Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

EEE przeczytaj jeszcze raz moje zdanie, proszę ;d. Niby tak, tylko patrz że największa popularność apple jest w Ameryce a nie w euroazji. I tak na całym świecie przeważa, jeśli chodzi o kompy to zwykły PC a nie ten od apple, ale mniejsza o to jeśli to daleka przyszłość no to git, bo jakoś nie uśmiecha mi się podczas wymiany zamiast tylko proca kupować, płyty głownej + procek ;/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 00:33, Eternal101 napisał:

bo jakoś nie uśmiecha mi się podczas wymiany zamiast tylko proca kupować,
płyty głownej + procek ;/.

Ale teraz znam może 3 osoby, które robiąc upgrade sprzętu kupiły sam procesor do swojej płyty głównej. Zazwyczaj jest to całkowicie nieopłacalne, bo na daną podstawkę nie ma znacznie wydajniejszych procesorów. Więc i tak kończy się w 90% wypadków na wymianie też płyty i RAMu. Więc typowy użytkownik moim zdaniem nie zauważy różnicy między płytą z oddzielnym procesorem, a taką ze zintegrowanym właśnie ze względu na częstotliwość takiej wymiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2012 o 20:57, TerrorHurtz napisał:

Przekonałeś mnie co do tego że nie opłaca się kupować i7 zamiast i5. Ale zobaczysz że
to się zmieni już przy premierze takiego GTA V wbrew temu co pisałeś. To będzie po prostu
za duży świat i zbyt duża interakcja ze światem. Wielowątkowość na pewno zostanie wykorzystana.


W życiu. Z bardzo prostego powodu - ta cała "wielowątkowość" nie daje wiele. Fizyczne rdzenie i owszem, takie pojęcie wielowątkowości jak najbardziej ma sens i w tym kierunku na pewno branża pójdzie (chociaż trzeba przyznać że w tej chwili to karty graficzne są sercem PC-ta a nie procesor... jakby zresztą tak to policzyć to taki Radeon HD7970 ma 2048 rdzeni, dlatego zresztą całkiem rozsądne jest całkowite zastąpienie procesora kartą tam gdzie tylko się da). Ale HT NIE JEST W STANIE i nigdy nie będzie w stanie zwiększyć ci wydajności o więcej niż te 10-15%. Z czego te 15% to my zobaczymy w aplikacjach które korzystają bardzo intensywnie z procesora (czyt. nie gier - w grach większość tego co robi procesor to wstępne wygenerowanie grafiki które potem idzie do karty graficznej. Obliczenia AI, fizyki, hitboxów itp. gdzie HT mogłoby coś dać tak naprawdę nie zajmują wiele czasu).

Zresztą, zamiast gadać po próżnicy, po prostu zarzucę linka:
http://semiaccurate.com/2012/04/25/does-disabling-hyper-threading-increase-performance/
10% różnicy w wydajności w aplikacjach które korzystają tylko z procesora. A czasem nawet nam przez HT wydajność nieco spada ;) Kiedy więc gry zaczną korzystać z tego HT i wydajność dzięki niemu wyraźnie wzrośnie a nie o 0.1%? Podejrzewam że w tym samym momencie w którym przestaniemy używać kart graficznych. Na co się ostatnio nie zapowiada.

Jako przykład podajesz GTA V, z którym niestety już teraz się nie zgodzę. Daj mi przykład JEDNEJ konwersji z konsoli która sobie radzi z 4+ rdzeniami. Teoretycznie gry z PS3 mogłyby to robić bo to jednak jest urządzenie prawie że 8 rdzeniowe. Ale jakoś nawet w takich przypadkach tego nie ma na PC-tach. Powód jest prosty - pisanie gier korzystających z obliczeń równoległych to nie w kij dmuchał. To nie jest tak że mając grę pod 3 rdzenie możesz sobie od niechcenia dodać wsparcie 4 i 5 rdzenia. Gdyby to był program służący do konkretnych obliczeń to co innego, nasz polski superkomputer Galera nie bez powodu ma bodaj 1200 rdzeni i da się je zmusić do wspólnej pracy...ale gry komputerowe to co innego. Jeśli kiedyś byś postanowił sobie napisać grę, choćby i 2D, to wyjdzie ci że kod odpowiedzialny za wyświetlanie grafiki zajmie 3x tyle miejsca co reszta a to jest jednak głównie domena karty graficznej... Na konwersjach należy też oszczędzać i nie będzie tam czasu na zbędne przedłużanie pracy.

Zresztą chyba pamiętasz jak skopaną konwersję miało GTA IV...ile czasu potrzeba było by ta gra wreszcie zaczęła działać płynnie?

Co do tego zbyt dużego świata i interakcji z nim... myślisz że to ma naprawdę duże znaczenie? Zapewne jak każda normalna gra tak i ta działa na następujących zasadach:
a) generowany jest tylko obraz widziany przez twoją postać a cała reszta jest oczywiście zasłonięta.
b) doczytywanie obszarów wraz z poruszaniem się po nich.

Duży świat to miał Daggerfall sprzed ponad 15 lat, tak mniej więcej wielkości Europy. Sam ten fakt niewiele więc zmienia. To nie jest tak że ten wieeelki świat działa cały czas. Działają tylko elementy blisko gracza. I co najwyżej co jakiś czas dojdzie do triggeru konkretnych eventów...ale to nie jest tak że kiedy gracz jest w jednej części mapy to kilometr dalej będzie strzelanina... procesor tego nie musi liczyć, to nie jest przecież pełnoprawny symulator miasta. To całe HT będzie miało realne zastosowanie (czyt. do 10% zysku wydajności) kiedy w grach będzie po prostu co liczyć poza grafiką. A z tego co kojarzę to nikt jeszcze nie pokusił się np. o realne odwzorowanie deszczu (czyt. liczenie trajektorii każdej kropli) ;).

Więc nie. HT nie stanie się cudownym rozwiązaniem które sprawi że co na Core i7 działa płynnie na Core i5 nagle przestanie (biorę pod uwagę identyczne zegary rzecz jasna). Do takiej sytuacji nie dojdzie nigdy. Choć oczywiście faktem jest że wyjdą też takie gry które na żadnym z nich nie będą działać płynnie za kilka lat. W porywach 10% szybciej - tylko tyle i aż tyle. Czy 10% większa wydajność jest warta 50% zwiększenia ceny? Moim zdaniem nie. A zazwyczaj ta różnica w wydajności będzie niższa więc jej opłacalność maleje jeszcze bardziej.

Dlatego zresztą Core i7 nie polecę. Xeona bym wciąż mógł bo kosztuje tyle samo co Core i5 a to HT ma, tylko możliwości podkręcania mu brakuje. Więc jeśli ktoś korzysta ze sprzętu bardzo intensywnie i dla niego te 10% będzie odczuwalne (np. gdy renderuje jakiś projekt 20 godzin to dzięki temu zyska 2 godziny a to może oznaczać zwiększenie zysków i szybsze rozpoczęcie kolejnego projektu) to wtedy Xeon mu przypasuje (zwłaszcza że i tak w zastosowaniach profesjonalnych żaden, nawet największy, idiota nie będzie podkręcać procesora bo automatycznie zmniejsza to stabilność rdzenia - skaczące elektrony nie są zbyt przyjazne dla reszty procesora a jak kilku się zdarzy wskoczyć nie tam gdzie powinny to mamy błędy i zwisy ;)). A Core i7 to taki procesor dla snobów którzy chcą nie tylko podkręcać do oporu ale też mają kasy jak lodu. Ewentualnie gdy ktoś nie wie czy będzie pracować profesjonalnie czy grać na podkręconym procesorze...to wtedy widzę jego sens.

Na dzień dzisiejszy jednak takiego sensu nie ma. A jak zacznie ci brakować w procesorze wydajności to wystarczy go zmienić na nowszy model, i tak za 2-3 lata za te 4 stówy (tyle wynosi różnica cenowa między i5 a i7) dostaniesz szybszy niż to co masz teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 00:48, Narmo napisał:

Ale teraz znam może 3 osoby, które robiąc upgrade sprzętu kupiły sam procesor do swojej
płyty głównej. Zazwyczaj jest to całkowicie nieopłacalne, bo na daną podstawkę nie ma
znacznie wydajniejszych procesorów. Więc i tak kończy się w 90% wypadków na wymianie
też płyty i RAMu. Więc typowy użytkownik moim zdaniem nie zauważy różnicy między płytą
z oddzielnym procesorem, a taką ze zintegrowanym właśnie ze względu na częstotliwość
takiej wymiany.


Ja myślę, że większość użytkowników komputerów mało obchodzi jakie podzespoły siedzą w środku :D ma komputer działać i tyle... Ewentualnie przechwalają się ilością GHz-ów, albo pamięcią operacyjną lub pamięcią karty ;D
Więc z ich punktu widzenia niewiele to zmieni :) Ja się tylko boję, że wcale nie będzie taniej. W końcu Intel jest wielką firmą i setki osób myślą tam o tym, jak zwiększyć zysk :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kumpel potrzebuje nowsza kartę graficzną tak do 400 najbardziej wydajna ja mu podpowiadałem HD 6770 lub GTX 550 Ti ale moze cos jest lepszego jakie są wasze opinie ? A zestaw ma Amd Am3 x4 965 BE 4 gb ram DDR 2 800 mhz i zasilacz chyba Logic 500 w.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale patrz zeosuje ci się powiedzmy I7 3770K, to nie kupisz przecież innego bo socket nie ten, i zamiast samego proca musisz kupić też plytę główną które razem wyjdzie drożej, więc czy ja wiem czy tak ludzie nie zauważą różnicy? Jak pracowałem w urzędzie miasta to myślisz że tam wymieniali proce na nowsze? Zamawiali tego samego typu najtaniej jak się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam
zamierzam podkrecic radeona 6870 fles i moje pytanie jest takie. Jakim programem testować stabilność karty po OC m in. artefakty. Jakim programem należy podkręcać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega bierze HD7750 1GB DDR5 za 350 zł lub niech dołoży do któregoś z tańszych HD7770:
http://www.ceneo.pl/15675108
http://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;0112-0;0170Radeon_HD7770_P10-0691133.htm
Oczywiście przy tym zasilaczu kolega kupuje wszystko na własne ryzyko, jak sprzęt mu się spali, będzie wiedział, dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 17:40, Nightdew napisał:

Wszystko ok? Podejdzie wszystko pod płyte? Zasilacz ok, nie żaden noname? (pierwszy raz
widzę tą firmę).


Naprawdę bardzo fajny zestaw i nic bym w nim nie zmieniał :) Ewentualnie można wziąć tańszą pamięć operacyjną, bo i tak nie ma zbyt wielkiego wpływu na wydajność zestawu. Zasilacz polskiej firmy SilentiumPC - dopiero niedawno weszła na rynek zasilaczy, ale te konstrukcje wydają się naprawdę bardzo porządne - szczególnie pod względem cena/jakość. Mnóstwo zabezpieczeń, złączy, niezła moc, pewnie też bym polecił ten model :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 16:30, diabolo20 napisał:

Jakim programem testować stabilność karty po OC m in. artefakty.

FurMark, MSI Kombustor.

Dnia 01.12.2012 o 16:30, diabolo20 napisał:

Jakim programem należy podkręcać?

MSI Afterburner, Evga Precision X, Sapphire TriXX (do Twojej karty chyba najlepiej podejdzie ten ostatni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi pamięciami jest nie tak? :D mają może i wysokie radiatory, ale to nie przeszkadza, dopóki się nie wsadzi dużego chłodzenia na procesor :) A do tego procesora nie ma sensu kupować dodatkowego coolera. Poza tym zawsze można umieścić pamięci w slotach 2 i 4 (zresztą, tak często radzą producenci płyt głównych) i nawet duże radiatory z wentylatorem nie będą przeszkodą (sam tak mam - wysokie radiatory obok Macho) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakiś zasilacz w miare dobry i za rozsadna cene co pociagnie te karty? Poprostu zeby mu sie nie spalił bo potem będzie ze nic mu na ten temat nie powiedziałem ,a on troche zielony w tych sprawach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 17:52, pawbuk napisał:

A co z tymi pamięciami jest nie tak? :D mają może i wysokie radiatory, ale to nie przeszkadza,
dopóki się nie wsadzi dużego chłodzenia na procesor :) A do tego procesora nie ma sensu
kupować dodatkowego coolera. Poza tym zawsze można umieścić pamięci w slotach 2 i 4 (zresztą,
tak często radzą producenci płyt głównych) i nawet duże radiatory z wentylatorem nie
będą przeszkodą (sam tak mam - wysokie radiatory obok Macho) :)


Jeśli tak to dobrze bo sam się zastanawiam nad kupieniem tych corsairów:

http://www.ontech.pl/product-pol-186675-Corsair-Vengeance-2x8GB-DIMM-1600MHz-DDR3-CL9-XMP-green-heat-spreader-CMZ16GX3M2A1600C9G-.html

Będą one dobre? I czy to "GREEN heat spreader" nie oznacza że są wolniejsze od normalnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 18:12, TerrorHurtz napisał:

Jeśli tak to dobrze bo sam się zastanawiam nad kupieniem tych corsairów:

http://www.ontech.pl/product-pol-186675-Corsair-Vengeance-2x8GB-DIMM-1600MHz-DDR3-CL9-XMP-green-heat-spreader-CMZ16GX3M2A1600C9G-.html

Będą one dobre? I czy to "GREEN heat spreader" nie oznacza że są wolniejsze od normalnych?

Nie mam pojęcia co oznacza w tym wypadku to Green - stawiałbym na kolor radiatorów, bo nie widzę w specyfikacji nic Eco friendly :D Mi bardzo dobrze chodzą te Corsairy - bez żadnych problemów wgrałem profile XMP i pamięci śmigają na 1600MHz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 18:16, pawbuk napisał:

Nie mam pojęcia co oznacza w tym wypadku to Green - stawiałbym na kolor radiatorów, bo
nie widzę w specyfikacji nic Eco friendly :D

Tia. Vengeance''y są w różnych kolorach ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2012 o 18:23, Zgreed66 napisał:

> Nie mam pojęcia co oznacza w tym wypadku to Green - stawiałbym na kolor radiatorów,
bo
> nie widzę w specyfikacji nic Eco friendly :D
Tia. Vengeance''y są w różnych kolorach ;p


Ano chyba ze tak. Tylko te Corsairy mają w nazwie "Green" a na zdjęciach radiator ma kolor złoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem nieco skonsternowany, a jako że na komputerach nie znam się aż tak dobrze, żeby sam sobie odpowiedzieć, zapytam tutaj.
Każda karta graficzna ma określony rodzaj pamięci (DDR). Złącza skolei do których się je wpina, to AGP bądź PCI-E.
Jeśli moja płyta główna ma typ pamięci DDR3 (cokolwiek to znaczy, bo nie wiem do czego się to odnosi), to znaczy, że będę miał jakieś problemy z wsadzeniem karty o pamięci DDR5, czy odnosi się to tylko i wyłącznie do pamięci RAM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się