Zaloguj się, aby obserwować  
Outlander-pro

Kącik gier indie, produkcji niezależnych

116 postów w tym temacie

Witam!

Szukałem takiego tematu lecz nie znalazłem, zatem postanowiłem go założyć bo uznałem, że jest taka potrzeba. Stworzyłem ten temat byśmy mogli podyskutować o wszelkich niezależnych produkcjach, które często są mało znane, robione gdzieś "w garażu" albo przez grupki zapaleńców. Dla pojedyńczych gier tematów zakładać nie ma sensu, ale jeśli weźmiemy je zbiorczo, to będzie łatwiej o tym podyskutować.

Na początku chciałbym zwrócić uwagę, że oprócz tych bardziej znanych "indyków" takich jak Amnesia:The Dark Descent, World of Goo, Super Meat Boy etc istnieje mnóstwo pomniejszych gierek, które nie są nastawione na zysk i rozpuszczone kompletnie bezpłatnie w internecie. Sam ostatnio lubię szperać i znajdywać takie perełki, bo często zaskakują innowacyjnością, pomysłem, oryginalną rozgrywką bądź fabułą, czegoś czego próżno szukać w wielkich, nastawionych na jak największe zyski (a zatem mało oryginalne/innowacyjne) produkcjach z segmentu AAA. Twórcy tych dziełek starają się gracza jakoś zaskoczyć, lub pokazać, że jeszcze wszystko w branży elektronicznej rozrywki nie zostało pokazane. Sam jestem np bardzo miło zaskoczony sporą ilością takich indie gier z gatunku horroru - najnowszy Silent Hill cię wynudził? Dead Space 3 ma być nastawiony na akcję i klniesz z tego powodu pod nosem? Premiera nowej Amnesii przesunięta na początek roku 2013? Jest ratunek! Wystarczy trochę się rozejrzeć, a strachu można się najeść sporo - i to za darmo, i wielu niezależnych produkcji. Zachęcam do dyskusji - oczywiście nie tylko o tych pomniejszych grach, ale o tych trochę większych o których chcielibyście pogadać. Czy znacie jakieś produkcje? Gracie? Czy olewacie, bo wolicie duże produkcje AAA? Chcecie się czymś podzielić, opisać? Piszcie! Sam niedługo opiszę jedną arcyciekawą grę, którą chciałbym polecić.
Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2012 o 23:54, Outlander-pro napisał:

Witam!

Szukałem takiego tematu lecz nie znalazłem, zatem postanowiłem go założyć bo uznałem,
że jest taka potrzeba. Stworzyłem ten temat byśmy mogli podyskutować o wszelkich niezależnych
produkcjach, które często są mało znane, robione gdzieś "w garażu" albo przez grupki
zapaleńców. Dla pojedyńczych gier tematów zakładać nie ma sensu, ale jeśli weźmiemy je
zbiorczo, to będzie łatwiej o tym podyskutować.


Jeśli temat nie zostanie uśmiercony, to sam chciałbym dołożyc, że najciekawe są gry stawiające na inowacyjny design np. PixelJunk Eden. Nie wiem czemu, ale często oceniając nawet dobrze gry tego typu unika się oceny za grafikę, uznająć że tylko grafika 3D może być czymś, co wpływa na jakość gry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ib

Zamierzam co jakiś czas zamieszczać post o grach, które udało mi się znaleźć i które mogę polecić. Na pierwszy ogień poleci produkcja w którą teraz gram i jeszcze jej nie ukończyłem, ale jestem z niej baaardzo zadowolony. Jest nią Ib, gra 2D przypominająca z wyglądu stare gry z Game Boya Advance typu Pokemony czy Zelda. Wcielamy się w rolę małej dziewczynki, która przyszła wraz z rodzicami do galerii sztuki by zobaczyć najnowszy pokaz dzieł Guerteny, dość specyficznego artysty. Nie chcę zbyt dużo spoilować, dlatego powiem tylko, że szybko sprawy przybierają dziwny obrót, a dziewczynka gubi się i próbując odnaleźć wyjście musi stawić czoło wielu zagadkom ... i ożywionym dziełom Guerteny. Gra jest z gatunku horroru (horror 2D WTF pewnie niektórzy teraz sobie mówią ^^), ale i tak jest głównie nastawiony na zagadki. Walki w grze nie ma, ew. ucieczka przed przeciwnikami, ale nie jest to zbyt wymagające, głównie trzeba pomyśleć. Gra posiada 6 różnych zakończeń, od najgorszego do najlepszego. Ja myślę, że jestem dopiero gdzieś w połowie gry - jak skończę powiem jakie ukończenie ja uzyskałem :) Gra ma klimat a grafika swój urok, dlatego szybko wciąga. Dlatego szczerze polecam i zachęcam do spróbowania i podzielenia się wrażeniami. Dla ułatwienia zamieszczę mirrora, z którego ściągałem, bo oczywiście jest to w pełni darmowa produkcja! :)
http://www.mediafire.com/?g32xzro2hzua5o3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ib

No i ukończyłem grę! Nie patrzyłem na czas, ale jest to kwestia jakichś dwóch godzin. Gra była naprawdę bardzo satysfakcjonująca, chętnie zagrałbym w coś podobnego. Zaskoczyło mnie nawet niezłe rozbudowanie - rzeczywiście jest całkiem sporo miejsc gdzie można podjąć jakąś decyzję albo w rozmowie podać inną odpowiedź i zmienić ostateczne zakończenie. Ja miałem to o nazwie "

Spoiler

Memory''s Crannies

", które z tych 6 możliwych jest zdaje się dobre, ale nie najlepsze. Widocznie czegoś mi zabrakło. Większość zagadek ciekawych, nad kilkoma trzeba było się przez chwilę zastanowić. Klimat i fabuła to najlepsze strony tej produkcji. Gorąco polecam sprawdzić sobie samemu - jak na prostą grę zrobioną w RPG Makerze, jest świetna i wciągająca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że taki temat powstał. Sam jestem fanem gier niezależnych :) Chciałbym wspomnieć, że gry udostępnione odpłatnie nie zawsze oznaczają, że są słabe. Wspomniałeś Meat Boy''a. Nie są to koszta duża, powiedziałbym, że śmiesznie małe za zawartość gry i grywalność. Teraz była niedawno promocja na steamie i można było kupić masę pomniejszych gierek za ojro :) Niemniej cieszę się, że taki temat powstał i mam nadzieję, że będziesz tutaj umieszczał masę różnych tytułów w, które warto zagrać i zakupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2012 o 17:41, vegost napisał:

Fajnie, że taki temat powstał. Sam jestem fanem gier niezależnych :) Chciałbym wspomnieć,
że gry udostępnione odpłatnie nie zawsze oznaczają, że są słabe.

Ależ nigdzie czegoś takiego nie miałem na myśli, może niejasno się wyraziłem :) Jestem miłośnikiem równie tych płatnych produkcji jak gry z serii Penumbra, Amnesia, World of Goo, The Misadventures of PB Winterbottom itd :) Chciałem po prostu przy okazji zwrócić uwagę na tę parę innych gierek, które są rozprowadzane jako freeware ;]
Sam na ostatniej steamowej wyprzedaży zakupiłem Dear Esther, na dniach chcę się za to zabrać. Słyszałem, że jest to bardziej interaktywna opowieść niż gra, ale lubię takie pomysły.

A jeśli chodzi o inne ciekawe produkcje indie ...

Against The Wall

Wyobraź sobie nieskończenie długą ścianę. Stoisz na małej, wysuniętej półce, nie widać ani końca ściany w górę, ani ziemi na dole. Wszędzie niebieskie niebo, chmury i nieskończona ściana złożona z ... klocków. Bloków, które można dowolnie wysuwać kierując na nie kursor myszki. Jedno machnięcie różdżką (kliknięcie LPM) i wysuwamy dowolną z brył składającą się na ten wielki mur. Dzięki temu można budować schody i wspiąć się wyżej i wyżej ... to majaczących w górze budowli, wind, drzew, obiektów które ze ściany wystają.

Tak w skrócie prezentuje się Against The Wall. Gra polega na wspinaniu się ciąglę w górę, skakaniu i eksploracji. Gra znajduje się na razie w fazie alpha i można ją przetestować za darmo (jest to swoiste demo) - gdy wyjdzie pełna wersja, będzie już płatna. Tak czy siak można sobie samemu wypróbować jak gra wygląda i jest całkiem fajnie, choć obawiam się trochę monotonii. Co prawda są różnokolorowe bloki, które różnie się zachowują (niektóre chowają się jak się je dotknie, inne wysuwają się a potem od razu chowają), ale jestem jeszcze ciekaw co twórca gry doda do niej, by było ciekawie, W każdym razie myślę, że warto spróbować.
http://www.againstthewallgame.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łoł taki temat i tak mało pogłosu ;p
Ostatnio świetnie ze znajomym bawimy się w Air Buccaneers. W skrócie multiplayerowy deathmatch latającymi łodziami xD
Gameplayi jest masa. Wonziu zrobił też swego rodzaju zajawkę na youtubie. Co spowodowało, że każdy serwer opanowany jest przez polską populacje co jest nieco śmieszne, ale przyjemne na swój sposób. Gra póki co jest darmowa i jest w fazie Pre Alpha. Brać i grać!
Link do strony głównej :
http://www.ludocraft.com/games/airbuccaneers/
Zajawka:
http://www.youtube.com/watch?v=B79g54hl8pY&feature=plcp

Na koniec parę screenów z dzisiejszych rozgrywek :D

20120909231342

20120909231358

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wiele osób słyszało lub przeczytało w pewnej gazetce o SCP-087 - grze polegającej o schodzeniu po schodach .
Odrazu ostrzegam by nie oglądać filmików na youtubie - ja tego nie zrobiłęm i przeżyłęm naprawdę coś "wartego" uwagi ;) .
Gra ma swój kilmat , bardzo dobrze odający co ludzie potrafią sobie wyobrazić patrząc w ciemność .

Free
http://www.instalki.pl/gry/download/przygodowe/SCP-087.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2012 o 01:22, Kondi_Rozpruwacz napisał:

Zapewne wiele osób słyszało lub przeczytało w pewnej gazetce o SCP-087


W rzeczy samej, gra prosta, lecz rewelacyjna, człowiek rzeczywiście boi się tego co zaraz może zobaczyć ... a schodzi coraz niżej i niżej, coraz więcej pięter... nic nie działo się od 20 pięter: czy powinienem się bać, czy może odprężyć? Być czujnym, czy może przyspieszyć? A granie na 40 calowym telewizorze w środku nocy wraz z kilkoma przyjaciółmi - oj, to jest dopiero bezcenne przeżycie :D (prawie jak konkurs kto głośniej wydrze ryja xD).

Jeśli komuś spodobało się SCP-087 to polecam SCP-087b: mamy podobny pomysł, lecz w tej odsłonie idziemy ciemnym, wąskim korytarzem, schody też się trafiają. Ta część jest bardziej intensywna niż jej pierwowzór ze schodami i zwykle szybciej kończy się śmiercią, ale jest chyba przez to trochę straszniejsza. Dziwne odgłosy, skrobania, cienie, rozmyty obraz, coś majaczące w mroku ... uciekać? Przeć na przód? Przystanąć na chwilę i zebrać w sobie siły? Polecam równie mocno. Oczywiście produkcja również jest darmowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09.09.2012 o 23:14, treek napisał:

Ostatnio świetnie ze znajomym bawimy się w Air Buccaneers. W skrócie multiplayerowy
deathmatch latającymi łodziami xD


Obejrzałem gameplay i muszę przyznać, że wygląda to całkiem ciekawie :D Chyba przetestuję w wolnym czasie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Indiegamestand.com. Jak ktoś nie zna to polecam sprawdzać co 96 godzin, co tyle pojawia sie nowy tytuł, zasady płatności jak przy humble bundle czyli wypas:). Obecnie Gnomoria, jeszcze w wersji alpha, którą niezwykle polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witch''s House

Witch''s House to kolejna darmowa, niezależna produkcja zrobiona w RPG Makerze. Klimatem przypomina wspomniane przeze mnie w temacie Ib - ta produkcja to również horror, który potrafi nawet wystraszyć :)
Gra opowiada o losach małej dziewczynki, Violi, która zgubiła się w lesie. Odnajduje w nim stary dom, który postanawia zbadać ... jak się szybko okazuje jest to tytułowy dom wiedźmy :) Naszym celem będzie odkrycie sekretów domostwa i ucieczka z mrocznego lasu. Gra jest krótka, myślę, że na jakieś 1,5 - 2h.
Fabularnie jest sporo gorzej niż w Ib, również zagadki są raczej prostsze. Nie ma też wielu zakończeń. Raczej mniej też straszenia klimatem, więcej jest "wyskakiwajek". Również o ile w Ib bardzo nie trzeba było się martwić o punkty zdrowia, tu co chwila coś chce nas zabić, walki nie ma, pozostaje tylko ucieczka. Ogólnie produkcja dość prosta, ale całkiem solidna - tym, którym spodobało się Ib, pewnie też spodoba się Witch''s House, mimo że jest o poziom niżej.

Link: http://vgboy.dabomstew.com/other/witchhouse.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mad Father

Powracam do tematu z opisem kolejnej darmowej gry, dla odmiany zrobionej w WOLF RPG Editorze, ale różnic specjalnych nie widać, bowiem mechanika, grafika 2D itp, wszystko jest bardzo podobne. Jest to kolejny horror gdzie pokierujemy losami 11-letniej dziewczynki o imieniu Aya. Aya mieszka w wielkiej posiadłości wraz z ukochanym ojcem, który jest doktorem oraz jego asystentką. Niestety mała Aya nie wie, że jej ojciec to szaleniec, który w podziemiach prowadzi makabryczne eksperymenty na ludziach. Jego diaboliczne plany zostają jednak pokrzyżowane, bo na domostwo spada klątwa, jako kara za jego występki, a zabici przez niego ludzie powracają do życia. Aya jednak wierząc w dobre intencje ojca postanawia go uratować i zgłębić mroczne tajemnice rozległych piwnic posiadłości...
Grę ukończyłem w 3,5h, ale z pewnością da się ukończyć grę szybciej - po prostu zgłębiałem wszystkie możliwe zakamarki w poszukiwaniu znajdziek i opcjonalnych zadań by odblokować najlepsze zakończenie. A skoro o zakończeniach mowa, to są trzy - 2 złe i jedno dobre, dodatkowo jeśli zbierze się wszystkie 21 klejnotów poukrywanych w całej grze obejrzymy dodatkową scenę po napisach końcowych - ja niestety znalazłem ich tylko 18 i szczerze nie wiem gdzie mogłem przegapić 3, bo szukałem wszędzie, ale najlepsze zakończenie udało mi się zaliczyć ^^ Gra na pewno wyróżnia się rozbudowaną fabułą - o ile w Witch''s House ten punkt leżał i kwiczał (bo fabuła tam była prawie żadna), to tu jest to mocny punkt produkcji. Z kolei w Witch''s House było dużo straszenia - w Mad Father jest go znacznie mniej, raczej to opowieść buduje klimat, a nie wyskakujące potwory. To jest pewien minus, bo straszenia mogło być trochę więcej. Jeśli chodzi o poziom zagadek to jest w porządku, ale chyba mogło być lepiej. Jak na razie niedoścignionym wzorem będzie dla mnie omawiane przeze mnie wcześniej Ib, które było świetne w każdym aspekcie. Ale podsumowując Mad Father to solidna produkcja, którą naprawdę warto poznać. Dlatego polecam i zabieram się też za inną grę twórcy Mad Father - Misao. Jak zaliczę to dam znać :)

Aha i link: http://vgboy.dabomstew.com/other/madfather.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brr, tak patrzę, patrzę, horory, horrory... nic no, pora na coś pogodniejszego!

Przynoszę Wam więc taką lekką, pogodną gierkę która doskonale podtrzymywała moje morale podczas tegorocznej sesji. W Embric of Wulfhammer''s Castle (bo to o niej mowa) obejmujemy kontrolę nad księżniczką którą postanowiono wydać za mąż za sławnego poszukiwacza przygód. Tak, dobrze przeczytaliście - jesteśmy sobie taką archetypiczną niemalże, przepełnioną cukrem i lukrem księżniczką która trafia do zamku opanowanego przez bandę łowców przygód kierowaną przez wzmiankowanego Embrica. Jego jednak ani słychu ani widu, do tego wokół zaczynają dziać się różne, dziwne rzeczy...

Gra niemalże nieustannie nabija się z jRPGów, klasycznych papierowych RPGów oraz (wierzę na słowo) anime ecchi. Warto mieć pewne rozeznanie w którymkolwiek z tych trzech tematów, no bo wyłapiemy wtedy więcej gagów i żarcików.

http://wulfhammer.org/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować