Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Tales from the Borderlands: Zer0 Sum - recenzja

30 postów w tym temacie

Paweł Pochowski

Postaci z dwóch stron barykady łączą siły w walce o to, co dla nich najcenniejsze. I nie jest to ani pokój, ani bezpieczeństwo świata. Chodzi o pieniądze, cenne przedmioty, więcej pieniędzy i bezcenny artefakt. A w takiej sytuacji cel uświęca środki.

Przeczytaj cały tekst "Tales from the Borderlands: Zer0 Sum - recenzja " na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 06:10, Phiisto napisał:

Przepraszam najmocniej ale gdzie na tym świecie "Tylko po angielsku" to minus na litość
boską?

Ja jestem z XX wieku, to dla mnie minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Ja jestem z XX wieku, to dla mnie minus.
Ja w XX wieku grałem na Amidze w np. Eye of the Beholder ze słownikiem na kolanach i nie narzekałem.
Angielski to jeden z najprostszych języków do nauczenia się, w dodatku przydatny nie tylko do grania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 10:53, Argael napisał:

Ja w XX wieku grałem na Amidze w np. Eye of the Beholder ze słownikiem na kolanach i
nie narzekałem.

Szkoda, że gry już nie czekają, aż ludziki sobie sprawdzą co dane słowo znaczy, a dodatkowo wymagają dokonania wyboru w krótkim czasie. To już nie czasy tych drewnianych staroci. Spróbuj tak sobie pograć w jakąś gierę od Telltale. GL & HF.

Dnia 14.12.2014 o 10:53, Argael napisał:

Angielski to jeden z najprostszych języków do nauczenia się, w dodatku przydatny nie tylko do grania.

I ciul. Jestem za leniwy na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak. A Niemiec, który przyjeżdża do Polski robić interesy powinien być oburzony, bo nikt nie chce/nie umie z nim gadać po niemiecku? ;o
Analogicznie jest z grami. Jeśli gra wychodzi na danym rynku, powinna być zlokalizowana, bo póki co język angielski do życia wymagany nie jest.
W Niemczech jest takie prawo(o ile się nie mylę-ktoś kiedyś mówił o tym na gramie), że gra bez lokalizacji nie ma racji bytu w oficjalnej dystrybucji i tam nikt nikogo nie ciśnie za brak znajomości języka angielskiego lol.
Tylko polskie wcześniactwo, które skupiło się na oglądaniu wszelakich anime i hentai potrafi bezczelnie komuś to wytknąć...

Ps. Umiem angielski i mi większego problemu on nie stwarza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Przepraszam najmocniej ale gdzie na tym świecie "Tylko po angielsku" to minus na litość
> boską?

Jakiś miliard ludzi na tym świecie mówi po Chińsku. Dlaczego nie ma minusa za brak wersji Chińskiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po kij recenzent uwzględnia język gry i przez to zaniża ocenę końcową. Chodzi o to aby ocenić produkt końcowy studia które stworzyło, grę. Kwestia tłumaczenia nie powinna leżeć w ich gestii, a wydawcy w danym kraju. Nie czaję, to już kolejna recenzja gdzie oczko powędrowało w dół przez brak j. polskiego, które notabene może zostanie kiedyś dodane. Tak czy owak nie czaję zaniżania oceny przez obecność j. angielskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Tak czy owak nie czaję zaniżania oceny przez obecność j. angielskiego.
Dokładnie. Już abstrahując od tego czy w dzisiejszych czasach angielski trzeba znać czy tylko można, bez sensu jest zaniżanie oceny grze za to, że żaden polski wydawca nie raczył wziąć się za jej zlokalizowanie. Tłumaczenie gry na każdy język świata nie należy do obowiązków jej twórców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydawca nie ma obowiązku lokalizować gier, więc minus dla mnie też kompletnie z tyłka. Nie powiem, że gra POWINNA być zlokalizowana, ale nie powiem też, że miło patrzeć jak ludzie żalą się, że nie mogą w nią grać, bo nie jest w naszym rodzimym języku. W takim wypadku albo pozostaje zdziałać coś w tej sprawie, albo obejść się smakiem - lub też zacząć uczyć się języka. Gry również nikt nie nakazuje kupować. Poza tym jestem pewien, że będą fanowskie spolszczenia, jak do większości gier TellTale.

Nie popieram niemieckiego prawa, zwyczajnie dlatego, że ludzie, którzy znają język nie powinni być z tyłu tylko dlatego, że istnieją ludzie, którzy angielskiego nie znają, bo uczyli się innego języka lub też zwyczajnie im się nie chce.

Warto wspomnieć też o tym, że niemiecki to jeden z najszerzej używanych języków świata - mają pozycję, która pozwala im na takie, a nie inne, wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 13:04, mati285 napisał:

Dokładnie.

Srokładnie.

Dnia 14.12.2014 o 13:04, mati285 napisał:

bez sensu jest zaniżanie oceny grze za to, że żaden polski wydawca nie raczył

Jeżeli recenzja jest subiektywna i reprezentuje to co sądzi o niej recenzent... to czemu lokalizacja lub jej brak ma nie wpłynąć na ocenę? Czy puryści nie będą narzekać jak gra została zlokalizowana jak nie wiem...
Fallouty, Tomb Raider Legenda or whatever i tym samym będą jeździć jak Ruscy po Ukrainie?
Yep, to to samo. Skrzywdzona dópa i związany z tym potworny bul.

Dnia 14.12.2014 o 13:04, mati285 napisał:

Tłumaczenie gry na każdy język świata nie należy do obowiązków jej twórców.

Ale kto tak twierdzi? Niemcy? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 13:39, Zgreed66 napisał:

> Dokładnie.
Srokładnie.

Cóż za niesamowicie błyskotliwa riposta. Tak mnie zagiąłeś, że nie wiem czy jest sens odpowiadać, ale spróbuję...

Dnia 14.12.2014 o 13:39, Zgreed66 napisał:

Jeżeli recenzja jest subiektywna i reprezentuje to co sądzi o niej recenzent... to czemu
lokalizacja lub jej brak ma nie wpłynąć na ocenę?

Jasne, recenzent może sobie narzekać na co chce i odejmować za to grze punkty. Nawet za to, że pociął sobie palec przeglądając instrukcję. Tylko pytanie czy ktoś będzie brał takiego recenzenta na poważnie?

Dnia 14.12.2014 o 13:39, Zgreed66 napisał:

Yep, to to samo. Skrzywdzona dópa i związany z tym potworny bul.

Dywaguje się tu na temat angielskiego, a tu niektórzy mają widzę problem z polskim, a nie wybacz... zapomniałem, że tak się teraz pisze "w internetach" i uznaje się to za fajne.

Dnia 14.12.2014 o 13:39, Zgreed66 napisał:

> Tłumaczenie gry na każdy język świata nie należy do obowiązków jej twórców.
Ale kto tak twierdzi? Niemcy? :D

Patrząc na to co pisze się w tym wątku to Niemcy akurat twierdzą chyba inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 14:08, mati285 napisał:

Cóż za niesamowicie błyskotliwa riposta. Tak mnie zagiąłeś, że nie wiem czy jest sens
odpowiadać, ale spróbuję...

Znaczy dokładnie tyle ile twoje "dokładnie".

Dnia 14.12.2014 o 14:08, mati285 napisał:

Jasne, recenzent może sobie narzekać na co chce i odejmować za to grze punkty. Nawet
za to, że pociął sobie palec przeglądając instrukcję. Tylko pytanie czy ktoś będzie brał
takiego recenzenta na poważnie?

Każdy który będzie się zgadzał ze zdaniem recenzenta. Tj. zależnie od problemu.

Dnia 14.12.2014 o 14:08, mati285 napisał:

Dywaguje się tu na temat angielskiego

Na temat czego?? Chyba pomyliłeś temat z tym bardziej: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=7692&u=2558, albo powinieneś pójść na filologię, żeby brandzlować o samym jęzku.
I ja mam problem z polskim?

Dnia 14.12.2014 o 14:08, mati285 napisał:

a nie wybacz... zapomniałem, że tak się teraz pisze "w internetach" i uznaje się to za fajne.

Jakoś tego w tym temacie nie widzę i nie wiem czy to fajne, czy nie. I co ma do tematu.

Dnia 14.12.2014 o 14:08, mati285 napisał:

Patrząc na to co pisze się w tym wątku to Niemcy akurat twierdzą chyba inaczej.

Jakby twierdzili inaczej, to by to zmienili. A jednak się tego trzymają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W oryginalne Borderlandsy nie miałem okazji grać, a seria od Telltale bardzo mnie do tego zachęciła.Na pewno ogram gdy wyjdzie wersja Remastered na konsole nowej generacji.A co do samego epizodu to mam nadzieję, że z każdym następnym będzie jeszcze lepiej ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować