Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Miejsce "pierwszej, prawdziwie globalnej polskiej firmy" w branży gier jest już zajęte. Zgadnijcie przez kogo

49 postów w tym temacie

Dnia 20.04.2011 o 14:19, Vojtas napisał:

To z tego, że CI powinno uważać, bo konkurencja nie śpi. Nie życzę CI źle, wręcz przeciwnie.
Niech tylko mają ambicję zrobić coś więcej niż mierny shooter, którym chwalą się tak,
jakby był co najmniej CoD-em.

Chwalenie się to podstawa marketingu. Jeżeli oni sami nie będą zachwalać gry, to kto to za nich zrobi?
A co do ambicji - przypuszczam, że mają, ale nie od razu Rzym zbudowano - ciężko wymagać, aby deweloperzy przyzwyczajeni do szybkiego cyklu produkcyjnego, nie zahaczającego również poziomem technicznym o tytuły z górnej półki, nagle zrobili coś na poziomie np. ekipy DICE, która siedzi w górnej części skali od lat.
IMO Sniper jest znakomitą produkcją, przede wszystkim kiedy weźmie się pod uwagę wyraźnie niższy próg cenowy - daje to wrażenie, że nikt nie stara się klientowi wmówić (chociaż marketing może twierdzić inaczej ;)), że gra jest na poziomie AAA.

Dnia 20.04.2011 o 14:19, Vojtas napisał:

Nikt nie powiedział, że Wiedźmin jest ikoniczną marką. Nikt jej nie porównuje do renomy
Baldur''s Gate, Diablo czy Elder''s Scrolls. Nie wpadaj w skrajności. Wiedźmin jest już
jednak marką rozpoznawaną wśród gier RPG, a po dwójce ten wskaźnik się tylko zwiększy.
Wielu graczy chce zagrać w dwójkę, a ci, którzy nie grali w pierwowzór, kupują go właśnie
teraz. Wiem, bo czytam zagraniczne fora. :)

W tej cześci chodziło mi raczej o to, że IMO sam Wiedźmin nie czyni z CDPR studia lepszego, czy bardziej znaczącego, niż Techland właśnie - jasne, pewien poziom rozpoznawalności osiągnął, nie staram się temu zaprzeczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 15:13, akodo_ryu napisał:

A co do ambicji - przypuszczam, że mają, ale nie od razu Rzym zbudowano - ciężko wymagać,
aby deweloperzy przyzwyczajeni do szybkiego cyklu produkcyjnego, nie zahaczającego również
poziomem technicznym o tytuły z górnej półki, nagle zrobili coś na poziomie np. ekipy
DICE, która siedzi w górnej części skali od lat.


A dlaczego nie? Mają pieniądze i mogą zatrudnić najwyższej klasy specjalistów: od programistów począwszy na kierownikach produkcji skończywszy. Wszystko rozbija się o założenia: czy CI chce robić takie gry. Jak na razie odnoszę wrażenie, że niespecjalnie - a szkoda, bo stać ich na to.

Dnia 20.04.2011 o 15:13, akodo_ryu napisał:

IMO Sniper jest znakomitą produkcją, przede wszystkim kiedy weźmie się pod uwagę wyraźnie
niższy próg cenowy


No cóż, za ten same pieniądze mogę kupić starsze strzelanki, które dzieli od Snipera kosmos. Jeśli się chce robić gry A3, to stosunek możliwości do ceny nie ma znaczenia. To nie budżetówka. Znaczenie ma jakość.

Dnia 20.04.2011 o 15:13, akodo_ryu napisał:

W tej cześci chodziło mi raczej o to, że IMO sam Wiedźmin nie czyni z CDPR studia lepszego,
czy bardziej znaczącego, niż Techland właśnie - jasne, pewien poziom rozpoznawalności
osiągnął, nie staram się temu zaprzeczać.


Oczywiście, że Wiedźmin czyni CDPR bardziej znaczące. Po pierwsze - przynależność do rodziny gier RPG nobilituje i grę, i jej producenta. Po drugie - wyprodukowanie Wiedźmina zapewniło CDP o wiele lepszą pozycję w negocjacjach w porównaniu do Techlandu - choćby dlatego, że marka Witcher wciąż jest w ich posiadaniu. Po trzecie - CDP dzięki Wiedźminowi ma świetną renomę na Zachodzie. Jeśli W2 odniesie sukces, CDP będzie wymieniane wraz z Blizzardem i Valve jako filary gamingu pecetowego. Techland ogólnie rzecz biorąc jest wymieniany z rzadka, głównie jako producent gry z akcją na Dzikim Zachodzie. Ale nie jestem pewien, czy ludzie częściej nie wymieniają Ubisoftu, jako wydawcy Call of Juarez. Nikt raczej nie pamięta Chrome czy n''ailed. Oby Dead Island był dla nich rakietą, życzę im tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 16:09, Vojtas napisał:

Jak na razie odnoszę wrażenie, że niespecjalnie - a szkoda,
bo stać ich na to.

Inny model biznesowy. Nie mieli mocnej marki to musieli jakoś sobie poradzić zaczynając od mniejszych produkcji.

Dnia 20.04.2011 o 16:09, Vojtas napisał:

> IMO Sniper jest znakomitą produkcją, przede wszystkim kiedy weźmie się pod uwagę
wyraźnie
> niższy próg cenowy
No cóż, za ten same pieniądze mogę kupić starsze strzelanki, które dzieli od Snipera
kosmos. Jeśli się chce robić gry A3, to stosunek możliwości do ceny nie ma znaczenia.
To nie budżetówka. Znaczenie ma jakość.

Sęk w tym, że Sniper to nie AAA, tylko A. Porównaj sobie nakłady na produkcję i marketing.

Dnia 20.04.2011 o 16:09, Vojtas napisał:

> W tej cześci chodziło mi raczej o to, że IMO sam Wiedźmin nie czyni z CDPR studia
lepszego,
> czy bardziej znaczącego, niż Techland właśnie - jasne, pewien poziom rozpoznawalności

> osiągnął, nie staram się temu zaprzeczać.
Oczywiście, że Wiedźmin czyni CDPR bardziej znaczące. Po pierwsze - przynależność do
rodziny gier RPG nobilituje i grę, i jej producenta.

Yyyy wg. Ciebie może tak wg. mnie nie. CDPR to studio jednej marki i zobaczymy jak szybko się z niej wystrzelają. Techland, CI, PCF, Reality Pump mają swoją długą historię, CDPR to na razie beniaminek i tak należy go postrzegać.

Dnia 20.04.2011 o 16:09, Vojtas napisał:

Po drugie - wyprodukowanie Wiedźmina
zapewniło CDP o wiele lepszą pozycję w negocjacjach w porównaniu do Techlandu - choćby
dlatego, że marka Witcher wciąż jest w ich posiadaniu.

Dokładnie CDP jedzie na znanej marce i ostrym marketingu.

>. Jeśli W2 odniesie sukces, CDP będzie wymieniane wraz

Dnia 20.04.2011 o 16:09, Vojtas napisał:

z Blizzardem i Valve jako filary gamingu pecetowego.

Hahaha a to dobre ;) Ostro popłynąłeś, tak ostro, że trudno mi poważnie traktować to co piszesz. A Paradox, a Stardock? Potem Ubisoft i Sega z sporym portfolio hardcorowych exclusivów PC. CDP to żaden filar, to tylko niewiele znacząca firma z Europy wschodniej z jedną wchodzącą marką...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

> To nie budżetówka. Znaczenie ma jakość.
Sęk w tym, że Sniper to nie AAA, tylko A. Porównaj sobie nakłady na produkcję i marketing.


Chodzi mi o ich aspiracje. No chyba że zbyt mnie wyobraźnia poniosła i prezes Tymiński wciąż jeszcze nie wyszedł poza stary sposób myślenia. Anyway Sniper jak na grę A jest po prostu kiepski.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

Yyyy wg. Ciebie może tak wg. mnie nie. CDPR to studio jednej marki i zobaczymy jak szybko
się z niej wystrzelają. Techland, CI, PCF, Reality Pump mają swoją długą historię, CDPR
to na razie beniaminek i tak należy go postrzegać.


Jasne. :) PCF ma aż całe dwie gry na koncie (Painkiller i Bulletstorm, konwersji GoW nie liczę). Co do pozostałych tak jak pisałem w poprzednich postach: ilość nie przechodzi w jakość. Mówienie o beniaminku w przededniu ich drugiej wielkiej premiery jest śmieszne. Beniaminkiem to jest Team Bondi, których pierwsza gra ma dopiero wyjść.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

Dokładnie CDP jedzie na znanej marce i ostrym marketingu.


Naprawdę ostry marketing to CDP ma w Polsce. To samo z rozpoznawalnością marki, którą za granicą kojarzą głównie gracze lubiący RPGi i gatunki powiązane (h&s, aRPG itd.). Na czym jadą inne polskie firmy? Bulletstorm - ludzie z USA myślą, że to boski Cliffy i Epic stoją za tą grą (taką przyjęli zresztą strategię marketingową). Ilu graczy kojarzy CI za granicą? Śmiem twierdzić, że niewiele.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

>. Jeśli W2 odniesie sukces, CDP będzie wymieniane wraz
> z Blizzardem i Valve jako filary gamingu pecetowego.
Hahaha a to dobre ;) Ostro popłynąłeś, tak ostro, że trudno mi poważnie traktować to
co piszesz.


Ja tego nie wymyśliłem, czytam zagraniczne fora i widzę, że ludzie doceniają wysiłki Redów. W wątku, gdzie dyskutowano o najlepszych deweloperach RPG, Red był często wymieniany obok BioWare, Bethesdy, Obsidianu i Piranha Bytes - sam byłem tym zaskoczony, ile osób wskazało właśnie ich. Nikt nie każe Ci się z tym zgadzać, ale tak niektórzy czują. :)

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

A Paradox,


Paradox ma swoją niszę i praktycznie z niej nie wychodzi. Ja akurat doceniam ich gry, kilka kupiłem. Wiedźmin jest adresowany do szerszej publiczności.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

a Stardock?


Pewnie tak, gdyby również nie ograniczali się do niszy. Poza tym Elemental: War of Magic nie został zbyt dobrze przyjęty.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

Potem Ubisoft


Ubisoft grzebie swoje gry DRMem i ma fatalną reputację u graczy pecetowych. Że o opóźnieniach nie wspomnę.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

i Sega z sporym portfolio hardcorowych exclusivów PC.


Jeśli już, to Creative Assembly. Tak, ich zdecydowanie można zaliczyć. Chodzi mi jednak o odczucia zwykłych graczy, którzy oceniają nie tylko jakość gier, ale też support, stosunek do DRM, wsłuchiwanie się w głos społeczności. Football Manager czyli Sports Interactive, to już totalna nisza.

Dnia 20.04.2011 o 18:32, Namaru napisał:

CDP to żaden filar, to tylko niewiele znacząca firma z Europy wschodniej
z jedną wchodzącą marką...


Nie napisałem, że filar, tylko że może się stać filarem - to różnica. Tak czy siak przykre że nie dostrzegasz potencjału CDPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2011 o 20:08, PinKee napisał:

Taak - a może nie pokaże. Co Ty wróżka jesteś, żeś taki pewien? A może City Interactive
też dopiero pokaże swój potencjał np. przy Sniper Ghost Warrior 2? Kolego, liczy się
tu i teraz i liczą się fakty, a one niezbicie świadczą na razie na stronę CI.


Grałeś w Snipera? Ja kupiłem(żałuję :/),grałem, skończyłem i hitem on IMO nie jest. Ot Zwykły przeciętniak.

Dnia 19.04.2011 o 20:08, PinKee napisał:

Tak jest, "prawie" czyni różnicę, nieprawdaż?


Oprzyj swoje wypociny faktami ;)

Dnia 19.04.2011 o 20:08, PinKee napisał:

Nie , może po prostu nie lubią bić piany.


Nie, może po prostu bierzesz wszystko na serio...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 20:43, wojcio102 napisał:

Grałeś w Snipera? Ja kupiłem(żałuję :/),grałem, skończyłem i hitem on IMO nie jest. Ot
Zwykły przeciętniak.

Nie grałem, bo nie gustuję w tego typu grach, ale nie jest to kaszanka - nawet Ty napisałeś, że to przeciętniak :P

Dnia 20.04.2011 o 20:43, wojcio102 napisał:

> Tak jest, "prawie" czyni różnicę, nieprawdaż?
Oprzyj swoje wypociny faktami ;)

Po pierwsze primo - słowo wypociny ma nacechowanie wybitnie pejoratywne. Po drugie primo, z powyższego wynika moje pytanie do Ciebie: dlaczego mnie obrażasz? I po trzecie primo - ultimo! - proszę fakty: CI nie robi tylko kaszanek za dychę, przykłady to Sniper i przygodówki całkiem nieźle oceniane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 21:06, PinKee napisał:

Nie grałem, bo nie gustuję w tego typu grach, ale nie jest to kaszanka - nawet Ty napisałeś,
że to przeciętniak :P


Przeciętniak, ale nie oznacza to, że gra jest dobra.

Dnia 20.04.2011 o 21:06, PinKee napisał:

Po pierwsze primo - słowo wypociny ma nacechowanie wybitnie pejoratywne. Po drugie primo,
z powyższego wynika moje pytanie do Ciebie: dlaczego mnie obrażasz?


Obrażam Cię? "Wypociny" nie padły z mojej klawiatury, aby Cię obrazić, ale miały być lekkim zabiegiem mającym na celu zmuszenie Cię do dalszej konwersacji ze mną. Uwierz mi - jestem człowiekiem pokojowym ;)

Dnia 20.04.2011 o 21:06, PinKee napisał:

I po trzecie primo - ultimo! - proszę fakty: CI nie robi tylko kaszanek za dychę, przykłady to Sniper i
przygodówki całkiem nieźle oceniane.


Ale te kaszanki to zdecydowana większość ich gier. Nie jestem jakimś antyfanem CI tylko stwierdzam, że ich gry mi się nie podobały i raczej podobać nie będą.

Właśnie to mnie dobija na rynku - wydaj mnóstwo słabego towaru, a sprzeda się on lepiej niż mniej towaru lepszego :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2011 o 20:27, Vojtas napisał:

> a Stardock?

Pewnie tak, gdyby również nie ograniczali się do niszy. Poza tym Elemental: War of Magic
nie został zbyt dobrze przyjęty.


No ale to było po premierze, teraz gra jest o niebo lepsza. Nawet nowa recenzja się pojawiła ( nie będe konkurencyjnych stron podawał) i tam ocenili grę na 4/6 więc jest już o niebo lepiej z ocenianiem gry. Fakt gra jeszcze wymaga doszlifowania ale już teraz można fajnie się bawić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2011 o 21:43, Tenebrael napisał:

Wiesz, trudno oceniać jakość gier, skoro CDPR ma na swoim koncie jak na razie JEDNĄ produkcję.
\trudno oceniać jakość tworzonych gier po jednym tytule. Gdy CDPR stworzy ze 3-4 gry
- wtedy będzie to miało jakiś sens.

No nie, nie... Nawet gdybym bardzo się wysilił starając zrozumieć Twój tok myślenia to wychodzi mi, że cenisz ilość nad jakość, a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia.

Dostrzegam wady pierwszego wieśka (był czas, że sobie ponarzekałem), lecz ta jedna gra CDPRu moim zdaniem MIAŻDŻY cały, wieloletni dorobek City Interactive. CI w miarę udawały się przygodówki (bez szału, ale dobrze przyjęte przez graczy produkcje) i ostatnio próbowali coś wskórać Sniperem - co nie do końca im wyszło (ale zarobił pewnie swoje, więc są zadowoleni, bo aż za konwersję na PS3 się wzięli). Cała reszta ich dokonań to kompletny kicz. A nie wierzę, że firma, która istnieje tyle lat na rynku i - jak twierdzi boss - świetnie się rozwija, nie ma ludzi, możliwości, czasu, pieniędzy, by zrobić coś naprawdę wartego uwagi. Po prostu dopóki kicz się sprzedaje - dalej będą go robić. Szkoda pieniędzy na inwestycje "dla sztuki". Liczy się to co na koncie w banku.

I tutaj jest przepaść między tym co prezentuje CDPR, a CI. Wolę zapłacić za DLC ze zbroją dla konia do wieśka, niż w promocji za 10zł wziąć 10 kilogramów gier autorstwa City Interactive.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować