Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 31.03.2009 o 19:21, Furrbacca napisał:

Do uznania braku przypadkowości i jednoczesnego uważania Dawkinsa za mądrego człowieka

No to oczywiste, ale o co z Dawkinsem Ci chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:15, zadymek napisał:

> Ps. Ha! Mam więcej podobnych źródeł, soł behold!
To jakbyś wykopał akt oskarżenia/wyrok skazujący Giordano Bruno to będę wdzięczny:)

Co macie z tym Bruno ? No widzę że można tłumaczyć i tłumaczyć a efekt żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:23, Findan napisał:

No to oczywiste, ale o co z Dawkinsem Ci chodzi?


"Dawkins is a prominent critic of creationism and intelligent design. In his 1986 book The Blind Watchmaker, he argued against the watchmaker analogy, an argument for the existence of a supernatural creator based upon the complexity of living organisms. Instead, he described evolutionary processes as analogous to a blind watchmaker."

O to :).

EDIT:
Ewentualnie jeszcze mogę wyjaśnić tego zegarmistrza, jeśli nie znasz tego argumentu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 18:53, Clegan napisał:

Niezupełnie - kary w naszym rozumieniu istniały (wprowadzać zaczęli je pretorzy). Prawo
karne rzymskie było dość skrajne i przewidywało głównie karę śmierci.

Jak już napisałem nie jestem ekspertem, więc nic dziwnego ,że nie wyraziłem się precyzyjnie. Ogólnie chodziło mi o to, że sporo(na prawdę dużo) czynów, które dzisiaj kojarzone z Kodeksem Karnym podpadało wtedy pod kodeks cywilny w związku z czym wysnułem tezę, że Kodeks karny był nietypowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:25, Furrbacca napisał:

O to :).

Nie chodzi o to, że świat jest tak złożony "przez przypadek". Jest pewna losowość i to oczywiste, ale ostateczny rezultat nie jest przypadkowy. Bo w drodze ewolucji "dobre" rozwiązania zostają, a "złe" są odrzucane. W ten sposób nawet coś co jest powodowane przez procesy losowe jest nieustannie doskonalone i nie jest to "przypadek".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:40, Findan napisał:

> O to :).
Nie chodzi o to, że świat jest tak złożony "przez przypadek". Jest pewna losowość i to
oczywiste, ale ostateczny rezultat nie jest przypadkowy. Bo w drodze ewolucji "dobre"
rozwiązania zostają, a "złe" są odrzucane. W ten sposób nawet coś co jest powodowane
przez procesy losowe jest nieustannie doskonalone i nie jest to "przypadek".


"And that''s the way the cookie crumbles"

20090331194407

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:40, Findan napisał:

Nie chodzi o to,(...)


Czyli jednak muszę wytłumaczyć ''argument zegarmistrza''.

Wyobraź sobie, że idąc plażą spotykasz na niej wspaniały, doskonale działający zegarek.
Co teraz sobie myślisz?
''Dzięki skomplikowanym procesom ewolucyjnym i naturalnemu doborowi wszystkie trybiki ustawiły się w logiczną całość przy wykorzystaniu okresowych ruchów fal morskich i oto leży tu ten zegarek, jako przykład wszechmocy natury. Nie będę go podnosił, ponieważ mogę naruszyć w ten sposób wątły mikrokosmos w jakim powstał ten mały cud świata.''
Czy też może raczej:
''O, ktoś zostawił zegarek na plaży. Lepiej go wezmę i oddam do biura rzeczy znalezionych...''

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli nie - wówczas świat powstał nieprzypadkowo,

Dnia 31.03.2009 o 18:57, Furrbacca napisał:

musiała w tym uczestniczyć siła wyższa.


To mógł być przypadek - znamy 9 (nie pomyliło mi się?) planet, z czego tylko na jednej jest (znane) życie - 1/9 mieści się w rachunku prawdopodobieństwa i nie trzeba tu siły wyższej.

Dnia 31.03.2009 o 18:57, Furrbacca napisał:

Coś musiało wywołać wielki wybuch, materia nie pojawiła
się znikąd. Jedyne wyjaśnienie - wieczny (bądź odwieczny) byt. A więc byt wyższy.


Materia nie pojawiła się z nikąd, ale Bóg już mógł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:55, Menajev napisał:

To mógł być przypadek - znamy 9 (nie pomyliło mi się?) planet,


Pomyliło Ci się :). Wiemy o istnieniu co najmniej 350 planet. Wszystko wskazuje na to, że jest ich znacznie więcej.

Dnia 31.03.2009 o 19:55, Menajev napisał:

Materia nie pojawiła się z nikąd, ale Bóg już mógł?


Dlatego to jest dowód na istnienie bytu wyższego. Byt materialny musi mieć początek i koniec. Byt wyższy - nie. Sprytny ten byt wyższy, prawda? ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:58, Furrbacca napisał:

> To mógł być przypadek - znamy 9 (nie pomyliło mi się?) planet,

Pomyliło Ci się :). Wiemy o istnieniu co najmniej 350 planet. Wszystko wskazuje
na to, że jest ich znacznie więcej.

Chodziło mi o planety, o których wiemy coś więcej niż ''są''.

Dnia 31.03.2009 o 19:58, Furrbacca napisał:

> Materia nie pojawiła się z nikąd, ale Bóg już mógł?

Dlatego to jest dowód na istnienie bytu wyższego. Byt materialny musi mieć początek i
koniec. Byt wyższy - nie. Sprytny ten byt wyższy, prawda? ;).

Mam nadzieję, że drugi i trzeci znak od końca pełnią najważniejszą funkcję? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 19:51, Furrbacca napisał:

Czy też może raczej:
''O, ktoś zostawił zegarek na plaży. Lepiej go wezmę i oddam do biura rzeczy znalezionych...''

No właśnie ewolucja może być tym ślepym zegarmistrzem który stworzył i zostawił zegarek na plaży.
Dawkins:
http://www.youtube.com/watch?v=Ex4O5z_ig2g
A obejrzenie tego powinno Ci się przydać i wyjaśnić kilka spraw.
http://www.youtube.com/watch?v=mcAq9bmCeR0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:00, Menajev napisał:

Chodziło mi o planety, o których wiemy coś więcej niż ''są''.


Niewiele wiemy o samej ziemi, przodujące teorie zmieniają się radykalnie w przeciągu kilku lat od opublikowania...
Niestety nie mam przy sobie "Pamiętnika znalezionego w wannie", ale była tam świetna kwestia obrazująca prawdopodobieństwo, życie na ziemi etc.
Lem napisał to mniej więcej tak:
''- Przecież i tak nie istniejemy!
- Co?!
- Prawdopodobieństwo powstania życia w kosmosie jest bliskie zeru. Nie istniejemy. Statystyka nam tego zabrania.''

Dnia 31.03.2009 o 20:00, Menajev napisał:

> Dlatego to jest dowód na istnienie bytu wyższego. Byt materialny musi mieć początek i
> koniec. Byt wyższy - nie. Sprytny ten byt wyższy, prawda? ;).
Mam nadzieję, że drugi i trzeci znak od końca pełnią najważniejszą funkcję? :)


Z metafizycznego punktu widzenia nie widzę tam żadnej sprzeczności jeśli o to Ci chodzi :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:08, Furrbacca napisał:

Z metafizycznego punktu widzenia nie widzę tam żadnej sprzeczności jeśli o to Ci chodzi
:).

Ja się pytałem, czy wiesz, że to co napisałeś, jest głupie? ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam poglądy Dawkinsa. To wcale nie oznacza, że się z nimi zgadzam. Wkraczamy tu na grząskie pola filozofii, gdzie wszelkie argumenty należy brać z dużym przymrużeniem oka pamiętając, że często powstawały dopiero po sformułowaniu danej tezy :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:12, Furrbacca napisał:

To, co napisałem nie jest głupie.
Ty tylko tego nie rozumiesz :).


Równie dobrze można napisać, że Ziemia jest bytem wyższym, która zmieniała się w byt materialny ''dla naszego zbawienia''. Teraz brzmi głupio? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:14, Menajev napisał:

Równie dobrze można napisać, że Ziemia jest bytem wyższym, która zmieniała się w byt
materialny ''dla naszego zbawienia''. Teraz brzmi głupio? :D


Dobrze, widzę, że w Twoim przypadku trzeba podejść łopatologicznie.
Zaczniemy od podstaw ontologii, techniką quasi-sokratejską ;).

Jakie są właściwości bytu materialnego?

Edit: literówka psuła mi wrażenia estetyczne :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:19, Furrbacca napisał:

Jakie są właściwości bytu materialnego?

Jedna najważniejsza - w przeciwieństwie do bytu niematerialnego - istnieje, a nie jest wymyślony prze idiotę/pijaka/kogoś, kto chce na tym zarobić.
4+?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:11, Furrbacca napisał:

Znam poglądy Dawkinsa. To wcale nie oznacza, że się z nimi zgadzam. Wkraczamy tu na grząskie
pola filozofii, gdzie wszelkie argumenty należy brać z dużym przymrużeniem oka pamiętając,
że często powstawały dopiero po sformułowaniu danej tezy :).

Wyjaśnił się bardzo dokładnie i podał bardzo mocne argumenty. Wyraźnie zaznaczył, że rezultat powstał w wyniku losowych procesów, ale nie był to przypadek. Czyli Twoje zarzuty co do jego osoby było lekko nie trafione.

A co do tej losowości, przypadku i zegarka, obejrzałeś drugi filmik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 20:21, Menajev napisał:

> Jakie są właściwości bytu materialnego?
4+?


2.
Rozumiem, że chcesz udawać mądrego, rzucać sarkazmem, wyśmiewać ludzi. Spróbuj czasami trochę pomyśleć, spróbuj zrozumieć rozmówcę, zamiast ograniczać swój umysł (i w rezultacie siebie) sztucznymi murami fanatycznej wiary we własny światopogląd.

Byty materialne mają kilka podstawowych cech, świadczących o nich i odróżniających od niebytu i bytów niematerialnych.
1. Zdolność do poznania przez zmysły (najłatwiejszym jest w naszej kulturze wzrok).
2. Cielesność - ponieważ są zbudowane z materii.
3. Zmienność - każdy byt materialny podlega zmianom (znów - najłatwiejsze do zrozumienia jest na podstawie zmiany kształtu)
4. Niesamoistność - byty materialne istnieją tylko ze względu na inne byty - konieczność obecności przyczyny ich obecności.
5. Czasowość - byty materialne mają początek i koniec.

Czy raczysz podać mi, z którymi punktami się nie zgadzasz, bądź jakich według Ciebie tu brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować