Zaloguj się, aby obserwować  
Kwazis

Recenzja = reklama?

37 postów w tym temacie

Dnia 01.05.2008 o 16:16, Taikun napisał:

Gry dostające 10/10 to nic więcej jak czysty marketing


Tu bym raczej polemizował. Jest kilka gier, które naprawdę wstrząsnęły światem gier i w pełni zasługują na tą ocenę. Przykłady? Choćby Fallout 1,2, Planetscape: Torment, Longest Journey, że już nie wspomnę o Cywilizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak nie mam, bo TDU dostało dobrą ocene, fajna gra, dużo reklam. Nie kupiłem. Podobnie było z kilkoma innymi grami. Kupuję tylko te gry, które mnie ciekawią, lub wiem sporo na ich temat i długo na nie czekam (np. AC).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2008 o 18:24, Baluk25 napisał:

Ja tak nie mam, bo TDU dostało dobrą ocene, fajna gra, dużo reklam. Nie kupiłem. Podobnie
było z kilkoma innymi grami. Kupuję tylko te gry, które mnie ciekawią, lub wiem sporo
na ich temat i długo na nie czekam (np. AC).


Dobrym przykładem właśnie tutaj jest AC, który nie miał tak dużej jak inne gry reklamy w pismach branżowych. A że w necie ciągle było o tym, to co z tego, świetna gra, która nawet bez reklamy sprzedała by się super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reklama, albo... antyreklama. Jak dana gra trafi do Kaszanki Zone w CD Action, to raczej ten drugi przypadek... :P

I tak - recenzja jest też swego rodzaju reklamą produktu. W końcu o wiele bardziej wiarygodna jest recenzja np. takiego S.T.A.L.K.E.Ra niż napisy z tyłu opakowania z grą, lub reklamy w internecie/prasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, więc wg mnie temat jest zbędny, bo to zależy od danej osoby. Ja np kieruję się tym co wiem na temat danej gry, oceną w CDA, a reklamami nigdy. Np. Wiedźmin miał duużo reklam,a na zachodzie co? W sumie to nic, bo te reklamy wg mnie nic nie dały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2008 o 18:30, Baluk25 napisał:

No właśnie, więc wg mnie temat jest zbędny, bo to zależy od danej osoby. Ja np kieruję
się tym co wiem na temat danej gry, oceną w CDA, a reklamami nigdy. Np. Wiedźmin miał
duużo reklam,a na zachodzie co? W sumie to nic, bo te reklamy wg mnie nic nie dały.


Ja głównie przy zakupie gier kieruję się trailerami, opisami gry, galerią, game playem (jeżeli są przed premierą), opinią graczy i po części ocenami w prasie, ale też z tym ostatnim tak różnie, bo oczywiście jeżeli gra mi się podoba a dostała w takim CDA 5/10 to i tak ją kupię. Reklamy to raczej ciekawostka, która opisuje najważniejsze cechy gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jeszcze nie było tak że gra która dostała 10 czy najwyższą notę mi się nie podobała, gdyż sa najzwyczajniej dobre, a toże nie gram w wiele gier i nie mam skali porównawczej w niczym nie przeszkadza. Po prostu lepszych w danym gatunku nie było, a jeżeli nie ma lepszych to 10 jest zasłużona. Co innego że grałem w gry które miały pochlebne recenzje a były słabe, nie będę walił przykładami, by nie zawstydzić ich.
WEźmy takiego tomb raidera, kiedy wychodziły jego pierwsze 2 części wszędzie były niesłychane ohy i ahy, a patrzcie, nie wytrzymał próbu czasu i nie znam nikogo kto z nadzieją czekałby na jego najnowszą odsłonę, a co robią kolesie z Eidosu? Próbują przypomnieć się swoim dosyć licznym fanom ich 1 części gry pożerając własną legendę, a mimo tego gra z grafiką przystosowaną do naszych czasów nie odniosła sukcesu. Wiele gier dostawało tego typu ocenu własnie przez to że były na ten czas rewolucyjne w mechanice, niestety te które wychodza po nich i sa klonami, nie dostają 10.
Ale mieliśmy rozmawiać o reklamach i ich ocenach. Na przykład taki Hyper, gra Spiderman na psp vs. Turtles na psp. Pisali o nim w miodnym tonie, jakby mogli to by jeszcze go w miodzie umoczyli, ale jest jeden problem... porównywali go na podstawie poprzednika (rywala) który jest gierką tego samego typu. Jednym słowem nie powiedzieli o nim złego słowa, zachwalali, ale nie tak znowu że super jest. 2 gnioty jak dla mnie. Tymczasem w gram.pl zjechali tą grę (Spidermana) jak burą sukę, nie bawiac się w żadne porównania. Skąd 2 tak różne recenzje?
No i ostatnia sprawa, ktoś kiedyś w temacie o playstation 2 podał linka odprawadzającego do wszystkich (!) (prawie, bo nie wydaje mi się że wszystkich choć kto wie) gier na ps2 wraz z ocenami magazynów i innych branżowych czasopism i powiem to jasno - w każdym czasopiśmie o danej grze oceny bardzo się różniły, i to oceny renomowanych magazynów czy tez portali internetowych. Kolejny przypadek, czy może problemy z poprawna oceną gry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W recenzjach piszą prawdę,samą prawdę i tyko prawdę:)Ale jest to sprytnie napisana prawda,która najczęściej ma zachęcic do kupienia gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 17:09, Łeber napisał:

Zgadza się, aczkolwiek recenzja coraz bardziej staje się reklamą, niżli powinna być tworem
całkowicie obiektywnym.

Tak powinno być,masz rację.Ale jest jak jest.Dziwię się temu.Jest przecież sieć,a tu informacja rozchodzi się błyskawicznie.Zwłaszcza na forach.Zanim coś kupię ,czytam ,co naród wypisuje o grze.Oglądam filmiki na youtube.A najlepiej jest,jak sie ma bogatego kolege,co wszystko kupuje.Wtedy mozna u niego zobaczyć:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jeżeli sam nie zapoznam się z danym przedmiotem, to nie czytam recenzji, również się sugeruję zdaniem zwykłych szarych użytkowników for itp. Recenzję lubię poczytać, jeżeli owe coś już zakupię. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 17:16, Łeber napisał:

Ja osobiście jeżeli sam nie zapoznam się z danym przedmiotem, to nie czytam recenzji,
również się sugeruję zdaniem zwykłych szarych użytkowników for itp. Recenzję lubię poczytać,
jeżeli owe coś już zakupię. ;)

Na forach nie zawsze piszą prawdę.Są ''pisacze'',którzy mają nakręcić zainteresowanie.Tak przynajmniej mi się zdaje.Ten rynek to czysty biznes.I wszystko jest podporządkowane sprzedaży.Liczy się tylko zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie nie wiem czy mi się zdaje czy Hyper taki jest, nie wiem czy nie przez to że właśnie takie gry a nie inne mają zrecenzować i piszą tylko tyle żeby napisać, a co i jak nie za wiele ich obchodzi. Nie wspomne o tym że często lecą klipy jedne i te same, czasami o grach słabych. Tutaj już ich winić nie moge, bo rzadko zmieniaja rzeczy w swojej ramówce i jak nakręcą jakiś klipy to je powtarzają do znudzenia, ogólnie rzadko nowe rzeczy nagrywają, ale niesmak pozostaje. I szit, mnie nie interesuje interfesj gry czy jakie jest w niej sterowanie, bo jak gre sam zainstaluje to zobacze, ja chce obiektywnej recenzji, bo to że jakaś gra jest zła nie powiedzą, bo przecież zmarnowali na nią pół godziny czasu ( tzn pół godziny trwa opowiadanie o niej) bo jeszcze stracą wiarygodność (co? poświęcili tyle czasu na grę która jest kaszaną?)

Sorry za 2 posty w takim odstępie czasu ale na edycje nie zdążyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 17:04, Pirxpl napisał:

W recenzjach piszą prawdę,samą prawdę i tyko prawdę:)Ale jest to sprytnie napisana prawda,która
najczęściej ma zachęcic do kupienia gry.

Jasne, szczególnie Kaszanka. Oceny od -1 do 2 bardzo zachęcają do kupna. Jak komuś gatunek nie pasuje, to nie kupi, nawet gdyby gra miała 11/10. Jak pasuje, to kupi z oceną 5+/10. Recenzja ma na celu pokazanie co się w danej grze podoba lub nie recenzentowi, a nie czytelnikowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że recenzja gry jest pewną formą jej rozreklamowania. Najlepsze jest to, że tu... Wydawcy nie mają żadnego wpływu na wygląd tej reklamy (chyba że przekupią recenzenta/redakcję danego pisma, ale w to nie wierzę :P).
Sam raczej nie sugeruję się opiniami recenzentów przed zakupem gry - recenzję czytam dopiero po jej kupnie. :D
I dość by rzec, że nigdy nie jestem zawiedziony. Sugeruję się tylko opisem gry. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć,że gry w które gram do tej pory,jakoś specjalnie rozdętej reklamy nie miały.Recenzje,też jakoś specjalnie entuzjastyczne nie były.Nie zauważyłem wokół nich jakiegoś specjalnego szumu.Nie było ochów i achów.
A weźmy np Crysis albo Gothic.Miały być cuda nie z tej ziemi,a wyszło jak wyszło.

Przyznam sie ,że uległem reklamie i kupiłem Call of Duty4.Ja nie gustuje w tej serii.Ale akurat tego zakupu nie żałuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować