Zaloguj się, aby obserwować  
Markus89

Recenzje - wątek dla piszących

131 postów w tym temacie

Dnia 24.06.2007 o 18:13, Markus89 napisał:

Przeczytaj przypiętego posta.
Swoją recenzję wrzuć na jakiś serwer. Nabijanie sobie wejść na GS w ten sposób to nic fajnego.


Czytałem. Nie ma nic, że nie wolno umieszczać na gramsajcie. Poza tym wysyłałem swoją recenzję do kilku portali, i wszędzie mnie (przepraszam za sformułowanie) olali. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2007 o 09:09, jakubcjusz napisał:

Czytałem. Nie ma nic, że nie wolno umieszczać na gramsajcie.


Przeczytaj te trzy krótkie punkty w regulaminie wątku dowiesz się, że recki wrzuca się na serwer.
Trzeba Ci napisać gdzie nie należy wrzucać recek, że nie możesz wpaść na to, aby dostosować się do mojej prośby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co jest? Czyżby nikt nie pisał recenzji? :> Mam zamiar (a raczej obowiązek :P) w najbliższym czasie (możliwe, ze jeszcze w tym tygodniu) zrecenzować Mercenaries na PS2 i Black Buccaner na PC. Szkoda tylko, że przez te lato nie mam natchnienia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 21:05, Moras1990 napisał:

Szkoda tylko, że przez te lato nie mam natchnienia :P


Niestety trzeba się liczyć z faktem, jako "prawie zawodowy" recenzent, iż takie chwile bywają. Ale swojej działalności niestety nie zakończysz, co może się objawić słabszą recenzją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, chciałem dodać, że to nie jest reklama, bo recenzje pisałem bezpośrednio w okienku wpisu, a nie w jakimś programie, ale adres podałem bezpośrednio do wpisu, gdzie chyba nie liczą się odwiedziny.

Proszę o oceny :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, by wątek ten ciekawy wątek miał upaść, dlatego wrzucam tu zaczerpnięte z playback.pl, zasady poprawnego pisania :


Cytat:
PISOWNIA IMION I NAZWISK OBCYCH - apostrof

Temat oddzielamy od końcówki fleksyjnej apostrofem tylko wtedy, gdy zaczyna się ona od samogłoski, a temat kończy na samogłoskę inną niż "i". A więc George''a i Debussy''ego, ale Verdiego, Boticellego, Goethego, Gloucestera czy Abrahama. Wyjątek stanowią nazwiska węgierskie, przy zapisywaniu których nigdy nie używamy apostrofu, np. Mindszentyego. Podobnie jest z takimi, w przypadku których wygłosowe "y" wymawia się jako jotę, np. Clooneya [wym.: kluneja].

Należy zawsze preferować fonetyczną postać nazwiska (to, co się słyszy, a nie to, co widać), kiedy decydujemy o ewentualnym użyciu apostrofu. W myśl tej zasady, jeśli na końcu wyrazu słychać co innego, niż widać, np. Rabelais [wym.: rable], albo w ogóle nie słychać tego, co widać, np. Charles Philippe [wym.: szarl filip], to stosujemy apostrof, a więc nazwy te odmieniamy odpowiednio: Rabelais''go i Charles''a Philippe''a. Warto wspomnieć w tym miejscu, że już angielskie "Charles" wymawiamy z polska: ''czarls'', a więc odmieniamy: Charlsa (bez apostrofu!). No i też trzeba zaznaczyć, że chociaż Charles''a Philippe''a, to już o Charles''u Philippie. Takie "i" zmiękczające poprzedzającą spółgłoskę trochę komplikuje sprawę, bo eliminuje samogłoski bezdźwięczne oddzielające je od tej spółgłoski i wtedy już apostrofu stosować nie należy. To tak jak ze słowem "remake". Spodziewamy się "remake''u", ale zachwycamy się "remakiem".

Trzeba tu zastrzec, że istnieją nazwiska, przy wymawianiu których (w mianowniku) pomija się wygłosową spółgłoskę, np. Camus [wym.: kami]. Należy pamiętać, że w przypadkach zależnych uwzględnia się ową głoskę także w wymowie, więc apostrof jest zbędny: Camusa [wym. kamisa].

Trudności nastręczają niekiedy formy narzędnikowe nazwisk, w których nie wymawia się wygłosowego "-e", typu: Lamartine [wym.: lamartin], Doyle [wym.: dojl]. Skoro nie wymawia się finalnej głoski w tym wypadku, a mimo to po utworzeniu formy zależnej ową głoskę słychać, to znaczy, że musi ona być elementem końcówki fleksyjnej, stąd: Lamartine''em i Doyle''em (porównaj: Charles''a, Charls''em). Odmiana wygląda więc inaczej, niż w przypadku nazwisk, w których wygłosowe "-e" nie ulega redukcji, typu: Goethe czy Dante, odmieniane odpowiednio: Goethem, Dantem; Goethego, Dantego.


Temat 2: Co z tym Xboksem 360 ?
Cytat:
Zasada pisowniana [nr 27, p. 9.5. d) dotycząca posługiwania się literą „x” mówi, że w przypadkach innych niż mianownik (w pozycji przed końcówką fleksyjną) należy owo „x” zastępować połączeniem liter „ks”, a więc Xboksu, Xboksem, Xboksowi – i – w miejscowniku Xboksie. Jednak w wypadku tej nazwy mam spore wątpliwości, czy należy owa zasadę tak rygorystycznie stosować – z przyczyn na pierwszy rzut oka (na powyższe napisy) oczywistych. Widzę tu jednak możliwość pewnego kompromisu miedzy ową zasadą� a niezbyt dobrymi skutkami jej stosowania. Proponowałbym zapisy następujące: Xbox, Xboxu, Xboxowi, Xbox, Xboxem – oraz – (na)�Xboksie (miejscownik). Zapis Xboxie byłby jednak nie do przyjęcia, jak sądzę.

prof. dr hab. Mirosław Skarżyński


Temat 3: Najczęściej spotykane błędy
Cytat:
"na co dzień" a nie "na codzień"
"spoza" a nie "z poza"
"w tym przypadku" a nie "wypadku". Wypadek jest drogowy.
"bezpodstawne" a nie "bez podstawne"
"w przeciągu trzech minut" – to błąd! W przeciągu to można złapać zapalenie płuc. Piszcie "w ciągu trzech minut".
Nie można napisać na przestrzeni czasu. Czas to czas, a przestrzeń to przestrzeń. Nie piszcie więc na przestrzeni ostatnich lat, tylko podczas ostatnich lat albo w ciągu ostatnich lat.


Temat 4: Coś, co Ag lubi najbardziej – przecinki
Cytat:
Jeśli rozpoczynasz zdanie od "Mimo że" – to wtedy między mimo a że nie ma przecinka. Nie stawiamy przecinka także w porównaniach jeśli piszemy "między niebem a ziemią". Przecinek przed "a", "czy" stawiamy wówczas, gdy po tych spójnikach wprowadzamy zdanie podrzędne.


Temat 5: z czy ze ?
Cytat:
Forma "ze" występuje przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski "s, z, ś, ź, ż, rz, sz", po której następuje inna spółgłoska,
np: ''ze słowem'', a nie ''z słowem''. (Ag)


Temat 6: tę lampę czy tą lampę?
Cytat:
Przed biernikiem rodzaju żeńskiego piszemy tę, nie tą. Co prawda uznaje się jeszcze, gdy "tą" występuje, gdy o czymś mówimy, niemniej jednak poprawna pisownia przed biernikiem rodzaju żeńskiego to "tę". Np. "tę pisownię", ale w celowniku "tą książką". (Ag)


Temat 7: lepszy rydz niż nic
Cytat:
NIE STAWIAMY przecinka przed porównaniami, które są wprowadzane przez wyrazy: jak, jakby, niż, niby i tym podobne.

Jesteś piękna niczym żaba.
Nie ma jak w redakcji Playback.
Jest zdrowy jak Endrju po siłowni.

STAWIAMY przecinek przed wyrazami: jak, jakby, niż, niby i tym podobne w zdaniach złożonych porównawczych.

Zróbcie to ćwiczenie tak, jak umiecie.
Łatwiej to napisać, niż zrozumieć.


Temat 8: Albowiem...
Cytat:
Przed słowem albowiem należy postawić przecinek, albowiem należy ono do tej samej grupy spójników, co bo, gdyż, ponieważ, bowiem, z których wszystkie wymagają przecinka.


Temat 9: Zwłaszcza że
Cytat:
Nie rozdziela się przecinkiem połączeń partykuł, spójników i przysłówków ze spójnikami, np. chyba że, chyba żeby, ile że, jak gdyby, jako że, mimo że, pomimo to, pomimo że, tylko że, tym bardziej że, właśnie gdy, właśnie jak, właśnie kiedy, podczas gdy, zwłaszcza gdy, zwłaszcza jeżeli, zwłaszcza kiedy, zwłaszcza że. Przecinek należy postawić przed całym wyrażeniem (jest to tzw. cofanie przecinka). Przykłady:

Nie chciał się położyć, pomimo że był śpiący.
Napiszę na pewno, chyba żebym zapomniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też spróbowałem swoich sił w pisaniu recenzji .Głownie z tego powodu, że wybieram sie na studia dziennikarskie a na lekcjach polskiego w szkole kompletnie się nie rozwijam :) Moje wypociny możecie znaleźć na moim gramsajcie.
Aktualnie na GS'ie znajduje się tylko jedna recenzja ale wkrótce pojawią się kolejne, miejmy nadzieję z teksu na tekst coraz lepsze i ciekawsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować