Zaloguj się, aby obserwować  
eidos

WIEDŹMIN vs OBLIVION

132 postów w tym temacie

Wiedźmin i tylko on! Seria The Elder Scrolls dla mnie skończyła się na grze Morrowind (ten klimat!). Oblivion to gra co najmniej średnia - w stosunku do Morrowind''a została pozbawiona klimatu a walka stała się czysto zręcznościowa. Rekompensuje to ogromna liczba zadań pobocznych i ogromny, otwarty świat. Tworzenie postaci jest natomiast bardzo rozbudowane - jeśli wolicie rozgrywkę ze stworzoną przez siebie postacią będziecie wniebowzięci, ponieważ edytor daje praktycznie nieograniczoną ilość kombinacji. Grę ukończyłem raz i szczerze mówiąc na więcej nie miałem ochoty.

Wiesiek za to jest grą genialną i muszę powiedzieć, że nie tylko ze względów patriotycznych (to naprawdę dobry cRPG!). Co prawda na moim kompie nie ukończyłem nawet III aktu (Wyzima Klasztorna cholernie się tnie), ale postaram się zrobić to jak najszybciej, chociażby u kumpla. Bolączki Wiedźmina to m.in. "zamknięty" świat (te niewidzialne ściany...), mała liczba modeli (praktycznie co chwile widzimy "klona" człowieka, którego widzieliśmy lub dwa identyczne NPC''e stojące obok siebie), poziom trudności (IMHO gierka troszkę za łatwa na tzw. "hardzie") i strasznie nieczytelny interfejs. Miasta (hmm... Wyzima? ;) sprawiają wrażenie żywych tak jak było to w np. grze Gothic. Na podobieństwach się nie skończy - system rozdawania talentów jest podobny do tego z Oblivion''a. Aby "ulepszyć" Geralta musimy wprowadzić go w stan medytacji (w Oblivonie poniesienie atrybutów robiło się podczas snu). System walki natomiast jest wprowadzeniem innowacji do świata gier cRPG. Mamy po trzy style walki (silny, szybki i grupowy) dla każdego z mieczów (stalowy i srebrny). Każdy kto grał w Wieśka zapewne wie na czym one polegają więc i rozpisywać się zbytnio nie muszę ;). W walce ciekawie spisują się "kombosy", które należy wprowadzać w określonym czasie. Troszkę zręcznościowa, aczkolwiek ciekawa walka... W skrócie - gra niesamowicie klimatyczna, dająca szansę wcielenia się w legendarnego Geralta (wszyscy go przecie znają ;), aczkolwiek nie dająca tak dużego i otwartego świata jak to było w przypadku Oblivion''a czy Gothic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oblivion... przechodziłem go wiele razy, za każdym świetnie się bawiłem. Wielki otwarty świat, możliwość kontynuowania gry po przejściu głównego wątku, świetna grafika, fantastyczne levelowanie postaci, mnóstwo misji pobocznych, żyjące miasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2008 o 14:33, Shelazar napisał:

Oblivion... przechodziłem go wiele razy, za każdym świetnie się bawiłem. Wielki otwarty
świat, możliwość kontynuowania gry po przejściu głównego wątku, świetna grafika, fantastyczne
levelowanie postaci, mnóstwo misji pobocznych, żyjące miasta.

Racja tego brakuje Wiedźminowi, wielkiego otwartego świata, ale mimo wszystko nie jest źle, to że można kontynuować grę po jej ukończeniu może i jest plusem ale szkoda że na zakończenie nie ma jakiegoś filmiku.
Świetna grafika, racja ale mimo wszystko w Wieśku wydaje mi się lepsza. wszystko jest dokładnie zrobione, wystarczy przyjrzeć się twarzy postaci, ale każdy może ma inne odczucia na ten temat, jak dla mnie w Obku jest za bardzo cukierkowa grafa. Co do levelowania postaci to mi się ono nie podoba, wraz ze wzrostem levelu trudniejsi przeciwnicy, mógł by być świat jakoś podzielony na trudniejsze potwory i mniej trudne gdzie bez odpowiedniego levelu nie da się przejść, bo teraz nie widze sensu nabijania kolejnego levelu.
Mnóstwo misji pobocznych tak to jest plus Obliviona ale misji pobocznych w Wiedźminie też nie brakuje. Żyjące miasto na mogę powiedzieć że w Oblivionie miasta żyją w przeciwieństwie do Morrowinda. ALe nie można powiedzieć że Wyzima nie żyje, szkoda tylko że mamy 2 miasta w Wiedźminie Kear Mohren i Wyzime, miejmy nadzieję że kolejna część jeśli wyjdzie będzie miała więcej tego typu lokacji, może Redania tym razem? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2008 o 14:44, Gorn7 napisał:

> Oblivion... przechodziłem go wiele razy, za każdym świetnie się bawiłem. Wielki
otwarty
> świat, możliwość kontynuowania gry po przejściu głównego wątku, świetna grafika,
fantastyczne
> levelowanie postaci, mnóstwo misji pobocznych, żyjące miasta.
Racja tego brakuje Wiedźminowi, wielkiego otwartego świata, ale mimo wszystko nie jest
źle, to że można kontynuować grę po jej ukończeniu może i jest plusem ale szkoda że na
zakończenie nie ma jakiegoś filmiku.
Świetna grafika, racja ale mimo wszystko w Wieśku wydaje mi się lepsza. wszystko jest
dokładnie zrobione, wystarczy przyjrzeć się twarzy postaci, ale każdy może ma inne odczucia
na ten temat, jak dla mnie w Obku jest za bardzo cukierkowa grafa. Co do levelowania
postaci to mi się ono nie podoba, wraz ze wzrostem levelu trudniejsi przeciwnicy, mógł
by być świat jakoś podzielony na trudniejsze potwory i mniej trudne gdzie bez odpowiedniego
levelu nie da się przejść, bo teraz nie widze sensu nabijania kolejnego levelu.
Mnóstwo misji pobocznych tak to jest plus Obliviona ale misji pobocznych w Wiedźminie
też nie brakuje. Żyjące miasto na mogę powiedzieć że w Oblivionie miasta żyją w przeciwieństwie
do Morrowinda. ALe nie można powiedzieć że Wyzima nie żyje, szkoda tylko że mamy 2 miasta
w Wiedźminie Kear Mohren i Wyzime, miejmy nadzieję że kolejna część jeśli wyjdzie będzie
miała więcej tego typu lokacji, może Redania tym razem? :P


Kaer Morhen to nie miasto. :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Która gra jest lepsza? hmm... obie gry mają w sobie swego rodzaju klimacik, w Oblivionie jest zdecydowanie więcej przestrzeni i wszyscy mają różne twarze, natomiast walka jest nieciekawa. W Wiedźminie walka zrobiła na mnie większe wrażenie niż w Oblivionie, aczkolwiek występuje mniejsza ilość questów, a także jest mniej przestrzeni i swobody niż w Oblivionie, jednakże obie gry mają swietną grafikę, i są godne polecenia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Oblivion :) Zaraz się na mnie wszyscy rzucicie, ale imo nie ma co przyrównywać Wiedźmina do Obliviona :] Oczywiście "wiedziu" też fajny, ale tego czegoś brakuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm nie grałem w TW,ale polecam Obliviona,gra najlepsza w jaką grałem typu gier RPG,po prostu nie widziałem lepszej,nota 10/10 za wszystko,Morrowind był gorszy no co wy:p,ale zła grą też nie był,ale to nie to samo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oblivion lepszy. Wiedźmina co prawda przeszedłem, podobał mi się nawet, ale...za mało w nim swobody. W takim Oblivionie to można sobie w ogóle główny wątek darować i nie będziemy się nudzić - gildie, setki questów dodatkowych, trenowanie umiejętności. Czego więcej chcieć? No dobra, wadą jest dopasowanie poziomu potworów do gracza, co jest dla mnie wielką przywarą. Ale i tak całość jest lepsza niż (bardzo dobry, żeby nie było) Wiedźmin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiedźmin to dno.Najgorszy RPG w jakiego grałem w życiu pobił nawet Fable.A mówie to jako gracz który który gra prawie wyłącznie w gry RPG .Wymagania kosmiczne ,a grafika cienka jak barszcz.A grałem na średnim sprzęcie dostepnym dzisiaj w sklepach.Dlatego wolałem pograc w Mass Effect prosto od mistrzów gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 17:10, Tyron napisał:

Wiedźmin to dno.Najgorszy RPG w jakiego grałem w życiu pobił nawet Fable.A mówie to jako
gracz który który gra prawie wyłącznie w gry RPG .Wymagania kosmiczne ,a grafika cienka
jak barszcz.

Nie szata zdobi człowieka, nie grafika zdobi grę.Owszem, grafika jest ważna,ale bez przesady...
Muszę przyznać, że we Wiedźminie był za duży efekt rozmycia a po jego wyłączeniu gra wyglądała fatalnie. To zdecydowany minus.
Ale grywalność jest niezła, fabuła też... ;)

Oblivion moim zdaniem jest lepszy od Wiedźmina...
Dlaczego?
Przede wszystkim ma większą swobodę rozgrywki i większy świat...

Wiedźmin jest dobrym RPGiem, ale do klasy Gothica czy Obliviona trochę mu jeszcze brakuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Hm nie grałem w TW,ale polecam Obliviona,gra najlepsza w jaką grałem typu gier RPG,po prostu nie widziałem >lepszej,nota 10/10 za wszystko,Morrowind był gorszy no co wy:p,ale zła grą też nie był,ale to nie to samo :)
TW jest spoko, ale Oblivionowi nie dorównuje...

IMO nie ma RGP, który dorównuje Oblivionowi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 17:10, Tyron napisał:

Wiedźmin to dno.Najgorszy RPG w jakiego grałem w życiu pobił nawet Fable.A mówie to jako
gracz który który gra prawie wyłącznie w gry RPG .Wymagania kosmiczne ,a grafika cienka
jak barszcz.A grałem na średnim sprzęcie dostepnym dzisiaj w sklepach.Dlatego wolałem
pograc w Mass Effect prosto od mistrzów gatunku.


No jeśli patrzeć tylko na grafikę to Wiedźmin ma równe szanse z resztą RPG :E Ale nie grafika jest najważniejsza i nie ona świadczy o klasie Wiedźmina. Wiedźmin przebija resztę ostatnich "hitów" dialogami, fabułą, klimatem i nie jest aż tak monotonny jak Mass Effect i Oblivion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam się wypowiadać to tak : Wiedźmin zrobił furorę bo jest na podstawie znanej książki. Choć trochę przycina , na słabe kompy się nie nadaje ;/.Ma on mało rozwinięty interfejs.Lecz system walki jest zabójczy.

Za to w Oblivionie możemy wykreować dowolnego bohatera w różnych kierunkach.
Interfejs że tak powiem czytelny i idealny do ów gatunku gier.
Grafika hmm... powiedzmy na średnik poziomie lat 2006-2007.
System walki ... dobry jeżeli zainwestowaliśmy w danego skilla na początku gry.
System SI ... w końcu TES wykreował porządny system SI - nie tak jak w Morrowindzie że NPC stoi przez całe życie w jednym domu...

Moim zdaniem lepszy jest Oblivion ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat od dawna nie uzywany, ale dopisze sie i ja :>
Oblivon zdecydowanie lepszy od wiedzmina...
Obie gry sa dobre... obie nie pozbawione bledow... z tym tylko wyjatkiem ze wiedzmin pod tym wzgledem przypomina Daggerfalla, gdyz potykalem sie tam bez przerwy na stosach bledow i niedociagniec...
Wiesiek grafike mial dosc slaba jak na tak ogormne wymagania, fabula in the end byla jednak nudnawa i kazdy kolejny rozdzial co raz nudniejszy, pod koniec wrecz wylem nad tym jak zepsuli ta gre... i zdecydowanie przereklamowana... Wyzima!! najwieksze zyjace miasto w historii RPG!!... zenada... wyzime zmiescilbym w jednej dzielnicy Imperial City, a zycie tam polegalo na chowaniu sie przed deszczem i magicznym znikaniu npcow na noc...
Taka zywotonsc z tym co mamy w oblivionie jest wrecz nie godna wspomnienia...
Oblvion jedank zachwyca swoim swiatem, nie jest na podstawie ksiazki, a jednak ma swoja historie i widoczne jej efekty w krajobrazie, dlugie i rozbudowane questy o wiele ciekawszych zakonczeniach niz te do ktorych przywyklismy w innych grach...
A na koniec system walki... czyli glowny plus wiedzmina... taaa... gdyby nie byl tak glupio zbugowany to czemu nie... ale geralt chowajacy miecz na poczatku walki to doprawdy spory plus :> i jednak przychylam sie ku temu iz z czasem jednak sie nudzi... bo chyba najelpiej cala gre przebiegac z mieczem treningowym dmg -20%...
Bo mimo super wiedzminstwa nieco bez sensu jest to ze jednym wymachem w stylu grupowym powalamy 10 typa w ciezkich zbrojach... Oblvion > wiedzmin system walki...
to tyle :> pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MSZ ( Moim Skromnym Zdaniem) lepszym erpegiem jest Wiedźmin:
- lepsza fabuła
-o wiele lepsze dialogi
- ciekawe postacie
- słowiański klimat
Oblivion może sobie mieć wypaśną grafikę ,ale co z tego, jeśli fabuła leży i kwiczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to za idiotyczne porównanie? Przecież te gry wyszły w zupełnie innych okresach, skupiają się na innych aspektach rozgrywki, mają inny target... Bez sensu je porównywać.
To może podyskutujmy, co jest lepsze - odkurzacz czy mikrofalówka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak obliviona kupiłem całkiem ciekawie się zapowiadał ale wyszedł KAŁ próbowałem pare razy wracać do tej gry bo skoro zapłaciłem trzeba przejść nawet 1/3 gry przeszłem ale mimo, że często fajnie się grało efekt ciągania na wymioty nie dał się zapomnieć :)

Wiedźmin? Fascynacja po prostu cudo mimo, że można mu wytyczyć dużo ograniczeń to jest to świetna gra mimo, że świat mały ale treściwy zgodził bym się na otwartość świata w W2 ale pod warunkoiem, że cały świat trzymałby poziom świata z 1 części jako ogółu (w każdym miejscu a nie tylko w kluczowych miejscach)

Oblivion to flaki z olejem

Gothic 3 zafascynował mnie nie mniej niż wiedźmin ale do momentu dojścia do 3-4 wioski póżniej to znowu flaki z olejem. I powiem wam coś teraz Gothic wbrew pozorom jest BARDZO LINIOWY jak nie wykonujesz misji np dla buntownikow najpierw tylko łazisz kradniesz itd itp to musisz sam czyscic całą wioske co o dziwo jest możliwe wystarczy refleks i tak otoczony 50 orkami wygrywasz chowajac sie jedynie przed szamanami wtf??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować