SiniS

Rower - temat dla maniaków rowerowych

3156 postów w tym temacie

Dnia 27.05.2008 o 18:59, master962 napisał:

nie martw się ja mam swój trochę dłużej i też już złapałem gumę ;) a najbardziej było
mi szkoda pozbywać się prawie nowej opony

A przebiłeś oponę? Przecież z przebitą oponą można jeździć :P Gorzej z dętką... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 19:50, rogoz94 napisał:

A przebiłeś oponę? Przecież z przebitą oponą można jeździć :P Gorzej z dętką... :P

Na góralu ciężko jeździć z przebitą oponą, a on jeździ na szosówce - przebita opona jest równoznaczna z wymianą tejże :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 19:50, rogoz94 napisał:

> nie martw się ja mam swój trochę dłużej i też już złapałem gumę ;) a najbardziej
było
> mi szkoda pozbywać się prawie nowej opony
A przebiłeś oponę? Przecież z przebitą oponą można jeździć :P Gorzej z dętką... :P

jak napisał Quatre nie było innej możliwości niż wyrzucenie opony tym bardziej że dziura była spora a przy pompowaniu kół do trochę powyżej 9 bar jeszcze się trochę powiększała :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 21:20, master962 napisał:

jak napisał Quatre nie było innej możliwości niż wyrzucenie opony tym bardziej
że dziura była spora a przy pompowaniu kół do trochę powyżej 9 bar jeszcze się trochę
powiększała :|

Tak z ciekawości - co zrobiłeś, że szmata sie zniszczyła?
btw Aż 9 atmosfer pompujesz? Mi mówiono, że osiem się wbija tylko, więc jak to jest naprawdę? W sumie to mam problem podobny do Twojego, z tym że moja opona nie jest przebita, ale uleciało trochę powietrza i jeździć się praktycznie nie da (bardzo dobija na nierównościach, np. przejazdach kolejowych), a nie mam jeszcze pompki, bo w moim sklepie rowerowym mają przywieźć dopiero te lepsze pompki, lompa nie chcę :) No i tak czekam i czekam aż przywiozą i tylko mnie denerwują, bo jeździć nie mogę :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 22:05, Quatre napisał:

czekam aż przywiozą
i tylko mnie denerwują, bo jeździć nie mogę :/

na stacje sobie podskocz i pod kompresor. Swoją drogą to wy jakies pro opony chyba macie skoro pompujecie po 8-9 atmosfer. Ja na swojej mam napisany optymalny zakres 350 - 420 kPa, czyli około 4 atmosfer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 23:24, Grucha91 napisał:

> czekam aż przywiozą
> i tylko mnie denerwują, bo jeździć nie mogę :/
na stacje sobie podskocz i pod kompresor. Swoją drogą to wy jakies pro opony chyba macie
skoro pompujecie po 8-9 atmosfer. Ja na swojej mam napisany optymalny zakres 350 - 420
kPa, czyli około 4 atmosfer.

aha tylko że chłopaki mają wentyl włoski a na stacji końcówki do takiego nie uświadczysz , ja mam pompkę teleskopową z dwiema końcówkami i blokadą/uszczelnieniem na wentyl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 23:24, Grucha91 napisał:

na stacje sobie podskocz i pod kompresor.

Nie da rady, wentylek nie pasuje, jakiś taki dziwny cienki dupcyngiel mam zamiast starego dobrego Schradera (czy jak mu tam, "samochodowy" w każdym razie), więc lipa :/ A nawet jak pompkę już będę miał, to i tak będę się bał pompować - kiedyś już raz złamałem jakiś wąski wentyl, trzeba diablo uważać :D

Dnia 27.05.2008 o 23:24, Grucha91 napisał:

Swoją drogą to wy jakies pro opony chyba macie skoro pompujecie po 8-9 atmosfer. Ja na swojej mam napisany
optymalny zakres 350 - 420 kPa, czyli około 4 atmosfer.

Wcale nie pro - po prostu tyle się nabija do opon o średnicy 23 milimetrów :D Zwykłe opony szosowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2008 o 22:05, Quatre napisał:

Tak z ciekawości - co zrobiłeś, że szmata sie zniszczyła?

sam dokładnie nie wiem :) jechałem sobie i nagle patrzę już mam flaka pewnie na jakieś szkiełko najechałem bo oponka była ładnie przecięta

Dnia 27.05.2008 o 22:05, Quatre napisał:

btw Aż 9 atmosfer pompujesz? Mi mówiono, że osiem się wbija tylko, więc jak to jest naprawdę?

wszystko zależy po jakim terenie jeździsz :) zresztą na moich oponach pisze żeby pompować od 7 do 10 atmosfer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łohoho! Panowie, mylicie terminy!

1 BAR = 2,1 Atm [Atmosfery]

Z tego, co wiem, to większość kolarzy wrzuca w swoje rowery ok 8 BAR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 08:43, rogoz94 napisał:

Łohoho! Panowie, mylicie terminy!

1 BAR = 2,1 Atm [Atmosfery]

Z tego, co wiem, to większość kolarzy wrzuca w swoje rowery ok 8 BAR.

sorry Winnetou ale dokładnie 1 bar = 0,98692 atm więc można przyjąć że 1 bar to prawie tyle samo co 1 atm [atmosfera fizyczna]
można też stosować psi które pochodzi z brytyjskiego systemu miar 1 psi = 0,068947 bar
poza tym jak już pisałem pompowanie kół zależy od terenu w jakim się jeździ bo np. podczas czasówek w kołach jest ok. 10 barów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 11:17, master962 napisał:

> Łohoho! Panowie, mylicie terminy!
>
> 1 BAR = 2,1 Atm [Atmosfery]
>
> Z tego, co wiem, to większość kolarzy wrzuca w swoje rowery ok 8 BAR.
sorry Winnetou ale dokładnie 1 bar = 0,98692 atm więc można przyjąć że 1 bar to
prawie tyle samo co 1 atm [atmosfera fizyczna]

<plask>
... Atmosfera fizyczna to nie to samo, co ciśnienie atmosferyczne na Ziemi, o którym mówiłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 15:50, rogoz94 napisał:

... Atmosfera fizyczna to nie to samo, co ciśnienie atmosferyczne na Ziemi, o którym
mówiłem...

A co to w ogóle jest atmosfera fizyczna? To jest właśnie atmosfera na Ziemi, tylko w określonej temperaturze (rozszerzalność cieplna daje o sobie znać). Ok. 1013 hPa zdaje się. A 1 Bar to właśnie jedna atmosfera, bez rozróżniania jaka :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Atmosfera fizyczna odpowiada ciśnieniu atmosferycznemu na powierzchni morza na Ziemi.
A to troszkę niżej. Ale to chyba nie temat na tego typu dyskusje ;)
Przepraszam, ja zacząłem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widzę rogoz94 że nie za bardzo rozumiesz więc napiszę jeszcze raz 1 bar to nie 2,1 atm jak napisałeś

1 bar = 0,98692 atm [atmosfera fizyczna]
1 bar = 1,0197 at [atmosfera techniczna]


i każdy wie że bar i atm czy at to nie to samo ale dlatego że to prawie tyle samo używa się takiego skrótu myślowego tak samo jak z masą i ciężarem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy rzucił się wam kiedyś w oczy cross lub treking z ramą amortyzowaną albo sama taka rama ?
Jeżeli tak to proszę o nazwę sklepu lub link.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2008 o 01:23, Black Monday napisał:

Ja mam pytanie , czy klasyczny MTB zmieści się do dość dużej Pałatki ? Czy już lepiej
kupić klasyczny namiot ?

Zmieści się w namiocie 2 osbowym pod warunkiem zdjęcia kół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2008 o 21:05, TetraGramaton napisał:

Czy rzucił się wam kiedyś w oczy cross lub treking z ramą amortyzowaną albo sama taka
rama ?
Jeżeli tak to proszę o nazwę sklepu lub link.


crossa amortyzowanego na przód zrobisz sobie bez problemu z MTB, zmieniasz opony na bardziej szosowe, dodajesz bagażniki, oświetlenie, lusterko też się przyda. Wybieraj model z przelożeniami szosowymi znaczy przednia duża zębatka min 44 - 48 i masz rower do wszystkiego i na szosie się nada i w terenie, ale po co to wszystko jak rower crossowy kupisz bez problemu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2008 o 23:03, czaja24 napisał:

> Ja mam pytanie , czy klasyczny MTB zmieści się do dość dużej Pałatki ? Czy już
lepiej
> kupić klasyczny namiot ?
Zmieści się w namiocie 2 osbowym pod warunkiem zdjęcia kół

Hmm kuszące, bo mam na takie wkrętki... Ale pewnie z wygodą nie będzie miało nic wspólnego i będę musiał sobie kupić jakieś kajdanki czy co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy do ramy MTB podejdą 28 calowe koła ? Z kond mam wiedzieć, że będzie kompatybilne ?

Dnia 31.05.2008 o 23:11, czaja24 napisał:

ale po co to wszystko jak rower crossowy kupisz bez problemu

Niestety z amortyzowaną ramą jeszcze się nie spotkałem. Nie ma tego w sklepach a tylko w jednym mi powiedzieli, że będzie taka możliwość na zamówienie za duże pieniądze.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się