Zaloguj się, aby obserwować  
strajker

Czy nazistowska swastyka i bolszewicka gwiazda w grach to propagowanie totalitarnych ideologii?

26 postów w tym temacie

Wrócę do intrygującego mnie nieco tematu przewijającego się niczym bumerang w różnych watkach...

Czy ew. zamieszczanie symboli nazistowskiej swastyki i bolszewickiej gwiazdy, młota i sierpa w... grach poruszających tematykę II w. ś. czy czasy ZSRS (np. sowiecka inwazja na Afganistan – vide „9 kompania”) to... propagowanie totalitarnych ideologii (nazizmu i bolszewizmu) , zagrożone w Polsce odpowiedzialnością karną w myśl przepisu kodeksu karnego (art. 256 kodeksu karnego)?

Czy np. swastyka na "Tygrysie" lub Panterze" (niemieckich czołgach, czołgach III Rzeszy) gdyby zostały umieszczone w grze wydanej przez CD Projekt "War Leaders: Clash of Nations" lub swastyka na flagach III Rzeszy gdyby została umieszczone w grze "Hearts of Iron II" wydanej przez Cenegę byłyby to... propagowanie nazizmu (totalitarnej ideologii)?

Jak to jest że w księgarniach polskich są różne książki które mają na okładkach... np. swastykę, są wydawane kartonowe modele niemieckich samolotów z swastyka (vide ostatni numer "Małego Modelarza") i ich wydawcy... nie są ścigani przez (polską) prokuraturę i oni sami twierdzą, że wydają rzeczy zgodne z realiami minionej epoki a np. CD Projekt wydaje w/w grę „War Leaders: Clash of Nations" zastępując nazistowską swastykę... błazeńskim krzyżem bo gdyby wydali grę w której niemieckie czołgi z II w. ś. miały na bokach swastykę to zdaniem przedstawicieli CD Projektu byłoby to.... propagowanie ideologii totalitarnej?

Jak to jest że pomimo tego iż komunistyczny terror w XX wieku nie miał sobie równych pod względem skali, zasięgu i liczby ofiar, w całej historii świata. Różne szacunki wymieniają 100-300 milionów zabitych, z tego 20-75 milionów w Rosji i ilość ofiar czerwonego socjalizmu (bolszewizmu) jest kilka razy większa od ilości ofiar brunatnego socjalizmu (nazizmu) to w grach... nikt nie ma oporu zamieszczać na lewo i prawo symboli komunizmu (ideologii totalitarnej) czyli „czerwonej bolszewickiej gwiazdy, młota i sierpa” a wszyscy.. boją się zamieścić nazistowską swastykę choć nie mogę sobie wyobrazić ew. procesu w Polsce za umieszczenie np. swastyki na stateczniku Messerschmitta czy na burcie "Panthery" w grach komputerowych dot. wydarzeń z II w. ś. I nie ma w Polsce możliwości skazania kogoś kto.... odtwarzając realia historyczne posługuje się ówczesnymi flagami i symbolami ( w tym swastyka i czerwoną gwizadą?

Pan "Mrarcin" - Konsul CD Projekt tak napisał cyt.: "Używanie insygniów i oznaczeń organizacji (takich jak swastyka czy strzałokrzyż), których działalność jest zakazana, jest nielegalne również w takich krajach jak Polska, Austria, Węgry, Czechy, Francja, Brazylia i inne. W Rzeczypospolitej Polskiej mówi o tym Art. 256 kodeksu karnego (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553)."

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=34276&pid=12

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej musze uznać takie wyjaśnienie za.... nieprawdziwe i bałamutne - nie lepiej i prawdziwej byłoby napisać że Państwo (CD Projekt) chcecie być "politycznie poprawni" i nie podpadać pod czujne oko cenzorów z Brukseli dlatego dla swastyki „nie” a dla gwiazdy komunistycznej „tak” – tym bardziej że ta gwiazda, młot i sierp choć symbole totalitarnej ideologii (bolszewizmu) to nie są źle widziane w "brukselskich" salonach a swastyka to dla nich "płachta na czerwonego byka stąd nawet w Holandii wymazują „swastykę” w.... fotografiach zamieszczonych w podręcznikach dot. historii – a redaktor/cenzor/korektor który to czyni wracając po pracy do domu ma na sobie... bluzę z „młotem i sierpem” lub wizerunkiem bandyty „Che”:P

Czy naprawdę ludzi (młodzi Polacy) po ujrzeniu swastyki w „War Leaders: Clash of Nations" staliby się... nazistami?
Moim zdaniem nie!

Wiec dlaczego cenzurujecie skoro prawo w Polsce nie nakazuje tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:38, Dark Energy napisał:

Nie w grach a poza grami


Czyżbyś uważał że CD Projekt i Cenega dobrze robią... cenzurując "swastykę" a źle czynią Ci „z poza gier” co nie cenzurują?

Ja myślę że jest na odwrót - dobrze czynią ci co nie cenzurują!

W dodatku cenzura w CD Projekcie, Cenedze i innych jest... wybiórcza - zła „swastyka” dobra „gwiazda bolszewicka” - spójrz np. na "Command & Conquer: Red Alert 3" (fotka dołączona) – toć to szerzenie totalitarnej ideologii a jednak nie jest cenzurowana bo „lewactwo” nie miało... swojej Norymbergii.

20081027224406

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:47, strajker napisał:

> Nie w grach a poza grami

Czyżbyś uważał że CD Projekt i Cenega dobrze robią... cenzurując "swastykę" a źle czynią
Ci „z poza gier” co nie cenzurują?

Ja myślę że jest na odwrót - dobrze czynią ci co nie cenzurują!

W dodatku cenzura w CD Projekcie, Cenedze i innych jest... wybiórcza - zła „swastyka”
dobra „gwiazda bolszewicka” - spójrz np. na "Command & Conquer: Red Alert
3" (fotka dołączona) – toć to szerzenie totalitarnej ideologii a jednak nie jest
cenzurowana bo „lewactwo” nie miało... swojej Norymbergii.

A powinno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:37, strajker napisał:

Czy ew. zamieszczanie symboli nazistowskiej swastyki i bolszewickiej gwiazdy, młota
i sierpa w... grach poruszających tematykę II w. ś. czy czasy ZSRS (np. sowiecka inwazja
na Afganistan – vide „9 kompania”) to... propagowanie totalitarnych
ideologii (nazizmu i bolszewizmu) , zagrożone w Polsce odpowiedzialnością karną w myśl
przepisu kodeksu karnego (art. 256 kodeksu karnego)?


Powiem tak: Nie jest to propagowanie totalitarnych ideologii. Powiem jeszcze tyle, że zamieszczanie takich elementów w grze czy jako gadżet do niej to nic innego jak nawiązywanie do historii. A historia jest ważna i powinniśmy o niej pamiętać. Nie jest to propagowanie totalitarnych ideologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie maskowanie w grach swastyk jest śmieszne. Panowie cenzorzy, pójdźmy dalej - nie ma swastyki... nie ma nazistów... nie ma II Wojny światowej... nie ma gry.... NIE MA PROBLEMU! Proste.... Dla mnie brak swastyki w grach wojennych jest kuriozalne. Coś jakby ktoś chciał np. nakręcić film pokazujący patologie, narkomanię etc, po czym wyciął wszystkie "ostre" sceny. I jaki jest tego cel i jaki sens filmu zostaje? Tak samo II WŚ bez swastyki. Co więcej jest to fałszowanie historii, tak samo jakby ktoś mówił że naziści nie brali udziału w IIWŚ.

Pójdźmy dalej: może trzeba zamknąć muzea, bo nie daj Boże ktoś kto będzie się uczył historii i zobaczy swastykę jeszcze zostanie neonazistą? Taak, najlepiej zapomnijmy o nazistach. To kto w końcu wywołał tą wojnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:54, Luk Zombi napisał:

Moim zdaniem takie maskowanie w grach swastyk jest śmieszne. Panowie cenzorzy, pójdźmy
dalej - nie ma swastyki... nie ma nazistów... nie ma II Wojny światowej... nie ma gry....
NIE MA PROBLEMU! Proste.... Dla mnie brak swastyki w grach wojennych jest kuriozalne.
Coś jakby ktoś chciał np. nakręcić film pokazujący patologie, narkomanię etc, po czym
wyciął wszystkie "ostre" sceny. I jaki jest tego cel i jaki sens filmu zostaje? Tak samo
II WŚ bez swastyki. Co więcej jest to fałszowanie historii, tak samo jakby ktoś mówił
że naziści nie brali udziału w IIWŚ.

Mi głównie chodzi o brak konsekwencji i wbijanie trendów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra jako taka stanowi nie tylko dzieło komercyjne, ale jest również narzędziem sztuki i środkiem kreowania opinii społecznej. Wykorzystanie gry do pokazania prawdy historycznej jest akceptowalne, a prawda powinna być wyrażona jasno i bez kompromisów. Jeśli symbolem totalitarnych Niemiec faszystowskich była swastyka w odpowiedniej formie to powinna być pokazana. Jeśli symbolem sowieckiej Rosji był sierp i młot to symbol ten, a raczej w tym momencie znak, powinien stanowić wyraz tego czym ten system w rzeczywistości był - morderczy, bezwzględny i zły. Pytanie co zrobić z grami futurystycznymi, jak seria RA? Moim zdaniem gry takie powinny przedstawiając alternatywną wersję historii dochować wierności charakterom stron konfliktu. Jeśli to Rzesza wygrywa II WŚ w jakiejś grze, albo świat nagle wpada pod panowanie Sowietów to nadal pozostają oni tacy jak byli, nie przeżywają gwałtownego nawrócenia na ''Jasną Stronę Mocy'', bo niby dlaczego miałoby tak być?

Wydaje mi się też, że inaczej należy rozpatrywać kwestie czysto marketingowych działań wokół gier, jak chociażby te nieszczęsne flagi, czapki etc. Dla kogoś może to być ciekawy przedmiot kolekcjonerski, dla kogoś innego ciuch. Tak czy inaczej, nie uważam, by sprzedawca mógł do tego stopnia liczyć na rozsądek i świadomość historyczno-obywatelską klienta, by pozwolić sobie na sprzedaż czegoś takiego z czystym sumieniem.

Łącząc oba twierdzenia w jeden przykład - nikt nie ma pretensji, gdy w czasie inscenizacji ktoś przebiera się za żołnierza Wehrmachtu, ale czym innym jest chodzenie z wisiorkiem w kształcie Krzyża Żelaznego po ulicy bez wyraźnego powodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:51, Dark Energy napisał:

A powinno


? Co powinno? Dlaczego powinno? Boisz się że ludzie ujrzą swastykę i staną się nazistami czy też wiesz co dla nich jest dobre i co im wolno a czego nie wolno?

Co jeszcze chcesz cenzurować w historii? Timur Kulawy gdy podbijał pół Azji kazał po zdobyciu Samarkandy wyciąć całe miasto (ponad 800 tysięcy ludzi) a z głów mieszkańców ułożyć piramidę - może cenzurować fotki z piramidami (także egipskimi)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 23:04, strajker napisał:

> A powinno

? Co powinno? Dlaczego powinno? Boisz się że ludzie ujrzą swastykę i staną się nazistami
czy też wiesz co dla nich jest dobre i co im wolno a czego nie wolno?

Co jeszcze chcesz cenzurować w historii? Timur Kulawy gdy podbijał pół Azji kazał po
zdobyciu Samarkandy wyciąć całe miasto (ponad 800 tysięcy ludzi) a z głów mieszkańców
ułożyć piramidę - może cenzurować fotki z piramidami (także egipskimi)?

Powinno im się zrobić norymbergę (...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyż tak wyglądający "Hearts of Iron II" (bez Cenzury) nie jest lepszy w odbiorze i zgodny z realiami?
Komu to przeszkadza?
Świat się zawali?
Stanę się przez to nazistą?
Inni staną się przez to nazistami?

Dlaczego tak tego Cenega nie wydała?

Czyż nie jest wspanialsze strzelać do Szkopów z "Hakenkreuzem" (swastyką) niż do czegoś komicznego czyli peudoniemieckiego krzyża?

20081028004551

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie cenzurowanie w grach swastyk nazistowskich czy czerwonych gwiazd radzieckich to głupota. Niby co to ma dać? Rola swastyki czy czerwonej gwiazdy w historii to temat tabu czy jak? Przecież to się często ociera o smieszność. Ludzie się przecież uczą o tym już w podstawówkach, gdzie w podręcznikach do historii są te elementy.
Nie cenzurować gier! Nie cenzurować filmów! Nie chcecie żeby dzieciakom się coś pomieszało? To niech się rodzice za robotę wezmą i rozmawiają z dziećmi a nie zwalają wszystko na szkoły czy inne placówki oświatowe. Rozmowa i wyjaśnienie nic nie kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2008 o 22:37, strajker napisał:

Wiec dlaczego cenzurujecie skoro prawo w Polsce nie nakazuje tego?


FPSy też zabrońmy bo to propaguje zabijanie na ulicach :> Przykład GTA bądź innych Far Cry`ów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiec wszyscy autorzy podręczników do historii pod sąd. A co się mamy z nimi liczyć. Zdjęcia swastyk itp w podręcznikach to wręcz normalna sprawa. A, że użyto w celach informacyjnych? Kogo to obchodzi przecież to propagowanie ideologi. Młode mózgi nie wytrzymają takich ochyd!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam że wycofanie swastyki i gwiazdy bolszewickiej to idiotyzm. Uczyliśmy się tego i wiedzieliśmy o tym terrorze ale jest to moim zdaniem oddaniem realiów i to jest dobre. Mogę dać obrazek potem mojej książki z historii z nieocenzurowaną swastyką i gwiazdą bolszewicką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: cenzurowanie swastyk czy gwiazd bolszewickich w grach jest dla mnie totalną głupotą. To samo się tyczy się cenzury w podręcznikach czy książkach.

Co innego, jeśli ktoś "drukuje" bolszewicką gwiazdę (lub sierp i młot) na częściach garderoby, takich jak koszulka, czapka, szalik. Propagowanie symboli nazistowskich i komunistycznych jest w Polsce zakazane, ale jeśli ktoś się przejdzie w koszulce ze swastyką (niekoniecznie hitlerowską) to wszyscy by chcieli prowadzić go po sądach, a jeśli ma czerwoną koszulkę z sierpem i młotem wszystko jest w porządku. Prawda jest taka, że ściągamy modę z zachodu, który, za przeproszeniem, g**** wie o komunizmie.

Jako, że trochę odbiegłem od tematu, podsumuję swoją wypowiedź. Umieszczanie symboli takich jak swastyka czy gwiazda bolszewicka w grach w żaden sposób nie propaguje totalitarnych ideologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam że powinno być zgodnie z realiami historycznymi - ludzie zobaczą swastykę i co? Popłaczą się albo zostaną nazistami? (...) To nie żadne propagowanie ideologii tylko trzymanie się realiów historycznych...
Ale zawsze tak było że w grach panuje dziwna cenzura - co umieścić a co nie. Pamiętacie aferę z jakąś grą wojenną? Że niby w grze Polacy zaatakowali Niemców... Wielka afera medialna itd. A jak było naprawdę? Niemcy przebrali się za Polaków i niby się sami zaatakowali aby wywołać wojnę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2008 o 08:22, radosiewka napisał:

Ale zawsze tak było że w grach panuje dziwna cenzura - co umieścić a co nie. Pamiętacie
aferę z jakąś grą wojenną? Że niby w grze Polacy zaatakowali Niemców...


Pamietamy. Codename: Panzers Faza Pierwsza tak gra sie nazywala. Oburzano sie, ze pokazuje pijanych polskich zolnierzy. W rzeczywistosci pijak byl jeden i nie byl on zolnierzem, ale to zadnego znaczenia nie mialo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2008 o 08:52, Wojman napisał:

> Ale zawsze tak było że w grach panuje dziwna cenzura - co umieścić a co nie. Pamiętacie

> aferę z jakąś grą wojenną? Że niby w grze Polacy zaatakowali Niemców...

Pamietamy. Codename: Panzers Faza Pierwsza tak gra sie nazywala. Oburzano sie, ze pokazuje
pijanych polskich zolnierzy. W rzeczywistosci pijak byl jeden i nie byl on zolnierzem,
ale to zadnego znaczenia nie mialo.

Dziwne, czytałem inaczej "Największe kontrowersje jednak wzbudził istotnie występujący w grze sfałszowany rozkaz wydany wojskom niemieckim po tzw. prowokacji gliwickiej."

Niemniej nie grałem w pierwszą część, tylko w drugą, i nie zagrałem już w żadną z serii bo to syf (wg. mnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matko, ile jeszcze tematów na ten temat założycie? IMO swastyki i czerwone gwiazdy czy też młot i sierp w grach komputerowych niczego nie propagują. One mają na celu urealnienie rozgrywki, nadanie grze realistyczności. Szczególnie w grach osadzonych w realiach 2 wojny światowej. Koniec tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować