Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 12.06.2006 o 15:18, paweln napisał:

no ale po co kupujesz najdroższe??
masz za dużo kasy??
te tańsze nie są gorsze!!
naprawde!!

to nie chodzi o za dużo kasy. Po prostu sklepowe wydania książek z obrazkami są znacznie droższe teraz od tych Merlinowych. Więc wziąłem... Poza tym, gdybym brał najdroższe, to nie wziąłbym Eryka, czy Kota w stanie czystym (najtańsze z oferty).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się poważnie zabieram do czytania wszystkiego po kolei. Jestem już [;)] na Blasku Fantastycznym. Na razie przeczytałem Kolor Magii, Wyprawę Czarownic, Trzy Wiedźmy i Zbrojnych. Nie chronologicznie, ale potrzebowałem wiedzy z tych pozycji do gry w FM. :] Do kiedy jest ta promocja na merlinie, bo chętnie bym się zaopatrzył. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do kiedy jest ta promocja na merlinie,

Dnia 13.06.2006 o 14:38, glizda101 napisał:

bo chętnie bym się zaopatrzył. :P


Do 15 czerwca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do kiedy jest ta promocja na merlinie,

Dnia 13.06.2006 o 14:38, glizda101 napisał:

bo chętnie bym się zaopatrzył. :P


Przepraszam za pomyłke promocja do 22 czerwca - myslami jestem przy Bożym Ciele bo wreszcie będzie wolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :D
Może trochę nie na temat, ale zauważyłem, że w (na ?) merlinie przesyłka priorytetowa Pocztą Polską jest droższa od przesyłki kurierskiej UPS. :P Jestem tego prawie pewien. ;] Nie wiem tylko, czy zamiawiając kuriera płaci się przy odbiorze, czy nie. Jeśli tak, to ... no... to jest dziwne. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 14:46, Chaszu napisał:

Przepraszam za pomyłke promocja do 22 czerwca - myslami jestem przy Bożym Ciele bo wreszcie
będzie wolne.

Musieli zmienić niedawno. Ja patrzyłem wczoraj to do 15 było...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2006 o 20:16, Marrbacca napisał:

No no no, gratuluję czegoś takiego... Z chęcią też bym tak robił, ale niestety.
I jeszcze co do ewolucji postaci. Widać nie tylko na przykładzie Śmierci. Wg mnie najbardziej
zmienił się Patrycjusz. Na początku słabo zarysowana postać, a później coraz lepiej wyłaniające
się cechy charakteru, aż do teraźniejszej formy :D



Co do ewolucji postaci to ja powiedziałbym, że największą przeszła Babcia Weatherwa - największą a zarazem najszybszą - porównajcie ja sobie z Równoumagicznienia i z Trzech Wiedźm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 16:56, Ivan aka Immortal napisał:

Co do ewolucji postaci to ja powiedziałbym, że największą przeszła Babcia Weatherwa - największą
a zarazem najszybszą - porównajcie ja sobie z Równoumagicznienia i z Trzech Wiedźm.

Czyli inaczej mówiąc, sporo postaci przeszło metamorfozę. Ogólnie rzecz biorąc czytając książki niezbyt chronologicznie, miałem wrażenie jakby pierwsza pisana przez Pratchetta miała być początkowo ostatnią... i podczas pisania której Pratchett nie zastanawiał się bardzo na cechami charakterystycznymi dla danych postaci. Dopiero, kiedy zaczął pisać kontynuację, zmodyfikował wszystkie postacie zgodnie ze swoimi wyobrażeniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten świat i postacie jakie są w nim zawarte dorastały raze z samym autorem. Od czasu napisania swojej pierwszej ksiazki z cyklu "Świata Dysku" Prachett nauczył się wielu rzeczy, co zresztą widać.

Jego postacie także się wiele zmieniły. Babcia Weatherwax zmieniła się w bardziej "nieprzyjemną postać" w porówaniu z tą, jaką znamy z Równoumagicznienia. Marchewa takzę wydoroślał - od moemntu przybycia do Ankh-Morpork wiele się nauczył. Wnuczka Śmierci, Susan, także zmieniła sie od czasu kiedy to pierwszy raz się z nią spotkaliśmy w "Muzyce Duszy". Sam Śmierć stał się bardziej ludzki i zdazył sięwiele nauczyć o ludziach.

Jedynymi postaciami, które nie przechodzą aż tak widocznej metamorfozy są Rincewind i magowie z NU... no i oczywiście Bagaż - ale to dobrze, te postacie kochamy za to, że właśnie są takie jakie są.

To jest właśnie jeden z atutów "Świata Dysku". Dzięki barwnym, ciągle rozwijającym się postaciom wiemy, że ten świat żyje - i to życie ciągle przysparza mu nowych czytelników a starym nie pozwala odejść (oczywiście jest jeszcze typowy, prachettowski humor ;) ).

Uff... trochę się rozpisałem, ale kto zaprzeczy moim wypocinom? :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 18:15, Ivan aka Immortal napisał:

Uff... trochę się rozpisałem, ale kto zaprzeczy moim wypocinom? :]

Ja na pewno nie zaprzeczę :) Za to jeden mag się zmienił :P Rektor NU. I to zmienił się diametralnie, pewnie dlatego, że Pratchett i jego chciał ukazać inaczej, pozostałe postacie mógł po prostu zmienić, Rektora musiał wymienić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jak Ty te książki w końcu czytasz? :P W jakiej kolejeności? W kolejności wydawania (czyli, wg mnie, chronologicznie), czy tak, jak jest na tym schemacie (czyli po kolei serie o poszczególnych bohaterach)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 18:15, Ivan aka Immortal napisał:

Jedynymi postaciami, które nie przechodzą aż tak widocznej metamorfozy są Rincewind i magowie
z NU... no i oczywiście Bagaż - ale to dobrze, te postacie kochamy za to, że właśnie są takie
jakie są.


Magowie...oni chyba zmienili się najbardziej. W "Blasku Fantastycznym" są bandą paranoicznych, wyrachowanych karierowiczów którzy zrobią wszystko aby awansować. Zrobić to mogli tylko zajmując miejsce maga wyższego poziomu zmarłego ze starości...............bądź z "przyczyn naturalnych" (sztylet w plecach, skorpion w bucie, itd....).

"....jeśli nie chce ci się szykać tłuczonego szkła w jedzeniu, to oznacza że znudziło ci się życie...." (cytat z pamięci)

Z drugiej strony mamy "nowych" magów: tłustych, dziecinnych, "zamotanych".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2006 o 15:31, Abi Dalzim napisał:

No to zamówiłem (mimo, że z kasą krucho), ale skoro promocja, to nie można przegapić :)


wow ostatni bohater tylko 30 zl ?:) bierz w ciemno :) to jest album wydany na papierze kredowym z bajcznymi obrazkami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2006 o 15:31, Abi Dalzim napisał:

No to zamówiłem (mimo, że z kasą krucho), ale skoro promocja, to nie można przegapić :)


Lepiej kup pieluchy dla dziecka! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 22:40, Yamamoto napisał:

Lepiej kup pieluchy dla dziecka! :D


eee... ja wole książki pratchetta :D
dziecko musi sie nauczyć załatwiać sie do klopa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2006 o 18:50, Marrbacca napisał:

> Uff... trochę się rozpisałem, ale kto zaprzeczy moim wypocinom? :]
Ja na pewno nie zaprzeczę :) Za to jeden mag się zmienił :P Rektor NU. I to zmienił się diametralnie,
pewnie dlatego, że Pratchett i jego chciał ukazać inaczej, pozostałe postacie mógł po prostu
zmienić, Rektora musiał wymienić :)



W sumie fakt - magowie też się zmienili, ale tylko dlatego, ze Prachett w dwóch ksiazach ("Blask fantastyczny" i "Czarodzicielstwo") ukazał innych magów, niż tych, znanych nam obecnie :)

A tak zmieniając temat: ktoś z Was czytał może "Księgę zagadek ze Świata Dysku"? Piekielnie trudne pytania tam są :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

owszem :) na wiekszosc nie znam odpowiedzi ;) za to rozwiazanie tego testu ktore znajduje sie na koncu ksiazkijest przesmieszne :) szczegolnie ze nawet uwzglednia mozliwosc oszukiwania w czasie odpowiadania :)

warto ta ksiazke nabyc i sie posmiac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować