Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 03.05.2006 o 14:57, Olamagato napisał:

/.../

Mam do Ciebie pytanie, jeśli można, nawet kilka pytań. Nie tak dawno pojawiły się karty GF 7800 GS i ja przymierzam się do takiej karty. Mam P IV 2,8 na szynie 533, płytę Asusa P4B533, oczywiście AGP 4X i Radeona 9800 Pro. W zasadzie mógłbym kupić nowy komputer, ale racjonalniejszym wydaje mi się przedłużenie życia "moralnego" aktualnego komputera, przez zakup takiej karty. Zakup planuję na czerwiec-lipiec, jak tylko wyjdzie Oblivion w polskiej wersji językowej.
Mam porządny zasilacz Chiefteka, 360 W (faktycznie ma 350 W , po zsumowaniu możliwych obciążeń) a jest o zasilacz minimum dla komputera z taką kartą. Mam nadzieję, że 1,5 - 2 lata wytrzyma z taką kartą, jak potem się spali no problem.
Pytania:
Czy Twoim zdaniem warto zainwestować jeszcze w taką kartę; jeśli tak to jakiej firmy (Gainward, MSI, Leadtek, inne)?
Czy zasilacz wymienić od razu, czy pozwolić sobie na granie na takim (zakładając, że kupię taką kartę); jeśli wymienić, to na jaki?
Czy ewentualnie w czerwcu-lipcu kupić całkiem nowy komputer?
Wiem, że procesor będzie już ograniczał osiągi karty, ale mimo to powinienem zobaczyć różnicę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od jakiegos czasu standoardowego radeona (Ati Radeon 9550 128/128) i jestem szczęśliwy :) O następnym ap-grejdowaniu sprzętu pomyślę za 2-3 latka. A przyda sie RAM bo mam 256...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Nie tak dawno pojawiły się karty GF 7800 GS i ja przymierzam się do takiej karty.

Pewnie zdązyłeś zauwazyć, że są to lekko okrojone karty 7800 GTX. Konkretnie wyłączono z nich 4 potoki pikseli, jedną jednostkę cieniowania wierzchołków i obniżono taktowanie redzenia z 430 do 375 MHz. Ponieważ wyciąga wg opisów 600 MHz, to powinna mieć pamięci 1,6 ns. Obecnie jest sprzedawana po ok. 1200 zł. Co ciekawe jej odpowiednik na PCIE nie dość, że jest droższy o 200 zł, to dodatkowo ma gorsze pamięci (chyba 1,7 lub 1,8 ns) bo potrafiące wyciągnąc nominalnie zaledwie 500-525 MHz. Tak więc chyba nie jest źle. :)

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Mam P IV 2,8 na szynie 533, płytę Asusa P4B533,
oczywiście AGP 4X i Radeona 9800 Pro.

Ja mam podobnego kompa z AMD na pokładzie i tą samą karta graficzną, ale nie mam zamiaru jeszcze nic zmieniać. Radek 9800 Pro moim zdaniem nie zużył się jeszcze moralnie, a na nowych grach wciąż sobie całkiem nieźle radzi (256-bitów swoje robi). Moim zdaniem różnica w odbiorze wciąż jeszcze będzie zbyt mała, żeby bez żalu rozstawać się z 1200 zł.

Dlatego wolę osobiście dozbierać trochę kasy, poczekać, aż w pierwszych grach zacznie się pojawiać Radek 9800 Pro i GF 6600 GT jako minimalne wymaganie niezbędne do grania.
I wtedy za stosunkowo niewielkie pieniądze (może jakies 1000 zł) kupić sobie Radka X1900XTX, albo GF 7900GTX. Chociaż raczej stawiałbym na tego pierwszego bo Nvidia robiąc 7900 zrobiła zaledwie face-lifting z 7800 w odróżnieniu od ATI, które znacznie rozwinęła model X1900 w stosunku do X1800.

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

W zasadzie mógłbym kupić nowy komputer, ale racjonalniejszym
wydaje mi się przedłużenie życia "moralnego" aktualnego komputera

Ja bym C i radził poczekać do premiery gier, w które chcesz pograć. Cena może nieco spaść, chociaż też może być trudniej dostępna. Z drugiej strony kupowanie, to żaden wysiłek i można to zawsze odłożyć na później. Dzisiaj mamy sytuację gdy to klienci są górą - mogą przebierać i marudzić. :)

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Mam porządny zasilacz Chiefteka, 360 W (faktycznie ma 350 W , po zsumowaniu możliwych obciążeń)
a jest o zasilacz minimum dla komputera z taką kartą.

Ja sobie kupiłem 420 W, a jak sobie sprawdziłem rzeczywiste obciążenie, to wyszło raptem 268 W w spoczynku i niecałe 320 W w stresie. Lepiej sobie również sprawdź rzeczywiste obciązenie najprościej np. na liczniku energii elektrycznej (w domu wyłączając wszystko inne).
Może się okazać, że masz całkime duży zapas. Na tyle duży, że zasilacz na pewno nie padnie. Chieftec powinien bez problemu działać na 90% obciążenia nominalnego.

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Czy Twoim zdaniem warto zainwestować jeszcze w taką kartę; jeśli tak to jakiej firmy (Gainward, MSI, Leadtek, inne)?

Zawsze zwracaj uwagę na pamięci, żeby nikt Ci nie wcisnął karty z gorszą pamięcią niż się spodziewasz. Warto też upewnić się przed oddaniem papierków czy w sklepie sami sobie potrafią odblokować na sprzedawanej karcie brakujące do GFX potoki. Jeżeli tak, to powinno i Tobie się udać.

Zwróc jednak uwage na jeden z komentarzy ze Skąpca przy tym modelu karty:
"Zakup tej karty jest nieopłacalny. 7800gs jest tylko trochę lepszy od 6800gs, a wyraźna przewaga objawia się zwykle przy rozdzielczościach 1600x1200 z AA i AF. Jeśli nie masz więc monitora który wyciąga taką rozdzielczość - to nie jest karta dla Ciebie. Nadal najszybszą kartą na AGP pozostaje radeon x800xt-platinium edition z SM 2.0 i głupkowatą ceną."

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Czy zasilacz wymienić od razu, czy pozwolić sobie na granie na takim (zakładając, że kupię
taką kartę); jeśli wymienić, to na jaki?

Nie wiem jeszcze na pewno jaki jest pobór mocy tej karty, tak więc na razie nie odpowiem.

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Czy ewentualnie w czerwcu-lipcu kupić całkiem nowy komputer?

Myślę, że powinieneś poczekać do lipca. Po pierwsze ceny nie powinny być wyższe niż obecnie (a moze odwrotnie), po drugie kupujac nowy sprzęt możesz jeszcze przed zapłaceniem zainstalować w sklepie Obliviona i wtedy zdecydować się na zakup zaleźnie od tego czy efekt się Ci spodoba czy nie. Może się okazać, że w grze nie zauważysz specjalnej różnicy poza innymi ustawieniami suwaków - a to trochę mało jak na 1200 zł.

Dnia 03.05.2006 o 19:06, KrzysztofMarek napisał:

Wiem, że procesor będzie już ograniczał osiągi karty

To nie jest aż tak bardzo pewne. W końcu Oblivion to nie FPP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2006 o 14:26, Olamagato napisał:

> /...
Myślę, że powinieneś poczekać do lipca. /.../

Na pewno tak zrobię. Już chyba trzy razy, jak oceniłem post factum, za wcześnie modernizowałem komputer. Masz absolutną rację, najpierw kupić i zainstalować grę, a dopiero jak nie pójdzie na dotychczasowym sprzęcie, to martwić się, co z tym zrobić. Monitor mam LCD 1280x1024 i wystarczy ;)
Dziękuję za powstrzymanie mnie przed pochopnym wydawaniem pieniędzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2006 o 14:31, Don Lizak napisał:

Teraz nie ma sensu kupować komputera moim zdaniem. Przecierz jest sezon komunijny/bierzmowania
itp.

dziwna teoria :D chyba w marketach... hurtownie nie wachluja cenami w zaleznosci od sezonu ;) procki intela wlasnie pospadaly w dol troche ;) grafiki tez potanialy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2006 o 18:19, boski PL_MODED napisał:

> Teraz nie ma sensu kupować komputera moim zdaniem. Przecierz jest sezon komunijny/bierzmowania

> itp.
dziwna teoria :D chyba w marketach... hurtownie nie wachluja cenami w zaleznosci od sezonu
;) procki intela wlasnie pospadaly w dol troche ;) grafiki tez potanialy ;)


Nie tylko w marketach ale i zwykłych sklepach komputerwoych. Ale o kupowaniu w hurtowni to nie wiem, nigdy tego nie robiłem. Można normalnie na sztuki? Jakie są różnice cen?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc i 6 dni temu wysłałem spalonego przez mojego brata GF 6800GT AGP (ASUS V9999GT) - nie pytajcie jak on to zrobił, bo ja sam nie wiem... Karta miewała już humorki różne, więc może tak miało być.
ASUS kartę odesłał, ale już nie 6800GT ani 6800GS tylko 7800GS :) To chyba jedyny odpowiednik dzisiaj 6800GT AGP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 11:50, RobeN napisał:

ASUS kartę odesłał, ale już nie 6800GT ani 6800GS tylko 7800GS :)
To chyba jedyny odpowiednik dzisiaj 6800GT AGP.

Widzę, że fuks odwiedza Ciebie regularnie bo pamiętam, że 6800 też chyba wygrałeś.
Pamiętaj, że gwarancja leci od nowa, więc przed jej koncem znowu daj bratu kartę w swoje łapki. Może dostaniesz kartę nowej generacji... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe
Za 2-3 dni dam fotki nowej karty.
Ciekawe czy karta w drugim kompie też się zepsuje?
Swoją drogą ponad miesiąc czekania... To ciut długo, ale takie są nasze polskie realia :/
A i tak nie mogłi nic innego dać w zamian, bo 7800GS to w zasadzie odpowiednik 6800GT. Jest ciut wolniejszy od 6800Ultra ale ma lepsze Shadery, co w niektórych sytuacjach (testach) daje mu przewagę.

Ta, która się zepsuła dała takie objawy:
W trybie dosowym i bezsterownikowym Widnowsa działała OK, ale po instalacji strowników obraz zaczynał przybierać dziwne kształty aż w końcu monitor gasł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 14:45, Archi155 napisał:

A co myslicie o tej zmianie.Ja mam GF 5200FX 128mb i chce zmienic na GF6600GT 256mb.


Każda zmiana z FX5200 jest świetna :)
A tak bardziej serio, to owszem bardzo dobra zamiana.
Jeszcze tylko ważne ile za 6600GT masz zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2006 o 14:47, RobeN napisał:

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)> Jeszcze tylko ważne ile za 6600GT masz zapłacić.


Nie wiem ile taka moze kosztowac narazie chcialem tylko sie spytac czy sie oplaca zmieniac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 14:51, Archi155 napisał:

Nie wiem ile taka moze kosztowac narazie chcialem tylko sie spytac czy sie oplaca zmieniac

ja zamienilem z 5900xt i naprawde sie oplacalo, wiec nie wiem nad czym sie zastanawiasz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 14:57, Wolvi napisał:

mam takie pytanko :P jaka karte gfx do 900zł na agp byscie polecili? czekam na odp

moze na 6800gs?
chociaz ja bym powoli przechodzil na pcie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 15:04, gmx napisał:

> mam takie pytanko :P jaka karte gfx do 900zł na agp byscie polecili? czekam na odp
moze na 6800gs?
chociaz ja bym powoli przechodzil na pcie...


przeszedl bym na pci-e z checia, tylko ze moj procek jest na zlaczu A ;/ nie ma zadnej plyty glownej ze zlasczem A ktora obsluguje PCI-E, a procka nie zmieniam bo zmienie calego kompa za rok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2006 o 13:14, RobeN napisał:

Hehe
Za 2-3 dni dam fotki nowej karty. ?.../

Zamiast fotki (albo lepiej, obok) daj opis, jak się sprawuje. Czy jest zauważalnie szybsza, czy są z nią problemy, jakie ma silne i słabe strony, ile żre prądu...
Przecież wiesz, że chciałem taką kupić, ale wziąłem na wstrzymanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2006 o 15:09, Wolvi napisał:

przeszedl bym na pci-e z checia, tylko ze moj procek jest na zlaczu A ;/ nie ma zadnej plyty
glownej ze zlasczem A ktora obsluguje PCI-E, a procka nie zmieniam bo zmienie calego kompa
za rok ;)


mysl tworczo :) opychasz to co masz, dokladasz te 900 i jak sie da to jeszcze pare x00 kupujesz plyte procka i tansza karte graf ktora i tak za pol roku bedzie do wymiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować