Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

23 lipca PEGI stanie się prawem w Wielkiej Brytanii

32 postów w tym temacie

Mam mieszane uczucia. Niby źle bo ograniczają wolność, ale z drugiej strony dobrze, bo nie chciał bym żeby moje przyszłe dziecko samo mogło kupić sobie grę 18+.
Niby źle bo czasami klasyfikacja ma się nijak do zawartości, niby dobrze, bo jak uważam że moja latorośl już dorosła do jakiejś gry to mogę sam jej taką grę kupić.

Mimo wszystko wydaje mi się że państwo próbuje wyręczać rodziców w tej kwestii. Takie zapisy prawne nie są konieczne. To rodzice powinni interesować się w co grają ich pociechy .Tego nie robią... Może należy skupić się na szkoleniu ludzi z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa czy co :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od 7 lat będzie można grać w gry z narkotykami? Nigdy tego nie przestrzegałem i jakoś mnie nie interesuje czy 12 latek gra w grę od 18 czy nie. Sam tak grałem i absolutnie nic się nie stało. Tak w ogóle to gorsze rzeczy są w gimnazjach niż w grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy rodzic będzie mógł np pozwolić swojemu dziecku które ma np. 12 lat na granie w grę od 18 bez żadnych konsekwencji czy zostanie ukarany za łamanie prawa? Jeśli rodzice będą z tego rozliczaniu uważam to za bardzo zły pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"jako że najpierw należało przygotować odpowiednie regulacje, między innymi odebrać uprawnienia BBFC do klasyfikacji gier"

Absurd w czystej postaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:22, Fang napisał:

A czy rodzic będzie mógł np pozwolić swojemu dziecku które ma np. 12 lat na granie w
grę od 18 bez żadnych konsekwencji czy zostanie ukarany za łamanie prawa?


Rodzic może dziecku pozwalać grać w co chce, bo niby jak miano by wyegzekwować taki zakaz? Chyba tylko przez instalację monitoringu w domach.


@ therionee

Zamieszczone przez Ciebie oznaczenia są już nieaktualne - kolorowe wersje obowiązują od prawie 3 lat.
http://pl.wikipedia.org/wiki/PEGI#Oceny_wiekowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:08, deamon-pl napisał:

Hm pegi? jako prawo? ufff dobrze ze "mieszkam w prawie normalnie Polsce" mimo wszystko
liberalna w niektórych sprawach .


Poczekaj poczekaj... jeszcze chwila, jeszcze trochę i takie coś dostaniemy i my. Przecież jak to Polska może być krajem "za Europą"? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to duża sprawa jednak nie toleruję żadnych zamachów na naszą wolność. Od kontroli dzieci są rodzice. Jeżeli bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze to zakażmy spożywania alkoholu i palenia papierosów w ogóle. Możemy jeszcze dla bezpieczeństwa zamontować po kamerze w każdym domu. Swoją drogą do tego to wszystko zmierza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:28, Zgreed66 napisał:

Absurd w czystej postaci.


Gdyby nie odebrano by uprawnień BBFC, to Brytyjczycy mieliby "dwuwładzę", czyli chaos informacyjny. A tak w końcu ujednolicają wszystko na kontynencie - i słusznie. Z europejskich znaczących państw jeszcze tylko Niemcy opierają się PEGI - ale w ich przypadku to się szybko nie zmieni.

@ Muradin_07

Tylko 9 państw (na 35), na terenie których stosuje się PEGI, ma stosowne zapisy w ustawach i rozporządzeniach (i to nie o tej samej wadze prawnej - jedne tylko wspierają, inne bezwzględnie wymuszają).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:38, Vojtas napisał:

Rodzic może dziecku pozwalać grać w co chce, bo niby jak miano by wyegzekwować taki zakaz?
Chyba tylko przez instalację monitoringu w domach.


Wiesz to nie jest takie proste. Z twojej logiki to rodzic może pozwalać dziecku w domu pić i palić bo niema monitoringu ale jak się dowiedzą o tym odpowiednie służby to możesz stracić prawa do dziecka. Dlatego pytam jak to jest traktowane? Czy tak jak inne używki czy bardziej liberalnie jak np. filmy (bo chyba za pozwalanie dziecku oglądania horrorów nic nie grozi? ;))?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:54, Fang napisał:

Wiesz to nie jest takie proste. Z twojej logiki to rodzic może pozwalać dziecku w domu
pić i palić bo niema monitoringu ale jak się dowiedzą o tym odpowiednie służby to możesz
stracić prawa do dziecka.


Alkohol i papierosy są szkodliwe - wykazano to naukowo dawno temu. W przypadku gier niczego nie udowodniono. Pomijając aspekt naukowy, owszem, można by wprowadzić taki zakaz, ale nie dałoby się go w żaden sposób wyegzekwować, więc byłoby to martwe, bezsensowne prawo.

Dnia 12.06.2012 o 13:54, Fang napisał:

Dlatego pytam jak to jest traktowane?


Jw.

Dnia 12.06.2012 o 13:54, Fang napisał:

Czy tak jak inne używki czy bardziej liberalnie jak np. filmy
(bo chyba za pozwalanie dziecku oglądania horrorów
nic nie grozi? ;))?


Gdyby gry byly używkami, to inna historia. Ale nie są. Tak czy siak we wszystkim trzeba zachować umiar. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobrze że będzie tam PEGI. BBFC pokazywało się tylko wtedy, gdy gra miała znaczek 15 lub 18

BTW. Mam pytanie, jeśli wiecie. Często na w Polsce można znaleźć "Not for Supply in the U.K." Czy to ma związek właśnie z innych systemem oceniania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się z tobą w pełni zgadzam ale zastanawia mnie jaka jest interpretacja tego prawa oficjalnie. Wielka Brytania jest jeszcze bardziej pokręconym miejscem jeśli chodzi o prawo niż Polska ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 13:46, Vojtas napisał:

Gdyby nie odebrano by uprawnień BBFC, to Brytyjczycy mieliby "dwuwładzę", czyli chaos
informacyjny.

Eee. Jakby dac wydawcy wybór pomiedzy organizacjami typu BBFC, a PEGI. W zasadzie chaosu by nie powodowało. Prawo jak rozumiem w zasadzie dotyczy tylko sprzedawcy. Jak bedzie nieletnim sprzedawac gry +18 to bedzie mogl beknac grzywną. Cala reszta zmian nie powoduje. Róznic sie bedzie tylko obrazkami i tym kto bedzie to oceniac. Jedyne czego sie czepiam, to przymusowy wybór systemu oceniania (jakby to mialo jakies znaczenie). Czy to BBFC, czy to PEGI. Oba moglyby byc wiążace.

Dnia 12.06.2012 o 13:46, Vojtas napisał:

A tak w końcu ujednolicają wszystko na kontynencie - i słusznie. Z europejskich
znaczących państw jeszcze tylko Niemcy opierają się PEGI - ale w ich przypadku to się
szybko nie zmieni.

Kupuje ktos gry z Niemieckim dubbingiem? Nie no, zart ofc. Jakis powod ku temu jest. Jedyny plus to wlasnie ujednolicenie, ale to z mojego "praktycznego" punktu widzenia, tez malo co warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2012 o 14:21, Zgreed66 napisał:

Eee. Jakby dac wydawcy wybór pomiedzy organizacjami typu BBFC, a PEGI. W zasadzie chaosu
by nie powodowało.


Ale tu nie chodzi o wydawcę, bo to nie dla nich stworzono ten system. Dla nich to rybka, bo i tak muszą płacić, i tak. :)

Dnia 12.06.2012 o 14:21, Zgreed66 napisał:

Róznic sie bedzie tylko obrazkami i tym kto bedzie to oceniac.


No właśnie w tym sęk, że to nie jest "tylko". Dla konsumentów to zasadnicza różnica, bo nie wszyscy są na bieżąco. Co zaś się tyczy procesu klasyfikacji i oznaczania, to jest on przeprowadzany przez holenderski instytut NICAM, który obsługuje całą Europę (z wyjątkiem Niemiec oczywiście). Do tej pory to robili sami Anglicy.

Dnia 12.06.2012 o 14:21, Zgreed66 napisał:

Jedyne czego sie czepiam, to przymusowy wybór systemu oceniania (jakby
to mialo jakies znaczenie). Czy to BBFC, czy to PEGI. Oba moglyby byc wiążace.


Ale po co kilka systemów, skoro może być jeden? To nie jest firma, której monopol jest zagrożeniem praw konsumenta. Trzeba pamiętać, że klasyfikacja wiekowa jest oparta na deklaracji, którą składa wydawca - zmiany są dokonywane tylko wtedy, gdy są rozbieżności w opiniach NICAM i wydawcy gry. Ale obecnie takie sytuacje są rzadkie. Najbardziej kontrowersyjne gry (od 18 lat) to mniej więcej 4-6 % rynkowej oferty, a to one najczęściej są przedmiotami sporów.

Dnia 12.06.2012 o 14:21, Zgreed66 napisał:

Kupuje ktos gry z Niemieckim dubbingiem? Nie no, zart ofc. Jakis powod ku temu jest.
Jedyny plus to wlasnie ujednolicenie, ale to z mojego "praktycznego" punktu widzenia,
tez malo co warte.


Oczywiście taka zmiana to koszty, i to niemałe, ale cóż, dla mnie standaryzacja jednostek to po prostu ułatwienie życia ludziom, którzy zwracają uwagę na te znaczki. Nowa kampania to też szansa na obudzenie świadomości u tych rodziców, którzy do tej pory nie przyglądali się temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować