Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Znowu ja. ;) Zmieniłem kartę graficzną [Palit GF GTX 470 za 1185zł] i zastanawiam się, czy wydoli zasilacz. Poza tym, zaoszczędziłem kilka złotych, więc może dokładając max 250 da się wziąć lepszego procka?

Zasilacz:
OCZ Modxstream Pro 500W 264.00 zł

Procesor:
AMD Phenom II Quad Core X4 955 AM3 BOX 609.00 zł

Napęd:
Samsung nagrywarka DVD SH-S223L czarny OEM 77.00 zł

Dysk Twardy:
Samsung 500GB SATA2 (HD502HJ)

Obudowa:
Aerocool PGS Vx-E 198.00 zł

RAM:
Goodram DDR3 4GB(2x2GB) PC1333 CL9 387.00 zł

Płyta główna:
Asrock 880G EXTREME3 AMD 880G Socket AM3 (PCIE/DZW/VGA/GLAN/SATA/RAID/DDR3) 419.00 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce GTX470 1280MB DDR5/320bit DVI/mHDMI PCI-Express 1185zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem ten zestaw złożyłeś w techplanet.pl? Anyway: dołóż do ModXStream 600W, 432w na 12v w wersji 500w to dość mało, zasilacz będzie mocno obciążony, głównie przez gtx 470. 504w na 12v w wersji 600w będzie już ok. Jeśli chodzi o proca to mógłbyś dołożyć do 6 rdzeniowego 1055T, ale jeśli nie będziesz go podkręcać, to nie zauważysz żadnej różnicy między nim a 955, przynajmniej jak na razie. Alternatywnie mógłbyś jeszcze dołożyć do lepszej płyt głównej:
http://techplanet.pl/index.php?gk=0&k=5&id=47954&v=zo&ord=nazwa&f=more&filtr=szukaj
http://techplanet.pl/index.php?gk=0&k=5&id=50901&v=zo&ord=nazwa&f=more&filtr=szukaj
i pamięci:
http://techplanet.pl/index.php?gk=0&k=6&id=43559&v=zo&ord=nazwa&f=more&filtr=szukaj
No, ale sam zdecyduj co wolisz. Jeśli sprzętu nie będziesz kręcił, to jednak większą korzyść da ci kupno 1055T (przynajmniej w przyszłości, kiedy więcej niż 4 rdzeni zacznie być powszechnie wykorzystywane). Osobiście bym brał też inną budę, no ale jeśli ta ci się podoba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zmienię, nie chcę ryzykować. Procesor raczej zostawię - 6 rdzeni IMO nie ma póki co sensu, poza tym będę podkręcał, a że i tak komp prawie wyłącznie do gier - wystarczy. Nad płytą jeszcze się zastanowię [bo w sumie tą kase mogę dołożyć, ale wolałbym nie :P]. A obudowa wstępna, ot, aby kasę podliczyć. Dzięki za pomoc. ;)

A właśnie - jakich producentów obudów polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Gangsterr, pójście w intela wiąże się z tym że nie będziesz mógł w przyszłości wsadzić lepszego proca. Dlatego złożyłem 2 zestawy, jeden na Intelu, ciut szybszy ale bez możliwości wymiany procesora w przyszłości, i drugi na AMD, ciut wolniejszy, ale bardziej przyszłościowy. Wybierz sam co ci bardziej odpowiada. Aha, nie napisałeś nic o obudowie i napędzie. Zakładam jednak że ma to być "kompletny" zestaw, tak więc obie te rzeczy uwzględniłem.

I zestaw:

Procesor:
Intel Xeon X3440 /2.53GHz, 8MB, LGA1156, BOX/
899 zł
(w razie pytań: ten procesor to praktycznie to samo co wybrany przez ciebie i7... tyle że w niższej cenie)

Płyta główna:
DFI LanParty DK /intel P55/
439 zł

Pamięć RAM:
G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 ECO
499 zł

Dysk twardy:
Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
179 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce GTX 470 1280MB DDR5 /320bit/ 2xDVI/HDMI
1279 zł

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-S223C SATA (black)
99 zł

Obudowa:
SilentiumPC Gladius 600 Pure Black (bez zasilacza)
215 zł

Zasilacz:
Antec TruePower New 550W
399 zł

Suma:
4008 zł

II zestaw:

Procesor:
AMD Phenom II X6 1055T /2.8GHz, 125W, BOX, AM3/
799 zł

Płyta główna:
AsRock 890GX Extreme3 /AMD 890GX/
455 zł

Pamięć RAM:
G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 ECO
499 zł

Dysk twardy:
Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
179 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce GTX 470 1280MB DDR5 /320bit/ 2xDVI/HDMI
1279 zł

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-S223C SATA (black)
99 zł

Obudowa:
SilentiumPC Gladius 600 Pure Black (bez zasilacza)
215 zł

Zasilacz:
Antec TruePower New 550W
399 zł

Suma:
3924 zł

(wszystkie ceny z www.esc.pl)

Ewentualnie jeszcze można zamienić GTX470 na HD5870, jednak na najnowszych sterownikach GTX470 jest od niego tylko minimalnie wolniejszy (dość często nawet szybszy), a sporo tańszy. "Wsadzenie" HD5870 będzie wymagać zastosowanie słabszego proca, pamięci, zasilacza i prawdopodobnie obudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2010 o 23:33, Kreeg napisał:

Tak jak napisał Gangsterr, pójście w intela wiąże się z tym że nie będziesz mógł w przyszłości
wsadzić lepszego proca.

Nie da się wsadzić np. Core i7 870 2,93 GHz? Za rok będą dużo tańsze, a do tego czasu - może - AMD zbliży się do jego wydajności jakimś równie drogim procesorem, bo na razie nie ma nawet takiego na rynku. Dlaczego zakładasz, że Intel nie wypuści jeszcze szybszych pod 1156? Wróżka ci powiedziała? Odświeżone procki pod 1366 pojawiły się po ponad roku (jesli nie dwóch).

Dnia 13.07.2010 o 23:33, Kreeg napisał:

Dlatego złożyłem 2 zestawy, jeden na Intelu, ciut szybszy ale
bez możliwości wymiany procesora w przyszłości,

Patrz wyżej. jest możliwość i będzie.

Dnia 13.07.2010 o 23:33, Kreeg napisał:

i drugi na AMD, ciut wolniejszy, ale bardziej przyszłościowy.

Pod jakim względem? Bo - być może - zdołają wyprodukować coś równie szybkiego jak i7 860 (i wyższe) kiedyś tam...?
Poza tym, oba zestawy nie są "ciut" różne - AMD jest wolniejszy, po prostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 13:20, Aurelinus napisał:

Nie da się wsadzić np. Core i7 870 2,93 GHz? Za rok będą dużo tańsze, a do tego czasu
- może - AMD zbliży się do jego wydajności jakimś równie drogim procesorem, bo na razie
nie ma nawet takiego na rynku. Dlaczego zakładasz, że Intel nie wypuści jeszcze szybszych
pod 1156? Wróżka ci powiedziała? Odświeżone procki pod 1366 pojawiły się po ponad roku
(jesli nie dwóch).


LGA 1155, i tyle w temacie. Chyba nie po to wprowadzają nową podstawkę, żeby nadal wypuszczać procesory na starą? Widać słabo znasz Intela. A wymiana X3440 na i7 870 była by totalną głupotą, bo to dokładnie ten sam procesor, tylko z paroma mhz więcej na starcie. Nawet totalny laik da radę podkręcić X3440 do tego samego poziomu.

Dnia 14.07.2010 o 13:20, Aurelinus napisał:

Patrz wyżej. jest możliwość i będzie.


Patrz wyżej. Nie ma możliwości i nie będzie.

Dnia 14.07.2010 o 13:20, Aurelinus napisał:

Pod jakim względem? Bo - być może - zdołają wyprodukować coś równie szybkiego jak i7
860 (i wyższe) kiedyś tam...?
Poza tym, oba zestawy nie są "ciut" różne - AMD jest wolniejszy, po prostu.


Chyba trochę przeceniasz Intela... Oni nie mają monopolu na wysoką wydajność. Nawet obecnie, różnica w wydajności między Phenomami a i5/i7 w grach jest znikoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 13:37, Kreeg napisał:

Nawet totalny laik da radę podkręcić X3440 do tego samego poziomu.

Wiec w Polsce jest 70% użytkowników komputerów, którzy nawet nie są wg ciebie "totalnymi laikami". Więc czym są...? Użytkownikami...?

Dnia 14.07.2010 o 13:37, Kreeg napisał:

Patrz wyżej. Nie ma możliwości i nie będzie.

Czyli, że jednak masz wróżkę na etacie? A skąd wziął się Core i7 975? Przeciez 1366 to podobno martwa podstawka od czasu pojawienia się 1156. Intel nawet jeszcze nie zapowiedział zakończenia produkcji LGA775, i wciąż sa tam wypuszczane nowe procesory, ale ty juz wiesz, że 1156 będzie w tym względzie wyjątkowe?
Jeśli Intel nie wypuszcza szybszych procesorów, to raczej z tego powodu, że konkurencja go nie zmusza i nie miałyby z czym konkurować, czyz nie?
Ja rozumiem uwielbienie (nieszczególnie uzasadnione) dla AMD, ale opierajmy się na faktach, nie przypuszczeniach wyssanych z palca.

Dnia 14.07.2010 o 13:37, Kreeg napisał:

Chyba trochę przeceniasz Intela... Oni nie mają monopolu na wysoką wydajność. Nawet obecnie,
różnica w wydajności między Phenomami a i5/i7 w grach jest znikoma.

Którymi? Bo wskazany 6.rdzeniowiec AMD, ma problemy by nadążyć za core i5 750... A do 870 to mu raczej daleko.
Inna sprawa, to to, że fizycznie w grach procesory mają niewielkie znaczenie w stosunku do kart graficznych, ale sytuacja jest inna: kupując wskazanego (lub mocniejszego Intela nie będziesz miał potrzeby nawet wymieniać go na cokolwiek, a jak już to i Intel i AMD będą na obaj na innych podstawkach i innych procesorach. Pewnie 12.jajowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2010 o 14:01, Aurelinus napisał:

Czyli, że jednak masz wróżkę na etacie? A skąd wziął się Core i7 975? Przeciez 1366 to
podobno martwa podstawka od czasu pojawienia się 1156.

Mylisz pojęcia, nie opłacalność podstawki (lub podstawka tylko dla bogaczy - jak kto woli) a zastąpienie podstawki to dwie różne rzeczy. Intel co najwyżej wypuści te same proce z ciut większym taktowaniem (jak to teraz robi z PDC na LGA 775) i tyle, ale żadnej nowej architektury. Sam chyba przyznasz, że wymiana i5 750 ma 760 (czy 770) które będą miały np. 300 MHz więcej to żadna wymiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 14:05, GANGSTERR napisał:

chyba przyznasz, że wymiana i5 750 ma 760 (czy 770) które będą
miały np. 300 MHz więcej to żadna wymiana

Gdybym nie podkręcał (a takich ludzi jest masa), to za dwa lata bym się zastanowił. A obecnie nie ma o czym mówić - w segmencie proców >= 4.rdzenie na 1156 i 1366. AMD tam nie dorasta i zastanawianie się nad "przyszłościowym" charakterem tej platformy pozostaje w sferze marzeń wielbicieli tej marki.
Kupując i7 860 (a nawet i5 750) nie masz potrzeby zastanawiania sie co dalej, bo nie ma nad czym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 14:13, Aurelinus napisał:

> chyba przyznasz, że wymiana i5 750 ma 760 (czy 770) które będą
> miały np. 300 MHz więcej to żadna wymiana
Gdybym nie podkręcał (a takich ludzi jest masa), to za dwa lata bym się zastanowił.

To tak jakbyś sie zastanawiał nad wymianą Q9450 na Q9550 czy Q9650. Ogólnie bezsens

Dnia 14.07.2010 o 14:13, Aurelinus napisał:

AMD tam nie dorasta i zastanawianie się nad "przyszłościowym" charakterem tej platformy pozostaje
w sferze marzeń wielbicieli tej marki.

Powiedział "wielbiciel" Intela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 14:45, GANGSTERR napisał:

> > chyba przyznasz, że wymiana i5 750 ma 760 (czy 770) które będą
> > miały np. 300 MHz więcej to żadna wymiana
> Gdybym nie podkręcał (a takich ludzi jest masa), to za dwa lata bym się zastanowił.

To tak jakbyś sie zastanawiał nad wymianą Q9450 na Q9550 czy Q9650. Ogólnie bezsens

A czym to góruje seria "T" nad Phenomem II? Bo jak dotąd nie dosłyszałem...

Dnia 14.07.2010 o 14:45, GANGSTERR napisał:

> AMD tam nie dorasta i zastanawianie się nad "przyszłościowym" charakterem tej platformy
pozostaje
> w sferze marzeń wielbicieli tej marki.
Powiedział "wielbiciel" Intela.

Posiadacz będący zadowolony z tego co ma i że nie musi się martwić o jakis późniejszy upgrade.
Ty polecasz innym zakup AMD, choć sam byś go nie kupił. Ale taaak, AMD żońdzi, wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2010 o 16:38, Aurelinus napisał:

A czym to góruje seria "T" nad Phenomem II? Bo jak dotąd nie dosłyszałem...

Nikt tu nie pisał o przyszłościowości podstawki pod katem Phenomów X6 (nie ma czegoś takiego jak seria T) tylko nadchodzących Bulldozer''ów, więc kompletnie nie wiem czemu o tym wspominasz.

>Posiadacz będący zadowolony z tego co ma i że nie musi się martwić o jakis późniejszy upgrade.
No to fajnie, tylko to nie wiele wnosi
>Ty polecasz innym zakup AMD, choć sam byś go nie kupił. Ale taaak, AMD żońdzi, wiem.
Nie wkładaj mi w usta słów, których nigdy nie wypowiedziałem. Nigdzie nie napisałem, ze nie kupię AMD. Uświadomię cię, swój sprzęt kupiłem w zeszłym roku, kiedy nic nie było wiadomo o LGA 1155, a i też brałem wtedy mocno pod uwagę AMD, gdyby kupował teraz, wybrałbym AMD.

I tak samo, gdzie napisałem, że AMD rządzi?

Ogólnie, to kończę w tym temacie, bo widzę, że znowu sprowadzasz dyskusję do tego samego, a ja mam ciekawsze rzeczy do roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 14:13, Aurelinus napisał:

Gdybym nie podkręcał (a takich ludzi jest masa), to za dwa lata bym się zastanowił.

Nie przesadzaj. Nie wierzę, że po dwóch latach wymieniłbyś procek na model o 10% szybszy. W tym okresie wydajność już się podwoi (prawo Moore''a ;)), na rynku standardem będą zapewne 6 i 8 rdzeniowce. I o wiele rozsądniejsze stanie się sprzedać płytę główną, procek i kupić nowe.
>A obecnie nie ma o czym mówić - w segmencie proców >= 4.rdzenie na 1156 i 1366. AMD

Dnia 14.07.2010 o 14:13, Aurelinus napisał:

tam nie dorasta i zastanawianie się nad "przyszłościowym" charakterem tej platformy pozostaje
w sferze marzeń wielbicieli tej marki.

I tak, i nie. 6 rdzeni od AMD dorównują czterordzeniowym Core i5/i7 w podobnej cenie. Z obu tych procków bylibyśmy raczej zadowoleni. W końcu na obu gra w max. detalach w dowolne tytuły to żaden problem, a różnice zobaczymy tylko z włączonym Frapsem/w benchmarkach.
Sam nawet miałem okazję się takim X6 pobawić przez kilka dni (wyniki jutro na gramsajcie :)) i wyniki są zachęcające - procek zawsze okazuje się szybszy od X4 940 (turbo jednak swoje daje), niezły potencjał O/C i świetna wydajność w Blenderze.

Czy jest lepszym wyborem od i5 750? Tutaj już sporo zależy od osobistych preferencji użytkownika. Tylko do grania nie.

Zaś 4 rdzenie AMD są po prostu tańsze. Tutaj nie ma rywalizacji Core i7/Phenom II i porównywanie tych dwóch układów to ("lekko" przesadzę :)) Ferrari ze zwyczajnym samochodem rodzinnym. Wiadomo, że ten pierwszy jest szybszy. I to znacznie. Ale też droższy.

Dnia 14.07.2010 o 14:13, Aurelinus napisał:

Kupując i7 860 (a nawet i5 750) nie masz potrzeby zastanawiania sie co dalej, bo nie
ma nad czym.

A wyjątkowo się zgodzę. Mając budżet i będąc zainteresowany samym graniem, kupiłbym Intela, nie AMD. Na starcie jest znacząco szybszy, a dla mnie to decydujący czynnik. Możliwość modernizacji jest dopiero na drugim miejscu. Albo i trzecim, potencjał O/C też jest dla mnie baaardzo istotny, jadę już więcej niż dwa lata na Q9300 i ten procek naprawdę dobrze się trzyma dzięki podkręcaniu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 19:16, ziptofaf napisał:

> Kupując i7 860 (a nawet i5 750) nie masz potrzeby zastanawiania sie co dalej, bo
nie
> ma nad czym.
A wyjątkowo się zgodzę. Mając budżet i będąc zainteresowany samym graniem, kupiłbym Intela,
nie AMD. Na starcie jest znacząco szybszy, a dla mnie to decydujący czynnik. Możliwość
modernizacji jest dopiero na drugim miejscu. Albo i trzecim, potencjał O/C też jest dla
mnie baaardzo istotny, jadę już więcej niż dwa lata na Q9300 i ten procek naprawdę dobrze
się trzyma dzięki podkręcaniu ;)

Nie wiem czy "wyjątkowo". Osobiście gram na czym mam a jeśli zmieniam, to budżet dobieram tak, by nie martwić się upgradem, a o/c zupełnie nie wchodzi w wycenę, bo to może, ale nie musi zadziałać, o czym już się wielokrotnie przekonałem na obu platformach, natomiast inwestował we freon nie będę. Jeśli ktoś liczy jednak każdą złotówkę to - opierając się na waszych opiniach - jest nieco skazany na AMD, ale schodząc do niższej półki, może sie okazać, że w tym wypadku i na Intelu coś się znajdzie w przyzwoitej cenie (i nie gorsze). Jak zauważyłeś i co podkreślam czasem/z reguły oponuję, gdy zapędzacie się w przechwalaniu AMD.
I pewnie to tylko ja tak dziwnie mam, że w butach Adika chodzę 3-4 lata, a jakiejś średniej firmy odpowiednio mniej. Sytuacja nieco przypomina Intela/AMD o tyle, że wszystko zależy jakie to buty i do czego mają słuzyć.
Natomiast nie doradzam i nie przymierzam się do całych zestawów; ani nie śledzę sklepów, ani mam czas. Natomiast za średni pomysł uważam odwodzenie kupujących na siłą od zakupu platformy Intela z core i3/i5, bo trochę taniej wychodzi AMD.

PS. A propos gier - już kolejnej osobie na innym forum (GOL) doradzam jak obejść problemy z graniem w Fallout 3 z powodu posiadania... no, zgadliście - procka AMD. Na szczęście skutecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 21:25, Aurelinus napisał:

Natomiast za średni pomysł uważam odwodzenie kupujących na siłą od zakupu
platformy Intela z core i3/i5, bo trochę taniej wychodzi AMD.


Kto tu na siłę odwodzi? Każdemu klientowi przedstawiana jest sytuacja z podstawkami/wydajnością, jak to wygląda teraz, jak będzie w przyszłości i wtedy on sam decyduje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 21:25, Aurelinus napisał:

PS. A propos gier - już kolejnej osobie na innym forum (GOL) doradzam jak obejść problemy
z graniem w Fallout 3 z powodu posiadania... no, zgadliście - procka AMD. Na szczęście
skutecznie.


A jakie to są? Bo ja mam Athlona 64 X2 4400+ i do tej pory nie miałem żadnych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2010 o 22:31, Phobos_s napisał:

> PS. A propos gier - już kolejnej osobie na innym forum (GOL) doradzam jak obejść
problemy
> z graniem w Fallout 3 z powodu posiadania... no, zgadliście - procka AMD. Na szczęście

> skutecznie.

A jakie to są? Bo ja mam Athlona 64 X2 4400+ i do tej pory nie miałem żadnych :)

Ktoś chciał przykładu, więc podałem, można sprawdzić, wpis nawet z dzisiaj (stąd sobie przypomniałem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogłbym prosic o podanie propozycji kompa do 700złotych(PC dla brata,jego poprzedni to Pentium 1ghz,700ram SDRAM i grafika 128mb agp wiec jak widzicie licho...)
Proszę o jakies ladne,wydajne propozycje.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, rozumiem, ze mowisz o sprzecie buirowym dla minimalisty, byc moze skladanym z uzywanych czesci?
Czy moze upgrade obecnego kompa, nie poprzedniego (masz cos innego niz ten z Pentium III)?
Bo inaczej nic nie zlozysz za kwote.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się