Zaloguj się, aby obserwować  
Wits

Matematyczne zadania : Gra

176 postów w tym temacie

Dnia 08.02.2007 o 23:27, Vormulac napisał:

Więc zadanko:

Mamy 3 litery x, y i z. Wypisz wszystkie możliwe wariacje, zawierające po 2 litery każda.

xx
yy
zz
xz
xy
yz

P.S. Uważam, że odpowiedź mojego poprzednika jest zła, ponieważ użył parę razy tych samych kombinacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2007 o 01:32, Bimber Fresh napisał:

> Więc zadanko:
>
> Mamy 3 litery x, y i z. Wypisz wszystkie możliwe wariacje, zawierające po 2 litery każda.

xx
yy
zz
xz
xy
yz

P.S. Uważam, że odpowiedź mojego poprzednika jest zła, ponieważ użył parę razy tych samych
kombinacji.


Uważam,że odpowiedź mojego poprzednika jest zła gdyż nie podał wszelkich możliwych kombinacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2007 o 06:23, Luicen LaCroix napisał:

Uważam,że odpowiedź mojego poprzednika jest zła gdyż nie podał wszelkich możliwych kombinacji

Dlaczego? Podałeś parę razy te same kombinacje, tylko ze zmienioną kolejnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2007 o 16:44, Bimber Fresh napisał:

> Uważam,że odpowiedź mojego poprzednika jest zła gdyż nie podał wszelkich możliwych kombinacji

Dlaczego? Podałeś parę razy te same kombinacje, tylko ze zmienioną kolejnością.


właśnie dlatego, według mnie jest to już inna kombinacja właśnie dlatego, że mają zmienioną kolejność, jest to niewielka różnica ale zawsze już coś je różni, a była mowa o wszelkich możliwych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Luicen LaCroix -----> Zła odpowiedź.
W jednym z postów użyłeś słowa "kombinacja" jako wytłumaczenie dla Bimbera. Kombinacja i wariacja to całkiem odrębne zagadnienia.
Bimber Fresh ------> Zła odpowiedź.
To samo co wyżej + to, że napisałeś, że Lucien zmieniał kolejność liter a to nie ma wpływu na wynik. To nie jest dodawanie tylko wariacja - tu (może :D) mieć kolosalne znaczenie kolejność danej litery. Wariacja inaczej zwana jest przemianą.

Podpowiedź - Razem jest sześć możliwych wariacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2007 o 22:45, Vormulac napisał:

Luicen LaCroix -----> Zła odpowiedź.
W jednym z postów użyłeś słowa "kombinacja" jako wytłumaczenie dla Bimbera. Kombinacja i wariacja
to całkiem odrębne zagadnienia.

good point przjęzyczenie

Dnia 09.02.2007 o 22:45, Vormulac napisał:

Bimber Fresh ------> Zła odpowiedź.
To samo co wyżej + to, że napisałeś, że Lucien zmieniał kolejność liter a to nie ma wpływu
na wynik. To nie jest dodawanie tylko wariacja - tu (może :D) mieć kolosalne znaczenie kolejność
danej litery. Wariacja inaczej zwana jest przemianą.

Podpowiedź - Razem jest sześć możliwych wariacji.

xy
xz
yz
yx
zx
zy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2007 o 17:14, Vormulac napisał:

Teraz lepiej.

Luicen LaCroix +1


kwestia opinii

a zagadki mam dwie
nr 1:Trzech gości umówiło się w knajpie na flaszkę. Przy stoliku robią składkę-każdy dał po 10 zł. Po chwili kelner przynosi flaszkę i mówi: wódka kosztowała 25 zł, zostało 5 zł reszty, żeby było sprawiedliwie ja biorę 2 zł a panom oddaje po 1 zł reszty. Po paru minutach goście liczą: daliśmy 3 banknoty po 10 zł, kelner wydał nam po 1 zł reszty więc wydaliśmy po 9 zł, trzy razy 9 daje nam 27 zł, 2 zł wziął kelner...a gdzie jeszcze 1 zł?

nr 2:Mamy 10 worków z monetami. W 9 workach znajdują się prawdziwe monety ważące 14 gramów, natomiast w jednym worku są fałszywe monety ważące 15 gramów. Do dyspozycji mamy wagę elektroniczną, dokładnie pokazującą wagę położonych na nią przedmiotów. Jaka jest najmniejsza ilość ważeń, aby ze 100% pewnością wskazać worek z fałszywymi monetami?

do gry jest nr 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2007 o 22:39, Luicen LaCroix napisał:

nr 1:Trzech gości umówiło się w knajpie na flaszkę. Przy stoliku robią składkę-każdy dał po
10 zł. Po chwili kelner przynosi flaszkę i mówi: wódka kosztowała 25 zł, zostało 5 zł reszty,
żeby było sprawiedliwie ja biorę 2 zł a panom oddaje po 1 zł reszty. Po paru minutach goście
liczą: daliśmy 3 banknoty po 10 zł, kelner wydał nam po 1 zł reszty więc wydaliśmy po 9 zł,
trzy razy 9 daje nam 27 zł, 2 zł wziął kelner...a gdzie jeszcze 1 zł?


Nie można tego tak policzyć, oni zapłacili 27 zł wliczając kelnera, a pozostałe 3 zeta mają w kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zagadka 1:Goście się po prostu upili i źle policzyli powinno być tak:daliśmy 3 banknoty po 10zł,kelner wydał każdemu 1zł i dwa zł wzią kelner.

Zagadka 2:Wystarczą dwa ważenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2007 o 23:23, Paweł 321 napisał:

Zagadka 1:Goście się po prostu upili i źle policzyli powinno być tak:daliśmy 3 banknoty po
10zł,kelner wydał każdemu 1zł i dwa zł wzią kelner.

Zagadka 2:Wystarczą dwa ważenia.


Na zagatkę nr 1 nie znałem odpowiedzi wieć przedstawiłem ją poglądowo
zagadka 2 źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 ważenie. Po 5 worków na szalke. Na której będzie większa waga zostawiamy.
2 ważenie. dwa worki na jednej szalce na drugiej trzy. W zależności od tego na której jest więcej zostaiwamy tą (ma byc pewnośc 100% więc załóżmy że została ta z trzema workami)
3.dwa worki na jednej szalce i jeden na drugiej. Znowu zakładam że na tej z dwma jest worek z fałszywkami.
4.ostatnie ważenie pokazujące nam który worek jest z fałszywkami

Czyli 4 ważenia aby otrzymac 100% pewnośc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2007 o 22:39, Luicen LaCroix napisał:

nr 2:Mamy 10 worków z monetami. W 9 workach znajdują się prawdziwe monety ważące 14 gramów,
natomiast w jednym worku są fałszywe monety ważące 15 gramów. Do dyspozycji mamy wagę elektroniczną,
dokładnie pokazującą wagę położonych na nią przedmiotów. Jaka jest najmniejsza ilość ważeń,
aby ze 100% pewnością wskazać worek z fałszywymi monetami?

do gry jest nr 2


3 ważenia:
I. stawiamy na jednej szalce po 5 worków. Lżejsze worki zostawiamy, cięższe są dobre.
II. Ustawiamy na każdej szalce po 2 worki:
1) jeśli worki ważą tyle samo to 5 worek jest z fałszywymi monetami
2) Jeśli waga jest różna odrzucamy cięższe worki i ten, który nie był ważony - są dobre.
III. 2 worki, które zostały ustawiamy na wadze, ten lżejszy jest fałszywy.

A więc w najgorszym przypadku 3 ważenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2007 o 17:58, rob006 napisał:

> nr 2:Mamy 10 worków z monetami. W 9 workach znajdują się prawdziwe monety ważące 14 gramów,

> natomiast w jednym worku są fałszywe monety ważące 15 gramów. Do dyspozycji mamy wagę
elektroniczną,
> dokładnie pokazującą wagę położonych na nią przedmiotów. Jaka jest najmniejsza ilość ważeń,

> aby ze 100% pewnością wskazać worek z fałszywymi monetami?
>
> do gry jest nr 2

3 ważenia:
I. stawiamy na jednej szalce po 5 worków. Lżejsze worki zostawiamy, cięższe są dobre.
II. Ustawiamy na każdej szalce po 2 worki:
1) jeśli worki ważą tyle samo to 5 worek jest z fałszywymi monetami
2) Jeśli waga jest różna odrzucamy cięższe worki i ten, który nie był ważony - są dobre.
III. 2 worki, które zostały ustawiamy na wadze, ten lżejszy jest fałszywy.

A więc w najgorszym przypadku 3 ważenia.

jeszcze prawidłowa odpowiedź nie padła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2007 o 18:49, Luicen LaCroix napisał:

jeszcze prawidłowa odpowiedź nie padła


Czy chodzi o to, że w najlepszym wypadku tylko 2 ważenia? W najgorszym 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować