Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Tani plastikowy światłowód oferuje prędkość 2,5 GB/s

68 postów w tym temacie

nie gorączkujcie się tak, najpierw sieci szkieletowe muszą być dostosowane do dużo wyższych prędkości. co z tego że jest te 2.5 gb na sekundę skoro to prędkość tylko do dostawcy netu, a dalej to już od jego (i serwera z którymi chcemy się połączyć) łączy zależy. a te póki co nawet na mb/s nie są przystosowane (i dlatego najszybsze opcje Neostrady są takie drogie. żeby ich użytkownicy nie zatkali łączy musi być ich mało).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi .sig...takie światłowody najpierw będą używane w LANach...a już teraz są 1Gb/s łącza Ethernet...zanim to będzie normalny internet to ho ho...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 14:38, Bond1 napisał:

Tak jak mówi .sig...takie światłowody najpierw będą używane w LANach...a już teraz są 1Gb/s
łącza Ethernet...zanim to będzie normalny internet to ho ho...


a myślisz że z czego składa się Internet :P
Z setek połączonych ze sobą sieci LAN, prędkość działania samych sieci LAN ma pośredni wpływ na szybkość działania całej globalnej sieci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byle wprowadzili to, jak najszybciej do użytkowania domowego... A tak szczerze mówiąc to zadowoli mnie każdy inny net od tego, który mam. Bez względu czy z plastikowym światłowodem, czy bez niego... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 14:52, lothar-mb napisał:

Z setek połączonych ze sobą sieci LAN, prędkość działania samych sieci LAN ma pośredni

i właśnie to (a nie łącze użytkownik-dostawca) jest wąskie gardło internetu, połączenia między tymi sieciami to największy (bo najmocniej obciążony i dodatkowo duże odległości) problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:07, szymonsen napisał:

Byle wprowadzili to, jak najszybciej do użytkowania domowego... A tak szczerze mówiąc to zadowoli
mnie każdy inny net od tego, który mam. Bez względu czy z plastikowym światłowodem, czy bez
niego... :)


U nas problemem nie jest szybkość czy typ łącza, tylko ABONAMENT. Co z tego że doprowadzą ci do domu światłowodowe łącze 2,5 czy 10Gbit/s za powiedzmy 100 zł, jak od razu zaśpiewają abonamet 2000 /miesiąc?
TPSA ma już od jakiegoś czasu w ofercie łacza 6 Mbit, bez gwarantowanego minimalnego transferu, ale co z tego skoro koszt jest zbyt wysoki dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju, o jakości usługi nawet nie wspominam, ale zapewniam że nie jest to wina łącza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:18, Kajetan Chrumps napisał:

U nas problemem nie jest szybkość czy typ łącza, tylko ABONAMENT. Co z tego że doprowadzą ci
do domu światłowodowe łącze 2,5 czy 10Gbit/s za powiedzmy 100 zł, jak od razu zaśpiewają abonamet
2000 /miesiąc?
TPSA ma już od jakiegoś czasu w ofercie łacza 6 Mbit, bez gwarantowanego minimalnego transferu,
ale co z tego skoro koszt jest zbyt wysoki dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju, o jakości
usługi nawet nie wspominam, ale zapewniam że nie jest to wina łącza ?

Wprowadzenie tego wynalazku powinno obniżyć koszty, abonament i zwiększyć dostępność szybkiego internetu. A nawet z tak wysokim abonamentem znajdą się zapaleńcy, którzy będą płacić. Wielu firmom na pewno opłaca się taki internet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:18, sig. napisał:

> Z setek połączonych ze sobą sieci LAN, prędkość działania samych sieci LAN ma pośredni

i właśnie to (a nie łącze użytkownik-dostawca) jest wąskie gardło internetu, połączenia między
tymi sieciami to największy (bo najmocniej obciążony i dodatkowo duże odległości) problem


No a z tego co czytamy w newsie światłowód plastikowy jest wielokrotnie tańszy od szklanego.
Ergo - firmy będą mogły niższym kosztem rozbudowywać swoja infrastrukturę. I to jest plus (oczywiście czas gra tu ważną rolę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spora grupa na tym forum, zdaje się, uważa, że 2,5 GB/s to "daleko za szybko" i że długo jeszcze, zanim to wejdzie do powszechnego użytku. Cóż, ja pamiętam łączenie się przez modem 28 kbps, wcale nie tak dawno - mniej niż 10 lat temu. Wtedy wydawało się to szybkie. Teraz mam w akademiku 10 mbps i wcale nie jest to szybkość błyskawicy. Nie doceniacie postępu, panowie...

Albo ujmijmy to inaczej. Kiedyś demo gry zajmowało średnio 20 MB. Teraz niejedno liczy sobie 2-3 GB.

Kiedyś graliśmy w gry z dyskietek. Teraz pojawiają się tytuły zajmujące dwa dyski DVD.

Kiedyś... pewien znany ktoś powiedział, że 512 kb RAM powinno każdemu wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ryk Niedźwiedzia :
Ta osoba powiedziała dużo rzeczy. ^^
Ale wtedy był DOS.
A co do światłowodów, to zobaczymy czy inne technologie będą nadążać za rozwojem ''internetu''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce będą dema po 10 GB proszę ściągajcie je na swoich szybkich łacząch.Im szybciej tym lepiej.Ja mam transfer 512 kbps i mnie strzela jak coś sciągam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:47, Ravath napisał:

Ale wtedy był DOS.

to co że był DOS ?

Dnia 01.12.2007 o 15:47, Ravath napisał:

A co do światłowodów, to zobaczymy czy inne technologie będą nadążać za rozwojem ''internetu''.

jak widać na razie nadążają :P
właśnie na takiej zasadzie jak wymienił "Ryk Niedźwiedzia" - kiedyś gra która zajmowała 20MB (np. Doom, Warcraft I) to była duuuża gra. Teraz gry są wydawane na dwuwarstwowych DVD.
Postęp jest ogromny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:58, kindziukxxx napisał:

jestem ciekaw czy to będzie się opłacało, jak niedługo wszystko będzie bezprzewodowe :)

bezporzewodowość? raczej tylko lokalnie w obrębie mieszkania.posesji, a to z powodu prędkości oraz kosztów nadajników/odbiorników dużej mocy. taniej jest zwyczajnie podciągnąć kabel (np opisywany tu światłowód), a dopiero na jego końcu dać router małej mocy. pozatym łącza bezprzewodowa z natury są niezbyt bezpieczne, każdy szyfr wcześniej czy później ulega złamaniu (a że moc obliczeniowa rośnie, wcześniej jest coraz bardziej prawdopodobne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 14:12, Smerdek napisał:

"Obecnie większość światłowodów jest robionych ze szkła, przez co nie mogą się zginać i są
trudne do podłączenia"

Jak nie mogą się zginać, jak mogą...


Racja, co więcej, wcale takie "drogie" znowu nie są - tak naprawdę koszt samego światłowodu to niewielki % kosztu jego położenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:47, Ravath napisał:

Ryk Niedźwiedzia :
Ta osoba powiedziała dużo rzeczy. ^^
Ale wtedy był DOS.
A co do światłowodów, to zobaczymy czy inne technologie będą nadążać za rozwojem ''internetu''.


Owszem, wtedy był DOS. Teraz jest Windows Vista. Wtedy były dyskietki. Teraz jest DVD. Wtedy Internet, przynajmniej w obecnej formie, był co najwyżej snem garstki wizjonerów. Teraz... Spójrz tylko dookoła.

Myślę, że to nie jest kwestia tego, czy inne technologie nadążają za jedną. Postęp idzie równolegle we wszystkich dziedzinach technologii komputerowej/komunikacyjnej. To raczej kwestia rzeszy klientów (tak, nas), oczekujących od producentów ciągłego doskonalenia produktów. "Giants: Citizen Kabuto" w roku 2000 opiewano jako grę charakteryzującą się niesamowitą grafiką. Dziś lepsze efekty może osiągnąć amator na domowym komputerze. A przecież było to ledwie 7 lat temu. A może wspomnimy zachwyty krytyków nad jakością dźwięków pierwszego SoundBlastera?

Rzeczywiście, teraz Internet wydaje się tym "centralnym motywem", który napędza rozwój. Ale kto wie, czy tak samo będzie za, powiedzmy, 5 lat. Przyszłości nie da się przewidzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować