Zaloguj się, aby obserwować  
cwks_21

Dożywotnia Gwarancja = Oszustwo!

192 postów w tym temacie

Dnia 19.07.2006 o 14:05, qbalodz napisał:

> (...) A ja poszukam tego zapisu w ustawach, chyba że ktoś ma to pod ręką. I się zobaczy.

> Ale wyjście było by dobre i wszyscy byli by szczęśliwi.

Proszę bardzo: Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83 "Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim
i prawach pokrewnych", w której najważniejszy jest art. 75 pkt 2 o brzemienu

"Nie wymaga zezwolenia uprawnionego sporządzenie kopii zapasowej, jeżeli jest to niezbędne
do korzystania z programu komputerowego. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, kopia ta nie może
być używana równocześnie z programem komputerowym."

A zatem każda licencja, która zabrania wykonywania kopii zapasowej jest sprzeczna z polskim
prawem, ponieważ nie może być ponad prawem. Swego czasu na tym zapisie przejechał się sam Microsoft.
Nie wiem dokładnie, w którym momencie ale wprowadził on do swojej umowy licencyjnej zakaz wykonywania
kopii zapasowej, wywołując wielką burzę. Jednocześnie prawnicy z polskiego oddziału, próbując
ominąć zapis w ustawie tłumaczyli, że kopią zapasową jest system zainstalowany na dysku!!!.
Po wielkiej dyskusji jaka toczyła się min. w Chipie MS wycofał się z takich zapisów i z takiego
interpretowania prawa. Swoją drogą zapis w ustawie też nie do końca jest jednoznaczny (jak
większość ustaw ;) bo co ma oznaczać "(...) jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu
komputerowego", przecież wiadomo, że w przypadku uszkodzenia nośnika bez kopii zapasowej czeka
nas ponowny zakup programu, płyty CD, DVD etc. Chyba, że tak jak w przypadku CDP można wymieniać
nośniki co niezdarza się często, ponieważ dla większość firm zakup nowego egzemplarza oznacza
dodatkowy przychód ;).



Cha, czyli jak se załatwie kopię to mi mogą naskoczyć, bo orginała mam. Co prawda nie z niego przegram ale będe miał identyko kopię. I CDP powinno sie cieszyć że nie bede im zawracał głowy wymianą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2006 o 14:13, Soleila napisał:

Próbujesz kogoś sprowokować? Udało Ci się - sprowokować jednego forumowicza. Nie nazywaj już
nikogo więcej "ciołkiem, frajerem" i tak dalej. Bo się pożegnamy :)

Komentarz Pracownika CDP - przemyśl raz jeszcze zarzuty. Przeczytaj co napisałeś. Proszę Cię.


Temat sam się obronił. Nie zamykam. Celowo. Ku przestrodze. Tylko czyjej?:)



Jezuuuuuuu
Przecież to nie ja uzyłem słowa "ciołek", a za frajera przeprosiłem.
Proszę czytac dokładnie, a nie wszystko na mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Art. 75 ust. 2 pkt 1 przyznaje legalnemu dysponentowi programu, nie podlegajace ograniczeniom umownym, uprawnienie do sporzadzania kopii zapasowej, jezeli jest to niezbedne do korzystania z programu komputerowego. Jesli producent programu wiarygodnie zapewnia natychmiastowe dostarczenie nowej kopii programu w przypadku jej zniszczenia oraz gdy ze wzgledu na sposób utrwalenia programu nie istnieje mozliwosc uszkodzenia jego egzemplarza sporzadzanie kopii rezerwowej moze byc uznane za zbedne.

cytuj w calosci przepis a nie to co jest Ci akurat potrzebne.wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie.

w przypadku uszkodzenia i nosnika i kopii zapasowej mozesz tylko i wylacznie kupic nowy egzemplarz gdyz utraciles dalsze prawo do korzystania z utworu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem i dlatego tu jest problem.
Nie tylko w polskim prawem, ale i Europejskim.
Było już kilka procesów rozegranych na korzyść Konsumentów.

Ale jest jak jest i się tego nie zmieni.
To ustawa o prawach autorskich się zmieni - zresztą cząstojest tam podkreślane "jeśli umowa nie stanowi inaczej" a często stanowi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest to w 100% na temat ale napewno w pewnym stopniu ;)
Mam problem ,ostatnio zarejestrowałem sobie pierwszą gre i zauwazyłem wałsnie opcje wymiany ,a czy mógłbym wymienić gre (oczywiscie CDProjektu) która uległa zniszczeniu?(wraz z nia niestety kod rejestracji elektronicznej)
acha rozumiem ze przy wymianie gra przychodzi do mnie świeżutko zapakowana ;)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2006 o 17:12, Slave napisał:

mozesz wymienic same nosniki (plyty) i gra musiala byc zarejestrowana elektronicznie.

Ale pocieszenie :/ do tego ze za późno zarejestrowałem Gothica II z Xtra Klasyki(Noc kruka już ponoć nie jest w promocji)to jeszcze nie można wymienić mojego Starego Gothica II (brakuje własciwie tylko kodu od rejestracji box,płyty nawet ksiażeczka jest :P)
No nic w takim razie pomęcze mody do GI i sam porobie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem leży jednak w umowach licencyjnych, w których nie raz wprowadza się zapis, że "produkt jest licencjonowany a nie sprzedawany" lub inne bardziej rygorystyczne obostrzenia, a co mi po samej licencji skoro program, gra, muzyka znajdują się fizycznie na płycie. W przypadku jej uszkodzenia pojawia się problem chyba, że dystybutor (producent) dba o klienta a nie zawsze tak jest.

@morthi

Ustawę zacytowałem prawidłowo tylko, że podałem nie ten Dziennik Ustaw. Jak się okazuje ustawa o prawie autorskim była w tym roku nowelizowana i jej ujednolicony tekst jest w Dz. U. z 31.05.2006 r. Nr 90 poz. 631, w której to Art. 75 ust. 2 pkt 1 brzmi jak zacytowałem wcześniej. Zgadzam się z Tobą, że w sytuacji gdy uszkodzeniu ulegnie oryginalny nośnik jak i jego kopia zapasowa to tracę prawa do takiego produktu.

Żeby nie było ;) podaję link:

http://www.infor.pl/dzienniki_ustaw/dzienniki_ustaw/?rok=2006&num=90&poz=631&str=0001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem na pewno że oni na tym zarabiają no ale po co wtedy by mieli robić tą dożywontnią gdyby im się nie opłacała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powinienes raczej zatytulowac temat "dozywotnia gwaransja - dlaczego tak drogo?". powinienes zapytac kogos, kto juz z niej skorzystal. normalna przesylka poczta kosztuje w gram.pl 7,90 zl a wymiana jest darmowa. placisz za koszty transportu + pakowania. plyty zapewne nie sa zapakowane w koperty, ale jakies porzadne pudelko, moze przesylka jest wysylana z potwierdzeniem odbioru i dlatego az tyle kosztuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalna przesyłka w razie "za pobraniem" kosztuje 11.90 zł... To przy przelewach i karcie jest 7.90 zł. Odchodzą koszty samego pobrania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

.

Dnia 19.07.2006 o 12:00, cwks.21 napisał:

I tu jest przekręt. Piszą że te 15,90 jest to koszt zapakowania i wysyłki, a CDP ponosi koszty
płyt.
Tylko dlaczego jak się cos kupuje to wysyłka jest 7,90! Koszty płyt to kilkadziesiąt groszy.

kosz plyty jezeli tloczysz plyte odrazu z danymi to trche wiecej niz pare groszy.. nawet po 5 zl moze dojsc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2006 o 09:17, Barbii napisał:

Oblicz sobie lepiej jakąś droższą grę- wtedy sie opłaca.


Popatrz kiedy ostatni raz ktoś się tutaj wypowiedział...

PS: Zauważyłem, że dopisujesz się niemal do każdego możliwego tematu często nie mając pojęcia o tym co piszesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2006 o 12:04, Slave napisał:

jezeli masz plyte zepsuta od nowosci to mogles zglosic reklamacje. faktycznie oplata 15,90
zl jest wysoka jak na same koszty pakowania, chyba ze wysylaja kurierem te plyty.



no właśnie, jak jest od nowości to można iść do sklepu

Ja kiedyś w MM kupiłem uszkodzonych Polan 2, następnego dnia poszłem, sprawdzili czy naprawde jest uszkodzona i wymienili i tak raczej jest w każdym sklepie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może to nie ten co trzeba temat, ale z wyszukiwarki wywaliło tylko ten, więc...


Mam takie małe pytanie - Przed chwilą zarejestrowałem kolejną grę CDP - Homeworld 2. I wyświetla mi "brak gwarancji" a w opisie gwarancji jest zapis, że ona istnieje jeżeli gdziekolwiek w jakikolwiek sposób można nabyć tę grę. Homeworld 2 jest do nabycia nieustannie więc niby czemu nie ma gwarancji?

Koszty przesyłki - pobranie samo na Poczcie kosztuje ok 12 zł, ale papier, folia bąbelkowa i taśma też kosztują i wcale niemało. Pakowanie przez Pocztę kosztowało (rok temu) 3 z hakiem i to sporym, a teraz może i być w okolicach 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z CD Projekt, dawno temu zakupiłem Heroes 5 edycja kolekcjonerska, obejmuja ją dozywotnia gwarancja. W pewnym momencie płyty były w złym stanie, porysowane. Postanowiłem je wymienić w ramach dozywotniej gwarancji. Zrobilem wszystko co było napisane w instrukcji dozywotniej gwarancji. Wysłałem przesyłke priorytetową poleconą. To było pod koniec Października, do dzisiaj nie otrzymałem płyt ani żadnej informacji na ten temat! Dzwoniłem dzisiaj do CD Projektu, dział techniczny, nikt nie odbiera! z 15 razy próbowałem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(wyraźne plamy na płycie - nie da się zainstalować, ani zgrać na dysk).

Zdanie wyżej pokazuje ze to wina jest tego co wysłał grę na pewno nie przewoźnika więc nie powinien użytkownik ponieść ŻADNYCH kosztów ( nawet wysyłki – wysyłka do nich musi kosztować ponieważ nikt na krechę Ci nie wyślę gry ale to CDP powinien te koszty zwrócić !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować