Zaloguj się, aby obserwować  
SegaPL

Oceny - czyli duza subjektywnosc

39 postów w tym temacie

Oceny o grach komputerowych sa bardzo ruzne. Ostatny przyklad jest F.E.A.R.2: Project Origin. Na Gameranings.com ta gar dostala oceny w skali 70 do 90%, czyli az 30% ruznici! Jest to okay? Sa oceny objektiwne czy liczy sie tylko zdanie tego jednego redaktora, ktory moze w ogole nie lubi F.E.A.R. ? Moze ma glupiego dnia i chce szybko miec ocene gotowa? Duzo moglo by byc mozliwe. Jeden dobry przyklad jest tez Terrorist Takedown 2: Na jednej stronie mamy ocene 65% a na drugiej juz tylko 25%. Co sie jeszcze liczy? Jest w ogole jeszcze warto czytacz recenzje? Moze lepiej sam wytestowac?

Moim zdaniem czasami to jest bardzo cziwne, ze jedna gra ma takie ruznice w oceny.
Jakie jest waze zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

90-70 to 20 nie 30 różnicy. A to że nie wszystcy mają takie same zdanie, albo nie lubią takiego stylu, to jest możiwe. pomyślałeś o tym? Nie zdażyło ci się, że nie zgadzałeś się z kolegą, np. Czy 7Day jest dobry? Są rożne gusty, a o gustach się nie dyskutuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.02.2009 o 20:45, SegaPL napisał:

Moim zdaniem czasami to jest bardzo cziwne, ze jedna gra ma takie ruznice w oceny.
Jakie jest waze zdanie?


Popraw orty. A co do ocen: nie NIE MA czegoś takiego jak obiektywna recenzja, czy obiektywna opinia. Weź oceń co lepsze - rosół czy pomidorowa, i nie obchodzi mnie to jak ci smakuje tylko o obiektywną ocenę. Nie da się. Tak samo z grami. A jak wszyscy mówią i myślą to samo i tak samo to to się nazywa komunizm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale ja zyje w Niemiec i dlatego moje orty nie sa dobre. Polska klawiature tez nie mam. Sorry :]

Ale ty niechec miez ocene objektywna? Bo jak np.: Redakteur jest jakims Fanboy`em to ocena juz nie jest nic wart. Prawda?

Jest mozliwe ze sa objektywne oceny, czemu nie? Moim zdaniem magazyn powinien bycz objektiwny, czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:02, SegaPL napisał:

Sorry, ale ja zyje w Niemiec i dlatego moje orty nie sa dobre. Polska klawiature tez
nie mam. Sorry :]

Ale ty niechec miez ocene objektywna? Bo jak np.: Redakteur jest jakims Fanboy`em to
ocena juz nie jest nic wart. Prawda?

Jest mozliwe ze sa objektywne oceny, czemu nie? Moim zdaniem magazyn powinien bycz objektiwny,
czy nie?


Piszesz z niemiec i ot tak zapomniales polskiego? xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:07, Budep napisał:

> Sorry, ale ja zyje w Niemiec i dlatego moje orty nie sa dobre. Polska klawiature
tez
> nie mam. Sorry :]
>
> Ale ty niechec miez ocene objektywna? Bo jak np.: Redakteur jest jakims Fanboy`em
to
> ocena juz nie jest nic wart. Prawda?
>
> Jest mozliwe ze sa objektywne oceny, czemu nie? Moim zdaniem magazyn powinien bycz
objektiwny,
> czy nie?

Piszesz z niemiec i ot tak zapomniales polskiego? xP



Mam 15 lat. Zyje w Niemiec od 15 lat. Tylko na wakacjach ide do Polski. Lepiej my tez juz na razie nie pujdzie. Ale czeba do respektowacz, czy nie? I zostawsie moje orty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nauczyłem się niemal całkowicie ignorować oceny gier wystawiane przez popularne pisma i portale. Co jest dla mnie głównym źródłem informacji? Opinie użytkowników które widać na różnych forach po premierze danej gry.

Pamiętam czasy gdy jeszcze nie miałem internetu (dawno temu to było :D) - grałem z ogromną przyjemnością w wiele gier, które teraz jak widzę - zostały bardzo chłodno przyjęte przez recenzentów. Co ciekawe, wiele hitów z ocenami 9-10 nie przypadło mi do gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.02.2009 o 21:11, SegaPL napisał:


Mam 15 lat. Zyje w Niemiec od 15 lat. Tylko na wakacjach ide do Polski. Lepiej my tez
juz na razie nie pujdzie. Ale czeba do respektowacz, czy nie? I zostawsie moje orty :P


Masz 15 lat i od 15 lat tam jestes? i tylko w wakacje sie uczysz? Coz, zadziwiajaco duzo lapiesz :p

Ale to odrebny temat ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mam :]
Naturalnie kupuj jeszcze jeden magazyn (byl kiedys pare, ale internet to zmienyl) ktory my podaje oceny. Widze ocene i mysle sobie: " OK, teraz ide do Videotheki albo zobacze ocen innych gracz w forum".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:20, Budep napisał:


>
> Mam 15 lat. Zyje w Niemiec od 15 lat. Tylko na wakacjach ide do Polski. Lepiej my
tez
> juz na razie nie pujdzie. Ale czeba do respektowacz, czy nie? I zostawsie moje orty
:P

Masz 15 lat i od 15 lat tam jestes? i tylko w wakacje sie uczysz? Coz, zadziwiajaco
duzo lapiesz :p

Ale to odrebny temat ;p


No lapie. I co jest na tim zle? Nic :] Ja tez mam marzenie zyc w Polsce. Ach jak ja kocham ten kraj ;o) No nic. Nie ten teat. A co to jest odrebnosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie da się obiektywnie oceniać. Taka prawda. Każdy recenzent ma inny gust, jednemu pewien bajer może się kompletnie nie spodobać, a ktoś inny może popaść w zachwyt i okrzyknąć go największym odkryciem od czasu zastosowania osi X i Y w FPSach ;P. Co nie zmienia faktu, że ktoś na pewno bierze w łapę w tej branży, ale ja nigdy takiego odczucia nie miałem.

SegaPL - szacunek, prawdopodobnie twój polski jest i tak lepszy od mojego niemieckiego, którego uczę się od 6 lat i dalej nic nie łapię ;P. A polska mowa - trudna mowa, to akurat prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:23, SegaPL napisał:

>
> >
> > Mam 15 lat. Zyje w Niemiec od 15 lat. Tylko na wakacjach ide do Polski. Lepiej
my
> tez
> > juz na razie nie pujdzie. Ale czeba do respektowacz, czy nie? I zostawsie moje
orty
> :P
>
> Masz 15 lat i od 15 lat tam jestes? i tylko w wakacje sie uczysz? Coz, zadziwiajaco

> duzo lapiesz :p
>
> Ale to odrebny temat ;p

No lapie. I co jest na tim zle? Nic :] Ja tez mam marzenie zyc w Polsce. Ach jak ja kocham
ten kraj ;o) No nic. Nie ten teat. A co to jest odrebnosc?



odrębność- tutaj akurat chodziło o to, że to rozmowa na inny temat. Najprościej mówiąc, odrębny- inny lub stanowiący samodzielną całość. Co do recenzji w pismach i portalach, pomagają, nie zawsze są zgodne z gustami, ale po przeczytaniu kilku zazwyczaj już mniej więcej człowiek wie co w grze jest dobre a co złe, zawsze też może zapytać na forach, jak ktoś już wspomniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.02.2009 o 21:38, czupryn napisał:

odrębność- tutaj akurat chodziło o to, że to rozmowa na inny temat. Najprościej mówiąc,
odrębny- inny lub stanowiący samodzielną całość. Co do recenzji w pismach i portalach,
pomagają, nie zawsze są zgodne z gustami, ale po przeczytaniu kilku zazwyczaj już mniej
więcej człowiek wie co w grze jest dobre a co złe, zawsze też może zapytać na forach,
jak ktoś już wspomniał.

Moze dziwne. Tak samo nie moge zrozumiec jak czowiel chce zyc w Niemiec. Ale to znowu jest subjektywna zecz :]
Ale powiedzmy tak: Nie powinien byc redakteur objektywni? Tak czy Nie? Moim zdaniem: TAK!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:43, SegaPL napisał:


> odrębność- tutaj akurat chodziło o to, że to rozmowa na inny temat. Najprościej
mówiąc,
> odrębny- inny lub stanowiący samodzielną całość. Co do recenzji w pismach i portalach,

> pomagają, nie zawsze są zgodne z gustami, ale po przeczytaniu kilku zazwyczaj już
mniej
> więcej człowiek wie co w grze jest dobre a co złe, zawsze też może zapytać na forach,

> jak ktoś już wspomniał.
>
Moze dziwne. Tak samo nie moge zrozumiec jak czowiel chce zyc w Niemiec. Ale to znowu
jest subjektywna zecz :]
Ale powiedzmy tak: Nie powinien byc redakteur objektywni? Tak czy Nie? Moim zdaniem:
TAK!



Oj zeedytowałem posta, a ty mi odpowiedzieć zdążyłeś, dla tych co nie widzieli, napisałem że żyć w Polsce to dziwne marzenie ;). Problem jest taki, że obiektywność w tym przypadku jest niemożliwa, każdy ma inny gust, więc każdemu podoba się co innego, ocenia inaczej, tak jak tobie może smakować kiełbasa, a mi nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No fakt trudo gre ocenic tak aby jej nie skrzywdzic lub nie wywyzszyc.Ale wlasnie dlatego ja czesto zestawiam oceny danej gry z kilku gazet i portali.I jesli jest tak ze gra ma oceny same 8/10 9/10 to wiadomo ze jest swietna i warto w nia zainwestowac.Ale jesli ocena waha sie od np 6/10 do 9/10 no to juz istnieje ryzyko ze moze mi sie niespodobac tak jak gosciowi ktory dal 6,a zeby to sprawdzic najlepiej zagrac w demo,ale znowu to(czyli demo) jest coraz rzadziej spotykane wsrod nowych produkcji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 21:43, SegaPL napisał:

Ale powiedzmy tak: Nie powinien byc redakteur objektywni? Tak czy Nie? Moim zdaniem:
TAK!

NIEEEeee!1!! ;p Jaki jest użytek z obiektywnej recenzji? Czego się z takiej recenzji dowiem, jakie gra ma wymagania sprzętowe?
Oceny są po to żeby były subiektywne, recenzenci to też ludzie i mają swoje gusta... Jak Ci się czyjeś recenzje nie podobają to przestajesz je czytać i już :)
Znajdź sobie recenzenta o podobnym do twojego guście i na podstawie jego recenzji wybieraj gry w które będziesz grał w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recenzja to właśnie subiektywna opinia recenzenta na temat danego tytułu. To, że jednemu się podoba bardziej, a innemu mniej to chyba nic dziwnego, bo każdy ma inny gust. Właśnie po to czytamy recenzje, by poznać opinię osoby, która zna się na grach i grała w wiele tytułów (przynajmniej powinna). Obiektywna recenzja (brzmi jak ''sucha woda'' ;p) staje się opisem, a taki to sobie można przeczytać choćby na pudełku gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 23:19, Ledoke napisał:

> Ale powiedzmy tak: Nie powinien byc redakteur objektywni? Tak czy Nie? Moim zdaniem:

> TAK!
NIEEEeee!1!! ;p Jaki jest użytek z obiektywnej recenzji? Czego się z takiej recenzji
dowiem, jakie gra ma wymagania sprzętowe?
Oceny są po to żeby były subiektywne, recenzenci to też ludzie i mają swoje gusta...
Jak Ci się czyjeś recenzje nie podobają to przestajesz je czytać i już :)
Znajdź sobie recenzenta o podobnym do twojego guście i na podstawie jego recenzji wybieraj
gry w które będziesz grał w przyszłości.

Ale jak chodzi np. o grafike to powinien byc ocena objektywna, czy nie? Bo jezeli mu nie lezy gra to sobie powie ze grafika jest nie dobra, tez jak wlascywie jest super!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2009 o 08:54, SegaPL napisał:

Ale jak chodzi np. o grafike to powinien byc ocena objektywna, czy nie? Bo jezeli mu
nie lezy gra to sobie powie ze grafika jest nie dobra, tez jak wlascywie jest super!

Ale to nie jest tak, że jak się recenzentowi gra nie spodoba to stara się ją zjechać jak tylko się da. Pisze jak jest. I może być tak, że skrytykuje dzwięk, sterowanie, pracę kamery, a grafikę, która jest ładna, pochwali. Recenzja NIE MOŻE BYĆ OBIEKTYWNA. Piszący ją redaktor wyraża swoją opinię i możesz się z nią nie zgadzać. Przed zakupem gry najlepiej przeczytać kilka receznji (w czasopismach, na różnych portalach) i zdecydować. Pisałeś też, że wolisz zapoznać się ze zdaniem internautów, ale oni też nie są obiektywni.

I jeszcze jedno: Ty napradę mieszkasz w Niemczech czy jesteś jakimś prowokatorem? Jeżeli pierwsze to mógłbym zapytać, dlaczego właściwie uczysz się polskiego? No i gratuluję umiejętności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2009 o 20:45, SegaPL napisał:

Moim zdaniem czasami to jest bardzo cziwne, ze jedna gra ma takie ruznice w oceny.
Jakie jest waze zdanie?

Zacznijmy od tego że niezbyt mądre jest opieranie sądu o same cyferki, jeśli jest taka możliwość to najlepiej przeczytać samą recenzję i dowiedzieć się co się autorowi podobało, a co nie. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić czy gra się nam może spodobać czy nie, ocenimy, które elementy Nam się mogą spodobać, które nie podobały się autorowi. Najlepiej jednak i tak samemu przetestować. Każdy człowiek jest inny i ma inne gusta więc jednej osobie dość ciężko coś ocenić dla drugiej, tylko gdy mają podobne gusta. Poza tym nie ma czegoś takiego jak Obiektywna Ocena, ocena to opinia autora recenzji, człowieka który ma własne gusta, lubi to, nie lubi tamtego. Obiektywne mogą być tylko informacje, wymagania sprzętowe, ilość leveli, ilość broni, ilość przeciwników i takie tam. Opinia/Ocena nigdy nie będą obiektywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować