Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 22.02.2010 o 18:42, zerohunter napisał:

Jakiś ciekawy monitor, plazmowy or sth do 500?


Do 500 zł nie ma ciekawych monitorów ;) Bo wszystkie są na matrycy TN, czyli: wyblakłe kolory, bardzo jasna "czerń" (masakra jak się w gra np w Doom III, gdzie wszystko powinno być z założenia spowite ciemnością :P) i beznadziejne kąty widzenia. W tym przedziale cenowym dużych różnic się nie spodziewaj, więc wybierz przede wszystkim pod względem praktycznym (format ekranu jaki ci odpowiada, czas reakcji i dynamiczny kontrast jeśli jesteś przeczulony, Pivot do obracania monitora w pion itd). I koniecznie ze złączem DVI, jeżeli posiadasz takowe wejście na karcie graficznej.

A ciekawy monitor to od 1000 zł w górę :) Na matrycy PVA lub IPS, np Samsung F2380 lub Dell 2209WA :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2010 o 18:42, zerohunter napisał:

Jakiś ciekawy monitor, plazmowy or sth do 500?

Nie chcę się wcinać, ale, czy przypadkiem, na plazmach nie wypala się obraz ? Po za tym przy małych rozmiarach plazmy słabo się spisują. Przynajmniej tak jest z telewizorami. Zawsze myślałem, że jak monitory to tylko i wyłącznie LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2010 o 23:34, Artii17 napisał:

> Jakiś ciekawy monitor, plazmowy or sth do 500?
Nie chcę się wcinać, ale, czy przypadkiem, na plazmach nie wypala się obraz ? Po za tym
przy małych rozmiarach plazmy słabo się spisują. Przynajmniej tak jest z telewizorami.
Zawsze myślałem, że jak monitory to tylko i wyłącznie LCD.


Plazmy zawsze się źle sprawdzają, tracą ok 10% jasności na rok (dane tv sony, gorszych marek pewnie szybciej), odcienie szarości są produkowane przez naprzemienne mruganie czarnym i białym kolorem (inne kolory pewnie tez, ale dawno czytałem specyfikację i nie pamiętam już) i jeszcze kilka wad, które były akceptowalne w czasach, gdy duże LCD byłyby droższe od plazmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No mam problem.
A więc, gdy kupie monitor do ps3, musze miec głosniki, bo te w Monitorze O ILE BĘDĄ to pewnie shit ;/
I tu pytanie. Czy są monitory ze złączem hdmi i zlączem audio. Bym mógł podłączyc zwykle głosniki od kompa, badz słuchawki?
Nie chce kupowac glosnikow za pponad 700 baniek bo to mija sie z celem ;/
EDIT:
Dla przykladu, to bedzie git?
http://allegro.pl/item926785867_acer_h213h_full_hd_hdmi_glosniki_20000_1_basmar.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2010 o 22:33, DesMonD__PL napisał:

I tu pytanie. Czy są monitory ze złączem hdmi i zlączem audio. Bym mógł podłączyc zwykle
głosniki od kompa, badz słuchawki?


to tak w moim lg którym nie ma głosików wbudowanych jest 1 wejście na głośniki wiec możesz podłączyć głośniki 2.0 i 2.1 jakie chcesz jak monitor ma hdmi to i wejście na słuchawki tez ma raczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo hdmi przesyla dzwiek co nie?
Więc potrzebuje monitora, ktory ma głosniki, badz przynajmniej wejscie bym mógl podlączyc.
Czytalem na jakies stronie,jak podlączyc głosniki do play3, to tak tam mieszali, ze nic nie rouzmialem.
Tylko cene ok 2500 zł ;/
Więc wole kupic monitor i podlączyc stare głosniki :)
A co do tych wejść.
Czasami nie piszą na aukcjach czy jest wejscie i po prostu sie pytam :]
Dzieki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na matrycy TN coś takiego :
http://www.vobis.pl/oferta/monitory_i_telewizory/lcd_22/885037_hp_w2007v.aspx
I jestem zadowolony z kolorów, czy kątów widzenia, więc nie wszystkie monitory na tym panelu są kiepskie.
Kazdy go chwali, jak do mnie przyjdzie, wyklinając swój, ze drożej kupili niż ja :)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dlatego, że chyba nie widziałeś PVA :P Wszystkie są kiepskie, kolory są albo wyblakłe albo z pewnymi przekłamaniami (i nie ratuje tu sprawy żaden MagicColor, DuperColor czy inne takie bajeranckie z nazwy funkcje), to dlatego że monitory TN nie są w stanie wyświetlić pełnej palety kolorów. Ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest rozczarowanie kiedy po przesiadce z CRT na LCD-TN uruchomisz takiego np Doom 3 / Dead Space / BioShock, gdzie z założenia powinno być bardzo ciemno... a nie jest. Zamiast ciemności i czerni uraczysz szarość, albo zupełny brak ciemności (i wtedy dochodzi jeszcze konieczność programowego zmieniania Gammy). Mało tego, ty ten monitor masz na VGA, co też raczej nie pomaga, no ale różnice pomiędzy VGA a DVI nie są aż tak zauważalne :)

Także reasumując, moim zdaniem do gier KAŻDY monitor TN będzie złym wyborem, nawet taki za tysiąc złotych. Sam za kilka miesięcy będe kupować drugi monitor i wiem już na pewno, że wezmę PVA (prawdopodobnie Samsung F2380, tylko nie podobają mi się na nim te przyciski pod daszkiem -.-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:
1. Masz ten monitor co ja?
Więc wlasnie, nie wiem jak ci to udowodnic, ale naprawde te ciemne kolory u mnie nie są szare.
W grac typu : AvP czy Dead Space Jest ogolnie mrocznie, jak widoczność spada ratuje czasami swiatło kręcące sie w około
Wiem, monitory sa kiepskie, widac to u moich znajomych, lecz ten naprawde ma dobre kolory, zadne wyblakłe.
A co to CRT, miałem i kolory takie same. Monitory idą naprzód i coraz lepiej sie sprawują, ale na przykładzie kolegi.
Miał monitor cienki, kiepski, odbierał gorzej niz "moja krowa" dawniejsza.
Chcesz? Porobic screeny czy cos? załatwione
EDIT:
Co do mojego monitoru, zauwazyłem, ze jest bardzo przejrzysty, nie taki szorstki jak np u wujka.
Nie wiem jak to opisac, moze tak bardzo ostry kontrast. Takze dobrze widziany z kątów.
Nie wierzysz to zajrzyj to jakiegos MM tam są na wystawach często i sie przekonasz, ze naprawde dobry monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już to LCD najlepiej kupować jeżeli chodzi o monitory. ;) Co do modelu ja Ci niestety nie doradzę, bo ostatnio oglądałem monitory gdzieś dwa lata temu. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupowalem LEDa, jest naprawde OK. Obraz super żyleta. Zobacz sobie V2200 Eco na stronie BenQ.pl

A jak tanszy to tez LED, mają spoko opisane monitory, Takie do 500 PLN można juz kupic,Serię G. Jak kupowalem swoj monitor,to widzailem na stronie Euro.com.pl dobre cenki na serie G.
Nie polecam Ci modelu, bo nie wiem na czym do końca Ci zależy. Ale BenQ jest OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2010 o 16:10, mistrzgry napisał:

Jak będzie lepiej 60 czy 75hz dla LCD w grach? Różnie o tym piszą w necie...

W LCD to tak bardzo znaczenia nie ma spróbuj obu i wybierz tą co ci lepiej pasi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2010 o 16:10, mistrzgry napisał:

Jak będzie lepiej 60 czy 75hz dla LCD w grach? Różnie o tym piszą w necie...


LCD pracują na trochę innych zasadach niż CRT, zupełnie co innego oznacza to w parametrach. Natomiast jeżeli idzie o zwykłe ustawienie odświeżania w systemie i grach, to oczywisćie że im więcej tym lepiej, chyba że ktoś lubi jak mu się kurwiki na oczach robią od siedzenia przy monitorze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat na LCD "im więcej tym lepiej" się nie zawsze sprawdza. Wysokie czasy reakcji (w porównaniu do CRT) sprawiają, że ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości może spowodować pogorszenie (!) jakości obrazu i tym samym szybsze zmęczenie oka. No chyba, że chodzi Ci o synchronizację pionową, ją dobrze wyłączyć, wówczas framerate w grze nie jest na sztywno powiązany z częstotliwością odświeżania i gry chodzą płynniej (przynajmniej takie jest wrażenie, o ile oczywiście sprzęt wyrabia :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2010 o 17:00, Blackhand napisał:

Akurat na LCD "im więcej tym lepiej" się nie zawsze sprawdza. Wysokie czasy reakcji (w
porównaniu do CRT) sprawiają, że ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości może spowodować
pogorszenie (!) jakości obrazu


Przeciwnie, przy zbyt niskiej wartości tak się dzieje. No chyba, że ustawimy za dużo, powyżej limitu monitora, ale wtedy należy się liczyć nawet z uszkodzeniem samego monitora.

Dnia 30.03.2010 o 17:00, Blackhand napisał:

No chyba, że chodzi
Ci o synchronizację pionową, ją dobrze wyłączyć, wówczas framerate w grze nie jest na
sztywno powiązany z częstotliwością odświeżania i gry chodzą płynniej (przynajmniej takie
jest wrażenie, o ile oczywiście sprzęt wyrabia :)).


Nie, nie o to mi chodzi :) V-Sync faktycznie istotnie wpływa na fps w grach, a jedyne co robi to eliminuje (raczej rzadko spotykany i jeśli już to zwykle mało upierdliwy) błąd w wyświetlaniu obrazu na monitorach LCD. Na monitorach CRT ze względu na inną technologię wyświetlania V-Sync był zbędny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować