PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 22.08.2006 o 13:49, Rider of Rohan napisał:

A i dlaczego nie moge partycji okolo 65 gigowej sformatowac na fat32? Jest jakies ograniczenie?

z tego co wiem ms specjalnie ograniczyl rozmiar mozliwych partycji w fat32 zeby sklonic do uzywania ntfs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 13:49, Rider of Rohan napisał:

A i dlaczego nie moge partycji okolo 65 gigowej sformatowac na fat32? Jest jakies ograniczenie?


Mialem ten sam problem - Windows XP partycje wieksze niz 32GB Windows chcial formatowac tylko jako NTFS> Problem jest do obejscia - uruchamiasz dowolnego linuxa (instalacje badz LiveCD) i z jego poziomu formatujesz surowa partycje na vfat.

morthi ->

Dnia 22.08.2006 o 13:49, Rider of Rohan napisał:

a na co Ci fat ?:) ntfs jest o wiele lepszy ((stabilniejszy) a pliki zajmuja mniej miejsca ( ze wzgledu na mniejszy rozmiar klastrow)

Linux niestety wciaz nie ma dobrze obslugiwanego zapisu na partycje FAT, wiec jezeli chcesz bez problemow wymieniac dane miedzy tymi systemami to jest to najprostsze wyjscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 13:55, gmx napisał:

> A i dlaczego nie moge partycji okolo 65 gigowej sformatowac na fat32? Jest jakies ograniczenie?

z tego co wiem ms specjalnie ograniczyl rozmiar mozliwych partycji w fat32 zeby sklonic do
uzywania ntfs.


e tam - to poprostu stara technologia (ograniczenia logiczne - system dwójkowy); fat 16 nie zrobisz partycji wiekszej niz 2 gb z hakiem, po prostu 16 bit na to nie pozwala - podobnie jest z fat32 - tylko granica jest wyższa.
poza tym w fat 32 nie zapiszesz plików wiekszych niz 4 gb z kawałkiem;

ntfs był naturalnym krokiem w rozwoju - tyle że niekompatybilny ze starszymi systemami (ale dało radę to obejść za pomoca dodatkowych programów )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 13:49, Rider of Rohan napisał:

A i dlaczego nie moge partycji okolo 65 gigowej sformatowac na fat32? Jest jakies ograniczenie?

Oceniam, że FAT32 przydaje się jedynie w sytuacjach gdy chcesz z dyskiem wpaść do kumpla, który ma Win98. Ja stosowałem na początku, ale przeszedłem na NTFS. rzynajmniej normalnie startuje po awaryjnych resetach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 14:32, Martimat napisał:

e tam - to poprostu stara technologia (ograniczenia logiczne - system dwójkowy); fat 16 nie
zrobisz partycji wiekszej niz 2 gb z hakiem, po prostu 16 bit na to nie pozwala - podobnie
jest z fat32 - tylko granica jest wyższa.

http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table
max volume size- tak, granica jest troszeczke wyzsza ;)

Dnia 22.08.2006 o 14:32, Martimat napisał:

poza tym w fat 32 nie zapiszesz plików wiekszych niz 4 gb z kawałkiem;
ntfs był naturalnym krokiem w rozwoju - tyle że niekompatybilny ze starszymi systemami (ale
dało radę to obejść za pomoca dodatkowych programów )

dlatego od wyjscia xp uzywam tylko ntfs na wszystkich dyskach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 13:51, morthi napisał:

a na co Ci fat ?:) ntfs jest o wiele lepszy ((stabilniejszy) a pliki zajmuja mniej miejsca
( ze wzgledu na mniejszy rozmiar klastrow)

dziwne bo partycja na fat32 nie moze przekroczyc 124,55 GB- wiec sie miescisz


Tak ale tylko teoretycznie. Powinna mieć możliwość do 130GB ale z uwagi właśnie na ograniczenia od MS jest możliwość tylko do 32GB - ale to też nie na wszystkich systemach. Win XP z SP1 i SP2 już tego ograniczenia chyba nie ma (przynajmniej ja nie mam :) )
ps. co do Fat32 to może i jest mniej bezpieczny ale jest szybszy od NTFS przez co opłaca się na nim instalować chociażby gry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jest szybszy fakt - ale baardzo nieznacznie (i uwidacznia sie to na operacjach na dużej liczbie małych plików); Fat 16 jest pod tym wzgledem jescze szybszy ;) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio uruchomiłem program CPU-Z. Czegoś nie rozumiem. Popatrzcie na obrazek. Czy to co jest zaznaczone to FSB płyty głównej? Kiedyś podawałem nazwę mojej płyty głównej dostałem w odpowiedzi linka do strony, na której pisało, że moja płyta główna osbługuje FSB co najwyżej 130Mhz. Dlatego chciałem zapytać: co oznacza to co zaznaczyłem w tym obrazku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 16:46, mikim napisał:

Sorki, zapomniałem dołączyć obrazek. Poprawiam :P.


to jest częstotliwość domyślna z jaka działają twoje kości RAM :) jest to informacja zapisana w układzie spd (dlatego nazwa zakładki jest taka); pamięc zawsze może działac z nizszą częstotliwością / czyli taką jaką masz fsb (w tym przypadku 100 - prawda?) lub wyższą (podkręcanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos polecic jakis dobry program do kompleksowego sprawdzenia dysku?
Dostalem ostatnio kilka z magazynu pewnej firmy i nie wiem na ile moge im zaufac (z jakiegos powodu musialy sie znalesc w magazynie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 16:57, Volvox napisał:

Moze ktos polecic jakis dobry program do kompleksowego sprawdzenia dysku?
Dostalem ostatnio kilka z magazynu pewnej firmy i nie wiem na ile moge im zaufac (z jakiegos
powodu musialy sie znalesc w magazynie ;)


hdd life pro - wyslwietla parametry dysku bardzo dokładnie (prog. komercyjny); coś tam do formatowania (niskopoziomowego też itp.) się znajdzie.
jak dotre do domu to poszperam za darmowym softem (mam tego trochę), ale to wieczorem / chyba, że znów ktoś mnie uprzedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 18:45, morthi napisał:

a ile chcesz na niego wydac? bo darmowych to dobrych nie ma

Wydac chccem 0zl! Na to kasy zbytnio nie chce mi sie wydawac. A jakis z darmowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2006 o 19:04, Michael1v5 napisał:

> a ile chcesz na niego wydac? bo darmowych to dobrych nie ma
Wydac chccem 0zl! Na to kasy zbytnio nie chce mi sie wydawac. A jakis z darmowych?


mnie też nie odpowiadał , bi nie masz nasd nim zbytniej kontroli, ale cześć PŁATNYCH defragmentatorów jest na tym samym algorytmie co windowsowy (XP), więc prędkość i jakość działania jest zbliżona (czasem na korzyść systemowego defr.). Jeśli chodzi o darmowe - TO NAJLEPSZEGO masz już wsystemie!

odsyłam do witryny chip.pl, tam też coś znajdziesz na ten temat (wyszukiwarka ci pomoże)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się