Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 05.09.2006 o 15:01, shelion napisał:

Co za stwierdzenie, że od bycia kobietą Smierć ma wnuczkę...


Potraktuj to jako metaforę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2006 o 15:01, shelion napisał:

Oj czepiasz się :P Przecież wiem, pomyliło mi się.

To jest właśnie zabawna sytuacyjka bo w Polskim Śmierć to kobieta, za to w Angielskim odwrotnie. Mnie moja znajoma psorka przyłapała na ciekawej "zmianie kulturowej" otóż o czymś tam z nią rozmawiałem i użyłem określenia Śmierć jako facet, a ona robi mine i sie dziwie od kiedy to Śmierć jest facetem :-] Widzisz jak Pratchett potrafi namieszać w głowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tym razem miałem szczęście być w Wawie na czas premiery Piątego Elefanta. Książka jest świetna, najlepsza wg mnie z wydanych ostatnio. Jak wcześniej, lektura Pratchetta wciągnęła mnie tak bardzo, że nie przestałem czytać dopóki jej nie skończyłem. Polecam wszystkim, tym razem notka na okładce opisuje dokładnie i nie przereklamowuje akcji książki, a to rzadkość :D
No i wyjaśniło się w końcu dlaczego Elefant, a nie Słoń :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.09.2006 o 10:24, Marrbacca napisał:

No i wyjaśniło się w końcu dlaczego Elefant, a nie Słoń :)


No więc dlaczego Elefant, a nie Słoń? Czy cztery słonie mają być tymi czterema elementami i dlatego piąty to piąty element? Bo mi to tak średnio pasuje... Ale najpewniej coś pominęłam. Za szybko pewnie czytałam, ale coś w opisach przeskoczyłam :0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 12:46, Marrbacca napisał:

Bo słoń to po morporsku :P A w Uberwaldzkim (nie chce mi się szukać umlautów), słoń to elefant.
Proste i logiczne wytłumaczenie :)


Aaaaaaaa, jej. Jak ja nieuważnie czytam. :/
Dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Elefanta mam mieszane uczucia. Nie podoba mi się sama fabuła, sposób jej poprowadzenia, nie jest tak ciekawa jak w innych częściach. Trochę sytuację ratuje humor oraz znane i sprawdzone postaci. Jak na książkę o Straży jest po prostu słaba a wobec całości cyklu co najwyżej średnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w jakieś książce jest opisane w jaki sposób Bibliotekarz człowiek zamienił się w Bibliotekarza orangutana? Przeczytałem już kilka (ok.10) i w żadnej nie ma dokładnego opisu tego zjawiska. Jeszcze jedno pytanie – czy w Polsce można kupić plakaty, lub fototapety ze Światem Dysku (bohaterami, itp.) - mogą być sklepy internetowe (Allegro nie wchodzi w grę), lub zwykłe sklepy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2006 o 16:33, Krakers15 napisał:

Czy w jakieś książce jest opisane w jaki sposób Bibliotekarz człowiek zamienił się w Bibliotekarza orangutana? Przeczytałem już kilka (ok.10) i w żadnej nie ma dokładnego opisu tego zjawiska.


Z tego, co pamiętam jest to opisane w jednej z pierwszych książek cyklu, bodajże w Blasku Fantystycznym. Wtedy też sporo książek z biblioteki zamieniło się chyba w budyń ananasowy. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2006 o 16:33, Krakers15 napisał:

Czy w jakieś książce jest opisane w jaki sposób Bibliotekarz człowiek zamienił się w Bibliotekarza
orangutana? Przeczytałem już kilka (ok.10) i w żadnej nie ma dokładnego opisu tego zjawiska.
Jeszcze jedno pytanie – czy w Polsce można kupić plakaty, lub fototapety ze Światem Dysku
(bohaterami, itp.) - mogą być sklepy internetowe (Allegro nie wchodzi w grę), lub zwykłe sklepy?

w sumie to mocno spozniona odpowiedz, ale akurat przy okazji jednego takiego dowcipu sobie przypomnialem ksiazki pratchetta, i od razu naszla mnie mysl, zeby poszukac tematu o nich...
nie pamietam dokladnie, ale w finalowej scenie jednej z pierwszych ksiazek mocne pole magiczne zmienia wszystko we... wszystko. no i biliotekarz na przyklad zmienil sie w orangutana. w sumie, to moglby powrocic do dawnej postaci, ale jak sam mowi, dobrze mu w tej nowej formie(konkretniej to mowi "uuk! uuk! iik!", ale to wlasnie chcial przekazac magom. chyba.)
a tak ogolnie to jestem wielkim fanem tworczosci pratchetta. jak na razie przeczytalem wszystkie jego ksiazki, nie tylko te ze swiata dysku, ale takze trylogie o nomach i johnym. niedlugo planuje stworzenie forumowego rpga w swiecie dysku, ale o tym narazie ciiii...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2006 o 20:12, MarneusPL napisał:

nie pamietam dokladnie, ale w finalowej scenie jednej z pierwszych ksiazek mocne pole magiczne
zmienia wszystko we... wszystko. no i biliotekarz na przyklad zmienil sie w orangutana. w sumie,
to moglby powrocic do dawnej postaci, ale jak sam mowi, dobrze mu w tej nowej formie(konkretniej
to mowi "uuk! uuk! iik!", ale to wlasnie chcial przekazac magom. chyba.)


Właśnie całkiem niedawno zacząłem czytać ksiązki Pratchetta od początku i muszę wyjaśnić że nie do końca to tak było. W książce "blask fantastyczny" książka Octavo w początkowych scenach książki zaczęła silnie emanować magicznie i zaczęła się unosić (była w podziemiach) i przechodzić przez sufity. Pech chciał że przechodząc przez bibliotekę zamieniła bibliotekarza w orangutana. O ile się nie mylę to próbowali go odczarować ale się nie udawało a w końcu (chyba) zostało na tym że mu sie podoba w tej formie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2007 o 23:03, skydragon napisał:

Ja na razie czytam Piramidy. Jest to dla mnie do tej pory najlepsza część, a przeczytałem już
12.


heh. dla mnie bezkonkurencyjny jest cykl o Rincewindzie. "Ciekawe Czasy" i "Ostatni Kontynent" miażdżą system :]
szczególnie teksty w stylu "Bibliotekarz zmienił się w coś odpowiedniego na plażę" xD

cykle o Straży i Śmierci również są masakrycznie mistrzowskie xD.
[Bill Brama, pamięta ktoś? ;]

a co do Piramid - świetne opisy z treningu w Gildii Skrytobójców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam książki: Piramidy, Zbrojni, Niesamowity Maurycy~, Kolor Magii, Straż!Straż!, Mort, Wiedźmikołaj, Równoumagicznienie, Trzy Wiedźmy, Carpe Jugulum i Pomniejsze Bóstwa.
A obecnie czytam Na Glinianych Nogach.

Seria świetna, tylko Równoumagicznienie imo średnie. A po Pomniejszych Bóstwach spodziewałem się czegoś nudniejszego - ale to jest bardzo udana książka :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Morta, Na glinianych Nogach, Ciekawe Czasy, Bogowie honor i Ankh Morphork oraz Maskaradę, a czytałem jeszcze duzo wiecej. Wszystkie książki uważam po prostu za genialne, a Pratchetta umieszczam wśród moich 5 ulubionych autorów Fantasy (2 miejsce zaraz po Tolkienie).

Ulubiony cykl: Straż

Ulubieni bohaterowie: Śmierć, Bibliotekarz, Vimes, Nobby, Rincewind i Patrycjusz.

Ulubiony tekst: "Nie ma sprawiedliwosci, jestem tylko ja. Śmierć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio znalazłem na dworcu księgarnię z tanimi książkami i się powoli zaopatruję :). Ostatnio na ruszt poszły Testy Niewidocznego Uniwersytetu. Trzeba przyznać, że zagadki były naprawdę zabójcze, aczkolwiek przy normalnym czytaniu, nie szukając odpowiedz, jakoś zmieściłem się w tym limicie, gdzie normalnym człowiekiem jestem :D. Chociaż bliżej nieznajomości :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2007 o 18:55, Marrbacca napisał:

A ja ostatnio znalazłem na dworcu księgarnię z tanimi książkami i się powoli zaopatruję :).
Ostatnio na ruszt poszły Testy Niewidocznego Uniwersytetu. Trzeba przyznać, że zagadki były
naprawdę zabójcze, aczkolwiek przy normalnym czytaniu, nie szukając odpowiedz, jakoś zmieściłem
się w tym limicie, gdzie normalnym człowiekiem jestem :D. Chociaż bliżej nieznajomości :D

wlasnie przymierzam sie do kupienia testow. orientujesz sie moze ile "normalnie" kosztuja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować