• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Mr_Kalej

Format dysku C:\

Pytanie

Witam wszystkich gramowiczów!
Założyłem temat, bo chciałbym zrobić SAMODZIELNIE format dysku C, ale niestety... nie umiem. Chciałbym, aby ktoś opisał wszystko szczegółowo (jak dla dziecka) albo podał jakąś stronę internetową z informacjami. Zależy mi na tym, bo nie chcę w połowie zapomnieć o czymś albo w ogóle spaprać wszystkiego :D .
A, i w jakiej kolejności mam wgrywać sterowniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

45 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 11.02.2008 o 20:57, Kalejdoskop86 napisał:

Witam wszystkich gramowiczów!
Założyłem temat, bo chciałbym zrobić SAMODZIELNIE format dysku C, ale niestety...
nie umiem. Chciałbym, aby ktoś opisał wszystko szczegółowo (jak dla dziecka) albo podał
jakąś stronę internetową z informacjami. Zależy mi na tym, bo nie chcę w połowie zapomnieć
o czymś albo w ogóle spaprać wszystkiego :D .
A, i w jakiej kolejności mam wgrywać sterowniki?

To proste jest. Tylko ja Ci nie wytłumaczę bo nie umiem na pamięć. Ja muszę to widzieć. Uruchamiasz z płyty i po kolei Ci pisze co musisz zrobić. No i jeszcze zależy od płyty głównej na jaki klawisz się uruchamia z płyty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.02.2008 o 21:11, adi54 napisał:

To proste jest. Tylko ja Ci nie wytłumaczę bo nie umiem na pamięć. Ja muszę to widzieć.
Uruchamiasz z płyty i po kolei Ci pisze co musisz zrobić.

No wiem, ale ja muszę najpierw "złapać dryg" do tego, a jeszcze nie złapałem ;D . Zapomniałem dodać, że mam system Windows XP Proffesional PL...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

hm... jeśli chodzi o win xp (wszelakie odmiany) i JEŚLI masz tylko dysk C to całośc wygląda tak:
1) odpalasz komputer, naciskasz [w zależności od komputera] F12 lub DEL lub coś innego [w każdym komputerze jest inaczej] - w każdym razie powinieneś mieć okienko z napisem "select boot device", wkładasz płytkę z windowsem do napędu, wybierasz ten właśnie napęd jako "boot device" później już tylko postępujesz wg zaleceń na ekranie, pamiętając, że kiedy zapyta, czy chcesz sformatować dysk C przed instalacją to wybierasz, że tak, oczywiście

Dnia 11.02.2008 o 20:57, Kalejdoskop86 napisał:

A, i w jakiej kolejności mam wgrywać sterowniki?

hm... ja wgrywam najpierw stery do procka, potem grafy i dźwięku [a najpierw to uaktualniam windowsa i wszystkie łatki do niego] ale myślę że kolejnośc aż takiego znaczenia tu nie ma. ważne, że stery są przed innymi programami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ja to robię tak:
1. Wkładam płytę instalacyjną windows XP do napędu
2. Uruchamiam z niej komputer
3. Mówię że chcę zainstalować system od nowa
4. wybieram dysk na którym chce to zrobić a potem wybieram opcję formatowania gdy wyskoczy komunikat ze już na tym dysku coś jest

@Kalejdoskop86
Sterowniki można instalować w dowolnej kolejności aczkolwiek polecam taką: płyta główna, łaty do systemu (co prawda to nie sterowniki ale czasem bez nich sterowniki nie chcą chodzić), sterowniki do pozostałego sprzętu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.02.2008 o 21:13, szypek26 napisał:

1) odpalasz komputer, naciskasz [w zależności od komputera] F12 lub DEL lub coś innego
[w każdym komputerze jest inaczej] - w każdym razie powinieneś mieć okienko z napisem

Coś Ci się pomyliło bo DEL to jest do BIOS''a. Ja mam F9 a inni co ich znam to F8. Zależy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.02.2008 o 21:19, adi54 napisał:

Coś Ci się pomyliło bo DEL to jest do BIOS''a. Ja mam F9 a inni co ich znam to F8. Zależy.

możliwe :P ale zauważ, że niekiedy trzeba w biosie ustawić narzędzie bootowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.02.2008 o 21:21, szypek26 napisał:

> Coś Ci się pomyliło bo DEL to jest do BIOS''a. Ja mam F9 a inni co ich znam to F8.
Zależy.
możliwe :P ale zauważ, że niekiedy trzeba w biosie ustawić narzędzie bootowania

No to też prawda. Ja nigdy nie pamiętam to sobie na kartce zapisałem jak tam ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

generalnie to jest bardzo prosta sprawa - główna sprawa to jaką masz konfigurację (jedyny problem jaki może byc to jak masz dysk na sat-a i płytę główną, która natywnie nie obsługuje tego kontrolera).

jeśli Wam zależy i chcielibyście tutorial - to dajcie znac - wystawimy Wam taki w rozwiązaniach technicznych na gram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.02.2008 o 22:11, Tuddrussel napisał:

generalnie to jest bardzo prosta sprawa - główna sprawa to jaką masz konfigurację (jedyny
problem jaki może byc to jak masz dysk na sat-a i płytę główną, która natywnie nie obsługuje
tego kontrolera).

jeśli Wam zależy i chcielibyście tutorial - to dajcie znac - wystawimy Wam taki w rozwiązaniach
technicznych na gram

Czemu nie :P
Ja tam z formatem problemów nie mam, ale napewno wielu gramowiczów na tutorialu skożysta ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mnie to również wydaje się dobrym pomysłem. Kiedy sam już z 8 lat temu pierwszy raz formatowałem dysk twardy, to naprawdę sporo nerwów mnie to kosztowało - bo jak coś się nie uda!?
Przy okazji do takiego tutoriala można by od raz podpiąć instrukcję podziału dysku na mniejsze partycje. Według mnie to bardzo przydatna sprawa, a z tego co widzę wśród znajomych, to jeśli jakiś kompetentny informatyk nie zrobi tego zawczasu przy składaniu całej maszyny, to później ludzie mają potworki w stylu dysku systemowego o pojemności 300GB, na którym trzymają wszystko, co się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

to podforum zgodnie z jego regulaminem jest tylko do problemów z grami, wiec przenoszę temat do kategorii na każdy temat (bo nigdzie indziej nie pasuje.
Co zaś się tyczy sterowników, to generalna zasada brzmi najpierw czipset (bo bez poprawnej obsługi takowego cała resztą sprzętu może być błędnie rozpoznana,a co za tym idzie źle obsługiwana przez poprawne nawet sterowniki), a potem całą resztę w kolejności dowolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.02.2008 o 08:13, sig. napisał:

to podforum zgodnie z jego regulaminem jest tylko do problemów z grami, wiec przenoszę
temat do kategorii na każdy temat (bo nigdzie indziej nie pasuje.

Ok i przepraszam za złe umieszczenie.

Dnia 12.02.2008 o 08:13, sig. napisał:

Co zaś się tyczy sterowników, to generalna zasada brzmi najpierw czipset (bo bez poprawnej
obsługi takowego cała resztą sprzętu może być błędnie rozpoznana,a co za tym idzie źle
obsługiwana przez poprawne nawet sterowniki), a potem całą resztę w kolejności dowolnej.

O sterownikach to wiem od dawna, że trzeba: chipset --> karta graf. --> karta muzyczna . Chciałem się upewnić, bo jak powiedziałeś, nie chcę niczego spaprać :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 15.02.2008 o 20:46, Kalejdoskop86 napisał:

Dobra, skoro pisze wszystko to mam pytanko:
Jak trze wybierać opcję, aby komp czytał z płyty?

wchodzisz do BIOS''u (DEL zaraz na początku staru kompa) następnie (nazwa może być różna przy różnych płytach głównych) boot setings następnie wybieramy jako 1st lub primary CD/DVD device zapisujemy (klawisz znów zależny od modelu) resetujemy kompa i gotowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

> Założyłem temat, bo chciałbym zrobić SAMODZIELNIE format dysku C
Podejrzewam, że chodziło Ci bardziej całkowite o wykasowanie dotychczasowego systemu operacyjnego. Od momentu gdy system Windows 2000, XP i Vista ma stale otwarte pliki, formatowanie dysku jest zabronione, ponieważ oznacza nawet przypadkową utratę działającego systemu. Dlatego jedynym dozwolonym w tych systemach sposobem formatowania dysku jest przeprowadzenie tej operacji w trakcie instalacji nowego systemu.

Ściśle mówiąc to co nazywasz formatowaniem, czyli wymazanie jego dotychczasowej struktury i zastąpienie nową pustą strukturą - nie ma nic wspólnego z formatowaniem dysku, które od wielu lat jest przeprowadzane wyłącznie w fabryce i tylko raz lub dwa w ciągu jego życia. Cyfrowy zapis na dysku twardym ma tę właściwość, że za każdym razem na nowo przywraca najwyższą możliwą do uzyskania jakość zapisu, więc robi w istocie to samo co robiło formatowanie niskopoziomowe jako jedno z jego zadań.

> A, i w jakiej kolejności mam wgrywać sterowniki?
Nie ma to żadnego znaczenia za wyjątkiem tylko tego drobnego faktu, że niektóre sterowniki muszą korzystać z innych działających wcześniej urządzeń (które też mogą mieć swoje sterowniki).
To dlatego najpierw powinieneś wgrywać zawsze sterownik do kontrolera twardego dysku lub szerzej do obsługi płyty głównej (kontroler jest zwykle jednym z urządzeń wbudowanych w nią).
Drugim przypadkiem jest modem DSL podłączany przez do komputera za pomocą kabla sieci Ethernet. Wtedy sterownik modemu aby się z nim skomunikować musi móc używać w tym celu połączenie Ethernet, a jego głównym składnikiem jest sterownik karty/adaptera sieciowej(-go). Jak z tego wynika najważniejsze sterowniki od których trzeba zacząć instalację, to pakiet sterowników do płyty głównej i kontrolera dysków oraz sterowniki kart sieciowych, o ile są potrzebne do instalacji innych urządzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Chodziło mi o to, że np. mam zaśmiecony komputer i chcę wgrać system na nowo (uprzednio go formatując) . To w końcu co to jest? Z tego co wiem, to format dysku C: nie jest zabroniony, ale może się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować