Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 02.04.2010 o 12:49, barsum napisał:

Dokładnie to pod kompa z kartą : Radeon HD 4870 , zastanawiam się jeszcze na innymi monitorami , ale ten wydaje mi się najatrakcyjniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 14:23, Net_com napisał:

Dokładnie to pod kompa z kartą : Radeon HD 4870 , zastanawiam się jeszcze na innymi monitorami
, ale ten wydaje mi się najatrakcyjniejszy.


To zależy od zastosowań, bo np w o graniu w nowości w takiej rozdziałce możesz zapomnieć na tej karcie, a w niższych obraz może być rozmazany i nieczytelny. Ja osobiście nie brałbym monitora Full HD z kartą poniżej HD 5850, a jeśli już to na pewno nie takiego z niskiej półki (bo ten jest raczej podejrzanie tani jak na rozmiary i parametry), a już na pewno nie na matrycy TN bo to zakup raczej niezbyt przyszłościowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 14:35, Azvar napisał:

> Dokładnie to pod kompa z kartą : Radeon HD 4870 , zastanawiam się jeszcze na innymi
monitorami
> , ale ten wydaje mi się najatrakcyjniejszy.

To zależy od zastosowań, bo np w o graniu w nowości w takiej rozdziałce możesz zapomnieć
na tej karcie, a w niższych obraz może być rozmazany i nieczytelny. Ja osobiście nie
brałbym monitora Full HD z kartą poniżej HD 5850, a jeśli już to na pewno nie takiego
z niskiej półki (bo ten jest raczej podejrzanie tani jak na rozmiary i parametry), a
już na pewno nie na matrycy TN bo to zakup raczej niezbyt przyszłościowy :)

Ja nie widzę sensu w inwestowaniu w HD 5850 , bo jak na razie wszystko mi śmiga ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem. Obecnie posiadam monitor Phillips Philips 220C1SB i mam pewien problem. Po paru godzinach czuje, że jednak moje oczy się męczą. Zmniejszyłem jasność do 25 i nadal jest to samo. Nie mogę nigdzie znaleźć polecanych ustawień smilies/sad.gif i proszę was o pomoc jakie wartości ustawić dla RGB i innych ustawień kolorów. Zrobiłem rzut dwóch opcji i proszę was o pomoc - na ile je ustawić.

20100402150017

20100402150022

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 14:35, Azvar napisał:

To zależy od zastosowań, bo np w o graniu w nowości w takiej rozdziałce możesz zapomnieć
na tej karcie, a w niższych obraz może być rozmazany i nieczytelny.


Mam tego Radka o kilkunastu miesiecy i prawie wszystkie gry chodza w tej rozdzialce na maksa, czesto z AA i AF. Co prawda GTA IV cielo, ale to juz ze wzgledu na dwurdzeniowy proc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 15:00, Sylarek napisał:

Mam pewien problem. Obecnie posiadam monitor Phillips Philips 220C1SB i mam pewien problem.
Po paru godzinach czuje, że jednak moje oczy się męczą. Zmniejszyłem jasność do 25 i
nadal jest to samo. Nie mogę nigdzie znaleźć polecanych ustawień smilies/sad.gif i proszę
was o pomoc jakie wartości ustawić dla RGB i innych ustawień kolorów. Zrobiłem rzut dwóch
opcji i proszę was o pomoc - na ile je ustawić.

Może spróbuj RGB zmniejszyć do około 70 % dla wszystkich kolorów i zobacz czy będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ustawienia odświeżania ekranu, może masz ustawione np na 60 Hz, podczas gdy zalecane jest minimum 75 :) Uważaj tylko, żeby nie ustawić za dużo (powinieneś mieć włączoną blokadę trybów, których monitor nie obsługuje). Kombinowanie z kalibracją na nic ci się nie zda, możesz co najwyżej spróbować zmniejszyć kontrast i/lub gamme, co znacząco wpływa na wzrok, a także sprawdź czy nie masz źle ustawionej ostrości (dobrze to widać np na przykładzie windowsowych okienek, gdzie czarna czcionka pojawia się na szarym tle i jest ledwie czytelna).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 15:04, kuba9876543210 napisał:

Mam tego Radka o kilkunastu miesiecy i prawie wszystkie gry chodza w tej rozdzialce na
maksa, czesto z AA i AF. Co prawda GTA IV cielo, ale to juz ze wzgledu na dwurdzeniowy
proc.


No cóż, to już jest kwestia indywidualna tego, jakie to gry i co klasyfikuje się u ciebie jako "na maksa" (u mnie by to było minimum 60 fps, tylko wtedy większość gier jest tak płynna, jak być powinna). Ja tam na Full HD się nie rzucam dopóki nie kupię HD 5850 lub wyżej (przyznam, że zależy mi tu głównie na Crysis i GTAIV) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 19:55, kuba9876543210 napisał:

Jesli u Ciebie jest to 60FPS, to juz rozumiem ;)) Mnie wystarcza w zaleznosci od gry
30-40FPS, a w strategiach/RTS moze byc nawet 20-30. W grach online min. 45-50FPS.


Nie jest to jakiś super twardy wymóg, ale tak się gra po prostu zdrowiej, nie męcza bóle głowy i oczu spowodowane kiepskim frame rate :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 20:01, Azvar napisał:

Nie jest to jakiś super twardy wymóg, ale tak się gra po prostu zdrowiej, nie męcza bóle
głowy i oczu spowodowane kiepskim frame rate :)


Wg mnie Twoje "minimum 60FPS" ma tylko sens w grach online, zwlaszcza FPS''ach. 95% graczy wystarcza ok. 40 FPS w 95% gier. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więcej = lepiej tylko w niektórych grach. Czasem to jest niepotrzebne xdd
Dlatego podzielam twoje zdanie. Mi tak samo wystarcza 30-35FPS. Aby tylko gra nie zwalniała. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dwa monitory w niezłej cenie , który lepiej wybrać :
http://allegro.pl/item975927178_22_iiyama_e2209hds_b1_full_hd_2ms_hdmi_obad_pix.html

http://allegro.pl/item983357475_monitor_lcd_iiyama_e2208hds_b2_dvi_gw_36m_cy_tanio.html

Na innych aukcjach ten pierwszy stoi za 699 , a ten drugi za około 650

edit : Monitory posiadają 1 wadliwy subpixel, praktycznie niezauważalny w normalnej pracy...

No dobra , ale który model ogólnie jest lepszy , nie mam zamiaru kupować tych z bad pixelami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2010 o 09:40, barsum napisał:

Jaki doradzacie mi monitor spośród tych?

http://www.ceneo.pl/2134980
http://www.ceneo.pl/5109516s
http://www.ceneo.pl/4381560

Mam zamiar podpiąć pod niego komputer i konsolę xbox 360. I mam jeszcze pytanie: Czy
mogę mieć podpięte jedne głośniki i używać ich na komputerze i xboxie bez żadnych zmian
kabli?



Ja ci nie doradzam żadnego z tych podanych, mam lepszą propozycje i tańszą
http://www.ceneo.pl/;0153828301-10.htm
BenQ E2220 HD
Ma następujące złącza:
- DVI ,HDMI , D-sub ,audio ,słuchawkowe
Waga - 4,6 kg
posiada - Full HD
ekran - 1920 x 1080
Cena w sieci - 558 zł do 660 zł
Lag 9ms

Powyższe informacje były napisane w CdActionie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zdecydowałem się na zakup monitora, żeby zastąpić mojego wysłużonego EIZO FlexScan M1900. Na chwilę obecną interesuje mnie ten model:

http://www.gral.pl/preview/Samsung_Samsung_24_cali_LCD_P2470HD_5ms_DVI_HDMI_glossy_czarny_FullHD_Tuner_TV_analog_DVB-T_18.html

Interesuje mnie opinia kogoś, kto jest zaznajomiony z tematem. Interesuje mnie też kilka zagadnień:

1) Różnice w użytkowaniu monitorów 16:9 i 16:10.
2) Różnica pomiędzy panelami Full HD a nie-Full HD przy tych samych rozdzielczościach maksymalnych.
3) Sens inwestowania w monitor z tunerem TV.
4) Możliwość korzystania ze złącza HDMI, jako podstawowego złącza.

Generalnie jestem zainteresowany monitorem 24-calowym. Zależy mi na dobrych parametrach oraz niezawodności i być może opcji Full HD oraz LED. Reszta jest mniej ważna. Może jakieś propozycje? Dodam, że na zakup przeznaczam maksymalnie 1500zł.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2010 o 11:40, Splocky napisał:

1) Różnice w użytkowaniu monitorów 16:9 i 16:10.


Nie ma. To po prostu dwa różne konkurujące ze sobą formaty obrazu, często słyszane opinie mówią, że 16:9 lepszy jest do gier i filmów (o ile ktoś w ogóle ogląda jeszcze filmy na kompie), a 16:10 do pracy biurowej (większa przestrzeń). Osobiście posiadam 16:10 i mogę śmiało obalić mit jakoby 16:10 było złe do gier, jest lepsze bo widać ciut więcej. Wyjątek to gry, które zostały napisane tylko w 16:9 (m.in. Mirror''s Edge, Assassin''s Creed), są wtedy niewielkie czarne ramki u góry i dołu ekranu, ale mi to w niczym nie przeszkadza, a po za tym więcej niż te dwa przykłady nawet nie znam, a gram dużo :) O wiele ważniejszy od tego jest typ matrycy: TN, PVA czy IPS. Ale tu już odsyłam ciebie na google, na benchmark.pl gdzieś to ładnie zostało opisane.

Dnia 11.04.2010 o 11:40, Splocky napisał:

2) Różnica pomiędzy panelami Full HD a nie-Full HD przy tych samych rozdzielczościach
maksymalnych.


Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak rozdzielczość maksymalna na LCD, jest tylko rozdzielczość natywna i odradza się używanie niższej rozdziałki (obraz może być rozmazany, nieczytelny, rozpikselowany). Po drugie, samo oznacznie "Full HD" oznacza zupełnie co innego niż wyświetlaną rozdzielczość, teorytycznie oznacza to tylko, że monitor/TV jest przystosowany do odbierania telewizji HDTV, aczkolwiek brak takiego oznaczenia nie musi oznaczać, że odbiornki się do takiego zastosowania nie nadaje. Poczytaj na google :)

Dnia 11.04.2010 o 11:40, Splocky napisał:

3) Sens inwestowania w monitor z tunerem TV.


Chyba tylko jeżeli chcesz odbierać telewizję cyfrową (nie zakodowaną). Na moim TV odbiera póki co tylko jakieś czeskie kanały, Polska nadal nadaje sygnał analogowo :) Do odbierania telewizji HDTV ("N", "Cyfra+" czy "Cyfrowy Polsat") takie coś jest chyba zbędne. W każdym razie monitorów LCD ABSOLUTNIE nie polecam do oglądania filmów i TV, od tego są o wiele lepiej skonstruowane telewizory HD, najlepiej od 3000 zł w górę. Inaczej możesz się mocno rozczarować i wkurzyć na wady LCD (m.in. kąty widzenia i zanikanie kolorów kiedy nie jesteś centralnie przed monitorem, a także różne kłopoty ze zbyt ciemnym/zbyt jasnym obrazem).

Dnia 11.04.2010 o 11:40, Splocky napisał:

4) Możliwość korzystania ze złącza HDMI, jako podstawowego złącza.


Tylko jeżeli chcesz sobie do niego podłączyć jakiegoś next-gena (PS3/X360), albo skorzystać z funkcji obróbki dźwięku przez kartę graficzną (jeżeli takie coś posiada).

Dnia 11.04.2010 o 11:40, Splocky napisał:

Zależy mi na dobrych parametrach oraz niezawodności


Jeżeli o niezawodność idzie, pamiętaj o problemach z padającymi pikselami na ekranie monitora. Dobrze by było kupić monitor w miejscu, w którym możesz go najpierw sprawdzić (w Komputroniku tak można np).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować