Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

John Carmack o graniu i tworzeniu na PC

37 postów w tym temacie

Gamasutra - fajna nazwa. xD
Moim zdaniem powinno być tak, by jedna gra wychodziła na tylko jedną platformę. ;]
Wtedy nie byłoby żadnych niejasności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renor Mirshann

Jeden z najbardziej znanych twórców w branży wirtualnej rozrywki, John Carmack ze studia id Software, postanowił podzielić się z serwisem Gamasutra swoją opinią na temat kondycji peceta jako platformy do grania. Stwierdził również, że jego praca jest dziś prostsza niż dawniej, a przez to dużo mniej ekscytująca.

Przeczytaj cały tekst "John Carmack o graniu i tworzeniu na PC" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś ostatnio dużo tych newsów niezbyt optymistycznych dla komputerów ;)

Nie ma się co dziwić, że co raz wiecej graczy kupuje konsole. Są one z reguły tańsze od komputerów, a na dodatek nie musimy martwić się czy dana gra nam pójdzie, po prostu wrzucamy płytkę i możemy cieszyć się grą :) Do tego dochodzą funkcje multimedialne - odtwarzanie muzyki, filmów (na Playstation 3 w jakości HD przez Blu-Ray) i inne dodatki ;) PeCety mają tą przewagę, że są bardziej popularne i uniwersalne, można na nich robić prawie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle pozostaje przy kompach. Mimo to, że starszy powiedział mi, że kupi PS3 jak chcę, a jak nie chcę, to nie dostane nic. Tak, tak nazywajcie mnie frajerem jak chcecie, ale ja konsol nie trawię... I tyle. porównywałem ostatnio Obliviona. Ta X360, PS3 i na kompie. Powiem tak: wersja na X360 nie jest zła, ale na 40 calowym LCD mojego zioma wieszała się co chwilę. Poza tym, mody, jakiekolwiek, po prostu nie działają dobrze. Wersja na PS3... masakra panowie. Zero, zero, ZERO grywalności. Ilość bugów, lagów i błedów, po prostu mnie zabiła. Nie będę tego dalej komentował, nie można bluzgów używać na forum. No i na koniec PeCet. u siebie gram na średnich detalach i 800x600 i grało mi sie bardzo przyjemnie nawet na 30-40 FPSach. A jak zobaczyłem grę na 8800GTX, zabiło mnie to. wrażenie nie do opisania... Dlatego też, pomimo, iż "Oblek" gra nową już nie jest, mogę wywnioskować to co zawsze. PeCety RULEZ i tyle, konsole do pięt im nie sięgają, prawda stara jak świat.

PS. Podobne testy przeprowadzałem na przykładach innych gierek... I zgadnijcie co;) Tak, efekt identyczny.

Wniosek: Wolę wydać 4500zł na komputer niż 1000-1500 na konsole. Nikt mi swojej racji nie wmówi, sam wiem lepiej. Tak, tak konsolowcy, idźcie pozacinajcie się trochę w Cirodil;)

Pozdro Ziomale PeCetowcy!!!xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Furious Player

Ciekawy komentarz ;) Narobiłeś sobie sporo wrogów wśród fanbojów. Ale tak między nami nie opłaca się wydawac 4 500 PLN na kompa za 2 200 - 2 700 można złożyc super sprzęt i to z 19 calowym monitorem , LCD of course :(.

Zresztą bardzo fajny jest te news - z jednej strony PC-ty umierają ( vide Bioshock, Gears of War, Kryzys, CoD 4 ,Enemy Territory: Quake Wars , NWN2 , Witcher , H:L, Eschalon Book I etc) a z drugiej dla zilustrowania tego faktu podaje się Enemy Territory: Quake Wars - grę , która na razie jest tylko na PC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzizas...PC jako platforma do gier były są i będą. Tyle razy przez ostatnią dekadę słyszałem "ogłoszeń śmierci" PC od konsolowych fanbojów że nie miara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2007 o 13:56, Sita napisał:

Dzizas...PC jako platforma do gier były są i będą. Tyle razy przez ostatnią dekadę słyszałem
"ogłoszeń śmierci" PC od konsolowych fanbojów że nie miara.


A ile ja słyszałem bardzo mądrych opinii od Pc''ciarzy o konsolach.
Oczywistym jest, że te 2 rynki zawsze będą rywalizowały. Konsole -> kupujesz i grasz, PC''ty-> kupujesz, męczysz się nei powiem jak i może zagrasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taa.. bo fajnie jest kupować co pół roku xboxa360, bo to zmniejszyli proces technologiczny i mniej się grzeje, albo teraz dają nowe wyjście video, albo nowy napęd (wbrew zapowiedziom obstaję przy tym, że w końcu pojawi się model z wbudowanym HD-DVD) lub z większym dyskiem bo okazuje się że montowane wcześniej są za małe.. no po prostu różnica w wydatkach PC - konsola jest porażająca ;)

nie zapominajmy też o tym, że "xboxy psują się zanim wyciągnie się je z kartonu" xD

dopóki gier mi się nie upłyca by wszędzie było ok (Oblivion..) to konsole mogą mieć i 90% rynku, bylebym miał w co dobrego grać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nio...... Trochę brakuje tamtych czasów, gdzie 3D to było ultra super i wszyscy się nim ekscytowali...
A teraz?

A Carmack, to powinien jeszcze coś wymyślić no, to przecież dzięki niemu (chyba, mogłem coś pomylić, ale to on stworzył naprawdę dużo) mamy gry w trzecim wymiarze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2007 o 13:56, Sita napisał:

Dzizas...PC jako platforma do gier były są i będą. Tyle razy przez ostatnią dekadę słyszałem
"ogłoszeń śmierci" PC od konsolowych fanbojów że nie miara.


Ta, jakby mi płacono złotówkę za każde zdanie "PC umiera" usłyszane od czasów samego PS 2 (już niech stracę i nie będę się aż do PS 1 cofał) to bym teraz miał willę na Jamajce.

Dnia 22.11.2007 o 13:56, Sita napisał:

Konsole -> kupujesz i grasz, PC''ty->
kupujesz, męczysz się nei powiem jak i może zagrasz.


Ile razy ja to słyszałem ... Jakoś mam dwa PC, z różnymi podzespołami i na żadnym się nie męczę. Więc z jednej strony ironicznie mówisz, jakie to mądre rzeczy pecetowcy o konsolach mówią, a sam powielasz nudny i nieprawdziwy mit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2007 o 14:05, Ufo2 napisał:

A ile ja słyszałem bardzo mądrych opinii od Pc''ciarzy o konsolach.
Oczywistym jest, że te 2 rynki zawsze będą rywalizowały. Konsole -> kupujesz i grasz, PC''ty->
kupujesz, męczysz się nei powiem jak i może zagrasz.


Tak, fanbojowi Pececiarze też są głupi. Wiesz gram dużo i na tym i na tym i sie tylko smieje z obydwu fanbojowych stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nowe wersje konsol różniły się wielkością, dzisiaj również funkcjonalnością.
Dawniej nikomu by do głowy nie przyszło, że firmware trzeba uaktualnić.
Popatrzmy prawdzie w oczy - argumenty konsolowców - kupuje i gram bez nowych sterowników, wymiany sprzętu itd. są warte tyle co obietnice przedwyborcze. Za dobrych parę lat gdy Bill zaserwuje wam zwykłego PC''ta z X na początku nawet nie będziecie tego świadomi z racji metodycznych, systematycznych zmian.

Może wtedy, pisząc na klawiaturze i z wilotem w ręku jakiś fanboy zda sobie sprawę, że jego X nie różni się niczym od PS kumpla, a ten natomiast od PC. I może, tylko może - przypomni sobie, że w tym wszystkim chodzi o dobre, satysfakcjonujące gry, a nie jego ego "mui spżet jest lepży nisz twooj!"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E tam, jak będzie - zobaczymy.
Trzeba pamiętać, że obecnie wymagania nie rosną proporcjonalnie co do jakości obrazu.
Potrzeba już nie tylko troszkę mocniejszego sprzętu aby zobaczyć troszkę efekty, a sprzętu 2x mocniejszego.
Taki urok informatyki i algorytmów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z Furious Playerem. Ja miałem do wyboru albo X360 Elite albo PeCeta za 6000 zł(z monitorem i głośnikami). Wybrałem PC, bo po pierwsze mogę pograć w multiplayu w większości gierek za darmo, a po drugie chce sobie posurfować po necie. Nazwijcie mnie głąbem - OK, ale ja stoję po stronie PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2007 o 13:23, Furious Player napisał:

Podobne testy przeprowadzałem na przykładach innych gierek... I zgadnijcie co;) Tak, efekt
identyczny.


Ja do podobnych wniosków doszedłem grając w konwersje gier na PC :) Takie jak np seria Silent Hill/MGS/DMC3/Onimusha3/RE4/Prince of Persia itd - na konsolach super wygoda i zero problemów, a na PC na klawiaturze nie idzie grać i do tego dochodzą same problemy z grą (a to coś z grafiką nie tak, a to gra się wywiesza, a to sterowania nie idzie ustawić tak jakby się chciało). I tym samym twierdzę, że PC jako platforma do takich gier również się nie nadaje :) Tak samo jak - masz rację - konsola nie nadaje się do gier typu Oblivion/strzelanki fpp itp. No i byłby remis, gdyby nie to, że na PC ostatnio wychodzi co raz to mniej tytułów godnych uwagi (gry na PC z 2007 roku na prawdę godne uwagi mogę zliczyć na palcach jednej ręki), a część z nich i tak stanowią po prostu konwersje hitów z konsol...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie konsola wychodzi taniej niż PC, ale moim zdaniem tylko w teorii. Dobijają ceny gier (wiadomo, na tym się zarabia, a nie na sprzedaży samej konsoli), do tego dochodzi odpowiedni TV + system dźwiękowy i mamy tyle samo co za nowego, dosyć dobrego peceta. Na konsoli można posłuchać muzyki i obejrzeć film, ale nie napisze się (i wydrukuje) pracy na studia czy prezentacji do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować