Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie


Aha moja stara xywa to DeTomaso, a caviara nie chcę bo miałem i sypnął mi się jak tylko się skończyła gwarancja. Co jest nie tak z Seagate''ami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sata NCQ(Native Command Queuing) jest to sposób na optymalizacje pracy twardziela tak, by zyskał on nieco większą wydajność podczas dużych obciążeń I/O. Technologia NCQ pozwala napędowi utworzyć kolejkę z rozkazów, a następnie przesortować i wykonać je w taki sposób, by mechanika dysku była jak najmniej obciążona. NCQ pozwala kolejkować do bodajże 32 rozkazów, co powinno wystarczać w większosci przypadkow. Oczywiscie podniesienie górnej granicy ilości rozkazów w kolejne nie stwarza żadnych problemów, to prosta zmiana w oprogramowaniu urządzeń. Poza kolejkowaniem rozkazów NCQ wprowadza dodatkowo specjalny tryb komunikacji miedzy napędem hdd a oprogramowaniem działającym po stronie hosta. Nazwano go First Party DMA. Tryb ten pozwala na wykonywanie skomplikowanych sekwencji rozkazów bez ingerencji głównego procesora. Przez to dyski Serial ATA, które wspierają technologie NCQ, działają bardzo podobnie do znacznie droższych dysków SCSI minimalizując obciążenie procesora podczas operacji I/O.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle okrągły co wąziutki i płaski i z małą wtyczką. :)

Okrągłe to mogą być zwykłe IDE ATA tyle, że jakby pocięte i owinięte koszulką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 19:50, RobeN napisał:

Nie tyle okrągły co wąziutki i płaski i z małą wtyczką. :)

Okrągłe to mogą być zwykłe IDE ATA tyle, że jakby pocięte i
owinięte koszulką.


To to samo :P Ja tam się nie znam zbytnio na dyskach, RAMach i prockach... Dlatego się pytam :D
Jaki proc najlepiej do laptopa ?
Jakie stery do Radka 9200 ( podkręcanie :P ) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 20:43, Dark_Kai230 napisał:

Jakie stery do Radka 9200 ( podkręcanie :P ) ?


Sam musisz sprawdzić. Mogę tylko zasugerować, że raczej te koło <5.4 niż wyższe. Ale być może i na najnowszych działałoby dobzre (jak na 9200)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Zdecydowałem się na Caviara 120 gb, 7200 rpm, 8 mb pamięci, ATA 100. Mam nadzieję że dobrze mi posłuży. Tych ATA 133 nie było w sklepach z których korzystam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


I OK. Wg mnie całkiem dobry wybór. Jeśli 120GB Ci wystarczy, to w porząsiu.
Osobiście celowałbym w 200GB bo teraz się opłaca kupić, a wcale to nie jest aż tak duuuuużżżżżoooo :) jakby się mogło wydawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 21:24, RobeN napisał:


I OK. Wg mnie całkiem dobry wybór. Jeśli 120GB Ci wystarczy, to w porząsiu.
Osobiście celowałbym w 200GB bo teraz się
opłaca kupić, a wcale to nie jest aż tak duuuuużżżżżoooo :) jakby się mogło wydawać.


Wiesz teraz mam 60 na spółę z braciakiem i nie narzekam. No to będę miał 60 dla siebie, więc mi starczy. A z kolei nie mam aż tyle kasy bo jeszcze musze kupić monitor i kartę ;) Więc wybrałem kompromis pomiędzy jakością a ceną jak zwsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i wcale nie chciałem wypowiadać się negatywnie.
Tylko zasugerowałem to co teraz się opłaca => Pojemność/Cena dla dysków o tej pojemności jest teraz całkiem OK.
Skoro do tej pory miałeś to o czym mówisz, to z pewnością taki dysk Ci wystarczy => pamiętaj, że możesz mieć 2 na raz czyli w sumie 90GB dla siebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 22:04, Widek napisał:

Szkoda ja polecałbym 160GB caviara dokladasz 8 zł i masz 40gb wiecej:D


No właśnie masz rację. Różnica w cenie jest tak mała, że aż żal nie dołożyć tych kilku złotych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 22:07, RobeN napisał:

> Szkoda ja polecałbym 160GB caviara dokladasz 8 zł i masz 40gb wiecej:D

No właśnie masz rację. Różnica w cenie jest
tak mała, że aż żal nie dołożyć tych kilku złotych...

Nie śmiej się jak coś skopię, ale czy ten 200GB nie będzie przy okazji nieco szybszy? Chodzi mi o gęściejsze upakowanie danych, 160 1 200 mają chyba tyle samo talerzy, to jest 2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie chodzi o to. Ale fakt że może ciut szybszy. Nawet ta sama pojemność (a różna seria) może róznić się prędkością. Jednak różnice są nieznaczne.

Tu ważny jest stosunek Pojemność/Cena. A przy tych pojemnościach 120-160-200 różnica w cenie jest tak niewielka, że szkoda kupować mniejszy dysk. Dopiero większe pojemności wyraźniej się różnią cenowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 22:04, Widek napisał:

Szkoda ja polecałbym 160GB caviara dokladasz 8 zł i masz 40gb wiecej:D


U mnie są trochę większe różnice cenowe. Kilkadziesiąt złotych, a nawet powyżej. Poza tym pisałem że to sytuacja raczej awaryjna bo jeszcze dochodzi na gwałt monitor i karta. A dysk muszę mieć jutro więc nie mogę za bardzo wybrzydzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2005 o 23:33, Budo napisał:

> Szkoda ja polecałbym 160GB caviara dokladasz 8 zł i masz 40gb wiecej:D

U mnie są trochę większe różnice cenowe. Kilkadziesiąt
złotych, a nawet powyżej. Poza tym pisałem że to sytuacja raczej awaryjna bo jeszcze dochodzi na gwałt monitor i karta.
A dysk muszę mieć jutro więc nie mogę za bardzo wybrzydzać.


Qp sobie 160 gb WDC z serii JD (ta specjalna edycja), mam i nie żałuję. Oczywiście mam wolnego z 140 gb :). Ale te 8 czy 15 zł to naprawde jest mało. Dysk musisz mieć szybko :). Zbiża się długi weekend (wziąłem urlop na poniedziałek :D). Mam nadzieje że się pojawisz na serwerze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym czasie najbardziej opłacalny jest Dysk WD 160GB za 315 zł , cichy, szybki, niezawodny;). Dlatego jak juz mowilem nie warto kupowac 120 GB!!! A jezeli chodzi o 200Gb to sprawa ma sie juz nieco inaczej , dokladnie placimy jakies 405 zł czyli to juz nie jest roznica 8zł:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądałem sobie pamieci i prosze bardzo:

2*512 TwinMos za 392 zł
2*512 Oem za 385 zł
2*512 Geil za 434 zł
2*512 Kingston za 405 zł

Co najlepiej wybrać? Zależy mi także na kasie, przez to ze mam semprona 2400+i 333 FSB? I czy te dobre timingi geilow cos dadzą? czytałem ze Twinmos tez są niezle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli stoja plyta tylko wyciaga DDR PC-333 to nie warto napewno kupowac DDR PC-400!
Moim zdaniem najlepsze sa Geil, lecz sa najdrozsze ale kingstona tez sa db, w inne bym nie inwestowal bo marki sa juz mniej znane! :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się