Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Przełom Hitachi: terabajty w domowym zaciszu?

86 postów w tym temacie

Dnia 16.10.2007 o 17:45, hallas napisał:

Po ca takie wielkie dyski? Domowe serwery? Domowe biblioteki wideo? Mam problemy z napełnieniem
80GB a co dopiero 1TB...


To samo mówiono o nowych dyskach 5 lat temu i 10 lat temu. To samo mówiono o pamięci RAM, procesorach, kartach graficznych. Wydawałoby się, że przez te wszystkie lata w końcu zmądrzejemy, ale... jakoś trudno, nie? :) Mnie też dysk 1 TB wydaje się w tej chwili absurdalny, mimo że rozum podpowiada, że za 10 lat taka pojemność będzie wywoływała uśmieszki politowania. ;)

Rzeczywiste potrzeby napędzające rozwój, czy niemożliwy do zatrzymania rozwój i potrzeby kształtowane przez marketing? To już temat na inną rozmowę, zresztą czysto akademicką - bo będzie jak będzie, a będzie tak jak zawsze. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moj pierwszy dysk to samsung 7,5gb bylo to ok. 2000r. musze przyznac ze dysk do dizisaj dziala chociaz go nie uzywam. Teram mam westrn didgital 250gb i mi lightowo na wszystko starcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj, coś mi się zdaje, że to błąd...

Pomyślcie: wydają dysk 4 Tb. Ok, najpierw jest drogi, później tanieje, a na końcu ma go każdy. Lecz te dyski są... za duże! Gdy ktoś będzie miał 4Tb dysk, nie będzie mu sę chciało kasy wydawać na większy, co oznacza że firma sam siebie wygryzie z rynku, bo nie będzie popytu na większe dyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2007 o 18:59, nazgul47 napisał:

Pomyślcie: wydają dysk 4 Tb. Ok, najpierw jest drogi, później tanieje, a na końcu ma go każdy.
Lecz te dyski są... za duże! Gdy ktoś będzie miał 4Tb dysk, nie będzie mu sę chciało kasy wydawać
na większy, co oznacza że firma sam siebie wygryzie z rynku, bo nie będzie popytu na większe
dyski.


(EDIT) IMO (/EDIT) nieszczególnie.
kiedyś (przykładowo) gry mieściły się na dyskietkach. potem była płytka (700 MB), potem dwie płytki, trzy. teraz mamy dvd, w najbliższej przyszłości wyjdą gry na dwóch dvd (jakieś CoD4, Crysis, The Witcher chyba też).
im bardziej zaawansowane technologicznie produkcje, tym więcej wymagają (w tym przypadku) miejsca na dysku. za kilka(naście) lat pojemność 1TB nie będzie nikogo dziwić, ba, będzie wręcz standardem.

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ciach/

Tak, ale zauważ:
Z tego co wiem, to największą grą aktualnie dostępną jest Crysis: 16 Gb. CZyli w jednym Tb zmieści się 64 razy! Czyli w 3 Tb może się znaleźć 192 Crysisy! A taka wielkość nie jest jesszcze standartem, ba, jest wręcz zaskakująca. Wątpię, by jakiś zapalony gracz miał na dysku 192 gry wielkości Crysisa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 TB pojemności to poprostu niebywałe osiągnięcie informatyków. 1024 GB na jednym HDD? Coś niesłychanego. I pomyśleć, że można podłączyć tak jeszcze jeden taki dyck i już mamy ponad 2000 GB. Co ciekawsze, to dopiero początek może już za 2 lata doczekamy się dysków o pojemności 10 TB? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2007 o 17:46, PioMrex napisał:

Ja mimo wszystko bym zarchiwizował, ale już na DVD mi się nie chce takich ilości, dysków na
niebieski laser już nie uważam za odpowiednie do przechowywania długookresowego, bo dyfuzja
jeszcze szybciej zatrze dane, przy mniejszych odległościach ścieżek, stąd jak na wybawienie,
czekam na duże do 50GB pamięci Flash jednokrotnego zapisu (SanDisk już coś takiego szykuje,
ale na razie mniejsze), idealne do archiwizacji >100lat.


no to moze byc cos <usmiech na twarzy>, ale jakbym mial nagrac cos niebieskim laserem (50gb na dysk) to bym sie bal, za jednym zamachem mozna zniszczyc 10płyt dvd pełniutkich :P niewybaczalna strata... takie Flashe... to by bylo swietne rozwiazanie :D

narazie mniejsze czyli jakiej mniejwiecej pojemnosci ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie to calkiem normalna kolej rzeczy - dema po 6GB,pelniaki po 20GB,dyski po 4TB ^^
Jak tak dalej pojdzie,to najwiekszym ograniczeniem w tworzeniu gier nie bedzie pojemnosc dyskow twardych,a "plytkosc" plyt.Wyobrazacie sobie ? Kupujecie w 2012 Civilization VII i w pudelku 12 plyt DVD ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jedynie zbieranie filmów w jakości HD może wymagać takich pojemności w zaciszach domowych.
Gry? No tak - to jest argument. Mam aktualnie zainstalowane 6 gier czyli jakieś 60 GB gdyby były to same nowości - ale nie są.
Racja - za 10 lat to można pomówić o takich dyskach ale 10 lat to w zasadzie cała znana nami historia prawdziwego, "next-genowego" grania na PC. W 2001 roku wystarczało mi w zupełności 20 GB. Moje wymagania wzrosły czterokrotnie od tamtego czasu (czyżby tu też było prawdziwe jakieś prawo Moore''a?). Zatem za rok pewnie ponownie wzrosną moje wymagania i zmusi mnie to do zakupu nowego dysku (i będzie to 80GB...) W tym tempie do 1TB dojdę w ... 2014 roku.

Aha - znam osoby co to mają po 600 filmów. Nie znam tylko powodów dla magazynowania takiej ilości nielegalnych treści video.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować