Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Czego potrzeba na "dziesiątkę"?

57 postów w tym temacie

Dnia 11.10.2007 o 10:35, DJ Danielus napisał:

Wg. mnie każdy sam powinien wystawiać oceny grom i nie kierować się już "napisane" przez recenzentów
- każdy ma inny gust.

To oczywiste, ale nie będziesz przecież wydawał pieniędzy na kupowanie wszystkich gier, by je ocenić dla siebie samego, eh? Dlatego właśnie czyta się recenzje i szuka gier naprawdę dobrych w oparciu o oceny wystawione przez czasopisma lub serwisy internetowe. Czasami jednak może się okazać, że gust recenzenta i twój są zupełnie inne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele gier, którym mogę wystawić 10\10 z racji tego, że są ponad czasowe lub też wprowadzają nowe rozwiązania do świata gier i których patenty są później kopiowane przez innych producentów. Przykład: Metal Gear. Oprócz tego na 10\10 zasługują gry, które nie nudzą i z każdą minuta gracz doświadcza czegoś nowego: np. God Of War czy Resident Evil 4.
Kolejną sprawą jest fabuła. Jak gra ma świetną, ambitną fabułę to i zazwyczaj resztę elementów ma na równym poziomie np. Final Fantasy VII

Po tylu latach wreszcie trafiłem na grę bezbłędną i idealną, taka już nie na 10\10, tylko 11\10 - Okami, jest to gra, której jedyną wadą jest to, że kiedyś na pewno się skończy ;( A tak to ma świetna fabułę, grafikę, muzykę, wprowadza innowacje do gatunku itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2007 o 10:38, Graffis napisał:

> Wg. mnie każdy sam powinien wystawiać oceny grom i nie kierować się już "napisane" przez
recenzentów
> - każdy ma inny gust.
To oczywiste, ale nie będziesz przecież wydawał pieniędzy na kupowanie wszystkich gier, by
je ocenić dla siebie samego, eh? Dlatego właśnie czyta się recenzje i szuka gier naprawdę dobrych
w oparciu o oceny wystawione przez czasopisma lub serwisy internetowe. Czasami jednak może
się okazać, że gust recenzenta i twój są zupełnie inne ;)


zgadzam sie w 100 % :) Recenzja i ocena jest tylko jakby opisem gry, czego się możesz po niej spodziewać i co sądzi o niej ktoś inny ( autor recenzji )...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rob Smith świetnie to ujął, skala 1-10 to nie to samo co 1-100.

a co do pytania co oznacza dla mnie 10, to powiem że jeśli dotyczy to gatunku który bardzo lubie ( a lubie różne..tzn odnajduje sie niemal w każdym, w jednych krócej w innych dłużej spędzam czas ) to moje zainteresowanie takim tytułem wzrasta i staram sie o nim więcej dowiedzieć ( wskazane inne źródła informacji )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie postawiony problem. Moim zdaniem 10 wcale nie musi oznaczać, że jest to absolutnie idealna gra. Wystarczy, że będzie oznaczać, że jest idealna w swoim gatunku, zatem nie każdy gracz musi się nią zachwycić. Choć idealność to może trochę za dużo. Na pewno gra z 10 nie powinna być tylko hitem tylko danego sezonu, myślę, że jeżeli po kilku latach dalej będzie mieć rzesze fanów, mimo tego, że jej grafika jest już przestarzała, to dobry znak, że ocena była słuszna. I tak np. Morrowindowi dałbym 10, Falloutowi też. Ale ciężko teraz sprawdzić jak np. będzie za 5 lat wyglądać sprawa z Bioshockiem. Chociaż długa żywotność gry chyba nie jest warunkiem wystarczającym. Pewnie jest też cała masa innych czynników, które są już standardowo uwzględniane w recenzjach.
Ja osobiście rzadko czytam recenzje gier. Czasami wolę sobie obejrzeć trailer, pograć w demo, zobaczyć jakieś filmiki z gameplay''em. W sumie to częściej niż na samą ocenę zwracam uwagę na wypunktowane plusy i minusy, jeżeli oczywiście dany recenzent takie podsumowanie robi. Pomijając oczywiście fakt, że reszta recenzji też jest ważna. Ale jakbym gdzieś wyczytał ocenę 10/10, 100/100 czy też inne 6/5, to raczej bym nie traktował tego jako jedyny wyznacznik. Jakby się to w paru recenzjach powtórzyło, to daje to powód do myślenia i może warto się z grą zapoznać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł, ja osobiście zawsze wolałem 10-cio punktową skalę z zaznaczeniem, że 10 wcale nie oznaczała dla mnie pixelowej perfekcji, a jedynie tytuł na który naprawdę warto zwrócić uwagę, nawet jeśli należy on do gatunku gier którego nie lubię.
W skali 100punktowej jak dla mnie jest za duży rozrzut--gra zasługuje na 87 czy może jedna 89 punktów?
O jednym musimy przy tych skalach pamiętać, ocena gry to najczęściej opinia jednego lub kilku recenzentów.
Natomiast aby grę rzeczywiście uznać za bliską doskonałości trzeba by utworzyć ranking np. wszystkich branżowych pism stron, programów. Średnia (lub suma) ich ocen składałaby się na ocenę w takim rankingu.
A i tak znalazłyby się osoby które stwierdziłyby, że taka gra nadaje się do kosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2007 o 10:39, Grz3chu napisał:

Po tylu latach wreszcie trafiłem na grę bezbłędną i idealną, taka już nie na 10\10, tylko 11\10
- Okami, jest to gra, której jedyną wadą jest to, że kiedyś na pewno się skończy ;( A tak to
ma świetna fabułę, grafikę, muzykę, wprowadza innowacje do gatunku itd.


Ty chyba jestes japończykiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2007 o 11:38, Makratos napisał:

> Po tylu latach wreszcie trafiłem na grę bezbłędną i idealną, taka już nie na 10\10, tylko
11\10
> - Okami, jest to gra, której jedyną wadą jest to, że kiedyś na pewno się skończy ;( A
tak to
> ma świetna fabułę, grafikę, muzykę, wprowadza innowacje do gatunku itd.
>

Ty chyba jestes japończykiem.


Dlaczego japończykiem?? poprostu spodobała mu się ta gra i tyle. Jesli ty lubisz serie Final Fantasy to też znaczy, że jestes japończykiem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Oblivion nie zasłużył na 10 ma za dużo wad, ładna grafika i duży świat to nie wszystko.
Po drugie CDA nie jest dla mnie wyznacznikiem co warto kupić, zdarzają im się duże wpadki.
Po trzecie najlepiej kierować się opiniami innych graczy i demami, często się zdarza że można odkryć prawdziwe perełki. Artykuł bardzo ciekawy, osobiście uważam że trudno znaleść odpowiednią skalę ocen, choć akademicka mi najbardziej pauje a procentowa mnie wnerwia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2007 o 11:40, Długi18 napisał:

> > Po tylu latach wreszcie trafiłem na grę bezbłędną i idealną, taka już nie na 10\10,
tylko
> 11\10
> > - Okami, jest to gra, której jedyną wadą jest to, że kiedyś na pewno się skończy
;( A
> tak to
> > ma świetna fabułę, grafikę, muzykę, wprowadza innowacje do gatunku itd.
> >
>
> Ty chyba jestes japończykiem.

Dlaczego japończykiem?? poprostu spodobała mu się ta gra i tyle. Jesli ty lubisz serie Final
Fantasy to też znaczy, że jestes japończykiem ??


Nie jesteś chyba w temacię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.10.2007 o 10:35, Długi18 napisał:

Dla mnie perfekcyjny RPG który zasłuzył na 10 ( a żaden ni otrzymał ) to Star Wars : Knights
of the Old Republic, Fallout i Planascape Torment. Te gry wciągneły mnie bez reszty i uważam,
że są idealnym przykładem doskonałego RPG-a. Ale jest to tylko moje zdanie i każdy będzie uważał
inaczej.....


P:T dostał w CDA. Dokładniej na końcu "właściwej" recenzji był dopisek, że czekają na polską wersję jezykową i zobaczą, czy lokalizacja gry nie popsuje. Nie popsuła i już przy P:T PL miałeś ocenę 10 i tą należy traktować nie jako ocenę lokalizacji a jako ogólną dla całej gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kupowanie gry na bazie ocen w mediach, to kiedruję się róznymi recenzjami, dzięki czemu mogę zauważyć rózne spojrzenia na temat danego tytułu i poznać jej wady i zalety. Ocena 10/10 to nie symbol perfekcji, lecz raczej oznaka tego jak godnym polecenia według recenzenta jest dana gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buu... Gry w CDA, które już miały od 8/10 w górę są warte uwagi, ale nie muszą być "must have". :P

A oceny są wystawiane wg. gustu autora recenzji/oceny, więc lepiej po prostu samemu w sobie sprawdzić, czy ma się podobne gusta(w sumie to o gustach się nie dyskutuje....)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli tam będzie w wymaganiach sprzętowych, że na kartach graficznych intela nie działa to zmieńcie to u mnie na karcie Intel(R) 82945G Express Chipset Family działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10/10 powinna dostawać gra, która, jak to ktoś kiedyś napisał, jeśli będzie np. FPSem, to spodoba się nawet fanatycznemu zwolennikowi strategii turowych :).
Ze swojej strony rzadko (dokładnie od wtopy zwanej Exterminacją) biorę pod uwagę ocenę czy recenzję podczas rozważania zakupu - wolę własnoręcznie zweryfikować jakość gry na podstawie dema (a jak nie ma dema, to taki tytuł skreślam automatycznie z listy potencjalnych zakupów, a co, sparzony na zimne dmucha). Choć nie ukrywam, recenzje się przydają - jak w jej treści pojawiają się sformułowania typu "twórcy zapewniają, że X zostanie poprawione w wersji, która trafi na półki sklepów", to u mnie automatycznie zapala się żółta lampka ostrzegawcza :D (uważam, że wersji beta nie należy recenzować, nawet, jeśli to jest już golden beta).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 to 10, gra by ją otrzymać nie musi być perfekcyjna, ale za nic też otrzymywać tego nie może. Ale właściwie gdy aż czuć, że ta gra zasługuje na dychę, gdy staje się po prostu klasykiem, wtedy wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować