Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Czy obiektywy stosowane np. w EOS 300 (analogowy) pasują do nowszych EOSów cyfrowych, np. 400D? Bo tak się składa że mam dość dobry obiektyw przy starej lustrzance, a przy 400D w zestawie jest kicz, ale wziąłem bo nie byłem pewny czy czasem na szybkiego nie będę kupował nowego obiektywu. A różnica w cenie niewielka, więc jak pójdzie w kąt nie będzie źle:) Na przesyłkę jeszcze czekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym mi ktoś pomóc z moim aparatem Lumix DMC-FZ8. Jest to moja pierwsza cyfrówka. Czytałem o niej że robi ona dobre zdjęcia i w ogóle. Właśnie nie mogę sobie poradzić jak takie zdjęcie zrobić o0. Albo to rozmazane albo nie wyraźne, zbyt barwne albo takie kropeczki widać coś w ten deseń. Instrukcja jest taka świetna że szkoda gadać nic nie mogę sobie poradzić. Prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2008 o 19:30, KamcioBoy napisał:

Mógłbym mi ktoś pomóc z moim aparatem Lumix DMC-FZ8. Jest to moja pierwsza cyfrówka.
Czytałem o niej że robi ona dobre zdjęcia i w ogóle. Właśnie nie mogę sobie poradzić
jak takie zdjęcie zrobić o0. Albo to rozmazane albo nie wyraźne, zbyt barwne albo takie
kropeczki widać coś w ten deseń. Instrukcja jest taka świetna że szkoda gadać nic nie
mogę sobie poradzić. Prosze o pomoc.

Czy masz ustawione na tryb Auto? I jakie ISO? Jak możesz to podeślij zdjęcie z tymi "kropkami". Być może aparat jest uszkodzony (a dokładniej matryca). Pokaż też to rozmazanie. Rozumiem że to całkiem nowy sprzęt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2008 o 19:30, KamcioBoy napisał:

Mógłbym mi ktoś pomóc z moim aparatem Lumix DMC-FZ8. Jest to moja pierwsza cyfrówka.
Czytałem o niej że robi ona dobre zdjęcia i w ogóle. Właśnie nie mogę sobie poradzić
jak takie zdjęcie zrobić o0. Albo to rozmazane albo nie wyraźne, zbyt barwne albo takie
kropeczki widać coś w ten deseń. Instrukcja jest taka świetna że szkoda gadać nic nie
mogę sobie poradzić. Prosze o pomoc.

- zdjęcię zbyt barwne to wina balansu bieli (pobaw się ustawieniami)
- kropeczki to szumy matrycy najczęściej powodem jest ustawienie zbyt wysokiej czułości ISO - w słoneczny dzień nie przekraczaj poziomu 200
- zdjęcie rozmazane - powody mogą zasadniczo być trzy. Jeden to wyłączona stabilizacja obrazu (ustawienie O.I.S), dwa zbyt długi czas otwarcia migawki, trzy nieważne jak będzie dobra stabilizacja staraj się nie ruszać aparatem w czasie robienia zdjęcia.

Pamiętaj nie od razu Rzym zbudowano a fotografia wymaga czasu i cierpliwości, czasem trzeba zrobić kilkadziesiąt ujęć jednej sceny na różnych ustawieniach żeby wyszło to jedne dobre zdjęcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt to dobrze znany Nikon D40 z matrycą 6MPix. Kupiony 2 miesiące temu, cena 1600zł. W zestawie z kitowym obiektywem 18-55mm. Prócz tego sprzedawca dorzucił : statyw SLIK SDV10, lampe błyskową Nikon SB400, Kartę Kingston 4GB i torbę na lustrzankę SuperCase. Początkowo obawiałem się "małej rozdzielczości" matrycy, jednak miałem okazje porównać fotki z Nikona d80, Sony a350, Canon EOS400D(?) i wyszło że mój aparacik znacznie lepiej radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych(matryca nie szumi) i pomimo pewnych uproszczeń oraz przeznaczenia dla amatorów, można zrobić zdjęcia naprawdę przewyższające jakością fotki z konstrukcji znacznie droższych. Czekam na nowe szkło:) wtedy to się zacznie fotografowanie.

Wcześniej fociłem Fuji S5700, Cmieną:D, odrobinę Lumixami i odrobine Canonem A570

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 16:23, czaja24 napisał:

/.../ Początkowo obawiałem się "małej rozdzielczości" matrycy, jednak miałem okazje porównać
fotki z Nikona d80, Sony a350, Canon EOS400D(?) i wyszło że mój aparacik znacznie lepiej
radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych(matryca nie szumi)

Oj nie jestem pewien, czy D40 szumi mniej od 400D. Co do D80 i A350 jestem w stanie uwierzyć, ale Canon posiada matrycę typu CMOS, która pomimo wyższej rozdzielczości oferuje znacznie niższe szumy.

Dnia 19.06.2008 o 16:23, czaja24 napisał:

i pomimo pewnych
uproszczeń oraz przeznaczenia dla amatorów, można zrobić zdjęcia naprawdę przewyższające
jakością fotki z konstrukcji znacznie droższych.

Każdym aparatem da się zrobić dobre zdjęcie. Nie sprzęt się przecież liczy a człowiek. :)

Dnia 19.06.2008 o 16:23, czaja24 napisał:

Czekam na nowe szkło:) wtedy to się zacznie fotografowanie.

A jakie szkiełko zamówiłeś? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikkor 70-200 VR - potrzebuje uniwersalnego obiektywu a ten zbiera całkiem dobre opinie(ps muszę małżonkę troche udobruchać więc jeszcze nie zamówiony sporo wydałem w ostatnim czasie xD) brałem jeszcze pod uwagę 55-200 miałem w ręku i jest dobry ale pozbawiony stabilizacji a na takiej ogniskowej to może przeszkadzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 18:24, Bumber napisał:

> /.../ Początkowo obawiałem się "małej rozdzielczości" matrycy, jednak miałem okazje
porównać
> fotki z Nikona d80, Sony a350, Canon EOS400D(?) i wyszło że mój aparacik znacznie
lepiej
> radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych(matryca nie szumi)
Oj nie jestem pewien, czy D40 szumi mniej od 400D. Co do D80 i A350 jestem w stanie uwierzyć,
ale Canon posiada matrycę typu CMOS, która pomimo wyższej rozdzielczości oferuje znacznie

przepraszam za drugi post edycja nie zadziałała

Pomimo matrycy CMOS jednak będę się sprzeczał o szumy;), oczywiście poziom jest mniejszy niż np d80 ale matryca w d40 ma 6Mpix przy tym samym rozmiarze i dlatego szumy nie występują nawet przy ISO 800, wieczorem zrobie fotkę i wrzucę na forum (raw->konwersja do JPEG)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 18:47, czaja24 napisał:

Nikkor 70-200 VR - potrzebuje uniwersalnego obiektywu a ten zbiera całkiem dobre opinie /.../

Też czytałem, że użytkownicy sa z niego zadowoleni. Dobry wybór. :)

Dnia 19.06.2008 o 18:47, czaja24 napisał:

/.../ Pomimo matrycy CMOS jednak będę się sprzeczał o szumy;), oczywiście poziom jest mniejszy niż np d80
ale matryca w d40 ma 6Mpix przy tym samym rozmiarze i dlatego szumy nie występują nawet przy ISO 800, /.../

W to, że nie występują wcale, to nie uwierzę. :)

Możliwe, że są małe ze względu na rozdzielczość, ale ja na poziom szumów w C400D na ISO 800 też nie narzekam... Choć na ISO 1600 już ciekawie nie jest. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 22:45, czaja24 napisał:

/.../

Mała rozdzielczośc tych fotek, ciężko jest cokolwiek zobaczyć, nie mówiąc już o ocenie... Jednak z tego, co udało mi się zauważyć wnioskuję, że masz włączoną redukcję szumów, bo testy na dcresource pokazują trochę większe szumy: http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d40-review/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2008 o 13:38, Bumber napisał:

> /.../
Mała rozdzielczośc tych fotek, ciężko jest cokolwiek zobaczyć, nie mówiąc już o ocenie...
Jednak z tego, co udało mi się zauważyć wnioskuję, że masz włączoną redukcję szumów,
bo testy na dcresource pokazują trochę większe szumy: http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d40-review/.


redukcja szumow wyłączona zwyczajnie w tym aparacie jest niepotrzebna a odszumianie godzi w oddanie szczegółów, wysylam na maila orginały :D wiem że to jest trudne do uwierzenia ale naprawdę aparat jest potrafi milo zaskoczyć;) inne zdjęcia na moim gs jedne lepsze drugie gorsze:P ale widać na niektorych co potrafi aparat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2008 o 13:51, czaja24 napisał:

redukcja szumow wyłączona zwyczajnie w tym aparacie jest niepotrzebna a odszumianie godzi
w oddanie szczegółów, wysylam na maila orginały :D

Ok, dostałem, przejrzałem i muszę stwierdzić, że szumy są na niskim poziomie. Z pewnością jest to skutek małej rozdzielczości matrycy D40. Ciekaw jestem jakie szumy ma D40x. :)

Dnia 20.06.2008 o 13:51, czaja24 napisał:

wiem że to jest trudne do uwierzenia
ale naprawdę aparat jest potrafi milo zaskoczyć;) inne zdjęcia na moim gs jedne lepsze
drugie gorsze:P ale widać na niektorych co potrafi aparat

Szumy może i ma małe, ale ja przy zakupie lustrzanki D40 nawet nie brałem pod uwagę. Gdybym miał wchodzić w Nikona, wybrałbym D80 i to pomimo zdecydowanie większych szumów na wyższych czułościach. Dlaczego? Bo D40 jest okrojony z kilku bardzo przydatnych funkcji. Przede wszystkim nie ma wbudowanego AF, co bardzo ogranicza wybór szkieł... Oprócz tego trzy pola AF i dosyć kiepski pomiar światła. Słowiem - dobra amatorska puszka, jeśli nie zamierza się rozwijać swoich zainteresowań. Oczywiście te ograniczenia nie przeszkadzają w cykaniu dobrych fotek. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 16:23, czaja24 napisał:

Mój sprzęt to dobrze znany Nikon D40 z matrycą 6MPix. Kupiony 2 miesiące temu, cena 1600zł.
W zestawie z kitowym obiektywem 18-55mm. Prócz tego sprzedawca dorzucił : statyw SLIK
SDV10, lampe błyskową Nikon SB400, Kartę Kingston 4GB i torbę na lustrzankę SuperCase.
Początkowo obawiałem się "małej rozdzielczości" matrycy, jednak miałem okazje porównać
fotki z Nikona d80, Sony a350, Canon EOS400D(?) i wyszło że mój aparacik znacznie lepiej
radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych(matryca nie szumi) i pomimo pewnych
uproszczeń oraz przeznaczenia dla amatorów, można zrobić zdjęcia naprawdę przewyższające
jakością fotki z konstrukcji znacznie droższych.



###Bo nie aparat robi foty, tylko fotografujacy. Artysta wycisnie z byle g... 200% mozliwosci, lamer Canonem Mark II zrobi to samo co kazdym aparatem - kiche. Ale tak miedzy nami to nie zamienilbym 400D ani 80D na 60D. Na A350 tez bym go nie zamienil :). D60 dobre lusterko klasy "entry level" i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

D40x/D60 troche wyższe szumy funkcjonalność podobna, jednak D80 to inna połka cenowa a tak jak pisałem miałem w ręku kilka aparatów lustrzanek i właśnie D40 najbardziej przypadł mi do gustu. Oczywiście może być wadą brak śrubokręta a można uznać to za zaletę bo szkło będzie pasować a tylko ostrość nauczymy się łapać samodzielnie, co daje lepsze efekty niż automat(przy kompozycjach a nie zdjeciach sportowych, te wymagają więcej wprawy).
Nie jestem doświadczonym uzytkownikiem lustrzanek i ten aparat wybrałem na mój pierwszy do nauki (oczywiście pierwszą lustrzankę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2008 o 14:56, czaja24 napisał:

D40x/D60 troche wyższe szumy funkcjonalność podobna, jednak D80 to inna połka cenowa
a tak jak pisałem miałem w ręku kilka aparatów lustrzanek i właśnie D40 najbardziej przypadł
mi do gustu.

O gustach podobno się nie dyskutuje. ;) Ale to nie tylko kwestia gustu, D80 to po prostu puszka o klasę wyżej od D40.

Dnia 20.06.2008 o 14:56, czaja24 napisał:

Oczywiście może być wadą brak śrubokręta a można uznać to za zaletę bo szkło
będzie pasować a tylko ostrość nauczymy się łapać samodzielnie, co daje lepsze efekty
niż automat(przy kompozycjach a nie zdjeciach sportowych, te wymagają więcej wprawy).

Teraz to żeś mnie rozśmieszył. ^^

MF jest dostępny przecież w każdym szkle, więc na każdym obiektywie można "nabrać wprawy". Bez sensu jest kupować dobre szkło pod D40, a potem łapać ostrość ręcznie...

Dnia 20.06.2008 o 14:56, czaja24 napisał:

Nie jestem doświadczonym uzytkownikiem lustrzanek i ten aparat wybrałem na mój pierwszy
do nauki (oczywiście pierwszą lustrzankę)

Problem w tym, że ograniczyłeś sobie tę naukę takim korpusem. Nie dałeś sobie możliwości rozwoju, gdyż gros dobrych szkieł Nikona jest pozbawionych AF w D40.

Do nauki zdecydowanie lepszy jest kompakt. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaprezentować kilka moich fotek. Proszę o wybaczenie, ale niektóre zmniejszyłem do rozdzielczości 800x600 (zanim wszedłem na forum ,i zobaczyłem w jakiej rozdzielczości trzeba dodawać zdjęcia), więc będą trochę mniejsze niż 1024x768.

20080621123112

20080621123148

20080621123212

20080621123506

20080621123550

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować