Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Dnia 07.02.2006 o 18:23, Pan_Sza napisał:

Może kupić w Karen albo od Acera (ew. zapytać czy zrobią to w ramach serwisu), przecież nie
ma kompletnie sensu zakup większych kości, w przypadku, gdy mniejsze możesz jedynie wsadzić

Sorry, nie mogłem wejść w żaden sposób na forum.
A u nas jest w ogóle jakaś filia Acera? (w Karen byłem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.02.2006 o 18:23, Pan_Sza napisał:

Może kupić w Karen albo od Acera (ew. zapytać czy zrobią to w ramach serwisu), przecież nie
ma kompletnie sensu zakup większych kości, w przypadku, gdy mniejsze możesz jedynie wsadzić
do szuflady.

ja to rozumiem. ale sprzedawca traktuje to podobnie tylko od drugiej strony. ram w dwoch kosciach wala im sie po magazynach i musza cos z nim zrobic... tak mi sie przynajmniej wydaje. zreszta mialem dokladnie ten sam problem i to w dwoch roznych miejscach. bylem zmuszony do kupienia calosci nowego ramu, a nie tylko roznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra. mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników laptopów.
Najpierw, nie tyle związaną z komputerem co z sytemem (po raz pierwszy mam do czynienia z XP :)
Jak zrobić kopię bezpieczeństwa systemu? W Win 9x było takie coś, że należało włożyć do stacji czystą dyskietkę i system robił kopię bezpieczeństwa. Ja płytki instalacyjnej systemu nie dostałem a sprzedawca mi powiedział, że istnieje możliwość zrzucenia systemu na własną czystą płytkę. Jak to zrobić?
(Teraz notebok :).
1. Czy tu (podobnie jak w telefonach komórkowych) formatuje się baterię? W tel. komórkowych z bateriami litowo-jonowymi należało kilka razy (ok. 5) rozładować baterię do zera, następnie ponownie ją naładować. Miało to na celu zapewnić jej prawidłową pracę i przedłużyć żywotność. Ja w laptopie mam również baterię litowo-jonową. Jednak w instrukcji nic nie znalazłem nt. konserwacji baterii. Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tej materii?
2. Jak sprawdzić ile RAM ma moja karta graficzna. Podobno do 128 MB. Ale ile faktycznie? Nie mogę tego nigdzie znaleźć. Są tylko informacje o RAM komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.02.2006 o 10:45, A-cis napisał:

1. Czy tu (podobnie jak w telefonach komórkowych) formatuje się baterię? W tel. komórkowych
z bateriami litowo-jonowymi należało kilka razy (ok. 5) rozładować baterię do zera, następnie
ponownie ją naładować. Miało to na celu zapewnić jej prawidłową pracę i przedłużyć żywotność.
Ja w laptopie mam również baterię litowo-jonową. Jednak w instrukcji nic nie znalazłem nt.
konserwacji baterii. Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tej materii?

Wydaje mi się, że wystarczy jak 3 razy naładujesz do pełna i rozładujesz. Ja jeszcze dodatkowo raz w miesiącu staram sie rozladowac baterie "do konca". Pomimo tych wszystkich zabiegów i tak bateria po jakimś czasie użytkowania trzyma krócej.
Na drugie pytanie nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi ponieważ nie posiadam w swoim lapie zintegrowanej karty graficznej.

P.S. Jesteś pewien, że nie dostałeś żadnej płytki instalacyjnej? Może nie nazywa się ona Windows XP, ale np System Recovery DVD albo coś w tym stylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 10:45, A-cis napisał:

Jak to zrobić?


Hmm, w narzędziach systemowych jest coś takiego. Nigdy nie korzystałem.

Dnia 08.02.2006 o 10:45, A-cis napisał:

Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tej materii?


W mojej instrukcji zalecano wykonać czynność dwukrotnie. Niektórzy producenci twierdzą, że ich baterii nie trzeba formatować. Na pewno nie zepsujesz jej dwukrotnie ładując i rozładowując.

Dnia 08.02.2006 o 10:45, A-cis napisał:

2. Jak sprawdzić ile RAM ma moja karta graficzna. Podobno do 128 MB. Ale ile faktycznie? Nie
mogę tego nigdzie znaleźć. Są tylko informacje o RAM komputera.


Tyle, ile przyznasz jej z BIOS-u (karta korzysta z tych 512 MB, które masz zainstalowane. Własnej, odrębnej pamięci nie posiada).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli na kompie masz preinstalowanego xp to dostales tez plytki. tylko ze to nie jest taka normalna instalka windy, ale specjalna instalka przygotowana przez producenta sprzetu. u mnie w acerze tych plytek jest w sumie 5. po dwie na instalke systemu po polsku i po angielsku, podpisane recovery cd i jedna podpisana system cd (bootowalna). powinienes miec dolaczona pelna instrukcje rownierz w polskiej wersii z kolejnymi krokami postepowania przy instalacji i odzyskiwaniu systemu. poczytaj, bo to najlepsze zrodlo informacji.
minusem tych plytek jest to ze nie mozna z nich sobie nic do systemu doinstalowac recznie. i tak ja zeby sobie zainstalowac recovery console, musialem wziac normalna plytke ze zwyklym windowsem xp pro, zamiast tych dolaczonych do acera.

to samo tyczy sie baterii. sprawdz w manualu. z tego co pamietam, to tam chyba jest napisane ze jedyne co powinienes zrobic, to naladowc ja raz do pelna (prawdopodobnie moze byc nawet przy wlaczonym kompie). ot i wszystko. ale koniecznie przeczytaj instrukcje - tam jest wszystko napisane jasno i przejrzyscie lacznie z obrazkami.

co do ramu karty, to mozesz poprobowac w biosie albo w dxdiag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a kopie to chyba najlepiej tak:
start -> panel sterowania -> wydajnosc i konserwacja -> wykonaj kopie zapasowa danych
uzywaj tez przywracania systemu (w tym samym miejscu w panelu sterowania). jak jestes paranoikiem :) to rob sobie punkt przywracania systemu za kazdym razem, gdy instalujesz cos bardziej skomplikowanego niz kalkulator ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 11:23, Pan_Sza napisał:

Tyle, ile przyznasz jej z BIOS-u (karta korzysta z tych 512 MB, które masz zainstalowane.

O, cholewcia! A ona bierze sobie sama, czy trzeba jej coś w BIOSie ustawiać?
BTW. Civka mi śmiga :)

----> ferbi, penny
Nie dostałem żadnej płytki. W instrukcji nic nt. odzyskiwania systemu nie ma (chyba że jest coś w podręczniku Windows. Ale takowego nie mam).
Punkt przywracania systemu już zrobiłem, a kopii danych nie mam co robić, bo jeszcze żadnych danych na nim nie mam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 18:15, A-cis napisał:

> Tyle, ile przyznasz jej z BIOS-u (karta korzysta z tych 512 MB, które masz zainstalowane.
O, cholewcia! A ona bierze sobie sama, czy trzeba jej coś w BIOSie ustawiać?


Ustawiasz odpowiedniej opcji używając.

Dnia 08.02.2006 o 18:15, A-cis napisał:

BTW. Civka mi śmiga :)


Cieszę się :) Z jednym zastrzeżeniem: to mi Civka śmiga! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukałem manuala, ale nie znalazłem. Za to dostęp do najnowszych sterowników na acer.pl może się podobać.
Z ciekawości, jak już znajdziesz opcję w BIOS-ie podaj najniższą możliwą wartość przyznawanej pamięci dla układu graficznego: 8? 4? mniej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 18:15, A-cis napisał:

Nie dostałem żadnej płytki.

w taki razie smigaj do sprzedawcy. plytki musza byc jesli miales preinstalowany system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 19:17, penny napisał:

w taki razie smigaj do sprzedawcy. plytki musza byc jesli miales preinstalowany system.

Pytałem specjalnie przy zakupie. Powiedział, że nie ma dlatego właśnie że można zrzucić system samemu na płytkę.
Stąd były te moje pytania do Was.
Zastanawia mnie, że przeciez przedtem Windows (starsze wersje) miał taką opcję.
I komu to przeszkadzało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 19:33, A-cis napisał:

Pytałem specjalnie przy zakupie. Powiedział, że nie ma dlatego właśnie że można zrzucić
system samemu na płytkę.
Stąd były te moje pytania do Was.
Zastanawia mnie, że przeciez przedtem Windows (starsze wersje) miał taką opcję.
I komu to przeszkadzało :)


Płyta z XP jest jednym z trzech dowodów (wymagane są dwa) legalności systemu. Jeśli kupiłeś laptopa z XP to muszą dać Ci płytę (moim skromnym zdaniem). Nalepkę z serialem masz przyklejoną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.02.2006 o 19:56, Pan_Sza napisał:

Płyta z XP jest jednym z trzech dowodów (wymagane są dwa) legalności systemu. Jeśli kupiłeś
laptopa z XP to muszą dać Ci płytę (moim skromnym zdaniem). Nalepkę z serialem masz przyklejoną?

Ja nie dostałem płytki z XP, ale mam naklejkę na spodzie lapa :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 20:19, ferbi napisał:

Ja nie dostałem płytki z XP, ale mam naklejkę na spodzie lapa :/


Płyta z XP nie jest zawsze dołączana. Jej zamiennikiem, z reguły w wypadku markowych lapciów (Toshiba, Sony - przynajmniej te z którymi miałem styczność), jest tzw Restore Disc / System Restore, czyli płyta lub komplet płyt zawierających płytę z obrazem Windowsa (z reguły sprofilowany pod danego kompa, we właściwościach My Computer widnieje logo producenta itp), zainstalonymi sterownikami i kompletem dołączonego oprogramowania. Jest to coraz powszechniejsza praktyka i całkowicie ok. Być może tak jest też w Twoim wypadku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 20:19, ferbi napisał:

Ja nie dostałem płytki z XP, ale mam naklejkę na spodzie lapa :/


Milknę do jutra, sprawdzę to np. w Karen. Swoją drogą możesz XP instalować z dowolnej płyty (np. sąsiada), tylko wpisać swój sn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 19:33, A-cis napisał:

> w taki razie smigaj do sprzedawcy. plytki musza byc jesli miales preinstalowany
system.
Pytałem specjalnie przy zakupie. Powiedział, że nie ma dlatego właśnie że można zrzucić
system samemu na płytkę.
Stąd były te moje pytania do Was.
Zastanawia mnie, że przeciez przedtem Windows (starsze wersje) miał taką opcję.
I komu to przeszkadzało :)

jak dla mnie to jest sciema. mozesz sprobowac dowiedziec sie w acerze czy powinny byc plytki z instalka systemu czy nie. komp bez plytek to jakas lipa.

co do kopii, to tez troche sciema, bo niby mozna ja zrobic tak jak pisalem wczesniej (tam jek sie przelaczysz do trybu zaawansowanego to bedzie mozliwosc zrobienia czegos takiego jak automatyczne odzyskiwanie systemu). tylko ze co jak dane ci sie na nosnik zewnetrzny nie zimeszcza to co wtedy??? nie bedziesz mogl zrobic kopii. pozatym to sie powinno w takim razie zrobic zanim cokolwiek zrobisz z kompem, zeby potem miec w razie czego totalnie czysty system.

dziwne to. moj acer na dziendobry zapytal sie mnie czy ma utworzyc dodatkowa partycje na dysku z dziewicza kopia systemu (zeby nie trzeba bylo jechac potem z plytek jak sie cos sknoci). po drugie kulturalnie pozwolil mi wybrac wersje jezykowa windy (en lub pl) i dopiero potem sfiniszowal instalacje karzac mi jeszcze podrodze zaktywowac winde. w manualu jest napisane jak sobie przywrocic system do dziewiczej postaci z tej dodatkowej (ukrytej) partycji albo zdostarczonych plytek. jakos mi sie nie chce wierzyc, ze nagle firma zmienila tak drastycznie polityke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 20:28, Pan_Sza napisał:

> Ja nie dostałem płytki z XP, ale mam naklejkę na spodzie lapa :/

Milknę do jutra, sprawdzę to np. w Karen. Swoją drogą możesz XP instalować z dowolnej płyty
(np. sąsiada), tylko wpisać swój sn.

masz jak w banku ze ten serial nie bedzie pasowal do normalnej instalki windy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2006 o 20:29, Pan_Sza napisał:

Płyta z XP jest jednym z trzech dowodów (wymagane są dwa) legalności systemu.
Jeśli kupiłeś laptopa z XP to muszą dać Ci płytę (moim skromnym zdaniem).
Nalepkę z serialem masz przyklejoną?

nosnik w postaci o ktorej piszesz nie jest wymagany. wystarczy ci nalepka z serialem plus ewentualnie dowod zakupu.

Dnia 08.02.2006 o 20:29, Pan_Sza napisał:

Jak taką płytę traktuje Microsoft? Jak własny, oryginalny nośnik?

a co to ma do rzeczy? nosnik nie ma znaczenia. czesto oryginalnym nosnikiem windowsa jest obraz plytki a nie plytka jako fizyczny nosnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować