Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Będzie się grało dobrze nawet w multi. Ja posiadam Eizo Foris Fs2333 i nie narzekam, tak naprawdę to największą różnice daje odświeżanie (60Hz, 120Hz, itd), ale to trzeba posiadać mocnego pc, który jest wstanie wygenerować adekwatną ilość fpsów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2014 o 23:17, kaczek93 napisał:

Ale też ma mi służyć tylko i wyłącznie pod PS3, bo generalnie to od kilku lat ciągle
korzystam już tylko i wyłącznie z laptopa.


Teraz PS3 a może za 5 lat PS4 :P Albo uznasz że wolisz mieć większą przekątną na lapku od czasu do czasu (zwłaszcza że odwzorowanie kolorów itd prawdopodobnie w olbrzymim stopniu przebije to co oferuje notebook). Ot, wydatek w zasadzie jednorazowy a jakość obrazu zawsze nieco wyższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do monitorów ultrapanoramicznych, widzę, że jest tutaj trochę osób znających się na temacie, a mianowicie, czy w tych monitorach jest rozdzielczość niższa niż natywna, która pozwala grać bez ograniczenia rozmiaru obrazu ( w sensie bez czarnych pasków góra/boki)? Pytam, bo odłożyłem trochę pieniędzy na taki monitor, ale mam radka r9 270x który raczej w tej maksymalnej rozdzielczości nie pozwoli mi pograc i nie wiem czy byłby sens zakupu..aktualnie mam monitor - uwaga! - 19'' 1280x1024, 9-letni, więc najwyższy czas :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Odpowiedź brzmi - tak naprawdę to nie ma, niezależnie od monitora. Żaden LCD nie wygląda zbyt pięknie w rozdzielczości innej niż natywna. Ultrapanoramy i tak są bardzo tolerancyjne pod tym względem z uwagi na to że mogą po prostu działać w trybie 1920x1080 (fakt że właśnie z paskami po bokach, za to bez utraty jakości). Ale jeśli kupujesz coś o rozdzielczości 2560x1080/2560x1600/1920x1080/cokolwiek to próbowanie ustawiania tam czegoś niższego w tych samych proporcjach żeby uniknąć pasków masakruje jakość. Tym niemniej - da się. Bo jak jest 2560x1080 to da się też to społowić do 1280x540 (wygląda paskudnie, uprzedzam) bądź 1920x810 (też niezbyt urodziwe). Fakt że niewiele gier normalnie daje możliwość ustawienia taki dziwnych rozdzielczości.

A tak w ogóle to R9 270X nie będzie mieć problemu by sobie radzić z 1080p, to nie Xbox One... 2560x1080 - czasem może już nie wyrobić ale w sporej ilości tytułów też będzie okej. Ot, co najwyżej od czasu do czasu po bokach będziesz mieć paski. W czym nie ma nic złego, poza tym tego typu monitory świetnie sprawdzają się też wszędzie indziej - np. filmy w kinowych proporcjach czy pracy na kilka programach naraz ;). Więc to że jakaś gra nie skorzysta z tego bajeru i czasem trafią ci się czarne paski nie powinna być decydującym czynnikiem. Bo w końcu nawet z tymi czarnymi paskami nie schodzisz poniżej odpowiednika 22-23" (w trybie 16:9 przy monitorze 29").

Inna sprawa to jednak cena - warto zauważyć że monitory 21:9 występują w dwóch wariantach - 25" (ok. 700 zł) i 29" (ok. 1200+ złotych, coś koło 70 cm szerokości, prawdziwa bajka). Jednak z uwagi na proporcje w pionie ten pierwszy jest zaskakująco mały i odpowiada mniej więcej 19-20" 16:9. Ten drugi dopiero ma tyle samo mniej więcej co 22". Dlatego jeśli myślisz o 25" 21:9 to bym odradził bo wyda ci się mniejszy niż to co masz teraz. Nie mówię że nie idzie przywyknąć, rozdzielczość w końcu taka sama co na 24" FullHD 16:9 ale całość wydaje się subiektywnie dość niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2014 o 00:46, ziptofaf napisał:

/.../

Własnie myślałem o tej 25-ce od LG, bo jest dość tania i mnie zaciekawiła ;) Drugi monitor, który miałem na oku, to już nie ultrapanorama, ale wydaje mi się, że to dobra marka, 23-calowa Ilyama : http://www.iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xu2390hs-1/ . Czy to byłby dobry wybór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2014 o 09:33, rikoananas napisał:

Drugi monitor,
który miałem na oku, to już nie ultrapanorama, ale wydaje mi się, że to dobra marka,
23-calowa Ilyama : http://www.iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xu2390hs-1/ . Czy to
byłby dobry wybór?


Iiyama jest firmą która robi w zasadzie tylko monitory i zazwyczaj ich ekrany są dobrej jakości. Więc raczej się nie rozczarujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam już ego Ezio Foris FS2434 i nie jestem zadowolony ....
Nie ma żadnej instrukcji po polsku, żadnych sterowników ( tylko instrukcje na CD, gdzie również nie ma polskiej wersji ). Monitor jest ... dziwny, a raczej jego obraz, który jest jakby zbyt jasny, jakby miał zbyt mocne podświetlenie. Zmniejszyłem jasność na 40 ze stu a kontrast dałem na 90 i dalej jest żle, jasne miejsca, np. tu na forum są bardzo jasne. Do tego mój poprzedni monitor miał ekran ustawiony pionowo a ten ma ukośnie ( nie wiem, czy można to zmienić ) i jak na razie jestem na nie.
Skąd mam pobrać oprogramowanie G-Ignition? Na płycie go nie ma, na stronie Ezio, także.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 19:08, lis_23 napisał:

(...) na stronie Ezio, także.

...Jak ty szukasz?
http://www.eizo.com/global/support/db/products/software/FS2434#tab02

Poza tym jeśli już kupiłeś monitor w ciemno bez spojrzenia na niego przed zakupem i masz problemy z kolorami to znaczy że będziesz musiał go sobie skalibrować tak żeby ci pasował i lepiej odzwierciedlał rzeczywistość.
Takiej usługi możesz poszukać w okolicach, czasem da się w punktach zajmujących się drukiem/DTP. Można też samemu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, szczególnie drogi nie jest:

http://www.ceneo.pl/25186092#mh=00xxTVbwrRiVesbCmfnLN9l2d1doxm_W4T6ugfGI0rJ1HCk6jfq5q-jfXsaPenDSvT7uK0WMVfS_bjhUQQR70RXXnIXJTocSds0

Z tego co widzę na szybko dla tego monitora jednym z profili po kalibracji jest:
http://puu.sh/cmp3x/33c874b55f.png (ustaw sobie takie w panelu sterowania monitora, zakładka Color i pewnie Advanced Settings). Co prawda skorzystanie z takiej ściągi nie jest to tak dobre jak prawdziwa sprzętowa kalibracja ale od czegoś trzeba zacząć.

Ewentualnie zwrócić go do sklepu i poszukać sobie czegoś innego - Eizo zazwyczaj wymagają odrobiny pracy żeby doprowadzić je do stanu w którym są naprawdę dobre.

Zaś co do jasności - a to akurat normalne, monitory blakną z czasem. Jeśli masz już swój więcej niż kilka lat to prawdopodobnie z domyślnej spadła mu w rzeczywistości o połowę i teraz jak widzisz coś "normalnego" to wydaje ci się dziwne. Miałem to samo jak podłączyłem zewnętrzny ekran do notebooka, potem myślałem że mam uszkodzonego laptopa bo wydawał się 10x za ciemny. Oczywiście już nierównomierne podświetlenie jest wadą i to należy wykosić poprzez kalibrację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, dobrze widzę tylko na trybie Color Mode Game ( Dark Scene ) lub ( Light Scene ), gdzie jasność jest na 100% ale i tu obraz jest jakby za jasny, przejaskrawiony, wali po oczach ( contrast mam na 50 ). O ile przeglądanie internetu w tym trybie jest już w miarę ok, o tyle oglądanie filmów w HD / FHD to koszmar: wszystko jest przejaskrawione, przekolorowane. Oczywiście jest tryb Cinema, który jest jednak prawie całkiem wyprany z kolorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 21:42, lis_23 napisał:

Powiem tak, dobrze widzę tylko na trybie Color Mode Game ( Dark Scene ) lub ( Light Scene
), gdzie jasność jest na 100% ale i tu obraz jest jakby za jasny, przejaskrawiony, wali
po oczach ( contrast mam na 50 ). O ile przeglądanie internetu w tym trybie jest już
w miarę ok, o tyle oglądanie filmów w HD / FHD to koszmar: wszystko jest przejaskrawione,
przekolorowane. Oczywiście jest tryb Cinema, który jest jednak prawie całkiem wyprany
z kolorów.


No i dlatego monitor się kalibruje (wstępnie dałem ci profil do wykorzystania, spróbuj). Bądź zmienia na inny. Choć ten inny też warto sobie skalibrować potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 21:48, lis_23 napisał:

Masakra, nie dla mnie, ciemno jak diabli ....


No to jak mówiłem:

http://www.ceneo.pl/25186092#mh=00xxTVbwrRiVesbCmfnLN9l2d1doxm_W4T6ugfGI0rJ1HCk6jfq5q-jfXsaPenDSvT7uK0WMVfS_bjhUQQR70RXXnIXJTocSds0

I jedziesz. Żeby lepiej zrozumieć proces:
http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/kalibracja-oraz-profilowanie-monitora/

Ot, każdy model monitora jest inny i albo robić to ręcznie co potrwa wieki albo zaopatrzyć się w kalibrator. Cóż, takie są skutki kupowania ekranu w ciemno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Haha, miałem to samo po zakupie fs2333, którego ostatecznie sprzedałem. Identyczne objawy jak u ciebie - niezależnie od tego, jak bym nie ustawił, obraz po prostu za bardzo dawał po oczach. Skończyło się tak, że wróciłem do monitora z matrycą TN, kupując Benq RL2455HM (IPS jednak nie jest dla mnie) i jestem w 100% zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że pograłem sobie trochę w " Cień Mordoru " ( ciekawostka, mimo zmiany procesora, pamięci, grafiki, dysków i nowego systemu, gra nadal ma problemy ze stylem Aero ), tryb Color Mode Game ( Light Scene ) i dopiero tutaj widać moc monitora: kolory są niesamowite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 22:27, lis_23 napisał:

A gdzie szukać czegoś o nazwie sRGB? ( Niestety, jestem laikiem w tej kwesti, dlatego
zafaję takie pytania ;) ).


Umm.... nigdzie? Istnieją dwa standardowe schematy kolorów - sRGB i AdobeRGB. I zazwyczaj standardowo używany jest ten pierwszy. Tego się nie >szuka<. To jest po prostu stopień dokładności odzwierciedlenia kolorów - np. mój monitor zgodnie z danymi z kalibratora ma 98.1% odwzorowania palety sRGB i 79.2% AdobeRGB. Twój powinien też mieć wyniki powyżej 90%.

Notabene, zgodnie z danymi z pclaba:
http://pclab.pl/art58968-7.html
"Nieco lepiej sprawił się FS2434, choć jasność w rogach też różni się od jasności pośrodku o 13–17%".

Ot, ten typ tak ma. Żeby mieć ładne równomierne podświetlenie to niestety ale takie monitory kosztują i to sporo... Na przykład taki:
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/664000
Albo coś co wspiera DUE:
http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/kontrola-rownomiernosci-podswietlenia-i-koloru-due/
(od 3000 zł z góry)
Czasem to też jednak po prostu felerna sztuka - widziałem 27" ekrany z tych samych serii w których jeden egzemplarz miał max. 10-11% odchylenie a widziałem takie w których dochodziło do 20%. Ot, jeszcze jeden powód dla którego zawsze przed zakupem monitora najlepiej go wcześniej dokładnie obejrzeć. Czasem tak nierównomiernie podświetlenie podpada też pod gwarancję (najwyższe cenowo modele Iiyamy i Eizo).

Wiec co bym zrobił na twoim miejscu? Zwrócił monitor. Jeśli kupowałeś przez internet to masz na to 10 dni. Innych ciekawszych modeli nie brakuje - czy to takich które mają 120-144 Hz czy też takich w których trafi ci się po prostu lepiej wykonany egzemplarz. A jeśli kupowałeś w sklepie stacjonarnym i opcji zwrotu nie ma? No to kup sobie kalibrator za te 2 stówki (Spyder4 jest w porządku) i eksperymentuj, jest tam mnóstwo profili do wyboru do jakich należy zoptymalizować monitor (choćby zależnie od oświetlenia czy osobistych preferencji co do kontrastu). Jest też w miarę łatwy kreator krok po kroku.

EDIT

Fakt że jeśli właśnie zagrałeś w Shadows of Mordor to pewnie zrozumiałeś co potrafi ten monitor i nagle okaże się że te wady wcale nie są istotne :P Choć kalibrator i tak bym kupił, wtedy dopiero zrozumiesz dlaczego Eizo jest ogólnie uznaną marką ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2014 o 00:16, ziptofaf napisał:


EDIT

Fakt że jeśli właśnie zagrałeś w Shadows of Mordor to pewnie zrozumiałeś co potrafi ten
monitor i nagle okaże się że te wady wcale nie są istotne :P Choć kalibrator i tak bym
kupił, wtedy dopiero zrozumiesz dlaczego Eizo jest ogólnie uznaną marką ;)


Na razie wygląda to tak:

przeglądanie netu, praca z systemem, z programami, itp. - przeciętnie ale w trybie Color Mode Game ( Dark Scene ) jest w miarę ok
oglądanie filmów w HD / FHD - słabo, jeżeli nie tragedia. Wszystko przejaskrawione, duzo paprochów, ziarna, itp.
gry - bardzo dobrze ( zobaczymy jak inne tytuły ). Widać każdy kolorek, barwy są nasycone, bogate i dobrze widoczne, choć czerń bywa trochę przytłaczająca ( ale to w trybie Dark Scene ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2014 o 00:34, lis_23 napisał:

oglądanie filmów w HD / FHD - słabo, jeżeli nie tragedia. Wszystko przejaskrawione, duzo
paprochów, ziarna, itp.


No to kalibracja. Bo filmy = trochę podobne do zdjęć. A właśnie tam kalibracja daje największe korzyści.
Ewentualnie zacznij od zainstalowania profilu ICC, jest do ściągnięcia na stronie producenta (jeśli nie możesz znaleźć: http://puu.sh/cmEt7/47dd74b48f.rar).

Dnia 23.10.2014 o 00:34, lis_23 napisał:

gry - bardzo dobrze ( zobaczymy jak inne tytuły ). Widać każdy kolorek, barwy są nasycone,
bogate i dobrze widoczne, choć czerń bywa trochę przytłaczająca ( ale to w trybie Dark
Scene ).

Akurat przytłaczająca czerń jest oznaką tego że monitor zazwyczaj jest... dobry :P Bo zamiast świecącej szarości widzisz coś co jest czarne. To jest zazwyczaj coś do czego się przyzwyczaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w normalnej pracy z tym monitorem najbardziej przeszkadza mi podświetlenie matrycy ( LED ). Z jednej strony obraz jest dla mnie zbyt ciemny, a z drugiej, bardzo wali po oczach, jakby czegoś było za dużo, za dużo jakiegoś koloru / kolorów, np .to, co powinno być szare jest białe lub różowe, podchodzi w fiolet, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2014 o 09:50, lis_23 napisał:

Wydaje mi się, że w normalnej pracy z tym monitorem najbardziej przeszkadza mi podświetlenie
matrycy ( LED ). Z jednej strony obraz jest dla mnie zbyt ciemny, a z drugiej, bardzo
wali po oczach, jakby czegoś było za dużo, za dużo jakiegoś koloru / kolorów, np .to,
co powinno być szare jest białe lub różowe, podchodzi w fiolet, itp.


Próbowałeś zmieniać paletę RGB? Bo ja mając obecnie monitor obsługujący pełny zakres kolorów i ograniczony musiałem wybrać ograniczony. Z pełnym po prostu było za ciemno.

RGB (16-235):
http://wgrajfotke.pl/di/ITAT/16-235.jpg

RGB (0-255):

http://wgrajfotke.pl/di/IAMA/0-255.jpg

I to tylko jeden z nielicznych przykładów, ponieważ w innych grach (np. nowy Wolfenstein) każda lokacja, gdzie było nieco ciemniej wyglądała, jakby ktoś wylał na nią smołę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować