Zaloguj się, aby obserwować  
Mercuror

Zatrudnianie nieletnich

26 postów w tym temacie

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat zatrudniania nieletnich w okresie szkolnym - od ilu lat, jakiej pracy mogę się podjąć, jakich zarobków oczekiwać, czy jest to w ogóle możliwe.

PS Nie znalazłem podobnego tematu (tu nie chodzi o pracę wakacyjną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 20:10, Lamb3rt napisał:

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat zatrudniania nieletnich w okresie szkolnym -
od ilu lat, jakiej pracy mogę się podjąć, jakich zarobków oczekiwać, czy jest to w ogóle
możliwe.

PS Nie znalazłem podobnego tematu (tu nie chodzi o pracę wakacyjną).

Możesz spróbować na budowie, ale z tego co wiem, to potrzebujesz jakiegoś tam ubezpieczenia. No i przynajmniej 16 lat.
Możesz też ulotki rozdawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 20:10, Lamb3rt napisał:

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat zatrudniania nieletnich w okresie szkolnym -
od ilu lat, jakiej pracy mogę się podjąć, jakich zarobków oczekiwać, czy jest to w ogóle
możliwe.

PS Nie znalazłem podobnego tematu (tu nie chodzi o pracę wakacyjną).


Ja będąc nieletnim (jutro już będę xD) pracowałem w Tesco jako tzw FX (firma szuka pracowników, którzy pracują z Tesco jako ''gość''). Robisz to samo co zwykły pracownik (o ile cię nauczą) za stawkę większą niż oni (dobre, co?), dlatego, że ten FX nie odprowadza tak dużego podatku jak normalny pracownik :)

Mój kolega będąc niepełnoletnim ubijał karpie na święta :) (legalnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku osób niepełnoletnim mamy do czynienia z dwoma kategoriami ze względu na wiek.

Do 16 roku życia - Taka osoba może być zatrudniona przez pracodawce,który prowadzi działalność kulturalną, artystyczną, sportową, lub reklamową. Potrzebna jest zgoda rodziców dzieciaka, lub je opiekunów oraz stosowne zezwolenie wydane przez Inspektora Pracy. Warunki zatrudnienia powinny być ustalone w pisemnej umowie.

W przypadku osób 16 letnich i starszych mamy do czynienia z pracownikami młodocianymi.

Szczegóły możesz wyczytać we właściwym dziale kodeksu pracy.

http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000009.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

mi brakuje 2 miesięcy do 18 i prawie nigdzie nie mogłem znaleźć pracy...
Szukałem wszędzie w moim mieście..
Udało mi się tylko zatrudnić na ulotkach i 3 tygodnie robiłem przy remontach domów.
W większości wymagane jest 18 lat.
No ale może tak ciężko z robotą dla nieletnich jest może tylko u mnie w mieście :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 21:01, rymoholik napisał:

>

mi brakuje 2 miesięcy do 18 i prawie nigdzie nie mogłem znaleźć pracy...
Szukałem wszędzie w moim mieście..
Udało mi się tylko zatrudnić na ulotkach i 3 tygodnie robiłem przy remontach domów.
W większości wymagane jest 18 lat.
No ale może tak ciężko z robotą dla nieletnich jest może tylko u mnie w mieście :P

U mnie też bardzo podobnie , choć mieszkam w dużym mieście . Ja mam akurat 16 i pół roku , więc trochę mnie niż ty , praktycznie młodszy jestem od Ciebie o cały rok i trochę , dzwoniłem do Biura Pracy to nie mieli żadnej oferty dla mojego wieku , po prostu tak jakby nie ufali niepełnoletnim ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiek to 16 lat na pewno.
A rodzaj prac - to nie wiem. 16-latek chyba nie może pracować np. na nocną zmianę itp.

Edit:no i tak lukam w necie i jest coś takiego jeszcze że jak nie masz skończonej 18-tki masz jakieś tam "specjalne przywileje"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 20:10, Lamb3rt napisał:

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat zatrudniania nieletnich w okresie szkolnym -
od ilu lat, jakiej pracy mogę się podjąć, jakich zarobków oczekiwać, czy jest to w ogóle
możliwe.

a jakże możliwe i ja jestem tego najlepszym przykładem, mam 17 lat, pracuję w niedzielę, w GBO anonse , przyjęli bez problemu jedyny warunek szybko pisać na klawiaturze, zarobki 60-80 zł za 5-7h dziennie więc przyzwoicie, praca jest tylko trzeba szukać, bo jedyną przeszkodą jest lenistwo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 21:22, kindziukxxx napisał:

a jakże możliwe i ja jestem tego najlepszym przykładem, mam 17 lat, pracuję w niedzielę,
w GBO anonse , przyjęli bez problemu jedyny warunek szybko pisać na klawiaturze, zarobki
60-80 zł za 5-7h dziennie więc przyzwoicie, praca jest tylko trzeba szukać, bo jedyną
przeszkodą jest lenistwo :)

Zdalna ta praca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 22:11, gothicsheep napisał:

Zdalna ta praca?


A ile w tym prawdy ? ;P Zobacz 11 zeta na godzinę za niewykwalifikowanego pracownika, toć zwykły kasjer np. w Tesco mniej zarabia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 21:01, rymoholik napisał:

>

mi brakuje 2 miesięcy do 18 i prawie nigdzie nie mogłem znaleźć pracy...
Szukałem wszędzie w moim mieście..
Udało mi się tylko zatrudnić na ulotkach i 3 tygodnie robiłem przy remontach domów.
W większości wymagane jest 18 lat.
No ale może tak ciężko z robotą dla nieletnich jest może tylko u mnie w mieście :P

Zależy gdzie mieszkasz ;), ale chyba ogólnie to normalne w Polsce, że trudno o prace... zwłaszcza dla młodych ^^. Ja to kiedyś próbowałem się gdzieś zatrudnić na ulotkach (W-wa przejechałem z kumplem pół miasta w poszukiwaniu roboty) i nic, ale trudno się mówi ;) i żyje się dalej na pieniądzach rodziców (wolałbym zarobić własne niż słuchać jak to często rodzice mówią, że za dużo wydaje ^^)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 00:58, garrick napisał:

i żyje się dalej na pieniądzach rodziców (wolałbym zarobić własne niż słuchać jak to
często rodzice mówią, że za dużo wydaje ^^)


skąd ja to znam ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 01:05, lothar-mb napisał:

> i żyje się dalej na pieniądzach rodziców (wolałbym zarobić własne niż słuchać jak
to
> często rodzice mówią, że za dużo wydaje ^^)

skąd ja to znam ;P


Heh ;). Taki wiek, dorasta się to i ma się swoje potrzeby ;). Rodzice często tego nie rozumieją, ale też po części mają rację ;P, że nie powinno się tak dużo kasy wydawać ;). W następne wakacje na stówę szukam roboty!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

robota u mnie w mieście jest :P ale wszedzie wymagają dowód :P
jak bym już miał to nie wiedział bym gdzie sie zatrdnić bo tyle ofert jest :P
no ale musze jeszcze 2 miechy poczekać:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 07:13, rymoholik napisał:

robota u mnie w mieście jest :P ale wszedzie wymagają dowód :P
jak bym już miał to nie wiedział bym gdzie sie zatrdnić bo tyle ofert jest :P
no ale musze jeszcze 2 miechy poczekać:P


Uzyskac dowod osobisty to akurat nie problem. Wiem, bo pracowalem swego czasu w Urzedzie Miejskim. Sprawa wyglada tak jesli masz 0 - 16 lat musisz sie pofatygowac do UM z obojgiem rodzicow (albo z prawnymi opiekunami), przyniesc 2 zdjecia legitymacyjne z odslonietym uchem. Wypelniasz wniosek o dowod, rodzice w obecnosci pracownika urzedu podpisuja zgode na wyrobienie dowodu, a nastepnie w kasie placi sie 30 PLN. Jesli masz 16 - 18 lat to procedura wyglada podobnie, z tym ze wystarczy zgoda jednego z rodzicow. A jesli masz od 18 lat w zwyz to sam sie fatygujesz do Urzedu Miejskiego. :) Przy wyrabianiu pierwszego dowodu trzeba miec przy sobie jakis dokument ze zdjeciem np. legitymacje szkolna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję w tym samym miejscu od 4 lat (czyli od piętnastego roku życia) w firmie kurierskiej najpierw roznosiłem ulotki potem sortowałem paczki (często z grami:)) a teraz sam rozwożę je po całej Pile. Stawka jest spora (2000 PLN miesięcznie ) i krótko pracuję ( 10-17 niedziela i sobota wolne).

EDIT: Zapomniałem dodać, że w tym tygodniu mam urlop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

wiem jak wygląda procedura :)
chodziło mi o dowód stały a nie tymczasowy :P
Czyli krótko mówiąc u mnie w większości wymagane jest skończone 18 lat niestety :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 14:27, rymoholik napisał:

chodziło mi o dowód stały a nie tymczasowy :P


Nie ma czegos takiego jak dowod staly i dowod tymczasowy. Dowod osobisty wydany niepelnoletniemu jak i pelnoletniemu obywatelowi nie rozni sie niczym oprocz terminu waznosci. Jesli jestes pelnoletni to dowod jest wazny przez 10 lat a jesli niepelnoletni to bodajze 5 jesli dobrze pamietam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2008 o 22:11, gothicsheep napisał:

>
> przeszkodą jest lenistwo :)
Zdalna ta praca?

niestety praca jest wykonywana w biurze na miejscu, fakt zdalnie byłoby lepiej, ale niestety tak się nie da, bo wszystko jest (kupony) przywożone w dniu pisanie z czego część albo i większość jest przywieziona w trakcie pisania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować