Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

>>........

Do w miarę dobrego PC nadal wystarczy dobry, markowy zasilacz 500W czy już trzeba zerkać w stronę większych mocy?

Do przeciętnych zastosować 6GB ram będzie ok czy też już trzeba myśleć o większych ilościach?

Intel przerzucił się na 22nm, amd też czy jeszcze siedzi na starszym procesie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ cięcie

No, ale jak wpadnie klient z portfelem i archaicznym sprzętem, a Ty mu pomożesz to może być tak wdzięczny, że będzie w stanie duuuuużo zapłacić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W temacie płyt głownych:
- ostatnio namieszania narobiły nowe płyty główne przeznaczone pod Haswelle (podstawka lGA1150) - szczególnie oparte o popularne chipsety B85, H87 i Z87. Te pierwsze są bardzo popularne, bo są tanie i oferują wszystko to, co przeciętnemu użytkownikowi komputera potrzeba. Złącza SATA III, wyjścia USB 3.0, porządne (jak na zintegrowane) zintegrowane karty dźwiękowe. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecane są płyty oparte o chipset Z87 - umożliwiają podkręcanie procesorów (choć tu sprawa jest bardziej skomplikowana), są lepiej wyposażone, często wykonane z lepszych materiałów (choć cięzko powiedzieć ile jest w tym marketingowego bełkotu). Tutaj ceny płyt zaczynają się od 300 zł, a kończą na...powiedzmy, że na 1500 zł ;D Haswelle dość słabo się podkręcają, więc do domowego kręcenia nie potrzeba płyt głównych z rozbudowanymi sekcjami zasilania.

W temacie pamięci operacyjnych:
- nic się nie zmienia - wszyscy czekają na DDR4 (jeszcze trochę poczekamy), a liczy się przede wszystkim pojemność. Standardem zaczyna być powoli 8 GB, choć ceny podskoczyły w ciągu ostatniego roku (z nawet 120 zł za 8GB do 220 zł). W każdym razie taktowanie nie ma praktycznie wpływu na wydajność komputerów (inaczej jest w przypadku APU, gdzie warto kupować jak najwyżej taktowane pamięci), tak samo opóźnienia.

W temacie kart graficznych:
- rynek i gracze są oczarowani nowymi kartami graficznymi od Nvidii (seria 7xx) opartymi na rdzeniu graficznym GK104 (ten sam co w przypadku GTX6xx)(w przypadku GTX780 jest to GK110). Oferują wyżsża wydajność niż modele poprzedniej generacji (o ile można tak powiedzieć) i konkurencja spod znaku AMD. W każdym razie wprowadzenie na rynek tych kart było bardzo dobrym posunięciem - za ok 1000 zł (cena GTX760) otrzymuje się kartę graficzną rywalizującą z o ponad 100 zł droższym GTX670 (w momencie premiery GTX760 różnica sięgała 300 zł). GTX770 za ponad 1400 zł jest już kartą graficzną z najwyższej półki - rywalizuje (albo nawet przewyższa wydajnością) najlepszego jednordzeniowca AMD - Radeona HD7970 (który też znacznie staniał) GTX780 to już znacznie droższa opcja - 2400 zł za niewiele wyższą niż w GTX770 wydajność to przesada.
- w niższych segmentach cenowych walka też jest bardzo zacięta - bardzo popularny jest Radeon HD7850 kosztujący prawie 700 zł. Taniej można dostać GTX650 Ti BOOST. Z tańszych propozycji bardzo dobrym rozwiązaniem jest Radeon HD7750.
- rynek czeka teraz na premierę serii HD8000 od AMD - powinna nastapić do końca roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2013 o 19:48, Citkowsky napisał:

Do w miarę dobrego PC nadal wystarczy dobry, markowy zasilacz 500W czy już trzeba zerkać
w stronę większych mocy?


Markowe 500W wystarczy w zupełności. Producenci starają się ograniczać energochłonnośc swojego sprzętu - tutaj szczególnie należy pochwalić Intela.

Dnia 20.09.2013 o 19:48, Citkowsky napisał:

Do przeciętnych zastosować 6GB ram będzie ok czy też już trzeba myśleć o większych ilościach?


6 GB wystarczy, nawet 4 GB :) Jednak warto się już zainteresować 8 GB - choćby nowe gry wymagają różnych usług (Steam, Origin). Można też kupować mniej, a potem (jak stanieją) dokładać kolejne kości :)

Dnia 20.09.2013 o 19:48, Citkowsky napisał:


Intel przerzucił się na 22nm, amd też czy jeszcze siedzi na starszym procesie?


AMD chyba obecnie opiera się na 32 - nanometrowym procesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o profilu sklepu. Czy nie sprzedają jeszcze innych rzeczy. Np nawigacja GPS, Monitory, TV, drukarki W swoim czasie miałem podobne pytania. A dzisiaj bym na to nie odpowiedział ;p bo po prostu nie wiem.

W skrócie przejrzałbym oferty sklepów i przeszukałbym testy jak się one sprawują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>.......

Dzięki za konkretne odpowiedzi.

Co do marek mobasów to jest jakaś szczególnie ciesząca się popularnością? Jakieś dobre warunki gwarancji, dobra cena w stosunku do jakości itp?

Przeciętny komputer do gier (w sumie już taki dobry) to wydatek bez monitora i głośników ok. 2k, zgadza się?

Zgreed66

Ten sklep to znany sklep ze sprzętem elektronicznym, sam tam kupiłem niejedną rzecz;)
Temat monitorów, laptopów, nawigacji mam ogarnięty bo niedawno kupowałem każdą z tych rzeczy i mocno siedziałem w temacie;)

Za to zielony jestem w kwestii tabletów, dla mnie ten dziwny twór nie ma sensu i się tym nie interesowałem no ale jak widać coś tam liznąć będę musiał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>.........

Jeszcze mi się przypomniało.
Nie wiem czy to taka moda czy to dobre rozwiązanie, mianowicie:

coraz częściej słyszę, ze bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie partycji systemowej na dysku SSD a na zwykłym całej reszty.

Opłacalne to jest? Czy rzeczywiście te dyski SSD tak mocno podwyższają wydajność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2013 o 21:13, maniekk napisał:

> >.........
Podnosi, ale jednocześnie jak padnie SSD, to trudno dane odzyskać.



teoretycznie każdy może paść. Czyżby SSD były towarem podwyższonego ryzyka skoro o tym mowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD mają określoną liczbę zapisu danych na każdą komórkę, więc przy częstym korzystaniu mogą szybciej paść. Dlatego nie stosuje się ich jeszcze masowo w serwerach na przykład. No i koszt. Za cenę dysku SSD o pojemności 128 GB można spokojnie kupić dysk tradycyjny o pojemności prawie 10 razy większej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2013 o 20:37, Citkowsky napisał:

Co do marek mobasów to jest jakaś szczególnie ciesząca się popularnością? Jakieś dobre
warunki gwarancji, dobra cena w stosunku do jakości itp?


Są cztery popularne marki : Asrock, Asus, Gigabyte i MSI :) Naprawdę ciężko powiedzieć, która jest najlepsza :D Ja tylko ze swojej strony nie polecam serwisu Asusa :) Sam w tej chwili mam płytę Asrocka (Z77 Extreme 4) i jestem bardzo zadowolony :)

Dnia 20.09.2013 o 20:37, Citkowsky napisał:


Przeciętny komputer do gier (w sumie już taki dobry) to wydatek bez monitora i głośników
ok. 2k, zgadza się?


Procesor (Core i3 - 480 zł) + płyta główna (jakiś tańszy B85 - 230 zł) + pamięci (4 GB 1333 MHz - 130 zł) = ok 850 zł
Karta graficzna (HD7850 lub GTX660) = ok 700 zł
Dysk twardy (bardzo popularny i świetnie wypadający w testach Seagate 1TB ST1000DM003 - 230 zł) + napęd optyczny (70 zł) + zasilacz (np. od polskiej firmy SilentiumPC 500W - 200 zł) + obudowa ( np. Brutus M23 Pure Black - 150 zł) = 650
RAZEM: 2200 zł
Dla mnie taki zestaw, to już bardzo porządna konfiguracja :)

Dnia 20.09.2013 o 20:37, Citkowsky napisał:

Za to zielony jestem w kwestii tabletów, dla mnie ten dziwny twór nie ma sensu i się
tym nie interesowałem no ale jak widać coś tam liznąć będę musiał:)


Tablety przebojem weszły na rynek i tematem prędzej czy później i tak byś się musiał zająć :D Sam korzystam z iPada i jestem bardzo zadowolony, choć gdybym teraz kupował być może wybrałbym coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2013 o 21:21, Citkowsky napisał:

teoretycznie każdy może paść. Czyżby SSD były towarem podwyższonego ryzyka skoro o tym
mowa?


Są, a to ze względu na ich konstrukcję. Z pendriva też nie za bardzo odzyskasz. Poza tym możesz spotkać dyski o dziwnych pojemnościach np. 60 GB, a obok będzie 64GB. O ile dobrze pamiętam, to ze względu na budowę, bo część jest trzymana w rezerwie na wypadek padnięcia komórek pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, mam taki mały dylemat.
Mianowicie, rozpoczynam studia i nie jestem pewny czy powinienem wybrać laptopa, czy desktopa.
I teraz moje pytanie, czy byłaby duża rozbieżnośc cenowa między sredniej klasy laptopem uzywanym głownie do gier, a lepszej klasy PC. Jęzeli, już wybierałbym laptopa to chciałbym, żeby taki Wiedźmin 3 się na nim uruchomił, no i pare nowszych tytułow. Wiem, że nie podano specyfikacji W3, ale z pewnym przybliżeniem chyba się da określić. Nie mówię tu o jakichś wodotryskach z najwyższej pólki, srednia jakośc też mi wystarczy. Prosilbym o określenie zakresu cenowego i ewentualną podpowiedź w wyborze laptop/PC, mój budżet to około 4tys. Dziękuję z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Powiem tak - PC jest zazwyczaj tak samo wydajny jak dwukrotnie droższy notebook (mniej jeśli doliczamy cenę monitora, klawy, myszy itd). Czyli PC za 4 tysiące to mniej więcej laptop za 7-8 tysięcy.

Przykładowo:
Core i5 4570
Gigabyte GA-H87-HD3
8GB RAM Kingston HyperX Red XMP
Seagate Barracuda 1TB
LG GH24BSB0
GeForce GTX770 MSI OC
SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
LG 23.8" 24EA53VQ-P (IPS)
SilentiumPC Deus M1-650W

Suma: ok. 4300 zł (można obniżyć o 600 zł jeśli niepotrzebny ci monitor bądź jakieś 100-200 biorąc mniejszy, np. 22").

Porównywalnym cenowo notebookiem z dobrym współczynnikiem cena/wydajność jest MSI GE70 2OE-091XPL:
Core i5 4200M
1TB dysk
8GB RAM''u
GeForce GTX765M

Na pierwszy rzut oka te części wydają się dość zbliżone- tu Core i5, i tam Core i5. Karty graficzne też podobne. Jednak jest tak tylko z nazwy. Core i5 w notebookach są dwurdzeniowe, dopiero Core i7 są czterordzeniowe. Karta to tak naprawdę zupełnie inny układ nieporównywalny w ogóle z PC-tami.
Różnica w wydajności?
Na laptopie takie Metro 2033 Last Light w ultra będzie miało z 15-18 fps-ów, w high ok. 30. PC będzie dobijać do 60 w ultra, w high ponad 100. Battlefield 3 to będzie ok. 23-24 klatek w stosunku do ok. 90-110 PC-ta.
W nieco niższych detalach na laptopie będzie już ok. 60 co jest niezłym wynikiem.

Jednak jednocześnie nie mówię że laptop tego typu to chłam. Na nim się DA grać w najnowsze tytuły z zachowaniem sensownej ilości klatek na sekundę choć faktem jest że nie jest to maszyna nawet zbliżona czystą mocą do PC-ta. W zamian jednak zyskujesz co nieco mobilności (czemu tylko ''co nieco''? Bo jeśli bawić się w desktop replacement to pewnie będziesz chcieć 17 calowy ekran itp a to skutecznie zwiększa wagę notebooka o kilogram a czas pracy na baterii zaczyna zbliżać się do godziny).

Na twoim miejscu prawdopodobnie osobiście... brałbym to i to. PC-ta za jakieś 2400-2500 zł i notebooka za 1500-1700. Ten drugi nie musi powalać wydajnością (choć jakiś LoL ruszy na nim w wysokich, Skyrim w średnich też śmiga) ale za to nie będzie żreć dużych ilości prądu ani ważyć zbyt wiele (a to tak naprawdę przekreśla w ogóle powód brania notebooka). W sam raz żeby wziąć ze sobą na uczelnię bądź pograć okazjonalnie w pociągu. Z kolei PC za 2.5k, nawet jeśli wliczać monitor, i tak okaże się wydajniejszy niż notebook za 4 tysiące.

To wtedy można np. wykombinować coś w tym kierunku:
Core i5 4430
Gigabyte GA-P85-D3
4GB RAM Kingston HyperX
Seagate Barracuda 500GB
Asus DRW-24B5ST
Radeon HD7850 1GB OC MSI
Chieftec 500W
Philips 22" 220V4LAB
Suma: ok. 2600-2700 zł (można zmniejszyć o ponad 500 jeśli nie potrzebujesz monitora bądź o ok. 250 jeśli zadowala cię 20" np. Benq GL2023A).

I wtedy można sobie wziąć do tego jakiegoś laptopa np.
Lenovo IdeaPad G500H (Core i3 3110M, HD8750M, 4GB RAM, 15.6"), HP Pavilion Sleekbook 15-b020sw (i3 3217u, GeForce GT630M, w cenie jest też wtedy Windows 8). Ich wydajność wygląda całkiem nieźle, w Wiedźmina 2 da się na niskich pograć, jakiś Skyrim w średnich też ruszy. Nie wystarczy do najnowszych gier ale rzeczywiście jest mobilny.
PS Wstępnie uznałem że niepotrzebne ci Windowsy bo i tak dostaniesz darmowe z DreamSpark jako student (a przynajmniej jest tak obecnie na naprawdę wielu kierunkach w uczelniach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu skopiuję z poprzedniego posta którego napisałem:
Core i5 4570
Gigabyte GA-H87-HD3
8GB RAM Kingston HyperX Red XMP
Seagate Barracuda 1TB
LG GH24BSB0
GeForce GTX770 MSI OC
SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
LG 23.8" 24EA53VQ-P (IPS)
SilentiumPC Deus M1-650W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wow, dziękuję, za tak obszerną odpowiedź. CHodzi, o to, że nie bardzo mam jak zakupić dwa na raz. Raz, to to, że raczej moja szanowna rodzicielka by się nie zgodziła, a dwa to moja podróż z Warszawy, bo tam będę studiował, to około 80km, czyli jakieś 2h, zakładajac średni ruch uliczny na wylocie i wlocie. I teraz nie wiem czy opłaca się :P Niemniej dzięki, za szczególowy opis, i nakreślenie sytuacji. Szczególnie doceniam to, że chciało Ci się tyle pisać. Mój dylemat, polega na tym, czy jest sens brać laptopa i ciągać go za każdym razem jak wracam na weekend, gdzie w domu i tak mam juz PCta, a ewentualne dane, zawsze można przerzucić na pendriva/dysk. Przepraszam, jeżeli takie gadanie jest męczące, ale po prostu nie chcę wydać kasy w przysłowiowe błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 21:39, QST07 napisał:

Wow, dziękuję, za tak obszerną odpowiedź. CHodzi, o to, że nie bardzo mam jak zakupić
dwa na raz. Raz, to to, że raczej moja szanowna rodzicielka by się nie zgodziła, a dwa
to moja podróż z Warszawy, bo tam będę studiował, to około 80km, czyli jakieś 2h, zakładajac
średni ruch uliczny na wylocie i wlocie. I teraz nie wiem czy opłaca się :P Niemniej
dzięki, za szczególowy opis, i nakreślenie sytuacji. Szczególnie doceniam to, że chciało
Ci się tyle pisać. Mój dylemat, polega na tym, czy jest sens brać laptopa i ciągać go
za każdym razem jak wracam na weekend, gdzie w domu i tak mam juz PCta, a ewentualne
dane, zawsze można przerzucić na pendriva/dysk. Przepraszam, jeżeli takie gadanie jest
męczące, ale po prostu nie chcę wydać kasy w przysłowiowe błoto.


Hmm... zależy. Pamiętaj że to nie jest liceum że zajęcia będziesz mieć od 8 do 15 a już bardziej prawdopodobne jest np. od 7 do 10, potem od 13 do 15 i może jeszcze od 17 do 20. I teraz tylko pytanie jak długo ci podróż do akademika/stancji będzie zajmować tzn. czy możesz sobie na nią pozwolić po zajęciach gdy kolejne będą za 2-3 godziny czy nie ma to szczególnego sensu.
W tym drugim przypadku brałbym laptopa, choćby po to by pomiędzy zajęciami nie zanudzić się na uczelni. Fakt że nie takiego za pełne cztery tysiaki bo sprzęt tej klasy do gier robi się wyjątkowo nieprzenośny (z doświadczenia znajomego - po jednym roku takiego noszenia ze sobą na uczelnię jego 17 calowy MSI za ok. 4500 zł ma uszkodzoną klawiaturę i już się nawet nie domyka). Z kolei mój intensywnie przenoszony notebook po dwóch latach pracuje i ma się dobrze a jest to zwykły tani Asus.

W tym momencie musisz dokładnie określić jakie masz zapotrzebowania i do czego ten sprzęt.
Laptop ''do grania'' to tak naprawdę zastępstwo PC-ta którego można ze sobą wozić raz na kilka dni. Na bateriach w grze to 2 godzin na pewno nie wytrzyma.
Przykładowymi przedstawicielami tej klasy są Acer Aspire V3-772G bądź MSI GE70 2OE-091XPL. Wydajne, z dużymi matowymi wyświetlaczami, na bateriach podczas gry jak pociągną powyżej 40 minut to się zdziwię.

Opcja druga - ultrabook. Kompletna antyteza notebooków do grania. Wyjątkowo lekkie (nie więcej niż 1.5kg), 13-14" matryca. Zalety? Łatwo przenośne, długo trzymają na bateriach, niektóre nawet można nawet złożyć w pół i wyglądają wtedy jak tablety. Wady? Poza nielicznymi wyjątkami NIE jest to sprzęt do grania. W sam raz do oglądania jakichś filmów, przeglądania internetu, może partyjki w LoL-a czy inną mniej wymagającą produkcję.

Przykład:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5307665

Opcja trzecia - sprzęt "typowy". 15 calowy ekran, niezła karta graficzna, dobry procek (Core i7 tak naprawdę biorą zazwyczaj mniej prądu niż Core i5, dlatego warto się im przyjrzeć). Przykładowo:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/6082605

Zalety: da się to jeszcze nosić, wydajnościowo są wystarczające w tej chwili do uruchomienia nowych gier na średnich detalach. Ot, typowy notebook z dobrymi podzespołami ale niewpadający jeszcze w 'gaming'.
Wady: zdecydowanie nie spełnia wymogu pt. "Wiedźmin 3 ma na tym działać". Jeśli ta gra będzie miała taki skok co do wymagań jak jedynka w stosunku do dwójki to laptop tej klasy jak dobrze pójdzie to wystarczy by w absolutnie minimalnych detalach było z bólem te 30 klatek.

Samemu na co dzień używam czegoś podobnego właśnie tylko już dwuletniego. Nie narzekam, z graniem w najnowsze rzeczy co prawda kiepsko ale jakieś strategie, indie itp sprawują się dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, na uczelnie mam dośc blisko, może 10-15 minut na piechotę, i jeden przystanek, czyli w sumie jakies 5? Czyli raczej blisko. Ale dzięki za propozycje, przynajmniej teraz mam jakieś ogólne pojęcię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się