxa i to też nic nie dawało bo w
momencie ''tworzenia'' z tego obszaru partycji już podczas instalacji dostawałem właśnie
ten komunikat. A i nie wiedziałem co mam wybrać bo opcji było kilkanaście - tzn co to
ma być za obszar od / po /boot i jeszcze co najmniej kilka innych /xxx /zzz etc.


W instalatorze Linuksa masz dużo lepsze narzędzie do zarządzania partycjami, Windows nie jest nawet w stanie odczytać partycji linuksowych. Jak masz problemy to warto przeczytać poradnik instalacji dla danej dystrybucji, jeśli nie jest to jakiś egzotyczny system, to wszytko powinno być łopatologicznie opisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poleciłby ktoś Linuxa bez wodotrysków graficznych, żeby sprawnie działał na Netbooku (dwurdzeniowy Atom i Nividia Ion)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2013 o 12:50, Kadaj napisał:

Poleciłby ktoś Linuxa bez wodotrysków graficznych, żeby sprawnie działał na Netbooku
(dwurdzeniowy Atom i Nividia Ion)?


Lubuntu albo Xubuntu. Generalnie najcięższe jest zwykle środowisko i to od niego zależy szybkość systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Muszę zainstalować drukarkę sieciową na komputerze z linuksem. Oto instrukcja:

W przypadku Linuksa należy zrobić dokonać następujących kroków:

Dodać poniższą linijkę do pliku /etc/apt/sources.list (jako root lub używając sudo):

deb http://www.bchemnet.com/suldr/ debian extra

Zainstalować klucz GPG dla tego repozytorium:

wget -O - http://www.bchemnet.com/suldr/suldr.gpg | sudo apt-key add -

Odświeżyć listę repozytoriów:

sudo apt-get update

Zainstalować niezbędne pakiety:

sudo apt-get install samsungmfp-data samsungmfp-driver

Wejść do Cups:

http://localhost:631

Następnie dodać drukarkę Samsung (Samsung SCX-4623 Series), na liście dostępnych sterowników powinien być dokładnie ten model.

Pytanie: Jak to ugryźć? Będę wdzięczny za opisanie lub zobrazowanie tego krok po kroku, gdyż jestem na razie dość zielony, jeżeli chodzi o linuksa. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2013 o 07:17, Boguslav4 napisał:

Co się stało właściwie z linuxem Mandrivą? Nie istnieje już darmowa wersja desktopowa,
nawet w archiwalnych wersjach?

Na dzien dzisiejszy nie istnieje wersja desktopowa open source. Sa tylko wersje komercyjne. Czy stare wersje mozna skads jeszcze legalnie sciagnac to nie wiem, nie wiem w sumie po co byloby to sciagac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2013 o 23:00, rhyz napisał:

Na dzien dzisiejszy nie istnieje wersja desktopowa open source. Sa tylko wersje komercyjne.
Czy stare wersje mozna skads jeszcze legalnie sciagnac to nie wiem, nie wiem w sumie
po co byloby to sciagac.


Wszyscy używający Linuksa zastanawiają się po co używać starą wersję, a używanie XP nikogo nie dziwi :P
A tak poważniej- interesowało mnie, co stało się z tą dystrybucją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować