Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

O ratunek dla Tabula Rasa walczą sami gracze i proszą o pomoc

38 postów w tym temacie

Dnia 05.12.2008 o 22:50, TobiAlex napisał:

temist ile kosztowała? LOL. Jeszcze nie wyszła gra, która w produkcji kosztowałaby 100
mln baksów... na szczęście.


Takie sa (były plotki). A tu znalazlem zrodło, które tez opiera sie czesciowo na przypuszczeniach - gra kosztowała co najmniej 50 mln, ale jej ogolne koszty moga byc sporo wyzsze.

"I did some digging around and as far as I could find NCsoft hasn''t disclosed Tabula Rasa''s development cost. The 100 million dollar mark is a rumor, and NCsoft has gone on record to deny it. What can''t be denied are the facts stated by NCsoft''s CFO in the latest conference call. In that call Lee Jae-ho mentioned six months ago he projected 50 million dollars in revenue to their investors. The end result was Tabula Rasa''s total revenue was 5.4 million dollars,


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zrobić grę na silniku i systemie Tabula Rasa ale w dzisiejszych realiach (takie Modern Warfare), zrobić system przejmowania terenu i 2 armie walczące przeciwko sobie to byłoby o wiele więcej graczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 06:28, Snake_GMC napisał:

Ludzie, nie bądźcie zdziwieni, nikogo nie interesuje, co chce GARSTKA graczy, gdy trzeba
dopłacać do interesu. Kapitalizm.

NCS nie dopłacało do TR. TR generowało 2% zysku firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedoceniona gierka, chociaż niestety, kiedy zacząłem w nią grać (a był to jeden z 2 mmorpg-ów które naprawdę mnie wciągnęły) w świecie obecnych było strasznie niewielu ludzi, niemniej licząc ile kasy na nią wydałem (jakieś 30 złotych) było warto.

Anyway, nie rozumiem o co jest cały szum z wyłączaniem serwerów, przecież ci najbardziej "wierni" fani TB, otworzą własne serwery, tak zawsze dzieje się z tego typu "umierającymi" mmo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 13:09, Qamar napisał:

NCS nie dopłacało do TR. TR generowało 2% zysku firmy.


A skąd wiesz?

Przeglądałem raporty NCS i jakie koszty generuje TR nie znalazłem.

Przychodu. Przychód - koszty = zysk.

Produkcja gry - koszty.
Marketing - koszty.
Obsługa gry (koszt serwerów itd) - koszty.
I cała masa innych kosztów.

Przychody - pewien procent od każdego sprzedanego egzemplarzu + abonament.

Patrzysz na sprawę TR emocjonalnie, ja patrze analitycznie i chłodno. NCS mógł dalej reanimować trupa lub wzmocnić inne tytuły (wybrał tą drugą opcje) w końcu ludzie, który mieli abonament do któregoś tam dostaną pakiet bonusów na otarcie łez.
To tylko produkt. Jeśli produkt nie sprzedaje się na porządanym poziomie to firma kończy jego sprzedaż. Jakiś czas temu na Amazonie TR była za niecałego dolara to była klasyczna wyprzedaż w celu zwolnienia magazynów, bowiem magazynowanie to koszty.
Wiesz jeśli gra w pierwszym kwartale(który nie był na dodatek pełnym kwartałem) generuje 6% przychodów, a w kolejnych tylko 2%

Nie wiem jaką grą jest/było TR skoro jest za 20 zł w Empiku to sobie może ją zakupie i pogram do jej śmieci:D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 16:21, Rzezim napisał:

> NCS nie dopłacało do TR. TR generowało 2% zysku firmy.

A skąd wiesz?

Przeglądałem raporty NCS i jakie koszty generuje TR nie znalazłem.

Przychodu. Przychód - koszty = zysk.


http://www.gamasutra.com/php-bin/news_index.php?story=21083
"Profits" to zyski nie przychody. Zresztą w raportach finansowych również podawane są zyski firmy a nie jej przychody. Przyjmij do wiadomości to, że 2% to zysk i że NCsoft zamyka grę która generuje zysk. W wielu przypadkach to wciąż może być racjonalne posuniecie finansowe, a mianowicie gdy poprzez alokację środków produkcji firma może wypracować większe zyski w inny sposób. NCsoft może liczyć właśnie na to. Jednak w niektórych przypadkach przedwczesne zamknięcie inwestycji może pociągać za sobą dodatkowe koszty (koszty utylizacji, zerwanych kontraktów, straty spowodowane stratą zaufania do firmy). W tym przypadku mamy do czynienia z trzecim punktem. Chodzi o to czy koszt ten nie przewyższy zysków na jakie liczy firma.

Dnia 06.12.2008 o 16:21, Rzezim napisał:

Produkcja gry - koszty.
Marketing - koszty.
Obsługa gry (koszt serwerów itd) - koszty.
I cała masa innych kosztów.

Przychody - pewien procent od każdego sprzedanego egzemplarzu + abonament.


zapomniałeś oddzielić kosztów inwestycji od kosztów utrzymania. Koszt produkcji to koszt inwestycji. Te koszty powinny być brane pod uwagę tylko w momencie rozważania i planowania inwestycji. Na tym etapie firma powinna dążyć do tego żeby:

zysk w jednostce czasu x ilość jednostek czasu w przewidywanym czasie funkcjonowania projektu > koszt inwestycji

po etapie inwestycji liczy się tylko (z poprawką na to co napisałem wcześniej) czy zysk, czyli przychód - koszty utrzymania, jest większy od zera. Nawet jeżeli jest na tyle mały, że nie gwarantuje zwrotu inwestycji w rozsądnym czasie, tak długo jak jest wyższy od zera zmniejsza straty.

Co do kosztów marketingu to w przypadku TR były one zerowe lub niemal zerowe, więc w ogóle możesz je skreślić z tego równania. NCS wykazało się tu wyjątkową krótkowzrocznością.

Dnia 06.12.2008 o 16:21, Rzezim napisał:

Patrzysz na sprawę TR emocjonalnie, ja patrze analitycznie i chłodno.

To prawda, że patrzę na tą sprawę emocjonalnie, co jednak nie oznacza, że nie partrzę na nią jednocześnie racjonalnie i realistycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lineage II remains the company’s most successful game in terms of revenues, generating 48 percent of all sales, with its predecessor still at 36 percent. City of Heroes/Villains accounted for 8 percent, Guild Wars 5 percent, and Tabula Rasa just 2 percent.

Nie wiem gdzie Ty wyczytałeś o dwóch procentach zysku, które generuje TR. W powyższym tekscie jest mowa o przychodach ze sprzedaży. A że zyski spadły kwartał do kwartału o 50% to inna historia.
Poczytaj sobie http://www.ncsoft.net/global/ir/overview.aspx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w cytowanym przez ciebie fragmencie widzisz informację, czy chodzi o zysk ze sprzedaży czy przychód ze sprzedaży. Revenues można tłumaczyć zarówno jako zysk, dochud i przychud. Natomiast na początku artykułu znajduje się informacja, że traktuje on o zyskach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 20:19, Qamar napisał:

A gdzie w cytowanym przez ciebie fragmencie widzisz informację, czy chodzi o zysk ze
sprzedaży czy przychód ze sprzedaży. Revenues można tłumaczyć zarówno jako zysk, dochud
i przychud. Natomiast na początku artykułu znajduje się informacja, że traktuje on o
zyskach.


To jest własnie problem w newsach na tematy biznesowe i ekonomiczne na portalach o grach. Dlatego lepiej jest zajrzeć do żródła czyli w tym wypadku do raportu, który można znaleść o co chodzi (osobiście mam bardzo ograniczone zaufanie do informacji tego typu).
Bardzo często zdarza się sytuacja, że nagminnie jest mylony zysk/przychód/dochód i wszystko jest wrzucane do jednego worka. Albo nie jest jasno zaznaczone, że nie chodzi o dane z ostatniego kwartału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tabula Rasa nie okazał się tak dobrą grą jak chciałby tego jego twórcy i w lutym nastąpi oficjalny jej koniec , trzeba się z tym po prostu pogodzić. Fajna akcja ze strony fanów Tabula Rasa , ale tą grę i tak czeka koniec i nic tego nie zmieni. A ten rysunek świetny. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2008 o 23:08, Sebat1 napisał:

Tabula Rasa nie okazał się tak dobrą grą jak chciałby tego jego twórcy i w lutym nastąpi
oficjalny jej koniec , trzeba się z tym po prostu pogodzić. Fajna akcja ze strony fanów
Tabula Rasa , ale tą grę i tak czeka koniec i nic tego nie zmieni. A ten rysunek świetny.
:)


Źle tłumaczysz wypowiedź twórców. Gra nie odniosła takiego sukcesu na jaki liczyli twórcy. Ale właściwie powinno być powiedziane, na jaki liczył wydawca, bo dla samych twórców decyzja o zamknięciu gry była dużym zaskoczeniem, a na pewno żaden nie stwierdził, że gra nie była dobra. Wręcz przeciwnie.

Nie zgadzam się z twoim stwierdzeniem, że nic tego nie zmieni. Postawa przedstawicieli NCsoftu w tej sprawie świadczy, że nie traktują tej kwestji jako rozstrzygniętej ostatecznie. Zupełnie inną kwestią są szanse powodzenia akcji, ale nie rozumiem stwierdzenia, że trzeba się z tym pogodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.12.2008 o 12:40, Qamar napisał:

Źle tłumaczysz wypowiedź twórców. Gra nie odniosła takiego sukcesu na jaki liczyli twórcy.
Ale właściwie powinno być powiedziane, na jaki liczył wydawca, bo dla samych twórców
decyzja o zamknięciu gry była dużym zaskoczeniem, a na pewno żaden nie stwierdził, że
gra nie była dobra. Wręcz przeciwnie.

Chyba po prostu pomyliłem producenta z wydawcą i gra nie okazała się tak dobra jak chciałby tego właśnie wydawca tej gry. Ale już sam nie wiem , może znowu coś pomyliłem.

Dnia 08.12.2008 o 12:40, Qamar napisał:

Nie zgadzam się z twoim stwierdzeniem, że nic tego nie zmieni. Postawa przedstawicieli
NCsoftu w tej sprawie świadczy, że nie traktują tej kwestji jako rozstrzygniętej ostatecznie.
Zupełnie inną kwestią są szanse powodzenia akcji, ale nie rozumiem stwierdzenia, że trzeba
się z tym pogodzić.

Gracze jak się odpowiednio za sobą zgrają to na pewno będą mieli dużo do powiezienia w tej kwestii. Może wydawca te głosy wysłucha i nie zamknie serwerów. W każdym bądź razie życzę powodzenie w akcji ratowania Tabula Rasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2008 o 14:34, Sebat1 napisał:

Chyba po prostu pomyliłem producenta z wydawcą i gra nie okazała się tak dobra jak chciałby
tego właśnie wydawca tej gry. Ale już sam nie wiem , może znowu coś pomyliłem.


Dla wydawcy kwestia jakości gry jest chyba raczej drugorzędną. Nie zadowala ich poziom zysków z niej. Chociaż, rzeczywiście chyba gra okazała się nie tak dobra jak oczekiwali, bo spodziewali się, ze się sprzeda przy zerowych nakładach na reklamę.

Dnia 08.12.2008 o 14:34, Sebat1 napisał:

Gracze jak się odpowiednio za sobą zgrają to na pewno będą mieli dużo do powiezienia
w tej kwestii. Może wydawca te głosy wysłucha i nie zamknie serwerów. W każdym bądź razie
życzę powodzenie w akcji ratowania Tabula Rasa.


Właśnie z tym zgraniem jest chyba najgorzej. Jest wielu ludzi, chcących coś zrobić i czasami mających niezłe pomysły, nawet niemało takich, którzy gotowi by byli w jakiś sposób ten cel wesprzeć, tylko niestety nie potrafią działać jak jeden organizm. Pozostaje wiec żywić nadzieję, że samo pospolite ruszenie zdoła skłonić wydawcę do przeanalizowania decyzji, lub, że dość szybko zdoła się zorganizować jakaś prężna grupa, która będzie w stanie wprowadzić w życie śmiałe projekty. W każdym razie dziękuję za życzenia.


EDIT: Jeżeli ktoś jest zainteresowany pomysłami i inicjatywami związanymi z tym tematem, część można znaleźć tutaj.
http://pc.wowgoldur.com/tag/general-tabula-rasa/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować