Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Witam,

mam takie pytanie. Czy Mandriva posiada identyczną opcję jak K/Ubuntu umożliwiającą instalację obok Windows''a7 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2011 o 22:34, 4ny4 napisał:

Witam,

mam takie pytanie. Czy Mandriva posiada identyczną opcję jak K/Ubuntu umożliwiającą instalację
obok Windows''a7 ?

To są dystrybucje które tego nie potrafią? W każdym razie sam mam na jednym dysku Mandrivę one oraz Windows 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2011 o 08:05, S1G napisał:

To są dystrybucje które tego nie potrafią?


Nie wiem, właśnie dlatego pytam. :)

>W każdym razie sam mam na jednym dysku Mandrivę

Dnia 25.04.2011 o 08:05, S1G napisał:

one oraz Windows 7


No to czas najwyższy zrzucić na płytkę ISO Mandrivy bo jestem ciekaw tego systemu. :) Dzięki za pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim pierwszym systemem tego typu jest Mandriva 2010.0, chciałem przetestować ją na najnowszym VirtualBoxie.
I tu problem bo akceleracja 3D odpala dopiero po instalacji VB Addition.
Próba instalacji i ....instalacja VB add możliwa tylko z konta admina. WT hek? Kombinował ktoś z tym? Jak przełączyć się na admina? I czemu nie mam tego uprawnienia, mimo, że konto jest tylko jedno.

Pilnie tego potrzebuję, bo chcę przetestować WINE i ew. WINE3D (takie cuś znalazłem) dja pewnego tytułu nie dzialającego na moim Windowsie XP (głupie jest to, że przez sterowniki od karty dźwiękowej gra się wiesza. Poważnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zmienię dystrybucję.

Która dystrybucja Linuksa po ściągnięciu pozwala na zainstalowanie WINE (lub sama ma WINE po instalacji systemu) bez konieczności dociągania dodatkowych plików?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2011 o 18:10, SpecShadow napisał:

Chyba jednak zmienię dystrybucję.

Która dystrybucja Linuksa po ściągnięciu pozwala na zainstalowanie WINE (lub sama ma
WINE po instalacji systemu) bez konieczności dociągania dodatkowych plików?

Nie slyszalem, źeby instalacja WINE różniła się jakoś znacząco między dystrybucjami. Jeżeli szukasz innej distri to możesz zainteresować się Ubuntu, na nim nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem instrukcji jak doinstalować WINE. Chyba nawet pakiety są dostarczane z tą dystrybucją (z tym mogę się mylić, bo Ubuntu od kilku lat nie dotykałem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się, że WINE jest domyślnie na Sabayon. Ściągam tą oznaczoną "5.5_x86_LXDE" nie wiem czym się różni LXDE od innych ale co tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2011 o 21:07, SpecShadow napisał:

Dowiedziałem się, że WINE jest domyślnie na Sabayon. Ściągam tą oznaczoną "5.5_x86_LXDE"
nie wiem czym się różni LXDE od innych ale co tam.


LXDE to menadżer okien, czyli w zasadzie jakby cały wygląd systemu. Jest kilka głównych: GNOME, KDE, XFCE i LXDE oraz sporo pomniejszych. XFCE i LXDE to alternatywy "lightweight", podczas gdy GNOME i KDE to dość spore środowiska z masą różnych domyślnych programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2011 o 22:10, Assassin93 napisał:

> Dowiedziałem się, że WINE jest domyślnie na Sabayon. Ściągam tą oznaczoną "5.5_x86_LXDE"

> nie wiem czym się różni LXDE od innych ale co tam.

LXDE to menadżer okien, czyli w zasadzie jakby cały wygląd systemu. Jest kilka głównych:
GNOME, KDE, XFCE i LXDE oraz sporo pomniejszych. XFCE i LXDE to alternatywy "lightweight",
podczas gdy GNOME i KDE to dość spore środowiska z masą różnych domyślnych programów.

LXDE jest nawet troche "lżejsze" niz XFCE, z tego co czytalem to smiga ludziom nawet na 256 ram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwna była by instalacja czegokolwiek z konta zwykłego usera. Co do przejścia na konto admina, to zależy jak rzeczowa instalacja wygląda. Jak uruchamia się skrypt w trybie tekstowym to wpisujesz wcześniej su i podajesz hasło roota (admina). Jak w graficznym to instalator powinien o takowe zapytać.


ps akurat w mandrivie WINE jest dostępne w repach, starczy systemowy instalator oprogramowania uruchomić (o hasło jak najbardziej zapyta)

pps przy korzystaniu z su uważaj, system uznaje że skoro masz dostęp do konta admina to wiesz co robisz i pozwala na wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej Mandrivie nie ma, chyba że znowu źle szukałem...

Sabayona nie udało mi się zainstalować, coś z partycją mu nie pasowało i nie dało się nic zrobić -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2011 o 12:25, SpecShadow napisał:

W mojej Mandrivie nie ma, chyba że znowu źle szukałem...

Sabayona nie udało mi się zainstalować, coś z partycją mu nie pasowało i nie dało się
nic zrobić -.-

Być może na "rozwijanej liście" dałeś tylko zainstalowane, u mnie jak widać jest

20110504140443

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2011 o 20:31, Graszcz napisał:

teraz win7 w ogóle nie widzi sambowego kompa w sieci, hmm


nie wiem czy masz gnome, czy kde, czy jeszcze coś innego, ale w gnome normalnie z właściwości folderu wybierasz udostępnianie

w windows wpisz w tym okienku do montowania zasobu sieciowego

//adres_ip_drugiego_kompa/folder_udostępniony i będzie git, (w to wyszukiwanie przez windowsa bym nie wchodził nawet, bo często kiepsko działa) w wyskakującym okienku wpiszesz usera i hasło, który na linuksie ma dostęp do katalogu i to by było na tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2011 o 16:14, marcinsud napisał:

nie wiem czy masz gnome, czy kde, czy jeszcze coś innego, ale w gnome normalnie z właściwości
folderu wybierasz udostępnianie

gnome. masz rację, to podziałało, choć sam juz wczesniej zdążyłem do tego dojść. ale nie na długo. wczoraj wszystko chodziło cacy, dziś znów to samo

Dnia 06.05.2011 o 16:14, marcinsud napisał:

w windows wpisz w tym okienku do montowania zasobu sieciowego
//adres_ip_drugiego_kompa/folder_udostępniony i będzie git, (w to wyszukiwanie przez
windowsa bym nie wchodził nawet, bo często kiepsko działa) w wyskakującym okienku wpiszesz
usera i hasło, który na linuksie ma dostęp do katalogu i to by było na tyle

ok, sprobuje, dzieki za pomoc

btw, z tymi opcjami udostępniania na ubuntu to w ogóle niezłe jajca są. mam na myśli, że ustawienia same się zmieniają, gdy w nich grzebię, kto używa ubuntu ten wie, o czym mówię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2011 o 20:15, Graszcz napisał:

btw, z tymi opcjami udostępniania na ubuntu to w ogóle niezłe jajca są. mam na myśli,
że ustawienia same się zmieniają, gdy w nich grzebię, kto używa ubuntu ten wie, o czym
mówię


Ja używam, a nie wiem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam problem, z Ubuntu zainstalowanym na moim netbooku obok Windowsa 7. Mianowicie miałem zainstalowaną wersję 10.10 - Netbook edition i wszystko dzialało pięknie dopóki dzisiaj nie pojawiła się możliwość aktualizacji do wersji 11. Po aktualizacji miałem problemy z GRUBem (tak samo jak po pierwszej instalacji) ale naprawiłem go przy pomocy pendriva z systemem. Niestety teraz mogę poza Windowsem uruchomić tylko tryb awaryjny Ubuntu z "uproszczonymi" ustawieniami graficznymi. Gdy próbuje włączyć nową albo starą wersję pojawia się tylko ekran ładowania i nic więcej się nie dzieje. Mam nadzieję, że ktoś z was ma pomysł na rozwiązanie mojego problemu. Jeżeli nie to czy jest możliwość przywrócenia poprzedniej wersji systemu bez utratu danych i ustawień? I moglibyście mi powiedzieć w jaki sposób usunąć Linuxa i połączyć zajmowaną przez niego partycję z partycją na której jest Windows? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za post pod postem ale instalował ktoś z was Joli OS? Czy jeżeli mam Ubuntu na partycji sda5 to czy możliwe jest takie poprowadzenie instalacji żeby usunąć Ubuntu, a na jego miejsce wrzucić Joliclouda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już ostatnie pytanie :) : Jak przywrócić MBR (w Windows 7) bez płyty recovery? Jako, że chodzi o netbooka to musiałbym zorganizować sobie zewnętrzny napęd DVD, a chwilowo nie mam od kogo. No i jeszcze wiecie może jak polączyć partycje C: z systemem i E: która pewnie pozostanie po usunięciu Ubuntu? Mógłbym w sumie tego nie robić ale musiałbym miec pewność, że po instalacji Joli OS na E: wykorzysta on całą partycję (30GB) i "schowa" ją przed Windowsem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować