Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

wystarczy, jak znajdziejsz poradnik gdzie podkręcali proca na jakiejś płycie gigabyte - wszystko bedzie wygladac niemal identycznie (tzn. musi to byc płyta pod AMD, nie intela). Można to robic programem z poziomu windy, ale kazdy ci powie, zeby robic to w stary sposob, z poziomu BIOS''u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2010 o 12:53, Citkowsky napisał:

Dobra, zdecydowałem.
Biorę Athlona X3 435 i tego Gigabyte MA770 UD3.
Teraz pytanie bo szukałem ale znaleźć nie mogłem. Chodzi mi o jakiś poradnik jak krok
po kroku (najlepiej ze screenami) podkręcić ten procek dokładnie na tej płycie głównej
bez zmiany napięć.


Pytanko pierwsze brzmi, czy masz powód by go kręcić ;) Bądź co bądź on sobie z twoim Radeonem HD4850 poradzi bez niczego :P
Jeśli odpowiedź brzmi tak, to w takim wypadku:
a) uruchom BIOS
b) potrzebna ci do podkręcania zakładka jest pierwszą po lewej stronie. Gigabyte dość dobrze rozwiązał tą kwestię, wszystko co niezbędne jest jednym miejscu i łatwo dostępne.
Tyle w kwestii samego BIOS-u, samo podkręcanie jest oczywiście nieco trudniejsze ;)
Na początek ściągnij sobie CPU-Z i Hyper Pi ( http://www.virgilioborges.com.br/virgilioborges/hyperpi/).
W tym pierwszym (rys. 1) istotne są 4 informacje - core speed, multiplier, bus speed (który zapewne w tej chwili ma ok. 200 MHz), HT Link, które będą podstawą przy podkręcaniu.

Core Speed - po prostu ilość MHz-ów procesora.
Multiplier - mnożnik. Bus Speed * Multiplier = ilość MHz-ów. Z tego więc widać, że minimalnie mogę podkręcić procesor o 16 MHz, zwiększając Bus Speed o 1 MHz. Jeśli przypadkiem masz procesor z serii Black Edition, to możesz zwiększać sam mnożnik, unikając całej zabawy z HT i pamięciami RAM, którą opiszę dalej.
Bus Speed - czyli to, co będziemy zwiększać ;)
HT Link - takie sobie upierdliwe coś (grunt to dobra definicja :P). Upierdliwe, bo ma zwyczaj nie uruchamiania komputera, gdy za bardzo wzrośnie. A rośnie wraz z Bus Speed.
Aby nie było za prosto, podkręcanie procesora niesie ze sobą podkręcanie pamięci RAM. Przekonasz się o tym w zakładce Memory (rys. 2). Jak widać, mamy tutaj kości 800 MHz (400, ale przemnażamy przez 2). Jak widać, pracują nieco szybciej niż powinny (o jakieś 4 MHz). Jest to związane z tym, że Bus Speed jest zwiększony o 0.9 MHz (co akurat jest winą płyty głównej, że nie trzyma idealnie FSB). O tym, jaki jest stosunek MHz-ów procesora do pamięci mówi nam FSB:DRAM (podkreślone na czerwono). W tym przypadku jest to 1:2 - 200 MHz FSB do 400 pamięci. Lub 201 MHz do 402, jak w tym przypadku. Warto o tym pamiętać, bo komputer nam się nie włączy, jak za bardzo przypadkiem podkręcimy pamięci.

Innymi słowy, naszym celem jest maksymalne możliwe Bus Speed przy zachowaniu sensownych wartości HT Link i RAM-ów.
Metoda I (nieoptymalna, jeśli chodzi o wydajność):
a) wchodzimy do BIOS-u
b) zmniejszamy mnożnik HT o jedną wartość
c) taktowania RAM-u też zmniejszamy o jedną wartość (jak miały 800 MHz, to dajemy 667). W ten sposób nasz "margines stabilności" znacznie wzrośnie.
d) Bus Speed zmieniamy tak, aby uzyskać 100 MHz więcej (jeśli procek jeszcze nie był kręcony, to można od razu skoczyć o 200-300, oszczędzimy trochę czasu, a tyle wytrzyma na pewno)
e) zapisujemy zmiany, wychodzimy z BIOS-u.
f) Uruchamiamy Hiper PI, test ustawiamy na 4-8M. Jak widać, obciąża on procek w 100%, ma też moduł sprawdzania poprawności wyniku. Jeśli więc przesadziliśmy z O/C, to od razu będzie to widoczne.
g) powtarzamy do skutku punkty a-f.
Metoda II:
a) zamiast zmniejszać taktowania pamięci RAM, zwiększamy jej napięcie (do nie więcej niż 1.95V gdy nie ma radiatorów, do ok. 2.2V gdy ma radiatory i niezły obieg powietrza w obudowie). Na takich ustawieniach nawet kiepskie pamięci 800 MHz nierzadko wytrzymują 1 GHz, więc uzyskujemy wyższą wydajność ;)

Gdyby coś poszło nie tak?
a) Komp się nie uruchamia
Odp. Zresetuj BIOS zworką.
b) Komp jest niestabilny
Odp. Zmniejsz taktowanie procka o 40-50 MHz.

Konkretne nazwy danych funkcji w BIOS-ie zobaczę za kilka minut.

PS Tak, ten Phenom II jest mój. Od wczoraj, w końcu zmodernizowałem drugi PC ;) Niedługo chyba zrobię porównanie C2Q Q9300 vs X4 940 :P

20100219134812

20100219134821

20100219134828

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Czas na EDIT postu minął, więc pozostaje odpowiedz:

Płyty Gigabyte mają tak ułożony BIOS:
Wszelkiego rodzaju O/C znajduje się w zakładce MB Intelligent Tweaker.
Aby móc zmieniać FSB, najpierw konieczna jest zmiana CPU Host Clock Control na manual. Wtedy uaktywni się CPU Frequency, czyli nasze Bus Speed.
HT Link Frequency - Czyli HT Link.
W przypadku modyfikacji ustawień pamięci RAM niezbędna jest zmiana Set Memory Clock na Manual, samo FSB zmieniamy w Memory Clock (dostępne jest kilka wartości, 3.33 to 667 MHz, 4 to 800).

PS Moja wiedza w kręceniu procków AMD zdumiewająca niestety nie jest (choć te kilkaset MHz-ów na Athlonie X2 wyciągnąłem :D), więc mogą wystąpić pewne nieścisłości. Zwłaszcza, że u mnie wystarczy zmieniać mnożnik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2010 o 14:01, ziptofaf napisał:

>>>............


Kurcze, myślałem, że to będzie prostsze:)
Ale dzięki za instrukcję; jak tylko kupię proca to od razu podkręcę go do tych 3,5 i będę miał z tym spokój na jakieś 3 lata a w między czasie może za rok kupie mocniejszą grafike.

Jeszcze jedno pytanie apropo tych proców z black edition.
Jak widzę to tylko Phenon II X2 występuje w tej serii i jego cena waha się granicach 320zł.

Jest to proc wydajniejszy niż ten który zamierzam kupić (Athlon X3 435)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2010 o 14:27, Citkowsky napisał:

Kurcze, myślałem, że to będzie prostsze:)

Gdyby to było zbyt proste, to AMD i Intel by z torbami poszli, jakby każdy zamiast kupować ich i7 Xtreme Edition, czy Phenomy II X4 965 zadowalali się o 50% tańszymi modelami ;)

Dnia 19.02.2010 o 14:27, Citkowsky napisał:

Jeszcze jedno pytanie apropo tych proców z black edition.
Jak widzę to tylko Phenon II X2 występuje w tej serii i jego cena waha się granicach
320zł.

W sumie nie tylko on - jest też Phenom II X4 940, X4 955, X4 965. Kiedyś było prościej, aby odblokować mnożnik, wystarczył dobry ołówek :P

Dnia 19.02.2010 o 14:27, Citkowsky napisał:

Jest to proc wydajniejszy niż ten który zamierzam kupić (Athlon X3 435)?

W zasadzie nie. Trzeci rdzeń to więcej niż nieco lepsza architektura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Którą z tych pamieci DDR3 powinienem wybrać... może wogóle inną...

Patriot VIPER II DDR3 2x2GB 1333mhz CL7 XMP.
A-Data XPG GAMING 2X2GB DDR3 1333MHz CL 8-8-8-24 + Heat Sink.
Kingston HyperX 2X2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2)

Oraz czy opłaca się trochę dorzucić i zamiast Phenoma II X2 550 BE kupić Phenoma II X2 555 BE ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To moze inaczej.
Jakie pamięci DDR3 będą najlepsze dla tych proców... cena do 435zł za 2 kości 2X2GB.

- Phenom II X2 550 Black Edition.
- Phenom II X2 555 Black Edition.

EDIT: I jaka płyta główna do tych proców jest najlepsza i tej pamięci którą podacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=60360

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=22314

http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=56053

http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=56055

http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=56057

Ogólnie ECO ładnie się kręcą (ripjawsy tez). Ludzie osiągają na nich 2,2 MHz i nie moga wiecej, ponieważ ich i5 750 nie dają już rady ;). Jak się kręca na AMD nie wiem, tzn nie wiem ile mozna osiągnąć, ale na pewno duzo ;)

Co do płyty, to ile do wydania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś polecić jakis naprawdę dobry sklep komputerowy sprawdzony z dużą ilościa części konfiguratorem możliwością zamównienia gotowego kompa ( nie mówci od razu KOMPUTRONIK XD)

proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś był na tyle miły i przez gg pomogł mi ponownie skonfigurwać router (Edimax Br-6204Wg) z kartą sieciową (prawdopodobnie Edimax EW-7128g). W pewnym momencie karta przestała nawiązywania połączenie i musze leciec po kablu, a ja jestem dupa jesli chodzi o jakakolwiek konfigurację sieci :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mi powiecie o takim zestawie:

Procesor - AMD Phenom II X2 555 Black Edition, Socket AM3, 3,2 GHz, 7MB cache, 80W, BOX.
Plyta Główna - Gigabyte MA770T-UD3, AMD770+SB710, DualDDR3-1333, SATA2, RAID, GBLAN, ATX.
RAM - A-Data XPG VITESTA 2 X 2GB DDR3 1333+ MHz CL7-7-7-20 Dual Kit , OC.
Dysk Twardy - Dysk Samsung SpinPoint F3, 3.5", 500GB, SATA/300, 7200RPM, 16MB cache.
Obudowa - Cooler Master obudowa komputerowa Elite 332 czarna ( bez zasilacza ).
Karta Graficzna - Powercolor Radeon HD 4890 1GB GDDR5 (256bit), PCI-E, HDTV/2xDualDVI, CF, retail.
Nagrywarka - Samsung nagrywarka DVD 22x SATA retail LightScribe.
System Operacyjny - Microsoft OEM Windows 7 Home Premium 64 bit, Polish, 1pk, DVD.
Monitor - SyncMaster 20'''' P2050, WIDE, DVI, rose black.
Zasilacz - Cooler Master zasilacz ATX Real Power Pro 520W Modular.

PS. XD
Mysz - Mysz komputerowa RX250, Optical Mouse, USB / PS/2, black.
Klawiatura - Klawiatura Internet 350 Keyboard Black, USB.
Głośniki - Creative Głośniki Inspire 245 2.0 retail.

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytasz się o pamięci a potem wsadzasz inne :|. Zmień ja na ktores z g.skilli ktore podałem.

Potzrebne ci LightScribe w nagrywarce. Będziesz kupował specjalne płyty i wypalał na nich obrazki?

Pomyśl o 22 calowym monitorze.

ZAsiłka:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=15438
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=20223

reszta ok. Myszka i klawa to juz osobiste pereferncje. Ja od kilku dni korzystam w kompie moich rodziców z klawy Modecom MC-5002 za 42 zł w mediamarkt i jest ona bardzo fajna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się