Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Od Wiedźmina do odznaczenia państwowego - Prezydent Komorowski docenia CD Projekt

90 postów w tym temacie

Czołowy orderowy odznacza każdego jak leci. Lepiej dać komuś medal, niż pomóc ustawą pobudzającą rynek oprogramowania komputerowego czy rozwój tej dziedziny w kraju, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@dark_master - To by się w sumie zgadzało:

Administrative contact, Billing_contact, Zone contact:
Guillaume Rambourg
GOG Limited
3 GRIVA DIGENI STREET
PATSALOS HOUSE, OFFICE 202, 2ND FLOOR
LARNACA, 6030
CY (CYPRUS)
Phone: +48225196900
Email: grambourg@gog.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 22:41, dark_master napisał:

ciekawe czy elementem docenienia ich przedsiębiorczości jest to, że (jeśli się nie mylę)
gog by uniknąć podatków jest zarejestrowany jako firma cypryjska..

Naprawdę wierzysz w to, że hrabia wie o tym? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie to, żebym się przy*****ał ale za co to ? w dzisiejszych czsach te wszlekaie tytuły rozdaje sie komu poopadnie. Dali im order bo Wiesiek jako jedyna gra osiągnęła tak wielce kasowo swiatowy sukces ? no bez jaj. Ludzie za wojny rzucali koktajlami [byle czym] i w walczyli o Polskę i jej wolność nie dostając czesto za to nic.
Nic nie warta jest duma ludzi bez honoru. Prawdziwy Kozak by tego nawet nie przyjął i powiedział głowie państwa "Co pan robisz"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Nie to, żebym się przy*****ał ale za co to ?


Wiedźminy może najlepszymi grami na świecie nie są (choć przynajmniej porpawnymi), ale i tak się przyczyniły do poprawienia reputacji Polski bardziej niż wszystkie gadające głowy z sejmu i TV razem wzięte.

Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

w dzisiejszych czsach te wszlekaie tytuły
rozdaje sie komu poopadnie.


Czyli wszystko po staremu.

Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Dali im order bo Wiesiek jako jedyna gra osiągnęła tak wielce
kasowo swiatowy sukces ?


Ciężko, żeby prezydent komoroffski przyznał Order Odrodzenia Polski Bioware''owi.

Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Ludzie za wojny rzucali koktajlami [byle czym] i
w walczyli o Polskę i jej wolność nie dostając czesto za to nic.


Jak to? A Grób Nieznanego Żołnierza to co? :0

Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Prawdziwy Kozak by tego nawet nie przyjął i
powiedział głowie państwa "Co pan robisz"


To samo można powiedzieć o nagrodach Nobla i tym podobnych politycznych odznaczeniach. Ale zasadniczo to się zgadzam z tym ostatnim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co się dzieje z takimi kolekcjonerkami u Komorowskiego czy Obamy. Bo przecież nie lądują na dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:18, Sandro napisał:

Ciekawe co się dzieje z takimi kolekcjonerkami u Komorowskiego czy Obamy. Bo przecież
nie lądują na dysku.


A skąd takie przekonanie? Politycy to ludzie tacy jak my, oddychają, jedzą, coś tam może nawet czytają, a nawet

Spoiler

robią kupę

. Prawdopodobnie niektórzy grają też w gry komputerowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Nie to, żebym się przy*****ał ale za co to ? w dzisiejszych czsach te wszlekaie tytuły
rozdaje sie komu poopadnie.

było jest i będzie. Nie tylko w ostatnim dwudziestoleciu. Nie mam nic przeciwko odznaczaniu ludzi sukcesu (warte to więcej niż te papierowe bohatery od walki z komuną), ale za wiedzmina, rly? Chłopakom z Techlandu na pewno należy się nie mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w USA jest specjalny magazyn na wszelkie podarki z zagranicy administrowany wspólnie przez Biały Dom i Departament Stanu, czy jakoś tak. Co więcej każdy taki podarek jest osobno katalogowany i archiwizowany. Nic nie ma prawa zaginąć w rejestrze. Podobne uregulowania dotyczą kongresmanów i senatorów. Coś jak nasz poslki "rejestr korzyści" tylko ze specjalnym magazynem na te przedmioty. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Nie to, żebym się przy*****ał ale za co to ? w dzisiejszych czsach te wszlekaie tytuły
rozdaje sie komu poopadnie. Dali im order bo Wiesiek jako jedyna gra osiągnęła tak wielce
kasowo swiatowy sukces ? no bez jaj. Ludzie za wojny rzucali koktajlami [byle czym] i
w walczyli o Polskę i jej wolność nie dostając czesto za to nic.

Bul chce się przypodobać młodzieży. Jak ktoś jest przygłupem to będzie w skowronkach, że prezydent nowocześnie docenia gry. Problem w tym, że tak jak mówisz - ten order nie jest za grę. Jego miara jest o wiele większa niż tej gry. Równie dobrze odznaczyć można każdą matkę w Polsce, która wychowała dzieci, bo każde z nich może się przysłużyć dla kraju. Ale szkoda klawiatury na komentowanie wybryków jaśnie pana. Wczoraj już przy okazji różowych flag pokazał, jaki z niego patriota. Nie powinno więc dziwić takie rozdawnictwo orderów.

Dnia 03.05.2013 o 23:07, Braveheart napisał:

Nic nie warta jest duma ludzi bez honoru. Prawdziwy Kozak by tego nawet nie przyjął i
powiedział głowie państwa "Co pan robisz"

Nie rozumiesz dzisiejszych czasów. Dzisiaj hrabia rozdaje ordery każdemu mniej lub bardziej zasłużonemu (albo i nie, co pokazało kilka przypadkow - nie ten, ale inne), a te ordery odznaczony przyjmuje w chwale. Mało ludzi ma jaja, aby nie przyjąć ich, ale też wiedzą, że i tak ich protest nic nie zmieni.

Zajanski
>Wiedźminy może najlepszymi grami na świecie nie są (choć przynajmniej porpawnymi), ale i tak się przyczyniły do >poprawienia reputacji Polski bardziej niż wszystkie gadające głowy z sejmu i TV razem wzięte.
Z całym szacunkiem, ale gra wideo nie może poprawić reputacji kraju. Dużo ludzi nad nią pracuje. Co najwyżej otworzyła ludzi spoza tego regionu na słowiańską mitologię czy książki Sapkowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:46, LubieWafle napisał:

Z całym szacunkiem,


Spoko, ja nie z tych, którzy odmienne zdanie uznają za brak szacunku. :0

Dnia 03.05.2013 o 23:46, LubieWafle napisał:

ale gra wideo nie może poprawić reputacji kraju.


Przeciwnie, wcześniej Polska kojarzyła się z hydraulikami na emigracji i wódką, teraz niektórym kojarzy się z Wiedźminem - nawet przyzwoitą grą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:49, Zajanski napisał:

Przeciwnie, wcześniej Polska kojarzyła się z hydraulikami na emigracji i wódką, teraz
niektórym kojarzy się z Wiedźminem - nawet przyzwoitą grą.

Proszę o dane. Nie używam tutaj sofizmatu, ale chciałbym wiedzieć, w jakich krajach ludzie na słowo "Polak" mówią "The Witcher?". Pytam, bo słowo "niektóry" może mieć różny wymiar. Jednak to, że niektórzy gracze kojarzą Polskę z Wiedźminem nie zmienia faktu, że wygląd Polski zmienił się diametralnie w Europie i na świecie na tyle, aby można było z tego powodu dostać medal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja nie stawiam tezy, że Wiedźmin jakoś drastycznie zmienił postrzeganie Polski i że od teraz wszystko będzie wspaniale. Twierdzę jedynie, że niektórym Polska zaczęła kojarzyć się z przyzwoitą grą (mój ostatni post) oraz, że przyczynił się bardziej do poprawienia reputacji Polski niż gadające głowy z sejmu i TV (mój przedostatni post), a to drugie twierdzenie znaczy niewiele więcej, niż to, że nie zaszkodził.
Dane jakie mam, to ilość sprzedanych egzemplarzy za granicą, dość ciepłe przyjęcie i pochlebne wypowiedzi na anglojęzycznych forach. Jeżeli Wiedźmin spowodował, że choć jeden człowiek pomyślał pozytywnie o Polsce, to już mamy jakąś wartość dodatnią.

Wizerunek kraju to coś, co buduje się na przestrzeni dziesiątek lat dzięki pracy wielu pokoleń. Ale uważam, że Wiedźmin dokłada tu jakąs swoją cegiełkę. Oczywiście na plus.
To rzecz jasna nie znaczy, że zasługuje na jakieś ordery itp. - jak dla mnie takie odznaczenia są zresztą w ogóle bezwartościowe, prowokują tylko niepotrzebne kłótnie i resentyment. Nadają się do wyrzucenia na śmieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będąc w Holandii sprawiłem, że około 50 ludzi zaczęło myśleć o Polsce jako o bohaterskim, ważnym w historii narodzie (przy okazji tłumaczenia planów dynastycznych Jagiellonów i ich realizacji). Medalu nie dostałem, a z niektórymi osobnikami z tej grupki koresponduję do dzisiaj. Zainteresowali się naszą historią, obyczajami, kilku planuje przyjazd do Warszawy. ;)
To, że stworzyło się produkt i go sprzedało to nie jest powód, aby otrzymać taki medal. Nawet Techlandowi bym go nie dał, a osiągnęli może w swej karierze więcej niż Redzi.
Idąc Twoim tokiem myślenia fabryki muszą produkować bardzo dużo takich orderów, które staną się tandetnymi znaczkami, bo "tworzenie wartości dodatniej" robi naprawdę dużo ludzi. Sęk w tym, że niewielu robi rzeczy godne odznaczenia.
Przypomina mi się dowcip o marsz. Marianie Spychalskim:
"- Tato, czemu właściwie ten pan jest marszałkiem?
- Wiesz, synu... bo generałem to byłoby wstyd go nazwać"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2013 o 00:11, LubieWafle napisał:

Idąc Twoim tokiem myślenia


To nie jest mój tok myślenia. Nawet dodałem sprostowanie w poprzednim poście (podejrzewam, że zacząłeś pisać post, zanim je zamieściłem, a więc nie będę cię posądzał o jego umyślne zignorowanie). Po prostu nie zgadzam się z twierdzeniem, że Wiedźmin nie jest w stanie poprawić reputacji kraju. Jeżeli twoje słowa są prawdziwe, to ty również poprawiłeś reputację Polski i bardzo dobrze (choć pewnie nie w takim stopniu, jak Wiedźmin).
Jak dla mnie to wszystkie te ordery nadają się do śmietnika, ale jak już komuś muszą dawać, to wolę żeby dali twórcom Wiedźmina albo komuś takiemu jak ty - czyli ludziom, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do poprawienia wizerunku Polski - niż jakiemuś byłemu SB-kowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2013 o 00:19, Zajanski napisał:

To nie jest mój tok myślenia. Nawet dodałem sprostowanie w poprzednim poście (podejrzewam,
że zacząłeś pisać post, zanim je zamieściłem, a więc nie będę cię posądzał o jego umyślne
zignorowanie).

Wybacz, nie przeczytałem go, bo - tak jak mówisz - zacząłem pisać post zanim je dopisałeś. Jeżeli mogę do tego nawiązać, to zgodzę się. Tak jak napisałem wcześniej, Wiedźmin sprawił, że może jakaś część graczy z Zachodu zainteresowała się już poza grami mitologią słowiańską, folklorem tych ziem czy polską literaturą fantasy. Nie uważam, że czyn Wiedźmina jest godny odznaczenia orderowego, jednak w naszym kraju panuje ten problem, że ostatnio deprecjonuje się flagę, godło, a teraz ordery (przytoczony przez Ciebie przykład byłego SB-ka, który dostaje order za bohaterstwo; o kogo chodzi to idąc poprawnością polityczną lepiej nie mówić). Oczywiście, lepiej dać ten order twórcom Wiedźmina niż byłemu, komunistycznemu kolesiowi, jednak tutaj leży też problem. Jest też trzecia droga: nie dawać orderu ani twórcom gry, ani jakiemuś komuniście i ja bym taką drogę na miejscu hrabiego wybrał.
Jeżeli chodzi bezpośrednio o Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i jego przeznaczenie, to tutaj już w ogóle nie rozumiem powodu przyznania. "za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości polskiej" - w sferze gier Techland czy City Interactive również ma sukcesy, a ostatnio Techland nawet większe. Czemu zatem Wiedźmin jest lansowany, odznaczany? Tego nie wiem, ale może po prostu zbyt naiwnie podchodzę do tego odznaczenia. Podsumowując, Wiedźmin nie zmienił radykalnie myślenia Zachodu czy Wschodu o Polakach jako ogóle, a wpłynął właściwie głównie na graczy. Zasługi na rzecz rozwoju przedsiębiorczości polskiej widzę większe w kilku innych firmach, których przedstawiciele nie wychodzą z lodówki czy nie otwierają szafki z kawą.
Ja sam nie uważam się za kogoś "godnego" odznaczenia. Moja rola w budzeniu tożsamości czy w ogóle krzewieniu wiedzy nt. Polski to jest przeze mnie traktowana jako patriotyczny obowiązek. Znacznie więcej dla kraju zrobił dzieciak z karabinem w Powstaniu Warszawskim czy pałowany opozycjonista, niż ja, bo postawił na szali swoje zdrowie, życie w imię Polski, aby była wolna i mogła sama sobie stanowić. W naszym kraju jednak są zapominani, a to smutne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 22:41, dark_master napisał:

ciekawe czy elementem docenienia ich przedsiębiorczości jest to, że (jeśli się nie mylę)
gog by uniknąć podatków jest zarejestrowany jako firma cypryjska..


GOG jest zarejestrowany zarówno na Cyprze, jak i w Polsce. Jest to w raporcie finansowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować